Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, guzel είπε

Δε την λες και αθόρυβη την εξωτερική μονάδα. Επίσης η εσωτερική μου φαίνεται άσχημη και ογκώδης. 

Καλορίζικοοο

Άσχημη δεν είναι δείχνει ποιοτική  έχει ομως λίγο όγκο παραπάνο η εξωτερική αθόρυβη είναι.  

5 λεπτά πριν, fotme είπε

Βάλτε ρε παιδια όποιος έχει και τα inventor, tcl και toshiba mirai στο benchmark να δούμε καταναλώσεις.

Δυστυχώς δεν έχουμε feedback, ειδικά από διάφορα κινέζικα να δούμε ποιο αξίζει.

Το morris μέχρι στιγμής και στα 600 που έχει παίξει κατά καιρούς είναι μια καλή vfm εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, smav82 είπε

Άσχημη δεν είναι δείχνει ποιοτική  έχει ομως λίγο όγκο παραπάνο η εξωτερική αθόρυβη είναι.  

Βασικά δείχνει σαν κλιματιστικό περασμένης 10ετιας λόγω του ογκου, επισης είναι αδιανοητο τα εικονίδια (κυκλάκι λειτουργίας, mode κλπ) το 2019 να είναι εκτυπωμένα πάνω στο πλαστικό.

Γούστα βέβαια είναι αυτά σε κάποιους θα αρέσει σε κάποιους άλλους όχι. Σημασια έχει που δουλεύει σαν original inverter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Βασικά δείχνει σαν κλιματιστικό περασμένης 10ετιας λόγω του ογκου, επισης είναι αδιανοητο τα εικονίδια (κυκλάκι λειτουργίας, mode κλπ) το 2019 να είναι εκτυπωμένα πάνω στο πλαστικό.

Γούστα βέβαια είναι αυτά σε κάποιους θα αρέσει σε κάποιους άλλους όχι. Σημασια έχει που δουλεύει σαν original inverter

Κυκλάκι έχει και το shorai απλά λίγο πιο μικρό 😛

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η εσωτερική μονάδα είναι όντως ογκώδης.  Εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφη όμως. Φωνάζει ποιότητα.  

Θα τραβήξω πάλι video μιας και τράβηξα μπροστά στην ροή του αέρα και μπάζαρε το μικρόφωνο. 

Ευχαριστώ!

Κλασική συμπεριφορά κινεζοφασόν. Ίδια φάση το carrier. 

Κάτι τρυπουλες που έχει κάτω από το κυκλάκι λειτουργίας είναι το θερμόμετρο η κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, smav82 είπε

Δυστυχώς δεν έχουμε feedback, ειδικά από διάφορα κινέζικα να δούμε ποιο αξίζει.

Για την δικη μου περιπτωση εχω πεισθεί, αναφέρομαι σε τεστ κινέζικων ώστε να συγκρίνω σε πόσο καιρό μπορεί το daikin να κάνει απόσβεση.

 

24 λεπτά πριν, smav82 είπε

Το morris μέχρι στιγμής και στα 600 που έχει παίξει κατά καιρούς είναι μια καλή vfm εναλλακτική.

Για τα morris κάπου διάβαζα οτι είναι TCL, νομίζω εδώ, συνεπώς μεταξύ των 2 θα προτιμήσω TCL μιας και έχει μεγαλύτερη εγγύηση. 

Παρολαυτα δεν το συζητώ, με 350-400ευρω δεν έχει λόγο κάποιος να παει σε κάτι αλλο περαν του daikin (το οποίο προσφέρει προστιθέμενη αξία στον χώρο), εκτός και αν υπάρχουν κινεζοφασον (τα όποία έχουν μεγαλύτερες εγγυήσεις) με αντίστοιχες καταναλώσεις. Γι΄αυτό παροτρύνω να παραθέσουν όσους έχουν κινέζους.

