Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αναλόγως το σπίτι, φαντάζομαι ότι στο γνωστό passive house στου Παπάγου δεν θα παραπονιέται κάποιος. 😛

Μιλάμε για κοινούς θνητούς ...

Αυτοί έχουν ακόμα και θερμαινόμενη λεκάνη τουαλέτας.

Και δεν κάνω πλάκα . Το 2014 σε εκδήλωση πρέσβη στου Παπάγου , η τουαλέτα είχε θερμαινομενο καπάκι .

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
7 minutes ago, SM81 said:

Μιλάμε για κοινούς θνητούς ...

Αυτοί έχουν ακόμα και θερμαινόμενη λεκάνη τουαλέτας.

Και δεν κάνω πλάκα . Το 2014 σε εκδήλωση πρέσβη στου Παπάγου , η τουαλέτα είχε θερμαινομενο καπάκι .

Κοινό θνητοί το έχουν το σπίτι (97-98τμ) και το θερμαίνουν με ένα 7500Btu Daikin , αυτό που λές είναι μάλλον άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Κοινό θνητοί το έχουν το σπίτι και το θερμαίνουν με ένα 7500Btu Daikin (70-80τμ), αυτό που λές είναι μάλλον άλλο. 

Ε τι μας αφήνεις ρε μάστορα στο σκοτάδι σπάμε τους εγκεφάλους μας και δεν μιλάς ? Για πες μας και μας να σωθούμε . Με 7500btu μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, SM81 said:

Ε τι μας αφήνεις ρε μάστορα στο σκοτάδι σπάμε τους εγκεφάλους μας και δεν μιλάς ? Για πες μας και μας να σωθούμε . Με 7500btu μόνο?

Αφού είναι παθητικό κτίριο δεν χρειάζεται παραπάνω btu.

Τέσπα το point μου ήταν ότι δεν είναι τόσο άσχημη όσο ακούγεται η θέρμανση από a/c, αρκεί να δουλεύει "συνέχεια" και να υπάρχει σωστή υγρασία στο σπίτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SM81 είπε

Πάντως ρε παιδιά , η ζέστη του καλοριφέρ δεν παίζεται . Πρώτη μέρα σήμερα που άναψε και ένα πλατύ χαμόγελο ζωγραφίστηκε ... Καλό και το κλιματιστικό αλλά είναι λύση ανάγκης , ότι και να λέμε .

Αν το δουλέψεις για ώρες και εφόσον το κλιματιστικό ινβερταρει σωστά, η αίσθηση είναι παρόμοια (αν όχι καλύτερη) των καλοριφέρ. Είναι και ο λόγος που δεν άναψα ξανά καλοριφέρ μετά το shorai

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή άνοιξε θέμα με το αισθητικό κομμάτι των κλιματιστικών, οι εμπειρίες μου από τα DAIKIN/MITSUBISHI/FUJITSU/TOSHIBA είναι οι εξής.

Στον εξωτερικό κομπρεσέρ, και οι 4 εταιρείες έχουν κάνει ποιοτική δουλειά. Οι μονάδες δείχνουν στιβαρές και καμία δεν έχει ιδιαίτερο θόρυβο. Μάλλον πιο πολιτισμένη σε λειτουργία είναι η μονάδα του MIRAI PLUS16, η οποία επίσης έχει γαλβάνιζέ πάτο. 

Λογικά, είναι γαλβάνιζέ και ο πάτος στις άλλες εταιρείες αλλά βαμμένος. Πάντως, δεν υπάρχουν ιδιαίτερες διαφορές. Σημείωση το DAIKIN έχει παντού blue fin επικάλυψη για προστασία. 

1. FUJITSU - Blue fin επικάλυψη, twin rotary 5/5

2. ΤOSHIBA - όλα προσεγμένα, προστασία υπέρτασης, defrost, αθόρυβο - 4.5/5

3. DAIKIN - όλα καλά, μπλε επικάλυψη, αθόρυβο - 4.25/5

4. MITSUBISHI - λειτουργικό, στιβαρή αίσθηση, αθόρυβο - 4/5

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ

Εδώ υπάρχουν διάφορες.

