Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως μου είπε και ο ψυκτικός που το έβαλε, υπάρχει η Daikin, η Mitsubishi, η Fujitsu, η Toshiba  και η πλεμπα ( όπου πλεμπα όλα τα κινεζοειδη που είναι όλα ίδια).

Ναι!

Σχετικά με την εγγύηση από εκεί ξέρεις τι ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως μου είπε και ο ψυκτικός που το έβαλε, υπάρχει η Daikin, η Mitsubishi, η Fujitsu, η Toshiba  και η πλεμπα ( όπου πλεμπα όλα τα κινεζοειδη που είναι όλα ίδια).

Ναι!

Ο Λάμπρος το τοποθέτησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Ο Λάμπρος το τοποθέτησε?

Ναι!!! Ωραίος τύπος. 

9 λεπτά πριν, tzomatzi είπε

Σχετικά με την εγγύηση από εκεί ξέρεις τι ισχύει; 

3 έτη εγγύηση αντιπροσωπείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι!!! Ωραίος τύπος. 

3 έτη εγγύηση αντιπροσωπείας. 

Προσπάθησα να την ενεργοποιήσω στη σελίδα της dakin και δεν δέχεται τα S/N (αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα δεν έχουν εισαχθεί στη χώρα!) για αυτό σε ρώτησα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzomatzi είπε

Προσπάθησα να την ενεργοποιήσω στη σελίδα της dakin και δεν δέχεται τα S/N (αναφέρει ότι τα συγκεκριμένα δεν έχουν εισαχθεί στη χώρα!) για αυτό σε ρώτησα.

Το s/n που είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tzomatzi είπε

Στα ταμπελάκια της εξωτερικής και εσωτερικής, στο πάνω μέρος, κάτω από το μοντέλο.

Έχω την εντύπωση ότι την εγγυηση για τα daikin την ενεργοποιεί ο εγκαταστατης 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω την εντύπωση ότι την εγγυηση για τα daikin την ενεργοποιεί ο εγκαταστατης 

https://standbyme.daikin.gr/el/register/product/sensira-rxc 

 

Ζητάει το όνομα του εγκαταστάτη, τιμολόγιο, S/N κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, σας τα λεω ολα απο το καλοκαιρι. Και για DAIKIN, κια για EUROVENT και ποσα καλη ειναι η σειρα ATXC/FTXC...στο τελος εγινα και κακος γιατι δεν μπορουσα να βλεπω κοσμο να παιρνει κινεζοφασον οταν υπηρχαν τα DAIKIN σε τετοιες τιμες. Δεν ειναι μια εταιρεια το #1 παγκοσμιως στον κλιματισμο τυχαια...εχει καποια τεχνογνωσια...και για καλη μας τυχη, αυτη η τεχνογνωσια την δινει και στις οικονομικες σειρες. DAIKIN/FUJITSU/TOSHIBA/MITSUBISHI(με οποια σειρα θελετε...αν και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τα καινουργια MITSUBISHI HEAVY...)

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Daikin ATXC25B Siesta Sensira 9000 BTU 

Μιλάμε για εργαλείο!!!!!!!

Στιβαρά πλαστικά, δεν κάνουν κιχ από διαστολές. 

Πολύ ωραίο τηλεχειριστήριο. 

Εσωτερική και εξωτερική μονάδα αθόρυβες. 

Με ζήτηση 23 σε 17τμ , πήγε πολύ όμορφα και αθόρυβα στους 22.9 χωρίς follow me και λοιπά κόλπα. 

Εκεί ινβενταρε πολύ όμορφα στα 180 μόλις watts.   Είδα μια κράτηση συμπιεστή στα 170W που μάλλον είναι και τα minimum. 

Εξαιρετικά!!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένος και απογοητευμένος με το carrier που στο διπλανό δωμάτιο των επίσης 17τμ και επίσης βορεινό και με μια μπαλκονόπορτα αντί για 2 που έχει στο daikin , έχει ξεσκιστεί στα on-off . Στοιχεία καταναλώσεων στον χρόνο θα ακολουθήσουν. 

Όλοι όσοι σκέφτεστε για κινεζοφασόν τύπου carrier, midea, inventor και τα συναφή, δεν υπάρχει κανένας λόγος όταν στα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα πολύ ποιοτικότερο μηχάνημα. 

Συνιστάται ανεπιφύλακτα. 

