Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, fotme είπε

Δεν υπάρχουν δεκάδες παράμετροι mesie, οι κυρίαρχες είναι όγκος χώρου, απώλειες χώρου και ΔΤ(εξωτερική, εσωτερική, ζήτηση). Οι απώλειες καθόρίζονται εύκολα. τώρα αν ψάχνεις αν έχει χαραμαδία η πόρτα ή ή ή η τότε ενταξει ναι, η αναζήτηση των απωλειών θα γίνει ατέρμονη. Σε κάθε περίπτωση, αν ενας καταναλωτης χρειάζεται μηχανολόγο για να πάρει ενα ac, όπως αναφέρεις, δεν σημαίνει οτι αν δεν πάρει ας πάρει inventor, όπως προτείνεις..

Έχω καταλάβει τι λές, παράλληλα έχω κάταλάβει ότι για κάποιο λόγο κανείς με φασόν ac (συμπεριλαμβανομένου εσου) δεν βάζει νούμερα. Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι τον λόγο.

Το SCOP SEER είναι ενας δείκτης που απλουστευει μια συνθήκη για να καταλαβει ο μέσος χρήστης. Όμως, αυτο που δεν μας λέει είναι το κατα πόσο διατηρείται αυτη η συνθήκη.

Αρα για να μην λέμε πολλά και επειδη και ο FilipN μάλλον με την τοποθέτηση του μου επιβεβαιώνει την υπόθεση. Ναι βαλε μου σε παρακαλώ την κατανάλωση του Nemesis, ας είναι και το non pro της 4ετιας που λες.

Δεκάδες παράμετροι υπάρχουν για να υπολογιστούν οι απώλειες ενός χώρου και κάθε χώρος  αντιμετωπίζεται διαφορετικά .  

Πρέπει να λάβεις υπόψιν τα  κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής και το υψόμετρό . 

Τους συντελεστές U κάθε δομικού υλικού . Το εμβαδό των υλικών , το πάχος , το ΔΤ της ΚΑΘΕ τοιχοποιίας, τον προσανατολισμό και τις ανάλογες προσαυξήσεις  όπου χρειάζεται . 
Tους συντελεστές Uf και Ug  των κουφωμάτων και το εμβαδό αυτών . 
Σε πολύ γενικες γραμμές τα παραπάνω και αφορούν τις απώλειες απο στερεά υλικά .  Το δεύτερο βήμα είναι η απώλειες απο την είσοδο νωπού αέρα  και εκεί υπάρχουν δεκάδες παράμετροι . 
Η μελέτη απωλειών δεν είναι άσκηση του ποδαριού κοστίζει και θέλει χρόνο  γιατί είναι πολλά που πρέπει να ληφθούν υπόψιν . 

Λες ότι έχεις καταλαβει τι λέω  αλλά δε το βλέπω να σου πω την αλήθεια .  Πώς και τι θα κρίνεις  με τις καταναλώσεις άλλων ; Ο χώρος σου έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις θέρμανσης και των άλλων έχουν διαφορετικές απαιτήσεις  οπότε διαφορετικές καταναλώσεις και συμπεριφορές του ίδιου κλιματιστικού σε όλους αυτούς τους χώρους .  Πώς θα συγκρίνεις δηλαδή με διαφορετικές συνθήκες απο χώρο σε χώρο ; Ούτε καν ένδειξη δε το λέω . Ανούσιο είναι . 
Ένα κλιματιστικό ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης θες συμπεριφέρεται και έχει διαφορετικές καταναλώσεις απο χώρο σε χώρο . 


Τα SCOP SEER είναι εποχικοί βαθμοί απόδοσης της αντλίας θερμότητας όπου υπολογίζονται σύμφωνα με τα standards της ευρωπαϊκής ένωσης . Τί θες να πείς κάτα πόσο διατηρείται αυτός ο βαθμός απόδοσης ; Τα κλιματιστικά μετριούνται για τον εποχικό βαθμό απόδοσης με την ίδια μεθοδολογία και βγαίνουν οι εποχικοί βαθμοί . Συγκρίνοντας τους εποχικούς βαθμούς βλέπεις πιο κλιματιστικό είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία απο ένα άλλο. 

