Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akisdom είπε

Ας τα παρουμε με την σειρα λοιπον 

1. Στην γειτονικη Ιταλία μπορει η τιμη ενος οποιουδηποτε κλιματιστικού να είναι πραγματικα πολύ χαμηλότερη απο εδώ ΑΛΛΑ εσυ ως τελικός καταναλωτής θα κλιθεις να πληρώσεις στο κατάστημα πώλησης εως και 600€ για την τοποθέτηση. Αν λοιπόν εσυ ερχόσουν στο μαγαζί μου (όταν το είχα ) και αγόραζες ένα daikin και μου έδινες 600€ για την τοποθέτηση τότε να είσαι σίγουρος ότι το μηχάνημα θα το έπαιρνες και 200€ ισως.Η τιμή τοποθέτησης δεν χωρά καμμία αμφισβήτηση από κανέναν γιατί είναι κάτι που το ξέρω από τεχνίτες ψυκτικούς εκεί αλλά και στην Γερμανία.

2. το που κατασκευάζει μία εταιρία ένα κλιματιστικό δεν έχει καμμία απολύτως σημασία ΟΤΑΝ το εργοστάσιο είναι δικό της και όχι νοικιασμένη γραμμή παραγωγής.Για παράδειγμα υπάρχουν mercedes που κατασκευάζονται στην γείτονα Τουρκία.Λες να έχουν άλλα στάνταρ κατασκευής? Σε διαβεβαιώ ότι οι έλεγχοι ποιότητος γίνονται από την εταιρία και αφορούν τα ίδια ακριβώς στάνταρ με όλα τα εργοστάσια του κόσμου.Αυτό μπορώ να στο υπογράψω μια και έχω επισκεφτεί τέτοιου είδους υποδομές.

3.Δυστυχώς στην πορεία μου ως ψυκτικός έχω κληθεί να επισκευασω ή να συντηρησω διάφορα κλιματιστικά.Μάλιστα για δύο χρόνια είχα την αντιπροσωπεία της mitsubishi στην πολη μου.Με μεγάλη πεποίθηση λοιπόν μπορώ να βεβαιώσω ότι δεν υπάρχει πιο εύκολο , πιο στιβαρό και πιο μακροβιέστερο κλιματιστικο απο το daikin.Δυστυχως είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι ετσι είναι. 

Υ.Γ. για όσους επίσης επιμένετε να λέτε για καταναλώσεις η λύση είναι μία, Βάλτε ένα μονοφασικό κιλοβατόμετρο στην παροχή του κλιματιστικου σας !Οι ενδείξεις που βλέπετε σε όλα αυτα τα app του τηλεφώνου σας προφανώς και μπορούν να σας κρατησουν απασχολημένους για ώρες άλλα η πραγματική κατανάλωση δεν θα γίνει ποτέ γνωστη. Κοστίζει περίπου 40€ και είναι ότι πιο αξιόπιστο μπορείτε να έχετε.

4. Υ.Γ.2 Τις καταναλώσεις σε ένα ινβέρτερ θα τις μετρήσετε όταν έξω θα έχει 0-5 και μέσα θα έχετε 15 και θα θέλετε να πάτε στους 22 ! Τότε μετρήστε τις καταναλώσεις από όλα τα κλιματιστικά και βγάλτε τες να τις δούμε . Αυτές είναι οι δυνατότητες των μηχανηματων και τότε φαίνονται.

1. Αυτά που ξέρεις εσύ μέσω φίλων, είναι υποχρεωμένοι να τα αποδεχθούν όσοι έχουν ζήσει και εργαστεί σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη (πληθυντικός) για αρκετά χρόνια;

2. Σε γενικές γραμμές σωστά τα λες. Αν σου τύχει όμως να ανοίξεις εξωτερική μονάδα κλιματιστικού και δεις μια φθορά σε εξάρτημα που έχει γίνει πριν τη συναρμολόγηση, αυτό δεν θα έχει γίνει ούτε στην Ταϊλάνδη ούτε στη Μαλαισία ούτε στην Τσεχία. Θα έχει γίνει είτε στην Τουρκία είτε στην Κίνα.