 

εδιτ. Στο θέμα εμφάνισης  θεωρω οτι δεν ειναι κάτι που πρέπει κάποιος να κολλήσει. Το AC όντως δεν είναι απτα πιο όμορφα, όμως δεν ειναι και ασχημο, σε συνάρτηση δε με το κόστος του αλλα και την πραγματική του κατανάλωση, θεωρώ, βάσει του δικού μου αισθητικού κριτήρίου, πως το μέτριο design του υπερκερνιέται απτα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από fotme
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fotme είπε

Για την δικη μου περιπτωση εχω πεισθεί, αναφέρομαι σε τεστ κινέζικων ώστε να συγκρίνω σε πόσο καιρό μπορεί το daikin να κάνει απόσβεση.

Για τα morris κάπου διάβαζα οτι είναι TCL, νομίζω εδώ, συνεπώς μεταξύ των 2 θα προτιμήσω TCL μιας και έχει μεγαλύτερη εγγύηση. 

Παρολαυτα δεν το συζητώ, με 350-400ευρω δεν έχει λόγο κάποιος να παει σε κάτι αλλο περαν του daikin (το οποίο προσφέρει προστιθέμενη αξία στον χώρο), εκτός και αν υπάρχουν κινεζοφασον (τα όποία έχουν μεγαλύτερες εγγυήσεις) με αντίστοιχες καταναλώσεις. Γι΄αυτό παροτρύνω να παραθέσουν όσους έχουν κινέζους.

 

20 ώρες πριν, marioboni είπε

Live update morris 24αρι

Με ανοιχτά όλα τα δωμάτια

Μέσα 22 με κλειστά σώματα και ζητούμενη 23 στο auto όλα

Δούλεψε σύνολο 10 λεπτα περίπου,.με θερμοστάτη του καλοριφέρ να δείχνει 22.5 και να σταματάει στα 23.5, πράγμα που μου δείχνει πως δουλεύει αρχικά σωστά ο θερμοστάτης του χωρίς i feel

Ξεκίνησε στα 800+ για 2 λεπτά, αλλά 2-3 σταδιακά ως τα 1000 , μετά σταδιακά έπεσε στα 600 μέσα σε 3-4 λεπτα και τέλος για 2-3 λεπτά σταμάτησε στα 400 παρά κάτι και δεν νομίζω να έχει πιο κάτω για συντήρηση

Έβαλα eco για λίγο αλλά δεν είδα αλλαγή στην κατανάλωση

Τριγμούς κλπ δεν άκουσα ούτε Τσικ αυτή τη φορα στην εσωτερική, η εξωτερική δεν με ενόχλησε ούτε τώρα

Σύνολο έκαψε περίπου 100watt

* Η εσωτερική τον έχει τον θόρυβο της, εμένα δεν με ενοχλεί γιατί είναι σε σαλόνι που παίζει ο μικρός και πάντα έχει φασαρία κλπ

*Θορύβους κλπ τριξιματα δεν εντόπισα εγώ τουλάχιστον 

*Τον χώρο τον ζέστανε για πλάκα, άρα στην ψύξη θεωρώ πως θα κάνει πάρτυ

* Η εφαρμογή για το wifi έχει τις βασικές λειτουργίες και δουλεύουν όλα ακόμη και οι περσίδες αριστερά δεξιά 

* Αν είχε κάνα 300αρι ελάχιστη θα ήταν καλύτερα νομίζω και ίσως το 18αρι θα μου ταίριαζε καλύτερα γιατί μπορεί να έχω onoff κατάσταση μερικές φορές, αλλά αυτό θα δείξει στην πράξη 

Screenshot_2019-11-01-00-56-10-754_com.tuya.smartlife.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Κυκλάκι έχει και το shorai απλά λίγο πιο μικρό 😛

Δεν είναι εκτυπωμένο πάνω στο κλιματιστικό όμως. Απλά όταν δουλευει εμφανίζεται και εξαφανίζεται ξανά όταν κλεισει.