Αν θες να σου ανεβάσω τις καταναλώσεις που έχει ο χώρος μου πολύ ευχαρίστως αλλά δεν έχει καμία ουσία τί καίει το κλιματιστικό μου στο δικό μου χώρο διότι  ο χώρος μου με τον χώρο σου έχουν διαφορετικές απαιτήσεις και οι καταναλώσεις που έχω εγώ με τις καταναλώσεις που θα έχει εσύ με το ίδιο μοντέλο μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα.  Θα περιμένεις όμως κανα μήνα για να σου ανεβάσω καταναλώσεις γιατί δεν βρίσκομαι στο σπίτι αυτό  αυτή την περίοδο . 




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, filipN είπε

Έχοντας αγοράσει αυτό πριν 7 χρόνια (μπαίνω στον 8ο χρόνο χρήσης) https://www.sharp-cee.com/cps/rde/xbcr/documents/documents/Marketing/Datasheet/pdf_DS_Datasheet_AYXP12GHR_sp_eq.pdf γιατί να αγοράσω σήμερα ένα Daikin ATXC35B/ARXC35B Siesta Sensira;

Στη θέρμανση"κόβει" ελάχιστα ποιό πάνω από τα 100watt.

- Επίσης, το video που ανέβηκε εδώ πριν 4-5 (?) μήνες σχετικά με την συντήρηση-καθαρισμό μιας εξωτερικής μονάδας Daikin μου άνοιξε τα μάτια, γιατί την εξωτερική μονάδα του δικού μου την έχω κάνει "βίδες" δύο φορές...

- Επ ευκαιρία, επιτρέψτε μου να υποστηρίξω (δεν το κάνω μόνο εγώ) πως οι πέντε κορυφαίες κατασκευάστριες κλιματιστικών στην Ανατολή είναι οι Daikin, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba, Hitachi (η σειρά που έχουν μπει είναι τυχαία). Όμως μερικά καλά κλιματιστικά βγάζουν πάντα και μερικές άλλες.

Γιατί με ένα Daikin αντί του sharp έχεις μεγάλη οικονομία σε ...................παυσίπονα !!!!Ξερεις ποσα θα γλυτώσεις απο το γεγονός οτι δεν θα έχεις καθημερινά πονοκέφαλος λόγω θορύβου !!!!!! 
Επισης με την ίδια λογική του Λυσικράτους της εξωτερικής μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις κι ένα lada του 1970 γιατί θα το επισκευάζεις μόνος σου και δεν θα χρειάζεται συνεργείο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, smav82 είπε

Και πριν 7-8 χρόνια τα καλύτερα κινητά ήταν τα HTC ,δεν είναι λογική αυτή. . Panasonic δεν υπάρχει τα ίδια και η Hitachi. 

- Το να σταματήσει μια εταιρία με θετική πορεία δεκαετιών στο χώρο των κλιματιστικών, να παράγει φτηνά μικρά οικιακά κλιματιστικά (για ένα μικρό ή μεγάλο διάστημα) ή ακόμα και αν πουλήσει το αντίστοιχο τμήμα της δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να διαγράψουμε με μονοκοντυλιά τα έως τώρα επιτεύγματά της.

- Επίσης, τι μπορώ να απαντήσω εγώ, όταν έχει διαψευστεί σε αυτό το ίδιο θέμα και σε παλαιότερη ανάρτηση άλλου μέλους ότι η μια από τις δύο αυτές εταιρείες "ζει και βασιλεύει" στο χώρο; Η μικρή Ελληνική αγορά δεν είναι η αγορά του κόσμου όλου...

- Και βέβαια δεν θα ξεκινήσω κουβέντα ή θα μπω και εγώ αν ξεκινήσει άλλος, για την X σπουδαία κατασκευάστρια κλιματιστικών (σύμφωνα με εκτιμήσεις μελών του forum) όταν αυτή η εταιρεία στην ίδια της την πατρίδα, την Ιαπωνία, έχει ένα ελάχιστο τμήμα της αγοράς!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filipN είπε

κατασκευάστρια κλιματιστικών (σύμφωνα με εκτιμήσεις Ελλήνων) όταν αυτή η εταιρεία στην ίδια της την πατρίδα, την Ιαπωνία, έχει ένα ελάχιστο τμήμα της αγοράς!

