Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, marioboni είπε

Συγκριτικό με το 14αρι του γείτονα

Ρυθμισμένο 23 auto ξεκίνησε με 800+ έπεσε στα 420+ και τώρα είναι στα 45 με τις περσίδες επάνω ίσα που βγάζει χλιαρό αέρα

Στο eco δεν δοκίμασα  ακόμη γιατί γκρινιάζει η γυναίκα πως βρήκα καινούριο παιχνίδι 😁

Η θερμοκρασία ήταν 22.5 σπίτι πριν ανοίξω και το πήγε 23.5 με τον θερμοστάτη του καλοριφέρ πάντα σε πολύ 2-3 λεπτά 

Από κρακ κλπ δεν έκανε κάτι ιδιαίτερο, έξω η μονάδα αρκετά ήσυχη , μέσα ακούς τον αέρα και στην χαμηλή σκάλα 

Στο turbo φουσκώνει το δωμάτιο για πλάκα 

IMG_20191031_212713.jpg

Screenshot_2019-10-31-21-26-44-834_com.miui.gallery.png

Screenshot_2019-10-31-21-27-28-319_com.miui.gallery.png

Screenshot_2019-10-31-21-27-46-270_com.miui.gallery.png

Τελικά τα συνεργεία του Κωτσόβολου διαφέρουν και αισθάνομαι τυχερός.... Λίγο τσαπατσουλικη εγκατάσταση , ούτε λίγο σοβά δεν  έβαλαν να μην φαίνεται η τρύπα. Τσιγκουνεύτικαν ακόμα και την μονωτική . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, smav82 είπε

τα συνεργεία του Κωτσόβολου

Δεν είναι του Κωτσόβολου . Συνεργάζονται. Έχουν τα δικά τους και θα βάλουν και λίγα από τον Κώτσο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, marioboni είπε

Σιγά τις καταναλώσεις ρε συ

Εμένα μου δώσανε το οκ από την morris για μπριζα 

Ένας βραστηρας μεγαλύτερη κατανάλωση έχει και είναι σε μπριζα 

καθε πριζα με 2,5 χιλιοστα καλωδιο ασφαλιζετε με 16Α ασφαλεια , αυτο σημαινει 2,5 kw καταναλωση το περισσοτερο. Σημαντικο ειναι η ωρα για την οποια λειτουργει καθε συσκευη. Ο βραστηρας δεν λειτουργει πανω απο ενα λεπτο , το κλιματιστικο ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι του Κωτσόβολου . Συνεργάζονται. Έχουν τα δικά τους και θα βάλουν και λίγα από τον Κώτσο . 

Καλά το ξέρω ,όταν λέω του Κωτσόβολου εννοώ εταιρίες που συνεργάζονται. Κουβέντα που έπιασα με ένα παιδί, περίπου 45 +- ευρώ τους δίνει ο Κωτσόβολος για κάθε εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

3600watts είναι οι πρίζες. Γιατί όχι;

Τέλειο!!!

αυτο που το ειδες ????? Για να αντεχει ενα καλωδιο 3600θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 4mm (βλεπε θερμοσιφωνο 4000w 4mmκαλωδιο)

Το ανωτερο που βαση ελοτ δινουμε σε πριζα ειναι 2,5χιλιοστα και καταναλωση οχι πανω απο 2,5kw

Ολα αυτα βαση ΕΛΟΤ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akisdom είπε

αυτο που το ειδες ????? Για να αντεχει ενα καλωδιο 3600θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 4mm (βλεπε θερμοσιφωνο 4000w 4mmκαλωδιο)

Το ανωτερο που βαση ελοτ δινουμε σε πριζα ειναι 2,5χιλιοστα και καταναλωση οχι πανω απο 2,5kw

Ολα αυτα βαση ΕΛΟΤ 

Το δικό μου το έχω δει 12.66Α για κανα 5λεπτο αν το βάλω με κρύο τον χώρο. Έχω πρίζα , με 25αρα ασφάλεια. Καλά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smav82 είπε

Daikin ATXC25B Siesta Sensira

Υπνοδωμάτιο 20τμ χωρίς μόνωση.

Spoiler: να το αγοράσετε ; 100% ναι .