3. Κανείς δεν αμφισβήτησε την αξία των Daikin. Όσον αφορά την «μακροζωία» όλων των κλιματιστικών, η εμπειρία λέει πως τα περισσότερα ζουν 15-20 χρόνια, αν δεν τα πάρει στο λαιμό του κάποιος αδειούχος και «εγκεκριμένος» ψυκτικός. Αυτό που δεν είπες είναι ότι οι περισσότερες αντιπροσωπείες επιλέγουν σχεδόν πάντα τον φτηνότερο και όχι τον καλύτερο ψυκτικό.

4. Κύριε ψυκτικέ, μας πάγωσες! Σε ένα φυσικό γεγονός που επιδρούν πολλοί παράγοντες, απομονώνεις τον ένα και απαντάς. Στο θέμα της κατανάλωσης ρεύματος, τα πράγματα δεν είναι όπως τα νομίζεις, θα συμβεί στις περισσότερες των περιπτώσεων το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεις. Επίσης οι δυνατότητες ενός μηχανήματος, είναι διαφορετικό πράγμα από την κατανάλωσή του σε ρεύμα!

Επεξ/σία από filipN
αλλαγή γραμματοσειράς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fotme Αγαπητέ φίλε, δεν διακρίνω εμπαθεια απο τη συγκεκριμενη αναρτηση του daredevil. Ισως αναφερεσε σε προηγούμενη του. Τι σχέση έχουν τα Inventor με αυτά;

@filipN <<- Και βέβαια δεν θα ξεκινήσω κουβέντα ή θα μπω και εγώ αν ξεκινήσει άλλος, για την X σπουδαία κατασκευάστρια κλιματιστικών (σύμφωνα με εκτιμήσεις μελών του forum) όταν αυτή η εταιρεία στην ίδια της την πατρίδα, την Ιαπωνία, έχει ένα ελάχιστο τμήμα της αγοράς!>> Σε ποιά αναφέρεσαι;

 

Επεξ/σία από Lennox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Lennox είπε

@fotme 1. Αγαπητέ φίλε, δεν διακρίνω εμπαθεια απο τη συγκεκριμενη αναρτηση του daredevil. Ισως αναφερεσε σε προηγούμενη του. Τι σχέση έχουν τα Inventor με αυτά;

@filipN 2. <<- Και βέβαια δεν θα ξεκινήσω κουβέντα ή θα μπω και εγώ αν ξεκινήσει άλλος, για την X σπουδαία κατασκευάστρια κλιματιστικών (σύμφωνα με εκτιμήσεις μελών του forum) όταν αυτή η εταιρεία στην ίδια της την πατρίδα, την Ιαπωνία, έχει ένα ελάχιστο τμήμα της αγοράς!>> Σε ποιά αναφέρεσαι;

1. Και εγώ την ίδια άποψη έχω!

2. Γιατί να εμπλακώ σε μια κουβέντα που δήλωσα εξαρχής πως δεν το επιθυμώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ξανά θέσω την απορία μου πιο αναλυτικά έπειτα από μερική χρήση του ac

Το βάζω ον στο φαν ,εχει ένδειξη θερμοκρασίας πχ 22, γυρίζω λειτουργία heat, η ένδειξη αλλάζει απευθείας 3 βαθμούς κάτω (αν γράφει στο fan 21 θα δείξει 18 αλλα 18 δεν ειναι με τίποτα  ) μετα από την απαραίτητη ώρα ξεκινάει η θέρμανση ,παει 19,20,21 κτλ φτάνει ,τωρα πχ στους 25 (επιθυμητή )αν το γυρίσω πάλι στο fan η θερμοκρασία θα δείξει απότομα +3 βαθμούς ,υπάρχει δηλαδή μια διαφορά 3 βαθμών μεταξύ λειτουργίας fan και heat, στο manual δεν βρηκα κάτι,δεν μετράει θερμοκρασία στο fan ? Γιατι έχω την αντίθετη εντύπωση 🧐
haier tundra green 25tabhra

