Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fotme είπε

Για την δικη μου περιπτωση εχω πεισθεί, αναφέρομαι σε τεστ κινέζικων ώστε να συγκρίνω σε πόσο καιρό μπορεί το daikin να κάνει απόσβεση.

 

Δε γίνεται να υπολογίσεις την απόσβεση βλέποντας καταγεγραμμένες καταναλώσεις απο άλλους χρήστες σε άλλους χώρους .  Ο μόνος τρόπος για να υπολογίσεις αποσβέσεις είναι με τεχνικο-οικονομική μελέτη απο μηχανολόγο μηχανικό . 

38 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Η midea δεν ειναι κατασκευαστής ? Φασόν ποιανού ειναι 

Κατασκευαστής είναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όλοι όσοι σκέφτεστε για κινεζοφασόν τύπου carrier, midea, inventor και τα συναφή, δεν υπάρχει κανένας λόγος όταν στα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα πολύ ποιοτικότερο μηχάνημα. 

Πάρε πίσω το κινεζοφασον σχόλιο για το midea μου 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

να είναι εκτυπωμένα πάνω στο πλαστικό

Τι εννοείς με αυτό; 

1 ώρα πριν, guzel είπε

Βασικά δείχνει σαν κλιματιστικό περασμένης 10ετιας λόγω του ογκου

Με SCOP 5.7 που μου δίνει, ας είναι όσο θέλει. 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η εμφάνισή του. 'Εχει μια βιντατζιά που γουστάρω. Όπως και η εξωτερική μονάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Κατασκευαστής είναι .

Θενκς,ετσι θυμόμουν από το φόρουμ και την έρευνα μου,μου προσέβαλε το a/c 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Κάτι τρυπουλες που έχει κάτω από το κυκλάκι λειτουργίας είναι το θερμόμετρο η κάτι άλλο;

Έλα μου ντε. 

2 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Πάρε πίσω το κινεζοφασον σχόλιο για το midea μου 😂😂😂

Ναι έχεις δίκιο. Κινεζοειδή λοιπόν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Δε γίνεται να υπολογίσεις την απόσβεση βλέποντας καταγεγραμμένες καταναλώσεις απο άλλους χρήστες σε άλλους χώρους .  Ο μόνος τρόπος για να υπολογίσεις αποσβέσεις είναι με τεχνικο-οικονομική μελέτη απο μηχανολόγο μηχανικό . 

Κόιτα εγω είμαι μηχανολογος, βεβαια όπως βλέπεις σου αναφέρω πάντα την επιφύλαξη μου.

Προσωπικά εγω θέλω να πάρω μια απόφαση, δεν μπορώ να γνωρίζω πλήρως απο πρίν μιας και δεν έχω όλα τα διαθέσιμα στοιχεία . Όμως αν έχω ενα pattern που μου λέει οτι έχω περι τα 300W χαμηλότερη κατανάλωση (γιαυτο σε παρακαλω στείλε μου μερικά νούμερα) για αντιστοιχη ζήτηση και θεωρώντας οτι θα έχω 3000hr χρήσης ετησίως, εξοικονομώ 162 eυρω τον χρόνο. Αρα στον πρώτο χρόνο έχω αποσβέσει την διαφορά, στον 2ο την πιθανή βλάβη που θα βγαλει μετα τον 3ο χρόνο που λήγει η εγγυηση και μετά καβάρω για όποια και αν βλάβη συμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Όσο για τις μετρήσεις που γίνονται , ο καθένας αποδεικνύει στην πράξη πως συμπερίφέρεται το κλιματιστικό στο χώρο του . Όχι το πώς συμπεριφέρεται  σε άλλους χώρους με άλλες απώλειες , άλλα κλιματικά δεδομένα , άλλα set points . 

