Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, guzel είπε

Πωπω

Στις τρυπουλες μάλλον βρίσκεται το θερμόμετρο; Θα μπορούσε να είναι και μικρόφωνο για να δέχεται φωνητικές εντολές ή να μιλάς με το service 😂 

Παραπέμπει σε σιφόνι πάντως ...

@liakjim αστειεύομαι εεεε

Μου φαίνεται λίγο κουλό να έβαλαν εκεί το θερμόμετρο . Μάλλον είναι το beeper για τις εντολές . 

Μου κινείσαι την περιέργεια . Θα το ψάξω . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Μην υποθέτεις  και πάρε τηλ να ρωτήσεις αν υποστηρίζει ομαλό κλείσιμο και αν όχι αν θα σε πετάξουν εκτός εγγύησης  λόγω μη ενδεδειγμένου τρόπου χειρισμού  της μονάδας . Το ότι είναι Daikin δε πάει να πεί ότι  κάθε μοντέλο και σειρά της φοράει ότι φοράνε και οι άλλοι μαζί .  Ποιο το νόημα εμπορικά αν το έκανε αυτό μια εταιρεία; Πώς θα πούλαγε ; 

Θα πάρω, παιζει καποιο hotline να πάρω και τώρα!; :P

Σχετικά με τις διαφοροποιησεις, ναι γνωρίζω τον τύπο  με τις απώλειες και τα κυβικά χώρου. Αν και είμαι μηχανολόγος (mechatronics to be precise) δεν ανοικω στον χώρο του κλιματισμού για να ξέρω όλα τα σχετικά, απλώς αντιλαμβανομαι.

Στο δε στάδιο που είμαι δεν θέλω να κάνω μελέτη χώρου για διαστασιολόγηση. Ενα απλό decision making θέλω να κάνω για το σενάριο χρήσης που έχω θέσει. Άλλωστε όπως σας είπα στην αρχή, αργότερα θα μονώσω με ορυκτοβάμβακα, οπότε σε αυτη την φάση εχω δυναμικές μεταβλητές για να τα βάλω σε αλγόριθμο.

Για την περίπτωση μου ζυγίζω πως ο ένας χρήστης, στα ίδια πρπ μέτρα, που παρέθεσε στοιχεία είπε οτι δεν έχει καθόλου μόνωση , άλλος χρήστης έχει 2 μπαλκονόπορτες που σημαίνει μεγάλη απώλεια. Μαλιστα δε, αναφέρει πως ενω το carrier κανει switch συνεχώς σε δωμάτιο με μια μπαλκονόπορτα (=μικρότερη απώλεια), στο αλλο  με τις 2 το daikin απλα ισοσταθμει. Αυτο κάτι δείχνει και δεν ειναι αμελητέο για να το παραβλέψω.

Όποτε ναι, με ενα βαθμό αβεβαιότητας, μπορώ να βγάλω ενα συμπέρασμα που θα με βοηθήσει για να επιλέξω. Βέβαι γιαυτον τον λόγο ζητάω καταναλώσεις και απο no name ωστε να μειώσω το ποσοστο αβεβαιότητας.

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για ποιο Daikin της σειράς siesta sensira μου ζητάς άποψη ; Το 9άρι ή το 12άρι ; 

Ναι ζητώ την άποψη σας και για 9αρι και 12αρι.

12 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Θα μπορούσα να μετρήσω το Nemesis  (η πρώτη γενιά όχι η pro) όπου  είναι τοποθετημένο  σε σαλόνι ως κύρια πηγή θέρμανσης και ψύξης εδώ και 4 χρόνια περίπου . 

Ναι ειναι άλλο μηχάνημα, δεν θα ειναι ενδεικτικό της τωρινης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν όψη 11.11 global shopping festival, έψαχνα διάφορα πραγματάκια που με ενδιαφέρουν .