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akisdom είπε

 

Υ.Γ. για όσους επίσης επιμένετε να λέτε για καταναλώσεις η λύση είναι μία, Βάλτε ένα μονοφασικό κιλοβατόμετρο στην παροχή του κλιματιστικου σας !Οι ενδείξεις που βλέπετε σε όλα αυτα τα app του τηλεφώνου σας προφανώς και μπορούν να σας κρατησουν απασχολημένους για ώρες άλλα η πραγματική κατανάλωση δεν θα γίνει ποτέ γνωστη. Κοστίζει περίπου 40€ και είναι ότι πιο αξιόπιστο μπορείτε να έχετε.

Υ.Γ.2 Τις καταναλώσεις σε ένα ινβέρτερ θα τις μετρήσετε όταν έξω θα έχει 0-5 και μέσα θα έχετε 15 και θα θέλετε να πάτε στους 22 ! Τότε μετρήστε τις καταναλώσεις από όλα τα κλιματιστικά και βγάλτε τες να τις δούμε . Αυτές είναι οι δυνατότητες των μηχανηματων και τότε φαίνονται.

Μια χαρά μετρήσεις κάνουν οι μετρητές που αναφερεις. Επίσης να σου πω ότι στον ίδιο χώρο ,στις ίδιες συνθήκες, στην ίδια θεση στην περίπτωση μου το αρχικό κινεζοφασον κλιματιστικό έκαιγε 1300watt ακατεβατα και ανοιγοκλεινε ενώ το Toshiba 180watt και δεν έκλεισε ποτέ, είτε έχει 0 είτε 15 εξωτερική το ίδιο και το αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Μια χαρά μετρήσεις κάνουν οι μετρητές που αναφερεις. Επίσης να σου πω ότι στον ίδιο χώρο ,στις ίδιες συνθήκες, στην ίδια θεση στην περίπτωση μου το αρχικό κινεζοφασον κλιματιστικό έκαιγε 1300watt ακατεβατα και ανοιγοκλεινε ενώ το Toshiba 180watt και δεν έκλεισε ποτέ, είτε έχει 0 είτε 15 εξωτερική το ίδιο και το αυτό. 

Εννοεις οτι αν εξω εχει 0 η 15 βαθμους η καταναλωση του κλιματιστικου ειναι η ιδια;  Αν εννοεις αυτο νομιζω οτι δεν μας τα λες πολυ σωστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, c-max είπε

Εννοεις οτι αν εξω εχει 0 η 15 βαθμους η καταναλωση του κλιματιστικου ειναι η ιδια;  Αν εννοεις αυτο νομιζω οτι δεν μας τα λες πολυ σωστα.

Εννοώ ότι το Β' διαλογής inverter που είχα αρχικά τοποθετήσει (toyotomi κινεζοφασον) ανεξάρτητα το τι καιρό είχε έξω, η ελάχιστη καταναλωση που μπορούσε να κατέβει ήταν 1300watt... Όταν έπιανε επιθυμητή έκλεινε!

Ενώ με το Toshiba όταν πιάσει επιθυμητή συνεχίζει απρόσκοπτα την λειτουργία του (συντήρηση) με κατανάλωση 180 watt γιατί απλά είναι καθαρόαιμο inverter Α διαλογής. 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, guzel είπε

toyotomi

Ξέχασες να πεις βέβαια ότι το Toyotomi ήταν 24άρι που μπορούσε να ανέβει πάνω από 34000btus στη θέρμανση και ήταν εντελώς ακατάλληλο για τον αστεία σε θερμικές απαιτήσεις χώρο σου (οι καταναλώσεις του Toshiba το αποδεικνύουν) και δεν έχει καμία σχέση με το 18άρι Shorai που δεν ανεβάζει πάνω από 22Κ btus στη θέρμανση. 