Εγκυκλοπαιδικά μπορούμε να μάθουμε το όνομα αυτής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akisdom είπε

1. Γιατί με ένα Daikin αντί του sharp έχεις μεγάλη οικονομία σε ...................παυσίπονα !!!!Ξερεις ποσα θα γλυτώσεις απο το γεγονός οτι δεν θα έχεις καθημερινά πονοκέφαλος λόγω θορύβου !!!!!! 
2. Επισης με την ίδια λογική του Λυσικράτους της εξωτερικής μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις κι ένα lada του 1970 γιατί θα το επισκευάζεις μόνος σου και δεν θα χρειάζεται συνεργείο !

1. Ίσως γι αυτό το λόγο το χρησιμοποιούσαν συχνά σε προθαλάμους ιδιωτικών ιατρείων στην Ολλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο !!!

Φοβάμαι ότι κάνεις επιφανειακή και επιλεκτική ανάγνωση των χαρακτηριστικών που αναφέρονται στο PDF. Γιατί αυτό λέει και κάποια άλλα πράγματα που δεν προσέχεις, ενώ άλλα για να τα καταλάβεις θα πρέπει να έχεις πληρέστερη εικόνα των χαρακτηριστικών και των λειτουργιών του κλιματιστικού. Η "ηχητική απόδοση" ενός κλιματιστικού φαίνεται στο χώρο λειτουργίας του και είναι ανάλογη με τα αποτελέσματα που ζητάς να σου δώσει.

2. Φοβάμαι επίσης ότι δεν γνωρίζεις, καταρχήν, την ιστορία και τη θέση της Sharp στην Ιαπωνική και τη διεθνή αγορά τις προηγούμενες δεκαετίες, ενώ δεν κατανοείς τι υπαινίσσομαι αναφερόμενος στο video σχετικά με τη συντήρηση-καθαρισμό του Daikin. Δεν έλυσα το δικό μου για να το επισκευάσω, αλλά για να διαπιστώσω την ποιότητα της κατασκευής του αλλά και την ποιότητα της δουλειάς του συντηρητή ψυκτικού.

Τέλος άλλη η ποιότητα κατασκευής κλιματιστικών στη Ταϊλάνδη ή στην Τσεχία και άλλη στο Χεντέκ της Τουρκίας...

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, filipN είπε

Έχοντας αγοράσει αυτό πριν 7 χρόνια (μπαίνω στον 8ο χρόνο χρήσης) https://www.sharp-cee.com/cps/rde/xbcr/documents/documents/Marketing/Datasheet/pdf_DS_Datasheet_AYXP12GHR_sp_eq.pdf γιατί να αγοράσω σήμερα ένα Daikin ATXC35B/ARXC35B Siesta Sensira;

Στη θέρμανση"κόβει" ελάχιστα ποιό πάνω από τα 100watt.

- Επίσης, το video που ανέβηκε εδώ πριν 4-5 (?) μήνες σχετικά με την συντήρηση-καθαρισμό μιας εξωτερικής μονάδας Daikin μου άνοιξε τα μάτια, γιατί την εξωτερική μονάδα του δικού μου την έχω κάνει "βίδες" δύο φορές...

- Επ ευκαιρία, επιτρέψτε μου να υποστηρίξω (δεν το κάνω μόνο εγώ) πως οι πέντε κορυφαίες κατασκευάστριες κλιματιστικών στην Ανατολή είναι οι Daikin, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba, Hitachi (η σειρά που έχουν μπει είναι τυχαία). Όμως μερικά καλά κλιματιστικά βγάζουν πάντα και μερικές άλλες.

Φυσικά και δεν θα αγοράσεις ένα κλιματιστικό με EER 3,3 και COP 3,72 Daikin ATXC35B/ARXC35B (τα στοιχεία από εδώ https://diogenistore.gr/daikin-atxc35b-arxc35b-siesta-sensira-κλιματιστικό-12000btu-a-a-atxc35a-arxc35a.html ) για να το αντικαταστήσεις με αυτό που έχεις με EER 3,89 και COP 4,33 (twin rotary φαίνεται να έχει συμπιεστή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H SHARP ηταν μια εταιρεια που κατασκευασε πολυ καλα κλιματιστικα και ηταν απο τους πρωτοπορους σε τεχνολογια INVERTER. To 1999 αγόρασα 2 κλιματιστικα για τα υπνοδωματια. 1 DAIKIN 12000(το εχουμε ακομα, δουλευει κανονικα και ηταν το πρωτο σπλιτ DAIKIN INVERTER) και ενα SHARP 9000 btu inverter. Και τα 2 αγοραστηκαν σε παραπλησιες τιμες μιας και η SHARP ηταν κορυφη τοτε. 