1. Mitsubishi Heavy SRK/SRC 35 ZSP-W - Όμορφη αλλά απρόσωπη σχεδίαση, με καλά πλαστικά αλλά κούμπωμα και φινιρίσματα εάν κλικ πιο κάτω από τα αλλά κλιματιστικά. Πολύ βασικά φίλτρα και μικρά σαν FUJITSU 20ετιας. 2.5/5 CONTROL λίγο μπερδεμένο και αδιάφορο αλλά λειτουργικό.2.5/5

2. FUJITSU 14KMTA - Όμορφη σχεδίαση σαν ορθογώνιο κουτί με καλά πλαστικά αλλά μέτριο φινίρισμα στα fins και κάποια λυγισμένα. Πολύ καλά, μεγάλα φίλτρα με 2 εξτρά add on φιλτράκια. Τα φίλτρα του FUJI κάνουν εξαιρετική δουλειά και τα είδα γεμάτα! 3.5/5 CONTROL λίγο μεγάλο αλλα με μέτρια πλαστικά και αίσθηση. 3/5

3. TOSHIBA 16MIRAI PLUS - Όμορφη σχεδίαση με καμπύλες και καλά πλαστικά. Επίσης, τα fins δείχνουν πιο προσεγμένα από τις FUJI και MITSU. Καλά, μεγάλα φίλτρα χωρίς add-on φιλτράκια που δουλεύουν καλά αλλά όχι το ίδιο καλά όσο του FUJITSU. 3.5/5 CONTROL λίγο μικρό και με μικρή οθόνη αλλά καλή αίσθηση. 3/5

4. DAIKIN ATXC/FTXC 25/35b - Όμορφη σχεδίαση και καλά πλαστικά με το στρογγυλό on-off button που περικλείεται από ενα led που αλλάζει από μπλε(ψύξη) σε πορτοκαλί(θέρμανση). Πολύ καλά φίλτρα, μεγάλα και με add-on φιλτράκια. Δουλεύουν πολύ καλά. Επίσης, τα καλύτερα fins από τα 4 κλιματιστικά με ωραία διάταξη, σειρά και επικάλυψή μπλε για προστασία από άλατα. 4/5 Control - μεγάλο, στιβαρό με πολύ καλή αίσθηση και λειτουργία και το μόνο με LED για να φαίνεται στο σκοτάδι. 4/5

Οπότε κατά την γνώμη μου είμαστε

1. DAIKIN - όλα προσεγμένα, λειτουργικά, blue fin επικάλυψη παντού - 8/10

2α. TOSHIBA - όλα καλά αλλά δεν έχει μπλε επικάλυψη και add on filters - 6.5/10

2β. FUJITSU - όλα καλά αλλά δεν έχει μπλε επικάλυψη και έχει λυγισμένα fins. Επίσης, είναι από την σειρά ΚΜΤΑ πού είναι πάνω από τις άλλες σε αυτό το τεστ. Περίμενα περισσότερα. 6.5/10

4. MITSUBISHI - λειτουργικό με καλά πλαστικά, αλλά όλα μέτρια. 5/10

ΣΥΝΟΛΑ

1. DAIKIN - 12.25/15 

2. FUJITSU - 11.5/15

3. TOSHIBA - 11/15

4. MITSUBISHI - 9/15

Απλα να τονίσω οτι τα DAIKIN/TOSHIBA/MITSUBISHI ειναι οικονομικη σειρα, ενω το FUJITSU είναι απο μεσαία προς καλη.

Αυτά!

