Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

electric back-up heater capacity

(elbu(Tj)) is the heating capacity [kW] of a real or assumed electric back-up heater with COP of 1 that supplements the declared capacity for heating (Pdh(Tj)) in order to meet the part load for heating (Ph(Tj)) in case Pdh(Tj) is less than Ph(Tj), for the outdoor temperature (Tj)
 

ισχύς εφεδρικού ηλεκτρικού θερμαντήρα

(elbu (Tj)): η θερμαντική ισχύς [kW] υπαρκτού ή πλασματικού εφεδρικού ηλεκτρικού θερμαντήρα με COP ίσο προς 1, η οποία συμπληρώνει τη δηλωμένη θερμαντική ισχύ (Pdh(Tj)) ώστε να καλυφθεί το μερικό θερμαντικό φορτίο (Pdh(Tj)) σε περίπτωση που η Pdh(Tj) είναι μικρότερη της Ph(Tj) για τη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου (Tj)

 

 

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

electric back-up heater capacity

(elbu(Tj)) is the heating capacity [kW] of a real or assumed electric back-up heater with COP of 1 that supplements the declared capacity for heating (Pdh(Tj)) in order to meet the part load for heating (Ph(Tj)) in case Pdh(Tj) is less than Ph(Tj), for the outdoor temperature (Tj)
 

Επιπλέον απόσπασμα 

When temperatures outside become too low for the heat pump to efficiently extract heat from outdoor air, a temperature sensor in the outdoor unit turns on the backup heat system.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Αν πάρω το Χ μοντέλο και το τοποθετήσω σε 10 διαφορετικούς χώρους , 10 διαφορετικές καταναλώσεις θα έχουμε .Όπως σου είπα πιο πάνω η κατανάλωση ενός κλιματιστικού έχει να κάνει με τις απώλειες  του κάθε χώρου . Τα τετραγωνικά δεν καθορίζουν τις απώλειες όπως πολλοί πιστεύουν . Τα τετραγωνικά είναι μια μικρή μεταβλητή απο τις δεκάδες που καθορίζουν τις απώλειες και άρα και την κατανάλωση ενός μοντέλου . 

Δεν υπάρχουν δεκάδες παράμετροι mesie, οι κυρίαρχες είναι όγκος χώρου, απώλειες χώρου και ΔΤ(εξωτερική, εσωτερική, ζήτηση). Οι απώλειες καθόρίζονται εύκολα. τώρα αν ψάχνεις αν έχει χαραμαδία η πόρτα ή ή ή η τότε ενταξει ναι, η αναζήτηση των απωλειών θα γίνει ατέρμονη. Σε κάθε περίπτωση, αν ενας καταναλωτης χρειάζεται μηχανολόγο για να πάρει ενα ac, όπως αναφέρεις, δεν σημαίνει οτι αν δεν πάρει ας πάρει inventor, όπως προτείνεις..

Έχω καταλάβει τι λές, παράλληλα έχω κάταλάβει ότι για κάποιο λόγο κανείς με φασόν ac (συμπεριλαμβανομένου εσου) δεν βάζει νούμερα. Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι τον λόγο.

Το SCOP SEER είναι ενας δείκτης που απλουστευει μια συνθήκη για να καταλαβει ο μέσος χρήστης. Όμως, αυτο που δεν μας λέει είναι το κατα πόσο διατηρείται αυτη η συνθήκη.

Αρα για να μην λέμε πολλά και επειδη και ο FilipN μάλλον με την τοποθέτηση του μου επιβεβαιώνει την υπόθεση. Ναι βαλε μου σε παρακαλώ την κατανάλωση του Nemesis, ας είναι και το non pro της 4ετιας που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotme είπε

κανείς με φασόν ac (συμπεριλαμβανομένου εσου) δεν βάζει νούμερα. Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι τον λόγο.

Γιατί ντρέπονται...😁

Πέρα από την πλάκα, έχουμε δει από 18αρια και 24αρια toyotomi, από 24αρι nemesis pro, από 24ρι gree Bora, από 18αρι Άριστον , από 24αρι Morris και δεν θυμάμαι άλλο . Για μεγάλα μοντέλα αναφέρομαι πάντα.

1 λεπτό πριν, SM81 είπε

Νομίζω ότι αυτό περιγράφει το παρακάτω.Κανω λάθος ?

IMG_20191025_202923.jpg

Δεν νομίζω. Δεν είμαι και σίγουρος. Πάντως στο warm climate λέει 0. Θα προσπαθήσω να το ψάξω.

Πάντως θα μου έκανε εντύπωση αν βλέπαμε αντίσταση σε σπλιτακι που εισάγεται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί ντρέπονται...😁

Πέρα από την πλάκα, έχουμε δει από 18αρια και 24αρια toyotomi, από 24αρι nemesis pro, από 24ρι gree Bora, από 18αρι Άριστον , από 24αρι Morris και δεν θυμάμαι άλλο . Για μεγάλα μοντέλα αναφέρομαι πάντα.

Δεν νομίζω. Δεν είμαι και σίγουρος. Πάντως στο warm climate λέει 0. Θα προσπαθήσω να το ψάξω.

Πάντως θα μου έκανε εντύπωση αν βλέπαμε αντίσταση σε σπλιτακι που εισάγεται στην Ελλάδα.

Στο ζεστό κλίμα είναι όντως 0 διότι πολύ απλά δεν υπάρχει ανάγκη για επιπλέων υποβοήθηση .