Βεβαια στην πραξη, το DAIKIN αποδειχτηκε σαφως καλυτερο μηχανηματα. To Sharp ειχε τριξιματα και ειχα μια θερμανση χωρις ανεση(πολυ on-off συμπεριφορα μαλλον). Το DAIKIN εχει γλυκια θερμανση και κλιματισμο. Επισης, το SHARP εκαψε πλακετα το 2006, και πτερωτη το 2018, οποτε και το απεσυρα. Το DAIKIN δουλεύει ακαταπαυστα εδω και 20 χρονια...

ΤΙ σημασια εχουν αυτα τωρα;

H SHARP δεν ειναι ουτε κατα διανοια η εταιρεια που ηταν , και τα τμημα κλιματισμου δεν υπαρχει. Ολα τα μηχανηματα της ειναι φασον Κινεζικα. 

Ισως το 1999 να ρωταγες αν πρεπει SHARP η DAIKIN σε συστημα split. Τωρα, εν ετει 2019, δεν τιθεται θεμα συγκρισης πια..(το SHARP που παρουσιαζεις ειναι το κορυφαιο μηχανημα της σειρας...δεν πρεπει να συγκρινεται με το DAIKIN της βασικης σειρας...)

Αυτο το μηχανημα προσφερει η SHARP το 2019...

https://www.skroutz.gr/s/18943956/Sharp-AY-X12WSRG-AE-X12WSR.html

Τα συμπερασματα δικα σας...

YΓ - Τα PANASONIC ειναι κορυφαια μηχανηματα στην ιδια κατηγορια με toshiba/fujitsu/daikin/mitsubishi αλλα δεν υπαρχουν στην ελληνικη αγορα. Τα HITACHI δεν τα ξερω καθολου...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ προτείνουμε και αγορά κλιματιστικού, πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να προτείνει Panasonic η Hitachi στην ελληνική αγορά επειδή, εσύ η εγώ Είχαμε ένα πριν 8 χρόνια και μας βγήκε καλό, Hitachi Panasonic δεν έχουν ελληνική αντιπροσωπεία επίσης ότι μοντέλο και να ψάξεις υπάρχει ένα από ένα μαγαζί.

Επίσης μια από τις καλύτερες εταιρείε κλιματιστικών στον κόσμο είναι η blue star . Μπορείς να πεις σε κάποιον Ελλάδα να αγοράσει blue star , όχι φυσικά.

Επεξ/σία από smav82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CorumD είπε

H SHARP ηταν μια εταιρεια που κατασκευασε πολυ καλα κλιματιστικα και ηταν απο τους πρωτοπορους σε τεχνολογια INVERTER. To 1999 αγόρασα 2 κλιματιστικα για τα υπνοδωματια. 1 DAIKIN 12000(το εχουμε ακομα, δουλευει κανονικα και ηταν το πρωτο σπλιτ DAIKIN INVERTER) και ενα SHARP 9000 btu inverter. Και τα 2 αγοραστηκαν σε παραπλησιες τιμες μιας και η SHARP ηταν κορυφη τοτε. 

Βεβαια στην πραξη, το DAIKIN αποδειχτηκε σαφως καλυτερο μηχανηματα. To Sharp ειχε τριξιματα και ειχα μια θερμανση χωρις ανεση(πολυ on-off συμπεριφορα μαλλον). Το DAIKIN εχει γλυκια θερμανση και κλιματισμο. Επισης, το SHARP εκαψε πλακετα το 2006, και πτερωτη το 2018, οποτε και το απεσυρα. Το DAIKIN δουλεύει ακαταπαυστα εδω και 20 χρονια...