Έχω 2 9άρια σε 2 σχεδόν ίδιους χώρους (και μάλιστα ελαφρώς χειρότερα για το Daikin). Ίδια τμ, ίδιος όροφος, κοιτάνε βόρεια. Μάλιστα στο daikin έχει 2 μπαλκονόπορτες και είναι εκτεθειμένο από βόρεια και ανατολικά, ενώ στο carrier μια μπαλκονόπορτα και εκτεθειμένο μόνο από βόρεια. Είμαι περίεργος να δω kwh στα ίδια set points που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι εννοείς με αυτό; 

Με SCOP 5.7 που μου δίνει, ας είναι όσο θέλει. 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η εμφάνισή του. 'Εχει μια βιντατζιά που γουστάρω. Όπως και η εξωτερική μονάδα. 

Όταν είναι κλειστό, ο κύκλος είναι ορατός; Ή εξαφανίζεται όπως εδώ:

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fotme είπε

DareDevil θεωρω, χωρίς βεβαια να το επιβεβαιώνω, οτι θα έχει ομαλό κλέισιμο. Στο επόμενο μυνημα μου απο αυτο που εσύ παρέθεσες το αναφέρω. Είδα τα χαρακτηριστικά στο site του κατασκευαστή και αναφέρει πως το κλιματιστικό κλείνει όταν κλειδώσει μια πόρτα (δες την λειτουργια IFTTT). Συνεπώς με κάνει να συμπεραίνω πως η Daikin θα το έχει προβλέψει αυτό. και το θεωρώ λογικό να το έχει. Daikin ειναι, κινεί μαζί με αλλες την καινοτομία στον κλάδο. Βέβαια, δεν μενει απ΄το να τους καλέσω και να ρωτήσω.

Εσύ πως το βλέπεις απο καταναλώσεις και τιμή;

Εσύ σχετικές μετρήσεις με inventor μπορείς να επισυνάψεις; Δεν με νοιάζουν οι απολυτες κοινες συνθηκες μιας και με κανονικοποιηση μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, εστω και αν δώσουμε ενα χ ποσοστο αβεβαιότητας.

Μην υποθέτεις  και πάρε τηλ να ρωτήσεις αν υποστηρίζει ομαλό κλείσιμο και αν όχι αν θα σε πετάξουν εκτός εγγύησης  λόγω μη ενδεδειγμένου τρόπου χειρισμού  της μονάδας . Το ότι είναι Daikin δε πάει να πεί ότι  κάθε μοντέλο και σειρά της φοράει ότι φοράνε και οι άλλοι μαζί .  Ποιο το νόημα εμπορικά αν το έκανε αυτό μια εταιρεία; Πώς θα πούλαγε ; 

Δεν έχω σχετικές μετρήσεις με Inventor . Θα μπορούσα να μετρήσω το Nemesis  (η πρώτη γενιά όχι η pro) όπου  είναι τοποθετημένο  σε σαλόνι ως κύρια πηγή θέρμανσης και ψύξης εδώ και 4 χρόνια περίπου . 
Αυτό: https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/palaiotera-montela/inverter-nemesis-wifi
 

Δεν έχει κανένα νόημα,  τί καταναλώσεις έχει ο καθένας μας  ή το πως συμπεριφέρεται το κλιματιστικό στο κάθε χώρο . Κάθε χώρος έχει τις δικές του ψυκτικές και θερμικές απαιτήσεις  . Κάθε χρήστης ρυθμίζει το Set point διαφορετικά και κάθε χώρος βρίσκεται σε περιοχή με διαφορετικά κλιματικά δεδομένα . 
Συγκρίσεις τέτοιου τύπου δεν έχουν νόημα .  

Συγκρίσεις κλιματιστικών για το πως συμπεριφέρονται και τι καταναλώνουν στον ίδιο χώρο , με τις ίδιες εξωτερικές συνθήκες και τις ίδιες συνθήκες λειτουργίας, ναι . 