Βρήκα  @guzel το απόλυτο χριστουγεννιάτικο δώρο για το μωρό σου  :
https://www.ebay.com/itm/Flower-Cleaning-Dust-Protecter-Case-Home-Lace-Hanging-Air-Conditioning-Cover-B/372733153290?hash=item56c8a0900a:m:mwVlmx4rKNaeBNkgRYnBN6g


:lol:
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Για αυτούς τους λόγους για μένα  η πραγματική αξιοπιστία είναι μια καλή σε διάρκεια εγγύηση . Κανένας δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα σου  βγάλει βλαβη ένα προιόν όσο θα το έχεις  ή ακόμα χειρότερα να σου βγάλει 2 βλάβες ή και παραπάνω στο κύκλο ζωής του . Η εγγύηση όμως είναι εξασφάλιση . Ότι και να γίνει δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα για το Χ χρονικό διάστημα .  Βέβαια εξαρτάται τί ψάχνει ο καθένας και πως πάνε τα οικονομικά του .  Κάποιους δεν τους ενδιαφέρει η πιθανότητα βλάβης .Έχουν λεφτά ή αποδέχονται την πιθανότητα να υπάρξει έκτακτο έξοδο .  Προσωπικά ότι και να αγοράσω , ακόμα και αμάξι που πήρα πρόσφατα καινούριο  έλαβα σοβαρά υπόψιν την εγγύηση και τους όρους που τη διέπουν.  

 Ρε συ daredevil συμφωνω σε αυτα που λες ευχομαι να εναι καλοτάξιδο και το αμάξι σου. Αλλα δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως ενα inventor εχει τα ίδια λεφτα με ενα daikin και ακόμα δεν ξέρω τι κάνει με τις καταναλώσεις.

Για αυτον ακριβως τον λόγο θέλω να έχω κάποια νούμερα απο inventor ώστε να μπορώ να δω αν η πιθανότητα της βλάβης ισοσταθμίζεται ή όχι απ΄την κατανάλωση. Αν γλυτώνω from day 1 150 ευρώ τον χρόνο DareDevil, σε 3 χρόνια που τελειώνει η εγγύηση του daikin, ακόμα και αν πάει για απόσυσρση που αμφιβάλω, παιρνω καινούριο φίλε!

Γιαυτο σας λέω, show me the numbers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Εν όψη 11.11 global shopping festival, έψαχνα διάφορα πραγματάκια που με ενδιαφέρουν .

Βρήκα  @guzel το απόλυτο χριστουγεννιάτικο δώρο για το μωρό σου  :
https://www.ebay.com/itm/Flower-Cleaning-Dust-Protecter-Case-Home-Lace-Hanging-Air-Conditioning-Cover-B/372733153290?hash=item56c8a0900a:m:mwVlmx4rKNaeBNkgRYnBN6g


:lol:
 

Ενδιαφέρον αν το βρούμε στο χρώμα του τοίχου. Έχω βαρεθεί να αγοράζω φτερά σουιφερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, fotme είπε

 Ρε συ daredevil συμφωνω σε αυτα που λες ευχομαι να εναι καλοτάξιδο και το αμάξι σου. Αλλα δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως ενα inventor εχει τα ίδια λεφτα με ενα daikin και ακόμα δεν ξέρω τι κάνει με τις καταναλώσεις.

Για αυτον ακριβως τον λόγο θέλω να έχω κάποια νούμερα απο inventor ώστε να μπορώ να δω αν η πιθανότητα της βλάβης ισοσταθμίζεται ή όχι απ΄την κατανάλωση. Αν γλυτώνω from day 1 150 ευρώ τον χρόνο DareDevil, σε 3 χρόνια που τελειώνει η εγγύηση του daikin, ακόμα και αν πάει για απόσυσρση που αμφιβάλω, παιρνω καινούριο φίλε!

Γιαυτο σας λέω, show me the numbers!