Εντελώς μη σωστή σύγκριση και το Toyotomi αδικείται από αυτήν. Αγόρασες τεθωρακισμένο για να πάρεις τσιγάρα από το περίπτερο. 

Δεν πάω να υποστηρίξω το κινεζοφασόν , δεν συμφωνώ καθόλου με τις σχεδιαστικές επιλογές (βλ κανόνα των 42C) , αλλά να λέμε του στραβού το δίκιο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα, μετά από πολύύύ καιρό βρήκα επιτέλους λίγο χρόνο για να δω τι καίει το μεγάλο κλιματιστικό τώρα που έβαλα το sonoff pow2 στον πίνακα.

Μιλάμε για το General Electric GES-NMG70 Prime+ των 24.000btu.

Το μηχάνημα είναι όμορφο, μεγάλο και στιβαρό. Δεν ακούγονται καθόλου τριγμοί πλαστικών στη θέρμανση και ζεσταίνει (και ψύχει) τη σαλονοκουζίνα 55-60 τετραγωνικών στο Χαλάνδρι (βορεινα-ανατολικά, με τρία ανοίγματα) πολύ γρήγορα. Πώς όμως;

Σήμερα πρωί 7:32, εξωτερική 13, εσωτερική 19, ζητούμενη 23 και ανεμιστήρα στο auto παρατηρούσα το sonoff.

Ξεκίνησε με ανεμιστήρα στο full και από ~1300w έφτασε με βήμα ~35w/sec στο 1ο Screenshot στις 7:39

Όπα λέω θα έχουμε θέμα... Έριξα τη ζητούμενη σε 21 και άρχισε να κατεβαίνει πάλι, ώσπου στις 7:43 ισορρόπησε στα 580.82W με ανεμιστήρα στο auto (low).

H θερμοκρασία είχε φτάσει 23 στο μηχάνημα και στη άλλη άκρη του δωματίου ~22,5.

Το άφησα καμιά ώρα ακόμα και ανέβαινε 800 - 1200  και έπεφτε πάλι κατά διαστήματα αλλά δεν έκλεισε ποτέ.

Θα ξανατρέξω το τεστ για να δω και τη θερμοκρασία εξόδου του αέρα όταν έχει ισορροπήσει.

Αυτά από το GE. Για το Midea Ultimate Comfort το 9αρι νομίζω απογοήτευση στη θέρμανση. Όσο είχα χαρεί το καλοκαίρι με τα 140w στην ισορροπία, εντελώς το αντίθετο στη θέρμανση.

Τι δεν μου αρέσει στη θέρμανση:

1) Τριγμοί (με σταθερές περσίδες στην αρχή κυρίως... με κινούμενες περσίδες συνέχεια)

2) Για να ισορροπήσει ανεβαίνει πάρα πολύ ψηλά. Ζητούμενη 22 πηγαίνει με ανεμιστήρα στο auto και full speed έως 28-29 (θερμόμετρο μηχανήματος)!!! Φούρνος το υπνοδωμάτιο. Μετά μάλλον κλείνει και δουλεύει ο ανεμιστήρας στο Low και από ζεστό βγάζει σε λίγο χλιαρό και μετά σχεδόν κρύο... άρα λειτουργεί απλά ο μέσα ανεμιστήρας.

3) από watt κατανάλωσης 800w-1.1kw και ισορροπεί στα 300-350w (μέτρηση από την ένδειξη στο μηχάνημα) μέχρι να κλείσει.

4) Είναι θορυβώδες μέσα στη θέρμανση στο auto, αφού δουλεύει στο φουλ...

Έχω ένα sonoff ακόμα και κάθεται... θα ζητήσω να μου τον βάλουν και αυτόν από περιέργεια κάποια στιγμή.

Ευτυχώς θα ανάψει το καλοριφέρ μέσα στο Νοέμβριο και λογικά δε θα τα χρειαστώ...