Για ποιο Daikin της σειράς siesta sensira μου ζητάς άποψη ; Το 9άρι ή το 12άρι ; 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, guzel είπε

Βασικά δείχνει σαν κλιματιστικό περασμένης 10ετιας λόγω του ογκου, επισης είναι αδιανοητο τα εικονίδια (κυκλάκι λειτουργίας, mode κλπ) το 2019 να είναι εκτυπωμένα πάνω στο πλαστικό.

Γούστα βέβαια είναι αυτά σε κάποιους θα αρέσει σε κάποιους άλλους όχι. Σημασια έχει που δουλεύει σαν original inverter

 

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Με SCOP 5.7 που μου δίνει, ας είναι όσο θέλει. 

Προσωπικά μου αρέσει πολύ η εμφάνισή του. 'Εχει μια βιντατζιά που γουστάρω. Όπως και η εξωτερική μονάδα. 

Κλιματιστικό επιλέγετε όχι γκόμενα :P . Mια χαρά είναι το Design του  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fotme είπε

Το καταλαβαίνω αυτο που λές, όμως η αξιοπιστία ενος μηχανηματος ειναι αντιστρόφως ανάλογη με την συχνότητα βλάβης, συνεπώς ακόμα και αν μια εταιρία έχει ακριβά ανταλλαλτικά, δεν συνάδει οτι θα έχει αυξημένο κόστος χρησης. Αυτό ισχύει μόνο όταν μια εταιρία έχει υψηλή συχνότητα βλαβών. Με κάθε επιφ΄υλαξη βέβαια, μιας και ποτέ δεν ξέρεις σε τι παρτίδα μπορεί να τύχει να πέσεις.

Για τα 3 χρόνια της daikin, χρειάζονται οι ετήσιες συντηρήσεις; και αν ναι θέλουν εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή οποιονδήποτε τεχνικό που βγαζει παραστατικό;

Η Daikin δεν θεωρείτε αναξιόπιστη εταιρεία . Βλάβες όμως αντιμετωπίζει . 
Δεν υπάρχει ούτε μία εταιρία τεχνολογίας όπου δεν αντιμετωπίζει βλάβες στα προιόντα . Failure rate όλα τα προιόντα έχουν . Αυτό που αλλάζει  είναι πόσο μεγάλο είναι το ποσοστό βλαβών από προϊόν σε προιον και απο μάρκα σε μάρκα .  Δυστυχώς εικόνα για το failure rate έχουν μόνο οι εταιρίες όχι εμείς .  Σε γενικές γραμμές εμείς διαμορφώνουμε μια άτυπη άποψη περί αξιοπιστίας που μπορεί να είναι εκτός πραγματικότητας . 

Για αυτούς τους λόγους για μένα  η πραγματική αξιοπιστία είναι μια καλή σε διάρκεια εγγύηση . Κανένας δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα σου  βγάλει βλαβη ένα προιόν όσο θα το έχεις  ή ακόμα χειρότερα να σου βγάλει 2 βλάβες ή και παραπάνω στο κύκλο ζωής του . Η εγγύηση όμως είναι εξασφάλιση . Ότι και να γίνει δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα για το Χ χρονικό διάστημα .  Βέβαια εξαρτάται τί ψάχνει ο καθένας και πως πάνε τα οικονομικά του .  Κάποιους δεν τους ενδιαφέρει η πιθανότητα βλάβης .Έχουν λεφτά ή αποδέχονται την πιθανότητα να υπάρξει έκτακτο έξοδο .  Προσωπικά ότι και να αγοράσω , ακόμα και αμάξι που πήρα πρόσφατα καινούριο  έλαβα σοβαρά υπόψιν την εγγύηση και τους όρους που τη διέπουν.  

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άστο καλύτερα....😏

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ορατός

IMG-20191101-232329.jpg

Πωπω

Στις τρυπουλες μάλλον βρίσκεται το θερμόμετρο; Θα μπορούσε να είναι και μικρόφωνο για να δέχεται φωνητικές εντολές ή να μιλάς με το service 😂 

Παραπέμπει σε σιφόνι πάντως ...

@liakjim αστειεύομαι εεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...