Στο επόμενο κομμάτι θα κοιτάξω αναλύτικά τις καταναλώσεις σε θερμανση οπου λογικα το FUJITSU με twin rotary είναι κορυφαίο. Επισης θα βαλω βαθμολογια για τις εγγυησεις ωστε να βγει μια συνολικη βαθμολογια οποτε παρακαλω μην παίρνετε τελικές αποφασεις να βαση αυτου του μη-ολοκληρωμενου review.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 4
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2019 στις 8:28 ΜΜ, tzomatzi είπε

Προσπάθησα να την ενεργοποιήσω στη σελίδα της dakin και δεν δέχεται τα S/N (αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα δεν έχουν εισαχθεί στη χώρα!) για αυτό σε ρώτησα.

Και ακριβώς έτσι. Δυστυχώς αρκετά ηλεκτρομαγαζα κάνουν δικές τους εισαγωγές και η εγγύηση δεν ισχύει. Γενικά οτιδήποτε της Daikin αρχίζει απο Α να το διπλό τριπλό τσεκάρετε. Το Α ήταν μια ιδιοτροπία της Ισπανίας και έβγαινε μόνο για αυτήν. Σε όλο τον κόσμο η Daikin ξεκινά με F. Ανταλλακτικά υπαρχουν βεβαια αλλα θεωρητικά θα πρέπει να απευθεινθειτε στον κότσο για την εγγύηση κι αν αυτός την αναγνωρίσει. 
Υ.Γ. Δούλευα με την Daikin απο το 1992 ως εξωτερικός συνεργάτης blue dealer όπως τους λέει η εταιρία και απο το 2004 ως blue dealer με δικό μου μαγαζι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fotme είπε

Αυτά τι λέγανε;

E ας βάλει και κάποιος με 9αρι, 12αρι, το AC του μέσου καταναλωτη να έχουμε μια εικόνα παρακαλώ πολύ.

Ας κάνω λίγο μια προσπάθεια να μαντέψω γιατί δεν βλέπουμε μετρήσεις. 

Φαντάζομαι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν ασχολείται. Ζεσταίνει / κρυώνει ; Μια χαρά. 

Μετά όλη αυτή η κινεζοσαβούρα που κυκλοφορεί έχει εκπαιδεύσει τον κόσμο ότι έτσι δουλεύουν τα inventer. Παίρνει, κόβει. Ζεσταίνει / κρυώνει όμως ; Μια χαρά. 

Έχουν πέσει θύμα του μάρκετιγκ, τάχα μου "inventor , το όνομα στον κλιματισμό" ή "toyotomi, ιαπωνική υπεροχή" και έχει κατακλυστεί η αγορά με σαβούρες. 

Μια βόλτα στο skroutz θα σε πείσει: "μπόμπα το εργαλείο, μας έκανε παγωτό ή φούρνος" . 

Δεν τους ενδιαφέρει ότι έβαλαν 23 και πήγε 25 στη θέρμανση ή έβαλαν 26 και πήγε 24. Ζεσταίνει / κρυώνει ; Μια χαρά. 

Ποιος βάζει να μετράει κατανάλωση; Ο ένας στους 1000; 

Μετά είναι και το άλλο. Το 99% όσων έρχονται εδώ , παίρνουν την πληροφορία και μετά μην τον είδατε τον Παναή. Δεν υπάρχει feedback. 

Άρα μετρήσεις με το σταγονόμετρο...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

@CorumD Ποια είναι η διαφορά μεταξύ blue ή μη fins?