 


  

Spoiler

 

 

 

Screenshot_2019-11-03-07-39-37-766_com.coolkit.jpg

Screenshot_2019-11-03-07-43-58-621_com.coolkit.jpg

 

 

Επεξ/σία από stazzy1978
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξέχασες να πεις βέβαια ότι το Toyotomi ήταν 24άρι που μπορούσε να ανέβει πάνω από 34000btus στη θέρμανση και ήταν εντελώς ακατάλληλο για τον αστεία σε θερμικές απαιτήσεις χώρο σου (οι καταναλώσεις του Toshiba το αποδεικνύουν) και δεν έχει καμία σχέση με το 18άρι Shorai που δεν ανεβάζει πάνω από 22Κ btus στη θέρμανση. 

Εντελώς μη σωστή σύγκριση και το Toyotomi αδικείται από αυτήν. Αγόρασες τεθωρακισμένο για να πάρεις τσιγάρα από το περίπτερο. 

Δεν πάω να υποστηρίξω το κινεζοφασόν , δεν συμφωνώ καθόλου με τις σχεδιαστικές επιλογές (βλ κανόνα των 42C) , αλλά να λέμε του στραβού το δίκιο. 

Μια χαρά ήταν η επιλογή των 24 μη ξεχνάς ότι μου έλεγαν ότι ήταν και μικρό.

Μπήκε σε ενιαίο 60τμ μη τα ξαναλέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Μια χαρά ήταν η επιλογή των 24 μη ξεχνάς ότι μου έλεγαν ότι ήταν και μικρό.

Μπήκε σε ενιαίο 60τμ μη τα ξαναλέμε

Όχι δεν ήταν. Τα 180W του shorai το αποδεικνύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Όχι δεν ήταν. Τα 180W του shorai το αποδεικνύουν.

Μην γράφουμε ότι να ναι, την κρίση για 24αρι την έκαναν μηχανολόγοι, όπως και στο από κάτω ακριβώς διαμέρισμα από το δικό μου μπήκε 24αρι shorai premium  με υπόδειξη μηχανολόγου .. Όλο το καλοκαίρι στη συντήρηση ήταν στα 200watt κάτσε να αρχίσουν τα κρύα και θα δούμε και το 24αρι για τον ίδιο ακριβώς χωρο.. Έχει να γίνει πάρτυ καταγραφής καταναλώσεων εδώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipN είπε

1. Αυτά που ξέρεις εσύ μέσω φίλων, είναι υποχρεωμένοι να τα αποδεχθούν όσοι έχουν ζήσει και εργαστεί σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη (πληθυντικός) για αρκετά χρόνια;

2. Σε γενικές γραμμές σωστά τα λες. Αν σου τύχει όμως να ανοίξεις εξωτερική μονάδα κλιματιστικού και δεις μια φθορά σε εξάρτημα που έχει γίνει πριν τη συναρμολόγηση, αυτό δεν θα έχει γίνει ούτε στην Ταϊλάνδη ούτε στη Μαλαισία ούτε στην Τσεχία. Θα έχει γίνει είτε στην Τουρκία είτε στην Κίνα.

3. Κανείς δεν αμφισβήτησε την αξία των Daikin. Όσον αφορά την «μακροζωία» όλων των κλιματιστικών, η εμπειρία λέει πως τα περισσότερα ζουν 15-20 χρόνια, αν δεν τα πάρει στο λαιμό του κάποιος αδειούχος και «εγκεκριμένος» ψυκτικός. Αυτό που δεν είπες είναι ότι οι περισσότερες αντιπροσωπείες επιλέγουν σχεδόν πάντα τον φτηνότερο και όχι τον καλύτερο ψυκτικό.

4. Κύριε ψυκτικέ, μας πάγωσες! Σε ένα φυσικό γεγονός που επιδρούν πολλοί παράγοντες, απομονώνεις τον ένα και απαντάς. Στο θέμα της κατανάλωσης ρεύματος, τα πράγματα δεν είναι όπως τα νομίζεις, θα συμβεί στις περισσότερες των περιπτώσεων το ακριβώς αντίθετο από αυτό που πιστεύεις. Επίσης οι δυνατότητες ενός μηχανήματος, είναι διαφορετικό πράγμα από την κατανάλωσή του σε ρεύμα!