ΤΙ σημασια εχουν αυτα τωρα;

H SHARP δεν ειναι ουτε κατα διανοια η εταιρεια που ηταν , και τα τμημα κλιματισμου δεν υπαρχει. Ολα τα μηχανηματα της ειναι φασον Κινεζικα. 

Ισως το 1999 να ρωταγες αν πρεπει SHARP η DAIKIN σε συστημα split. Τωρα, εν ετει 2019, δεν τιθεται θεμα συγκρισης πια..(το SHARP που παρουσιαζεις ειναι το κορυφαιο μηχανημα της σειρας...δεν πρεπει να συγκρινεται με το DAIKIN της βασικης σειρας...)

Αυτο το μηχανημα προσφερει η SHARP το 2019...

https://www.skroutz.gr/s/18943956/Sharp-AY-X12WSRG-AE-X12WSR.html

Τα συμπερασματα δικα σας...

YΓ - Τα PANASONIC ειναι κορυφαια μηχανηματα στην ιδια κατηγορια με toshiba/fujitsu/daikin/mitsubishi αλλα δεν υπαρχουν στην ελληνικη αγορα. Τα HITACHI δεν τα ξερω καθολου...

- Το ερώτημα που έθεσα, με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο, ήταν αν μόνο κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες μπορούν να κατασκευάσουν αξιόλογα κλιματιστικά. Η απάντηση που έδωσα ήταν πως και άλλες μπορούν να το καταφέρουν σε ορισμένα από τα μοντέλα που κατασκευάζουν, ειδικά αν αυτά κατασκευάζονται σε χώρες με αξιόλογες βιομηχανικές υποδομές-συμπλήρωσα αργότερα.

- Η απάντηση που δίνεις δεν έχει εμπειρικά στηρίγματα. Το αν χάλασε ένα ή αν το συγκεκριμένο δεν σε ικανοποιούσε δεν λέει και πολλά πράγματα. Η γειτονιά μου (όπως και όλη η Αττική) είναι γεμάτη λειτουργικά Sharp και Mitsubishi 20ετίας. Τα δύο και μοναδικά μεγάλα καταστήματα της περιοχής που κατοικώ πουλούσαν και Daikin φυσικά, την αξία των οποίων δεν αμφισβητώ. Όμως τα φτηνότερα μοντέλα της Daikin είναι στη χώρα μας 20-25% ακριβότερα από την γειτονική Ιταλία, και αυτό είναι περίεργο. Και είναι περισσότερο περίεργο που ανεβαίνει εδώ η τιμή τους αν και το Χεντέκ είναι πλησιέστερα σ' εμάς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, filipN είπε

- Το ερώτημα που έθεσα, με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο, ήταν αν μόνο κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες μπορούν να κατασκευάσουν αξιόλογα κλιματιστικά. Η απάντηση που έδωσα ήταν πως και άλλες μπορούν να το καταφέρουν σε ορισμένα από τα μοντέλα που κατασκευάζουν, ειδικά αν αυτά κατασκευάζονται σε χώρες με αξιόλογες βιομηχανικές υποδομές-συμπλήρωσα αργότερα.

- Η απάντηση που δίνεις δεν έχει εμπειρικά στηρίγματα. Το αν χάλασε ένα ή αν το συγκεκριμένο δεν σε ικανοποιούσε δεν λέει και πολλά πράγματα. Η γειτονιά μου (όπως και όλη η Αττική) είναι γεμάτη λειτουργικά Sharp και Mitsubishi 20ετίας. Τα δύο και μοναδικά μεγάλα καταστήματα της περιοχής που κατοικώ πουλούσαν και Daikin φυσικά, την αξία των οποίων δεν αμφισβητώ. Όμως τα φτηνότερα μοντέλα της Daikin είναι στη χώρα μας 20-25% ακριβότερα από την γειτονική Ιταλία, και αυτό είναι περίεργο. Και είναι περισσότερο περίεργο που ανεβαίνει εδώ η τιμή τους αν και το Χεντέκ είναι πλησιέστερα σ' εμάς...

Η απαντηση που δινω εχει σαφεσταστα εμπειρικα στηριγματα...τα δικα μου. Σου λεω πρωτο χερι οτι το DAIKIN του 1999 είχε καλυτερη κατασκευη, καλυτερη θερμικη ανεση και πολυ λιγοτερα προβληματα απο το αντιστοιχο SHARP.