Τόσο καιρό που παρακολουθώ το νήμα αυτό, μόνο ένα ,άντε δύο χρήστες Inventor να έχουν βαλει καταναλώσεις ..και οι δύο παραπάνω περιπτώσεις ήταν επειδή ειχαν συμπεριφορά on/off.. Προσωπική μου εμπειρία από κινέζοφασον (toyotomi αλλά έχει και η inventor  ακριβώς το ίδιο μοντέλο.. ) είναι μακριά..  Περίεργη συμπεριφορα αψυχολογητα σκαμπανεβάσματα στην  κατανάλωση,απίστευτα υψηλή ελάχιστη στιγμιαία κατανάλωση (Π.χ. για 18000btu ελάχιστη 900w,και το 24000btu 1300w) ,on / off συμπεριφορά,υπερβολικός θόρυβος,δονήσεις (ειδικά η έξω η μονάδα) ..Τα παραπάνω που αναφέρω είναι για κινέζοφασον που είναι βασισμένα πάνω στa Gree. Άλλα μοντέλα είναι πάνω στα Gree,αλλά σε Midea κτλ. 

Άποψη μου,πάρε fujitsu/Daikin/Toshiba/Mitsubishi και αν δεν σε καλύπτει η εγγύηση (εκτός από Toshiba που είναι 7 χρόνια,στα υπόλοιπα είναι λίγοτερο) βάλε και μια εγγύηση 5 χρόνων που δίνουν κάποια καταστήματα με μερικά λεφτά παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και πιστοποίηση Eurovent

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άποψη μου,πάρε fujitsu/Daikin/Toshiba/Mitsubishi και αν δεν σε καλύπτει η εγγύηση (εκτός από Toshiba που είναι 7 χρόνια,στα υπόλοιπα είναι λίγοτερο) βάλε και μια εγγύηση 5 χρόνων που δίνουν κάποια καταστήματα με μερικά λεφτά παραπάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και πιστοποίηση Eurovent

Ναι εκεί τείνω, αν δεν δώ κάποια νούμερα απο τα υπόλοιπα, η τιμή του daikin μαζί με τις τόσο χαμηλές καταναλώσεις με πάνε ξεκάθαρα για εκει. Τα toshiba εχουν εγγυηση, είναι και ομορφά όμως ειναι 150 ευρω πάνω. Plus point οτι το daikin δειχνει να έχει τις υπηρεσίες που ζητώ. Θα τους πάρω απο εβδομάδα τηλέφωνο να το επικυρώσω.

Και επειδη δεν είχα ασχοληθεί ουσιαστικά με τα ac για χρόνια, χαλάνε εύκολα; Εϊχα την εντύπωση πως όχι..  Στο πατρικό μου έχουμε panasonic 25ετίας (τα 20ετιας ειναι inverter) και δουλευουν απρόσκοπτα, με ελάχιστο service. Τα πιο σύγχρονα εχουν γίνει πιο ευαίσθητα ελέω μεγαλύτερου pcb; Το αντι-υπερτασικό πριζάκι κάνει δουλειά ή μηπως ειναι καλύτερα να υπάρχει προστασία ράγας;

 

 

Επεξ/σία από fotme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotme είπε

 Ρε συ daredevil συμφωνω σε αυτα που λες ευχομαι να εναι καλοτάξιδο και το αμάξι σου. Αλλα δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός πως ενα inventor εχει τα ίδια λεφτα με ενα daikin και ακόμα δεν ξέρω τι κάνει με τις καταναλώσεις.

Για αυτον ακριβως τον λόγο θέλω να έχω κάποια νούμερα απο inventor ώστε να μπορώ να δω αν η πιθανότητα της βλάβης ισοσταθμίζεται ή όχι απ΄την κατανάλωση. Αν γλυτώνω from day 1 150 ευρώ τον χρόνο DareDevil, σε 3 χρόνια που τελειώνει η εγγύηση του daikin, ακόμα και αν πάει για απόσυσρση που αμφιβάλω, παιρνω καινούριο φίλε!

Γιαυτο σας λέω, show me the numbers!