Παμε παλι απο την αρχη και ελπιζω να ειναι η τελευταια φορα.

1.Δεν ειπα ποτε οτι ηταν φιλοι μου. Για την ακριβεια ηταν ατομα που δουλευαν για εμενα στην Φρανκφουρτη , στο Μιλανο και στην Φλωρεντια.Επιτρεψε μου λοιπον να ξερω ποσο ειναι η αμοιβη για την τοποθετηση ενος κλιματιστικου σε αυτες τις δυο τουλαχιστον χωρες.

2.Με το αν σου τυχει δεν καταδικαζεις ενα εργοστασιο. Το καταδικαζεις επειδη επανειλλημενες φορες και σε ιδιο εξαρτημα βρηκες προβλημα. Το αν σου τυχει μπορει να συμβει ακομη και στην boeing.

3.οι περρισοτερες κινεζικες εταιρειες που γινονται εισαγωγη απο ανεξαρτητους εμπορους (οπως ηδη εχω αναφερει)και οχι οι θυγατρικες εταιρειες που δυστυχως αυτη την στιγμη ειναι μονο η daikin και σε πολυ λιγο προς τιμην της θα ειναι και η mitsubishi.

4.Και παλι επετρεψε μου να μην νομιζω αλλα να εχω εμπειρια απο δικες μου εγκαταστασεις.Το κιλοβατομετρο ειναι το πιο σιγουρο μεσο για να μετρησεις την καταναλωση ενος κλιματιστικου.Επισης με τον ορο δυνατοτητα ενος μηχανηματος δεν εννοουμε παντα το τι μπορει να κανει αλλα επισης και το πως και το για ποσο και σε τι συνθηκες θα το κανει.Επισης δεν απομονωσα τον ενα αλλα εγραψα και τους τρεις παραγοντες που επιδρουν στην λειτουργια ενος κλιματιστικου , την εξωτερικη θερμοκρασια , την εσωτερικη θερμοκρσια και την ζητουμενη.Αν καποιος παραγοντας μου διαφευγει συγχωρεσε με.Ειναι πολυ ευκολο λοιπον για ενα κλιματιστικο να φερει σε πολυ γρηγορο χρονο την επιθυμητη θερμοκρασια οταν ολες οι αλλες ειναι πολυ κοντα σε αυτην.Αυτο ειπα και αυτο ζητησα να μετρηθει. Η αποδοση οταν οι εξωτερικες ειναι πολυ χαμηλες.Για παραδειγμα αν το παραπανω general εδειξε 35w/sec σημερα σκεψου τι θα δειξει οταν η εξωτερικη δεν ειναι 13 αλλα 3 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερα από πριν το ποσό άριστα συμπεριφέρεται το shorai με twin rotary θα έβαζα 24αρι... Αλλά τότε με την απογοήτευση που είχα από το κλιματιστικό που ξήλωσα δεν ήθελα να διαθέσω περισσότερα χρήματα ... Τώρα θα έβαζα 24αρι με χιλιαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Μην γράφουμε ότι να ναι, την κρίση για 24αρι την έκαναν μηχανολόγοι, όπως και στο από κάτω ακριβώς διαμέρισμα από το δικό μου μπήκε 24αρι shorai premium  με υπόδειξη μηχανολόγου .. Όλο το καλοκαίρι στη συντήρηση ήταν στα 200watt κάτσε να αρχίσουν τα κρύα και θα δούμε και το 24αρι για τον ίδιο ακριβώς χωρο.. Έχει να γίνει πάρτυ καταγραφής καταναλώσεων εδώ 

Ποια κρύα βρε στην κρήτη; Εξάλλου τον έβγαλες τον χειμώνα. Ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...