0-02-04-1f50110a33bf3cb8e03aea6f3e02d0c05f8de11b3be6b9057b942cb87cd41af7_113e4a0d.jpg.c86a453ad3804f6e5e08dc2cfc3afcbd.jpg

ΥΓ Την ίδια ώρα το 24άρι Fujitsu , ήθελε 220W για τα 60τμ με επίσης 23C ζήτηση!!!

Να τα βλέπουν αυτά τα κινεζοειδή. 

0-02-04-6b095156b7683669dbd954d56bc80b6c866b033b15c7cab44b36753ca8c17a07_313c44ad.jpg.e345a1a5b947e8cd899cd05bd82c2981.jpg

Δε την λες και αθόρυβη την εξωτερική μονάδα. Επίσης η εσωτερική μου φαίνεται άσχημη και ογκώδης. 

Καλορίζικοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guzel είπε

Δε την λες και αθόρυβη την εξωτερική μονάδα. Επίσης η εσωτερική μου φαίνεται άσχημη και ογκώδης. 

Καλορίζικοοο

Απολυτα αθορυβη η εξωτερικη μοναδα, την αδικει το βιντεο, οπως και η εσωτερικη. Αλλη σχολη σχεδιασης σε σχεση με TOSHIBA, αλλα το ιδιο ποιοτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το παράδειγμα του  daikin μας δείχνει ότι τελικά το brand name μετράει άσχετα που κατασκευάστηκε, και εγώ με το toyotomi izuru eco ευχαριστημένος ήμουν μέχρι τώρα στην ψύξη αλλά σε σύγκριση με το ακόμα και φθηνό daikin είναι μέρα με την νύχτα. Όταν βλέπω το izuru  να προσπαθεί να invertaρει με δυσκολία και να βλέπω 400watt -of on-600 watt  -400 watt - off 280watt 5λεπτα και μετά τα ίδια πάλι κρακα κρουκα και από την άλλη το daikin ATX 25 σε δωμάτιο κατά 6 τμ μεγαλύτερο σε 5 λεπτά  ζητούμενη θερμοκρασία με άψογη συμπεριφορά και μετά τσακ 180 watt χαλαρά για όσο θέλω. Α κάτι άλλο το izuru eco έχει αυτόματες περσίδες αριστερά -δεξια  τι να το κανεις αν τρίζει, το daikin  από την άλλη λέει στροβιλίζει το αέρα δεξιά αριστερά, ε πραγματικάγματικα αυτή η επιλογή δουλεύει άψογα , νοιώθεις την ζέστη χώρις τα ρεύματα αέρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Δε την λες και αθόρυβη την εξωτερική μονάδα. Επίσης η εσωτερική μου φαίνεται άσχημη και ογκώδης. 

Καλορίζικοοο

Η εσωτερική μονάδα είναι όντως ογκώδης.  Εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφη όμως. Φωνάζει ποιότητα.  

Θα τραβήξω πάλι video μιας και τράβηξα μπροστά στην ροή του αέρα και μπάζαρε το μικρόφωνο. 

Ευχαριστώ!

2 λεπτά πριν, smav82 είπε

Πιστεύω ότι το παράδειγμα του  daikin μας δείχνει ότι τελικά το brand name μετράει άσχετα που κατασκευάστηκε, και εγώ με το toyotomi izuru eco ευχαριστημένος ήμουν μέχρι τώρα στην ψύξη αλλά σε σύγκριση με το ακόμα και φθηνό daikin είναι μέρα με την νύχτα. Όταν βλέπω το izuru  να προσπαθεί να invertaρει με δυσκολία και να βλέπω 400watt -of on-600 watt  -400 watt - off 280watt 5λεπτα και μετά τα ίδια πάλι κρακα κρουκα και από την άλλη το daikin ATX 25 σε δωμάτιο κατά 6 τμ μεγαλύτερο σε 5 λεπτά  ζητούμενη θερμοκρασία με άψογη συμπεριφορά και μετά τσακ 180 watt χαλαρά για όσο θέλω. Α κάτι άλλο το izuru eco έχει αυτόματες περσίδες αριστερά -δεξια  τι να το κανεις αν τρίζει, το daikin  από την άλλη λέει στροβιλίζει το αέρα δεξιά αριστερά, ε πραγματικάγματικα αυτή η επιλογή δουλεύει άψογα , νοιώθεις την ζέστη χώρις τα ρεύματα αέρα.