Αυτο δεν αλλοιωνει το γεγονος οτι η SHARP HTAN πολυ καλη εταιρεια κλιματιστικων.

Τα FTXC/ATXC κατασκευαζονται στην DAIKIN MALAYSIA, οπότε τι εννοείς ακριβώς;

Λες οτι τα DAIKIN FTXC/ATXC πουλουνται φτηνοτερα στην Ιταλια...μπορεις να το αποδειξεις παρακαλω;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipN είπε

- Το ερώτημα που έθεσα, με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο, ήταν αν μόνο κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες μπορούν να κατασκευάσουν αξιόλογα κλιματιστικά. Η απάντηση που έδωσα ήταν πως και άλλες μπορούν να το καταφέρουν σε ορισμένα από τα μοντέλα που κατασκευάζουν, ειδικά αν αυτά κατασκευάζονται σε χώρες με αξιόλογες βιομηχανικές υποδομές-συμπλήρωσα αργότερα.

- Η απάντηση που δίνεις δεν έχει εμπειρικά στηρίγματα. Το αν χάλασε ένα ή αν το συγκεκριμένο δεν σε ικανοποιούσε δεν λέει και πολλά πράγματα. Η γειτονιά μου (όπως και όλη η Αττική) είναι γεμάτη λειτουργικά Sharp και Mitsubishi 20ετίας. Τα δύο και μοναδικά μεγάλα καταστήματα της περιοχής που κατοικώ πουλούσαν και Daikin φυσικά, την αξία των οποίων δεν αμφισβητώ. Όμως τα φτηνότερα μοντέλα της Daikin είναι στη χώρα μας 20-25% ακριβότερα από την γειτονική Ιταλία, και αυτό είναι περίεργο. Και είναι περισσότερο περίεργο που ανεβαίνει εδώ η τιμή τους αν και το Χεντέκ είναι πλησιέστερα σ' εμάς...

Αν στην γειτονική Ιταλία κάνουν 6πλασιες εισαγωγές, λογικό δεν είναι πετύχουν καλύτερες τιμές ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filipN είπε

- Το ερώτημα που έθεσα, με έμμεσο αλλά σαφή τρόπο, ήταν αν μόνο κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες μπορούν να κατασκευάσουν αξιόλογα κλιματιστικά. Η απάντηση που έδωσα ήταν πως και άλλες μπορούν να το καταφέρουν σε ορισμένα από τα μοντέλα που κατασκευάζουν, ειδικά αν αυτά κατασκευάζονται σε χώρες με αξιόλογες βιομηχανικές υποδομές-συμπλήρωσα αργότερα.

- Η απάντηση που δίνεις δεν έχει εμπειρικά στηρίγματα. Το αν χάλασε ένα ή αν το συγκεκριμένο δεν σε ικανοποιούσε δεν λέει και πολλά πράγματα. Η γειτονιά μου (όπως και όλη η Αττική) είναι γεμάτη λειτουργικά Sharp και Mitsubishi 20ετίας. Τα δύο και μοναδικά μεγάλα καταστήματα της περιοχής που κατοικώ πουλούσαν και Daikin φυσικά, την αξία των οποίων δεν αμφισβητώ. Όμως τα φτηνότερα μοντέλα της Daikin είναι στη χώρα μας 20-25% ακριβότερα από την γειτονική Ιταλία, και αυτό είναι περίεργο. Και είναι περισσότερο περίεργο που ανεβαίνει εδώ η τιμή τους αν και το Χεντέκ είναι πλησιέστερα σ' εμάς...

Το ζήτημα είναι τι γίνεται στο σήμερα, και στο σήμερα η sharp βγάζει μπαταρίες ΑΑ, είναι ανύπαρκτη στον κλιματισμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, smav82 είπε

Εδώ προτείνουμε και αγορά κλιματιστικού, πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να προτείνει Panasonic η Hitachi στην ελληνική αγορά επειδή, εσύ η εγώ Είχαμε ένα πριν 8 χρόνια και μας βγήκε καλό, Hitachi Panasonic δεν έχουν ελληνική αντιπροσωπεία επίσης ότι μοντέλο και να ψάξεις υπάρχει ένα από ένα μαγαζί.