Απο οτι μας είχαν εξηγήσει σε διαφορά σεμινάρια ειναι μια απο τις καλύτερες προστασίες για χώρες με θάλασσα. Προφυλάσσουν πολυ απο την διάβρωση. Ειναι κάτι που η Daikin το έχει απο πολυ παλιά. Είχα τοποθετήσει μηχάνημα στα 50 μέτρα απο την θάλασσα το 1996 και δεν είχε πάθει τίποτα για πολλά πολλά χρονια μέχρι που το αντικαταστήσαμε για καλύτερη απόδοση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

@CorumD Ποια είναι η διαφορά μεταξύ blue ή μη fins?

https://www.daikin.com.sg/anti-corrosion

Ειναι μια επερξεργασια με ειδικο χρώμα που προστατευει ολα τα πτερυγια απο διαβρωση. Ισως οχι πολυ σημαντικο στην Αθηνα, αλλα σιγουρα βοηθαει σε ορισμενα κλιματα και στα νησια. Τα DAIKIN εχουν αυτη την επιστρωση μεσα και εξω. Σιγουρα κατι καλο και προσον, οπως στην TOSHIBA εχουμε την προστασια πλακετας απο υπερταση. Ακολουθει και το MORRIS παιδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τα fins να προσθέσω το εξής:

Κατά την αναζήτηση μου για ετήσια συντήρηση μου είπαν απο Toshiba (γραμμή δροσιάς στα 43 ευρώ) οτι δεν χρησιμοποιούν χημικό σπρευ και ότι αν κάνω από άλλο συνεργείο την συντήρηση να το απαγορεύσω λόγω magic coil.

Στο site τους γράφουν: Το Magic Coil της Toshiba δεν απαιτεί Χημικό Καθαρισμό κατά τη διαδικασία της συντήρησης, εξασφαλίζοντάς σας οικονομικότερο service.

Πρόκειται για ένα καινοτόμο σχεδιασμό του ψυκτικού στοιχείου της εσωτερικής μονάδας που αποτρέπει την επικόλληση νερού, λαδιού, χρωστικών ουσιών και σκόνης στο στοιχείο. 

magic coil test:

πάντως και της Toshiba έχει επικάλυψη για παραθαλάσσιες περιοχές: 

Συγκεκριμένα αναφέρουν: Αντιδιαβρωτική Προστασία Εξωτερικής Μονάδας: Η Toshiba παρέχει εξαιρετικά μεγάλη διάρκεια ζωής στην εξωτερική μονάδα ακόμα και όταν αυτή εγκαθίσταται σε παραθαλάσσιες περιοχές και εκτίθεται σε συνθήκες διάβρωσης. Η εξωτερική μονάδα διαθέτει ειδική επικάλυψη προστασίας, ενώ έχει δοκιμαστεί σε 1.000 ώρες με σπρέι αλατιού CCT. Το χρώμα επίστρωσης της εξωτερικής μονάδας διασφαλίζει μεγάλη διάρκεια ζωής αφού έχει ελεγχθεί με τεστ αντοχής σε αντίξοες καιρικές συνθήκες 2.000 ωρών λειτουργίας. Τέλος, όλες οι εξωτερικές μονάδες Toshiba διαθέτουν γαλβανισμένη βάση και πόδια στήριξης ώστε να μην σκουριάζουν ποτέ!

Η ειδική επικάλυψη προστασίας μάλλον έχει εφαρμοστεί στο κουτί της εξωτερικής και όχι στα fins.. Είναι ασημένια τα fins της εξωτερικής 

 

 

48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας κάνω λίγο μια προσπάθεια να μαντέψω γιατί δεν βλέπουμε μετρήσεις. 

Φαντάζομαι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν ασχολείται. Ζεσταίνει / κρυώνει ; Μια χαρά. 

Μετά όλη αυτή η κινεζοσαβούρα που κυκλοφορεί έχει εκπαιδεύσει τον κόσμο ότι έτσι δουλεύουν τα inventer. Παίρνει, κόβει. Ζεσταίνει / κρυώνει όμως ; Μια χαρά. 

Έχουν πέσει θύμα του μάρκετιγκ, τάχα μου "inventor , το όνομα στον κλιματισμό" ή "toyotomi, ιαπωνική υπεροχή" και έχει κατακλυστεί η αγορά με σαβούρες. 

Μια βόλτα στο skroutz θα σε πείσει: "μπόμπα το εργαλείο, μας έκανε παγωτό ή φούρνος" . 