Και αν δεις πιο πάνω στο post του φίλου guzel/toshiba-man :) , το cop που σου δίνει είναι 1 , δλδ αντίσταση .

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί ντρέπονται...😁

Πέρα από την πλάκα, έχουμε δει από 18αρια και 24αρια toyotomi, από 24αρι nemesis pro, από 24ρι gree Bora, από 18αρι Άριστον , από 24αρι Morris και δεν θυμάμαι άλλο . Για μεγάλα μοντέλα αναφέρομαι πάντα.

Αυτά τι λέγανε;

E ας βάλει και κάποιος με 9αρι, 12αρι, το AC του μέσου καταναλωτη να έχουμε μια εικόνα παρακαλώ πολύ.

Πάντως εγω αυτό που ξέρω είναι πως ο Μητσάρας μου, που αυτη τη δουλειά κάνει για building complexes στην Αγγλία, μου λέει οτι daikin, fujitsu και mitsus βάζουν only. Ε να είναι τυχαίο όλο αυτο;

Δεν υποδαυλίζω όμως τα φασόν, αν η διαφορά αρχικού μικρότερου κεφαλαίου και η διάρκεια διευρημένης εγγύησης είναι μεγαλύτερη απο την όποια διαφορά καταναλωσης, τοτε αξίζουν! ΓΙ αυτο περιμένω 3-4 τεστ με 9αρια-12αρια φασον. Δεν θα είναι για πόρισμα Daredevil, θα είναι για ενδειξη.

24 λεπτά πριν, SM81 είπε

Και αν δεις πιο πάνω στο post του φίλου guzel/toshiba-man :) , το cop που σου δίνει είναι 1 , δλδ αντίσταση .

 

49 λεπτά πριν, guzel είπε

elbu(Tj)) is the heating capacity [kW] of a real or assumed electric back-up heater with COP of 1

Με κάθε επιφύλαξη το σημειώνω, βάσει του λεκτικού, μπορεί να μην έχει φυσική αντίσταση. Αλλα πλασματική που συμπεριφέρεται ως θερμαντικό σώμα.

Επεξ/σία από fotme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fotme είπε

Αυτά τι λέγανε;

E ας βάλει και κάποιος με 9αρι, 12αρι, το AC του μέσου καταναλωτη να έχουμε μια εικόνα παρακαλώ πολύ.

Πάντως εγω αυτό που ξέρω είναι πως ο Μητσάρας μου, που αυτη τη δουλειά κάνει για building complexes στην Αγγλία, μου λέει οτι daikin, fujitsu και mitsus βάζουν only. Ε να είναι τυχαίο όλο αυτο;

Δεν υποδαυλίζω όμως τα φασόν, αν η διαφορά αρχικού μικρότερου κεφαλαίου και η διάρκεια διευρημένης εγγύησης είναι μεγαλύτερη απο την όποια διαφορά καταναλωσης, τοτε αξίζουν! ΓΙ αυτο περιμένω 3-4 τεστ με 9αρια-12αρια φασον. Δεν θα είναι για πόρισμα Daredevil, θα είναι για ενδειξη.

Με κάθε επιφύλαξη το σημειώνω, βάσει του λεκτικού, μπορεί να μην έχει φυσική αντίσταση. Αλλα πλασματική που συμπεριφέρεται ως αντίσταση.

Θα εχεις αντίσταση αλλά θα είναι σαν να μην έχεις ...

Πάτερ Daikonios 2019 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SM81 είπε

Θα εχεις αντίσταση αλλά θα είναι σαν να μην έχεις ...

Πάτερ Daikonios 2019 :)

χαχαχα και όμως ναι! :D

μπορεί να υπάρχει υποσύστημα (κάποια πλακέτα;) που να εκπέμπει θερμοκρασία και συνεπώς να λειτουργεί ως junction temperature. Θεωρώ, δεν ξέρω, μπορεί, βάσει αυτου που λέει η toshiba. Μενει να ανοιξετε ενα και να το εξακριβώσετε. Άκου εκει πατηρ Daikonios!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotme είπε

χαχαχα και όμως ναι! :D

μπορεί να υπάρχει υποσύστημα (κάποια πλακέτα;) που να εκπέμπει θερμοκρασία και συνεπώς να λειτουργεί ως junction temperature. Θεωρώ, δεν ξέρω, μπορεί, βάσει αυτου που λέει η toshiba. Μενει να ανοιξετε ενα και να το εξακριβώσετε. Άκου εκει πατηρ Daikonios!

Με κατανάλωση 600 με 900 watt δεν νομίζω να είναι πλακέτα . Αγνωσται όμως άι βουλαι του κυρίου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SM81 είπε

Αγνωσται όμως άι βουλαι του κυρίου ...

χαχαχαχαχα, σταμάτα!

Πάντως παιδί μου SM81 να ξέρεις, δίκιο έχεις για τις πλακέτες, δύσκολο να είναι απο πλακέτα,  μην ξεχνάς όμως παιδί μου τα peltier που μπορούν να προσδώσουν αυτά που γράφτηκαν!

Επεξ/σία από fotme
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά , η ζέστη του καλοριφέρ δεν παίζεται . Πρώτη μέρα σήμερα που άναψε και ένα πλατύ χαμόγελο ζωγραφίστηκε ... Καλό και το κλιματιστικό αλλά είναι λύση ανάγκης , ότι και να λέμε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αναλόγως το σπίτι, φαντάζομαι ότι στο γνωστό passive house στου Παπάγου δεν θα παραπονιέται κάποιος. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...