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Όλοι όσοι σκέφτεστε για κινεζοφασόν τύπου carrier, midea, inventor και τα συναφή, δεν υπάρχει κανένας λόγος όταν στα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα πολύ ποιοτικότερο μηχάνημα. 

Η midea δεν ειναι κατασκευαστής ? Φασόν ποιανού ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotme είπε

Έχω να σας πω μπράβο και συνεχίστε έτσι για το άτυπο benchmark που έχετε δημιουργήσει. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε όποιον ψάχνει για aircondition.

Χωρις υποθέσεις, ο καθένας μας μπορεί να υπολογίσει και να κρίνει ποια ειναι η ιδανικότερη του επιλογή. Προσωπικά, για την δική μου περίπτωση, τείνω προς το daikin siesta.

Το ερώτημα που αφορά τελικως την τελική επιλογή μου είναι αν θα έχει ασφαλές κλείσιμο με τα ρελέ αυτοματισμών.

Η δε εξαιρετικά χρήσιμη, όπως φαίνεται να είναι η πλατφόρμα της inventor, πιστεύετε οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλες μάρκες; Ή τελοσπάντων μια αντίστοιχη, μια 3rd party;
Θεωρητικά όποιοδήποτε a/c παίρνει εντολή μέσω wifi, αργά ή γρήγορα θα έχει αυτη την δυνατότητα και αν, λογικά, υπάρχει eeprom  στο σύστημα διαχείρησης, δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνετε... Δεν ξέρω, είκάζω. Τι λέτε εσείς, διότι ειναι πολύ χρήσιμο εργαλείο.

Δεν είναι ότι καλύτερο να κλείνει το κλιματιστικό απότομα .  Επίσης αν όντως θες να πας σε Daikin πρέπει να μιλήσεις οπωσδήποτε μαζί τους για να σου ξεκαθαρίσουν αν βγαίνεις εκτός εγγύησης εξαιτίας απότομων κλεισιμάτων . Η Daikin είναι πολύ αυστηρή σε θέματα εγγύησης και δεν είναι διαλλακτική όπως η Inventor  όπως έχουμε δει . 

Για ποια πλατφόρμα της Inventor λες ; 

Όσο για τις μετρήσεις που γίνονται , ο καθένας αποδεικνύει στην πράξη πως συμπερίφέρεται το κλιματιστικό στο χώρο του . Όχι το πώς συμπεριφέρεται  σε άλλους χώρους με άλλες απώλειες , άλλα κλιματικά δεδομένα , άλλα set points . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, guzel είπε

Βασικά δείχνει σαν κλιματιστικό περασμένης 10ετιας λόγω του ογκου, επισης είναι αδιανοητο τα εικονίδια (κυκλάκι λειτουργίας, mode κλπ) το 2019 να είναι εκτυπωμένα πάνω στο πλαστικό.

Γούστα βέβαια είναι αυτά σε κάποιους θα αρέσει σε κάποιους άλλους όχι. Σημασια έχει που δουλεύει σαν original inverter

Φίλε guzel  έχω την αίσθηση ότι κάτι έχεις με τα Daikin :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SM81 είπε

Φίλε guzel  έχω την αίσθηση ότι κάτι έχεις με τα Daikin :)

Νομίζω το 2019 είναι υπερτιμημένα και στάσιμα (βλεπε design). Υπάρχουν εταιρείες που δίνουν περισσότερα και έχουν και μεγαλύτερη εγγύηση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotme είπε

Ε δύο στα δύο να καίει 180W δεν το λές και τυχαίο.

Και βλέποντας το site, με το προαιρετικό wifi module, μπορεί ο χρήστης να φτιάξει και κανόνες. Δηλαδή αν κλείσει η πόρτα να κλείσει το a/c, αρα λογικά θα κλείνει ομαλά. Και απτην στιγμή που έχει επανεκκινηση σε διακοπή ρεύματος, σημαινει οτι θα μπορεί να επανακινει αν έχει ανοιξει και κλέισει η μπαλκονόπορτα. Λογικα, η h/w δυνατότητα είναι εκεί, το sw χρειάζεται να το υποστηρίξει.