- Μπαίνω σε αυτό το θέμα παλαιότερα από εσένα.

Και δεν μπαίνω για να "προτείνω" κάποιο κλιματιστικό, δηλαδή να συμβάλλω στην αύξηση των πωλήσεων μιας εταιρίας, αλλά για να συμβάλλω στο βαθμό που μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου, στην αντικειμενική πληροφόρηση όσων θέτουν ερωτήσεις ή ζητούν απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filipN είπε

- Μπαίνω σε αυτό το θέμα παλαιότερα από εσένα.

Και δεν μπαίνω για να "προτείνω" κάποιο κλιματιστικό, δηλαδή να συμβάλλω στην αύξηση των πωλήσεων μιας εταιρίας, αλλά για να συμβάλλω στο βαθμό που μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου, στην αντικειμενική πληροφόρηση όσων θέτουν ερωτήσεις ή ζητούν απαντήσεις.

Κανενα προβλημα, δεν ειμαστε πωλητες DAIKIN/TOSHIBA/SHARP...ευπροσδεκτη η πληροφορηση σου αν και δεν την πολυκαταλαβαινω...

Εντελως off-topic....o ΚΩΤΣΟ εχει καινουργιο μοντελο OLED Philips 754 55' στα 1000. Φυγαν οι δωροεπιταγες απο το κλιματισμο και γιναν TV...πολυ καλη παιδια, recommended!

https://www.philips.co.uk/c-p/55OLED754_12/oled-7-series-4k-uhd-oled-smart-tv-with-ambilight-3-sided

Απλως, παντα παιρνουμε και 5ετη εγγυηση διοτι ολες οι TV(ανεξαρτητα απο μαρκα) χαλαν πολυ ευκολα και δεν επισκευαζονται!

16 ώρες πριν, guzel είπε

Σ

Στο site τους γράφουν: Το Magic Coil της Toshiba δεν απαιτεί Χημικό Καθαρισμό κατά τη διαδικασία της συντήρησης, εξασφαλίζοντάς σας οικονομικότερο service.

 

πάντως και της Toshiba έχει επικάλυψη για παραθαλάσσιες περιοχές: 

Συγκεκριμένα αναφέρουν: Αντιδιαβρωτική Προστασία Εξωτερικής Μονάδας: Η Toshiba παρέχει εξαιρετικά μεγάλη διάρκεια ζωής στην εξωτερική μονάδα ακόμα και όταν αυτή εγκαθίσταται σε παραθαλάσσιες περιοχές και εκτίθεται σε συνθήκες διάβρωσης. Η εξωτερική μονάδα διαθέτει ειδική επικάλυψη προστασίας, ενώ έχει δοκιμαστεί σε 1.000 ώρες με σπρέι αλατιού CCT. Το χρώμα επίστρωσης της εξωτερικής μονάδας διασφαλίζει μεγάλη διάρκεια ζωής αφού έχει ελεγχθεί με τεστ αντοχής σε αντίξοες καιρικές συνθήκες 2.000 ωρών λειτουργίας. Τέλος, όλες οι εξωτερικές μονάδες Toshiba διαθέτουν γαλβανισμένη βάση και πόδια στήριξης ώστε να μην σκουριάζουν ποτέ!

Η ειδική επικάλυψη προστασίας μάλλον έχει εφαρμοστεί στο κουτί της εξωτερικής και όχι στα fins.. Είναι ασημένια τα fins της εξωτερικής 

 

Δεν το ήξερα αυτό, άρα δεν χρειάζεται προστατευτικό πριζακι για υπέρταση;

EDIT: άκυρο το βρήκα εδώ 

https://youtu.be/VUVtkbU1L9c

αντέχει μέχρι 10.000 volts 😂

Μου αρέσει παρα πολυ η κατασκευη του κομπρεσσορα της TOSHIBA, οπως και η πληρως γαλβανιζε βαση που εχω δει μονο στην TOSHIBA και που επικυρωνεις και εσυ. H τεχνολογια MAGIC COIL έιναι εξαιρετικη, οπως και η προστασια υπερτασης και DEFROST on demand!

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να με συγχωρέσετε για την κατωτέρω παρένθεση-απάντηση, εσεις συνεχίστε τον δημιουργικό σας διάλογο.