Καταρχάς σε ευχαριστώ ! 
Δεν έχεις καταλαβει ότι σου έχω γράψει  ας το πάμε πιο αναλυτικά :
Για να συγκρίνουμε δύο κλιματιστικά σχετικά με την οικονομία τους  κοιτάζουμε τους βαθμούς απόδοσης . SCOP για την θέρμανση και SEER για τη ψύξη  και πάντα ίδιας κατηγορίας κλιματιστικά  (9αρι με 9άρι κτλ  ) .  Όσο πιο μεγάλοι αυτοι οι βαθμοί απόδοσης τόσο πιο οικονομικό είναι σε λειτουργία ένα κλιματιστικό  σε σχέση με κάποιο άλλο . 

Εσυ ζητάς κάποιος να σου ποστάρει εδώ τις καταναλώσεις που έχει το κλιματιστικό του στο δικό του χώρο, όχι όμως στο δικό σου . Δε πρόκειται να διαπιστώσεις κάτι έτσι . Είναι ανούσιο . 
Αν πάρω το Χ μοντέλο και το τοποθετήσω σε 10 διαφορετικούς χώρους , 10 διαφορετικές καταναλώσεις θα έχουμε .Όπως σου είπα πιο πάνω η κατανάλωση ενός κλιματιστικού έχει να κάνει με τις απώλειες  του κάθε χώρου . Τα τετραγωνικά δεν καθορίζουν τις απώλειες όπως πολλοί πιστεύουν . Τα τετραγωνικά είναι μια μικρή μεταβλητή απο τις δεκάδες που καθορίζουν τις απώλειες και άρα και την κατανάλωση ενός μοντέλου . 

Όσον αφορά τα φαινόμενα on/off , όλα τα inverter κλιματιστικά μπορούν να συμπεριφερθούν έτσι .  Κάθε inverter κλιματιστικό έχει συγκεκριμένο εύρος λειτουργίας και απόδοσης  (btu/h)  και κάθε χώρος διαφορετικές απαιτήσεις συντήρησης θερμοκρασίας . Είναι λογικό ένα κλιματιστικό Χ στο  Α χώρο να μην κλείνει ποτέ και το ίδιο κλιματιστικό στο Β χώρο με διαφορετικές απαιτήσεις να κλείνει .  Άρα και σε αυτό το κομμάτι τί νόημα έχει να σου πει κάποιος πώς συπεριφέρεται το κλιματιστικό στο δικό του χώρο με τις συγκεκριμένες απώλειες του χώρου του και συγκεκριμένες κλιματολογικές συνθήκες που έχει η περιοχή του ; 
Έχεις δει ποτέ Daikin inverter μοντέλο να ανοιγοκλείνει κάθε λίγο και λιγακί ; Έχω δει αλλά δεν φταίει το μοντέλο . ο χώρος έχει τρομερά μικρές απαιτήσεις που το κλιματιστικό δεν μπορεί να συμπεριφερθεί σωστά . 


O μόνος τρόπος για να αποφύγεις όσο το δυνατό φαινόμενα on-off είναι να γίνει αυτό που δε γίνεται σχεδόν ποτέ Ελλάδα (κακώς) ... μηχανολογική μελέτη για να καθοριστούν αναλυτικά και με ακρίβεια οι απαιτήσεις του χώρου σου και να επιλεχθεί κατάλληλο μοντέλο όπου θα καλύψει αυτές τις απαιτήσεις και θα συμπεριφερθεί σωστά . Δηλαδή ένα μη υπερδιαστασιολογημένο μοντέλο για την περίπτωση σου . 