Με σωστή τιμολογιση στα 399-429, θα είναι top seller! Σε σχεση με το toshiba mirai τι λέει; έχει κάποιος και τα 2;

@liakjim Πόσο σου βγήκε τελικα;

Τουλάχιστον σε  9αρι και 12άρι υπερέχει η σειρά Daikin  Siesta Sensira  σε σχέση με τη Mirai και Mirai plus σε θέματα καταναλώσεων . Έχει δηλαδή η σειρά της Daikin υψηλότερους βαθμούς απόδοσης . 

Απο την άλλη η Daikin δίνει μόνο 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη ενώ η Toshiba 7 χρόνια σε όλα τα μέρη  με την προυπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις,  κάτι που θα σου έλεγα να το λάβεις υπόψιν ειδικά στη Daikin που το κόστος ανταλλακτικών είναι ιδιαίτερα υψηλό . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν είναι ότι καλύτερο να κλείνει το κλιματιστικό απότομα . 

DareDevil θεωρω, χωρίς βεβαια να το επιβεβαιώνω, οτι θα έχει ομαλό κλέισιμο. Στο επόμενο μυνημα μου απο αυτο που εσύ παρέθεσες το αναφέρω. Είδα τα χαρακτηριστικά στο site του κατασκευαστή και αναφέρει πως το κλιματιστικό κλείνει όταν κλειδώσει μια πόρτα (δες την λειτουργια IFTTT). Συνεπώς με κάνει να συμπεραίνω πως η Daikin θα το έχει προβλέψει αυτό. και το θεωρώ λογικό να το έχει. Daikin ειναι, κινεί μαζί με αλλες την καινοτομία στον κλάδο. Βέβαια, δεν μενει απ΄το να τους καλέσω και να ρωτήσω.

Εσύ πως το βλέπεις απο καταναλώσεις και τιμή;

Εσύ σχετικές μετρήσεις με inventor μπορείς να επισυνάψεις; Δεν με νοιάζουν οι απολυτες κοινες συνθηκες μιας και με κανονικοποιηση μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, εστω και αν δώσουμε ενα χ ποσοστο αβεβαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzomatzi είπε

https://standbyme.daikin.gr/el/register/product/sensira-rxc 

Ζητάει το όνομα του εγκαταστάτη, τιμολόγιο, S/N κλπ.

Πάρ τους ένα τηλ  . Η για κάποιο λόγο το σύστημα τους δε δέχεται το S/N ή μπορεί να κοιτάζεις λάθος S/N .  Μην σε αγχώνει αυτό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Απο την άλλη η Daikin δίνει μόνο 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη ενώ η Toshiba 7 χρόνια σε όλα τα μέρη  με την προυπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις,  κάτι που θα σου έλεγα να το λάβεις υπόψιν ειδικά στη Daikin που το κόστος ανταλλακτικών είναι ιδιαίτερα υψηλό . 

Το καταλαβαίνω αυτο που λές, όμως η αξιοπιστία ενος μηχανηματος ειναι αντιστρόφως ανάλογη με την συχνότητα βλάβης, συνεπώς ακόμα και αν μια εταιρία έχει ακριβά ανταλλαλτικά, δεν συνάδει οτι θα έχει αυξημένο κόστος χρησης. Αυτό ισχύει μόνο όταν μια εταιρία έχει υψηλή συχνότητα βλαβών. Με κάθε επιφ΄υλαξη βέβαια, μιας και ποτέ δεν ξέρεις σε τι παρτίδα μπορεί να τύχει να πέσεις.

Για τα 3 χρόνια της daikin, χρειάζονται οι ετήσιες συντηρήσεις; και αν ναι θέλουν εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή οποιονδήποτε τεχνικό που βγαζει παραστατικό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...