11 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεκάδες παράμετροι υπάρχουν για να υπολογιστούν οι απώλειες ενός χώρου και κάθε χώρος  αντιμετωπίζεται διαφορετικά .  

Πρέπει να λάβεις υπόψιν τα  κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής και το υψόμετρό . 

Τους συντελεστές U κάθε δομικού υλικού . Το εμβαδό των υλικών , το πάχος , το ΔΤ της ΚΑΘΕ τοιχοποιίας, τον προσανατολισμό και τις ανάλογες προσαυξήσεις  όπου χρειάζεται . 
Tους συντελεστές Uf και Ug  των κουφωμάτων και το εμβαδό αυτών . 
Σε πολύ γενικες γραμμές τα παραπάνω και αφορούν τις απώλειες απο στερεά υλικά .  Το δεύτερο βήμα είναι η απώλειες απο την είσοδο νωπού αέρα  και εκεί υπάρχουν δεκάδες παράμετροι . 
Η μελέτη απωλειών δεν είναι άσκηση του ποδαριού κοστίζει και θέλει χρόνο  γιατί είναι πολλά που πρέπει να ληφθούν υπόψιν . 

Λες ότι έχεις καταλαβει τι λέω  αλλά δε το βλέπω να σου πω την αλήθεια .  Πώς και τι θα κρίνεις  με τις καταναλώσεις άλλων ; Ο χώρος σου έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις θέρμανσης και των άλλων έχουν διαφορετικές απαιτήσεις  οπότε διαφορετικές καταναλώσεις και συμπεριφορές του ίδιου κλιματιστικού σε όλους αυτούς τους χώρους .  Πώς θα συγκρίνεις δηλαδή με διαφορετικές συνθήκες απο χώρο σε χώρο ; Ούτε καν ένδειξη δε το λέω . Ανούσιο είναι . 
Ένα κλιματιστικό ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης θες συμπεριφέρεται και έχει διαφορετικές καταναλώσεις απο χώρο σε χώρο . 


Τα SCOP SEER είναι εποχικοί βαθμοί απόδοσης της αντλίας θερμότητας όπου υπολογίζονται σύμφωνα με τα standards της ευρωπαϊκής ένωσης . Τί θες να πείς κάτα πόσο διατηρείται αυτός ο βαθμός απόδοσης ; Τα κλιματιστικά μετριούνται για τον εποχικό βαθμό απόδοσης με την ίδια μεθοδολογία και βγαίνουν οι εποχικοί βαθμοί . Συγκρίνοντας τους εποχικούς βαθμούς βλέπεις πιο κλιματιστικό είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία απο ένα άλλο. 

Αν θες να σου ανεβάσω τις καταναλώσεις που έχει ο χώρος μου πολύ ευχαρίστως αλλά δεν έχει καμία ουσία τί καίει το κλιματιστικό μου στο δικό μου χώρο διότι  ο χώρος μου με τον χώρο σου έχουν διαφορετικές απαιτήσεις και οι καταναλώσεις που έχω εγώ με τις καταναλώσεις που θα έχει εσύ με το ίδιο μοντέλο μπορεί να είναι η μέρα με τη νύχτα.  Θα περιμένεις όμως κανα μήνα για να σου ανεβάσω καταναλώσεις γιατί δεν βρίσκομαι στο σπίτι αυτό  αυτή την περίοδο . 




 

Λες πάρα πολλά, με εμπάθεια, έξω απ΄την ροή της συζήτησης και κουράζεις.

Απαγγέλεις, θαρρείς ότι λες κάτι άγνωστο, κάνεις συνεχώς αντίλογο (ξέρεις δεν είμαι ο μαθητής σου να με κρίνεις και ούτε ζήτησα να με βαθμολογήσεις) και προωθείς ΄΄νωπά΄΄ τα inventor. Χωρίς αποδείξεις. Μηχανικός είσαι, όχι πειθαναγκαστικός marketeer αγαπητέ μου...

Ξέρεις κάτι, δεν με πείθεις, στείλε σε ένα μήνα  καταναλώσεις και πολύ ευχαρίστως να δω σοβαρά ότι προωθείς. Έως τότε, ότι και να γράψεις, μου επιβεβαιώνει το αντίθετο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...