Οπότε ξαναλέω . Οι αριθμοί που ψάχνεις απο άλλους  είναι οι συμπεριφορές και οι καταναλώσεις των μηχανημάτων στους χώρους των άλλων . Όχι στον δικό σου .  
Για αυτό σου είπα ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να σου ποστάρω τις καταναλώσεις του δικού μου μηχανήματος στο δικό μου χώρο , ακόμα και αν είχα κάποιο τωρινό μοντέλο της Inventor . 
Αν θες να σου πω απλά πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό αυτό που έχω στη θέρμανση το χειμώνα,δεν έχει συμπεριφορές on-off παρα μόνο σε πολύ ζεστό καιρό όπου πέφτουν κατακόρυφα οι απαιτήσεις το χώρου και τότε μπορείς να κλείσει μερικές φορές  αλλά τα διαστήματα λειτουργίας του απο κλείσιμο σε κλείσιμο είναι πολύ μεγάλα (ώρες) .  Ξαναλέω όμως αυτή είναι η συμπεριφορά του κλιματιστικού στο χώρο μου . Όχι στο δικό σου χώρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fotme είπε

Θα πάρω, παιζει καποιο hotline να πάρω και τώρα!; :P

Σχετικά με τις διαφοροποιησεις, ναι γνωρίζω τον τύπο  με τις απώλειες και τα κυβικά χώρου. Αν και είμαι μηχανολόγος (mechatronics to be precise) δεν ανοικω στον χώρο του κλιματισμού για να ξέρω όλα τα σχετικά, απλώς αντιλαμβανομαι.

Στο δε στάδιο που είμαι δεν θέλω να κάνω μελέτη χώρου για διαστασιολόγηση. Ενα απλό decision making θέλω να κάνω για το σενάριο χρήσης που έχω θέσει. Άλλωστε όπως σας είπα στην αρχή, αργότερα θα μονώσω με ορυκτοβάμβακα, οπότε σε αυτη την φάση εχω δυναμικές μεταβλητές για να τα βάλω σε αλγόριθμο.

Για την περίπτωση μου ζυγίζω πως ο ένας χρήστης, στα ίδια πρπ μέτρα, που παρέθεσε στοιχεία είπε οτι δεν έχει καθόλου μόνωση , άλλος χρήστης έχει 2 μπαλκονόπορτες που σημαίνει μεγάλη απώλεια. Μαλιστα δε, αναφέρει πως ενω το carrier κανει switch συνεχώς σε δωμάτιο με μια μπαλκονόπορτα (=μικρότερη απώλεια), στο αλλο  με τις 2 το daikin απλα ισοσταθμει. Αυτο κάτι δείχνει και δεν ειναι αμελητέο για να το παραβλέψω.

Όποτε ναι, με ενα βαθμό αβεβαιότητας, μπορώ να βγάλω ενα συμπέρασμα που θα με βοηθήσει για να επιλέξω. Βέβαι γιαυτον τον λόγο ζητάω καταναλώσεις και απο no name ωστε να μειώσω το ποσοστο αβεβαιότητας.

Ναι ζητώ την άποψη σας και για 9αρι και 12αρι.

Ναι ειναι άλλο μηχάνημα, δεν θα ειναι ενδεικτικό της τωρινης γενιάς.

Tι ακριβώς εννοείς εδώ;

Η τωρινή γενιά (όλων?) των κλιματιστικών inverter ενσωματώνει κάποιες νέες τεχνολογίες που μειώνουν την κατανάλωση;

Η αναφέρεσαι σε κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλη τη συμμορία .

Ερώτηση: Η εξωτερική βοηθητική αντίσταση κατά του πάγου που έχει η μονάδα βοηθά μόνο στο να μην παγώνει η μονάδα η προσφέρει θερμότητα στον χώρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SM81 είπε

Καλημέρα σε όλη τη συμμορία .

Ερώτηση: Η εξωτερική βοηθητική αντίσταση κατά του πάγου που έχει η μονάδα βοηθά μόνο στο να μην παγώνει η μονάδα η προσφέρει θερμότητα στον χώρο ?

Ποιος σου είπε ότι η μονάδα σου έχει αντίσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιος σου είπε ότι η μονάδα σου έχει αντίσταση;

Τα specs.

Backup heating capacity at -10 : 0.91 kw 

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...