Δεν τους ενδιαφέρει ότι έβαλαν 23 και πήγε 25 στη θέρμανση ή έβαλαν 26 και πήγε 24. Ζεσταίνει / κρυώνει ; Μια χαρά. 

Ποιος βάζει να μετράει κατανάλωση; Ο ένας στους 1000; 

Μετά είναι και το άλλο. Το 99% όσων έρχονται εδώ , παίρνουν την πληροφορία και μετά μην τον είδατε τον Παναή. Δεν υπάρχει feedback. 

Άρα μετρήσεις με το σταγονόμετρο...

έτσι ακριβώς είναι!

45 λεπτά πριν, CorumD είπε

Οπως στην TOSHIBA εχουμε την προστασια πλακετας απο υπερταση.

Δεν το ήξερα αυτό, άρα δεν χρειάζεται προστατευτικό πριζακι για υπέρταση;

EDIT: άκυρο το βρήκα εδώ 

https://youtu.be/VUVtkbU1L9c

αντέχει μέχρι 10.000 volts 😂

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αγοράσει αυτό πριν 7 χρόνια (μπαίνω στον 8ο χρόνο χρήσης) https://www.sharp-cee.com/cps/rde/xbcr/documents/documents/Marketing/Datasheet/pdf_DS_Datasheet_AYXP12GHR_sp_eq.pdf γιατί να αγοράσω σήμερα ένα Daikin ATXC35B/ARXC35B Siesta Sensira;

Στη θέρμανση"κόβει" ελάχιστα ποιό πάνω από τα 100watt.

- Επίσης, το video που ανέβηκε εδώ πριν 4-5 (?) μήνες σχετικά με την συντήρηση-καθαρισμό μιας εξωτερικής μονάδας Daikin μου άνοιξε τα μάτια, γιατί την εξωτερική μονάδα του δικού μου την έχω κάνει "βίδες" δύο φορές...

- Επ ευκαιρία, επιτρέψτε μου να υποστηρίξω (δεν το κάνω μόνο εγώ) πως οι πέντε κορυφαίες κατασκευάστριες κλιματιστικών στην Ανατολή είναι οι Daikin, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba, Hitachi (η σειρά που έχουν μπει είναι τυχαία). Όμως μερικά καλά κλιματιστικά βγάζουν πάντα και μερικές άλλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, filipN είπε

Έχοντας αγοράσει αυτό πριν 7 χρόνια (μπαίνω στον 8ο χρόνο χρήσης) https://www.sharp-cee.com/cps/rde/xbcr/documents/documents/Marketing/Datasheet/pdf_DS_Datasheet_AYXP12GHR_sp_eq.pdf γιατί να αγοράσω σήμερα ένα Daikin ATXC35B/ARXC35B Siesta Sensira;

Στη θέρμανση"κόβει" ελάχιστα ποιό πάνω από τα 100watt.

- Επίσης, το video που ανέβηκε εδώ πριν 4-5 (?) μήνες σχετικά με την συντήρηση-καθαρισμό μιας εξωτερικής μονάδας Daikin μου άνοιξε τα μάτια, γιατί την εξωτερική μονάδα του δικού μου την έχω κάνει "βίδες" δύο φορές...

- Επ ευκαιρία, επιτρέψτε μου να υποστηρίξω (δεν το κάνω μόνο εγώ) πως οι πέντε κορυφαίες κατασκευάστριες κλιματιστικών στην Ανατολή είναι οι Daikin, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba, Hitachi (η σειρά που έχουν μπει είναι τυχαία). Όμως μερικά καλά κλιματιστικά βγάζουν πάντα και μερικές άλλες.

Και πριν 7-8 χρόνια τα καλύτερα κινητά ήταν τα HTC ,δεν είναι λογική αυτή. . Panasonic δεν υπάρχει τα ίδια και η Hitachi. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...