Κλασική συμπεριφορά κινεζοφασόν. Ίδια φάση το carrier. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, smav82 είπε

Πιστεύω ότι το παράδειγμα του  daikin μας δείχνει ότι τελικά το brand name μετράει άσχετα που κατασκευάστηκε, και εγώ με το toyotomi izuru eco ευχαριστημένος ήμουν μέχρι τώρα στην ψύξη αλλά σε σύγκριση με το ακόμα και φθηνό daikin είναι μέρα με την νύχτα. Όταν βλέπω το izuru  να προσπαθεί να invertaρει με δυσκολία και να βλέπω 400watt -of on-600 watt  -400 watt - off 280watt 5λεπτα και μετά τα ίδια πάλι κρακα κρουκα και από την άλλη το daikin ATX 25 σε δωμάτιο κατά 6 τμ μεγαλύτερο σε 5 λεπτά  ζητούμενη θερμοκρασία με άψογη συμπεριφορά και μετά τσακ 180 watt χαλαρά για όσο θέλω. Α κάτι άλλο το izuru eco έχει αυτόματες περσίδες αριστερά -δεξια  τι να το κανεις αν τρίζει, το daikin  από την άλλη λέει στροβιλίζει το αέρα δεξιά αριστερά, ε πραγματικάγματικα αυτή η επιλογή δουλεύει άψογα , νοιώθεις την ζέστη χώρις τα ρεύματα αέρα.

Χαχα τοτε τι να πω και εγω με το MHI των 600+ ευρω; Σημερα πρωτη φορα το δουλεψα για δοκιμη θερμανση και ειχα αυτη περιπου την συμπεριφορα 😊

Παντως να πω την αληθεια αν εξαιρεσω οτι ειμαι με το κινητο στο χερι και κοιταω τι κανει η εξω μοναδα, αν δεν το εκανα το τελικο αποτελεσμα ηταν αψογο θα ελεγα. Ουτε θορυβο εκανε ουτε ρευματα αερα ειχε, απλα εκανε σωστα την δουλεια του. Τωρα αν σημαινει κατι στις καταναλωσεις δεν ξερω, παντως στα χαρτια εχει αψογα νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Daikin ATXC25B Siesta Sensira 9000 BTU 

Μιλάμε για εργαλείο!!!!!!!

Στιβαρά πλαστικά, δεν κάνουν κιχ από διαστολές. 

Πολύ ωραίο τηλεχειριστήριο. 

Εσωτερική και εξωτερική μονάδα αθόρυβες. 

Με ζήτηση 23 σε 17τμ , πήγε πολύ όμορφα και αθόρυβα στους 22.9 χωρίς follow me και λοιπά κόλπα. 

Εκεί ινβενταρε πολύ όμορφα στα 180 μόλις watts.   Είδα μια κράτηση συμπιεστή στα 170W που μάλλον είναι και τα minimum. 

Εξαιρετικά!!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένος και απογοητευμένος με το carrier που στο διπλανό δωμάτιο των επίσης 17τμ και επίσης βορεινό και με μια μπαλκονόπορτα αντί για 2 που έχει στο daikin , έχει ξεσκιστεί στα on-off . Στοιχεία καταναλώσεων στον χρόνο θα ακολουθήσουν. 

Όλοι όσοι σκέφτεστε για κινεζοφασόν τύπου carrier, midea, inventor και τα συναφή, δεν υπάρχει κανένας λόγος όταν στα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα πολύ ποιοτικότερο μηχάνημα. 

Συνιστάται ανεπιφύλακτα. 

0-02-04-1f50110a33bf3cb8e03aea6f3e02d0c05f8de11b3be6b9057b942cb87cd41af7_113e4a0d.jpg.c86a453ad3804f6e5e08dc2cfc3afcbd.jpg

ΥΓ Την ίδια ώρα το 24άρι Fujitsu , ήθελε 220W για τα 60τμ με επίσης 23C ζήτηση!!!

Να τα βλέπουν αυτά τα κινεζοειδή. 

0-02-04-6b095156b7683669dbd954d56bc80b6c866b033b15c7cab44b36753ca8c17a07_313c44ad.jpg.e345a1a5b947e8cd899cd05bd82c2981.jpg

Έτσι μπράβο , Daikin rulez !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...