Πρώτο test heat σήμερα ,. θερμοκρασία δωματίου 22 ζητούμενη 26. Ανεμιστήρας auto powerful on .  Σε 10 λεπτά έχει ζεσταθεί το δωμάτιο και έχει πιάσει θερμοκρασία ,watt max που είδα 550 και αυτά με κουμπί,l powerful on (turbo) , τρίξιμο ούτε για πλάκα ούτε κρακ ούτε Κρουκ , ποιότητα ρε παιδί μου το καταλαβαίνεις αμέσως.

Και τώρα το καλύτερο:

Σε 10 λεπτά έχει invertaρει με κατανάλωση

Screenshot_2019-10-31-19-59-02-428_com.tuya.smartlife.png

Quite mode on invertaρει στα 160 

Γενικά με quiet , eco mode αλλά και χωρίς eco παρακολουθώντας κάνα τέταρτο τώρα πάει από 160- 180 χωρίς on - off, ούτε για πλάκα.

Screenshot_2019-10-31-20-01-28-225_com.tuya.smartlife.png

Η ίδια ακριβώς συμπεριφορά με το 12 siesta sensira που έχω, με μια διαφορά 10% πάνω στην κατανάλωση,το eco δουλεύει θαυμάσια στη θέρμανση, και από θόρυβο μηδέν σε σχέση με το 18 Fujitsu που μόλις έβαλα.Βέβαια το 18 Fujitsu το απόγευμα με 2 ώρες περίπου συνεχή λειτουργία σε εξωτερική 19 και ζητούμενη 24 έκαψε την πρώτη  του κιλοβατώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akisdom είπε

καθε πριζα με 2,5 χιλιοστα καλωδιο ασφαλιζετε με 16Α ασφαλεια , αυτο σημαινει 2,5 kw καταναλωση το περισσοτερο. Σημαντικο ειναι η ωρα για την οποια λειτουργει καθε συσκευη. Ο βραστηρας δεν λειτουργει πανω απο ενα λεπτο , το κλιματιστικο ομως?

Και ποτέ λες να καταναλώσει 2.5kw;μάλλον ποτέ στην δικιά μου περίπτωση

Και βάση ΕΛΟΤ όπως λες μια χαρά καλυμμένος είμαι 

Μέσα στα όρια

 

Η μπριζα είναι μέχρι 3600+ και το καλώδιο και η ασφάλεια όπως πρέπει μόνο του σε δικιά του γραμμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1964 είπε

Βέβαια το 18 Fujitsu το απόγευμα με 2 ώρες περίπου συνεχή λειτουργία σε εξωτερική 19 και ζητούμενη 24 έκαψε την πρώτη  του κιλοβατώρα.

Πιο Fujitsu εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μικρα DAIKIN της σειρας ATXC/FTXC στα 9000 και 12000 ειναι αριστα μηχανηματα. Αθορυβα, δυνατα, με ποιοτικη κατασκευη μεσα/εξω. Ουσιαστικα παιρνεις τα περισσότερα πλεονεκτήματα της DAIKIN σε πολυ οικονομικη τιμη. Τα προτείνω στο forum απο τον Μαιο 2019 που τα εγκατεστησα. Το 12αρη DAIKIN ATXC35b στο υπνοδωματιο αυτη την στιγμη πάει απο 180w μεγιστο εως 5w ελαχιστο. 

Επειδη πρεπει να παρω ενα ακομα 9αρη για ενα παιδικο δωματιο ειμαι λιγο μπερδεμενος. Δεν ξερω αν πρεπει να παρω το DAIKIN ATXC25b η το MIRAI PLUS10 ....δυσκολες αποφασεις...

75369190_10220896092852785_6106765216496746496_o.jpg

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πραγματα με τα καλωδια εχουν οπως αναφερονται στην φωτογραφια. Οτι δηποτε αλλο ( πριζα ας πουμε με 25Α ασφαλεια ) ειδικα σε χρηση κλιματιστικου ή μοτερ που δουλευει για αρκετη ωρα , ενεχει τον κινδυνο υπερθερμανσης με τα γνωστα απο τελεσματα αν η ασφαλεια δεν ειναι η καταλληλη για να πεσει.

Οιπριζες επισης στην πλειοψηφια (και το λεω αυτο γιατι ναι μεν δεν εχω δει αλλα δεν ειμαι και απολυτος ) εχουν σημανση για 16 μονο αμπερ.για τον λογο αυτο και οι επαφες τους ειναι σχεδιασμενες για τοσο , πριζα με 3600+ w εγω δεν εχω δει.

Λυσεις του τυπου  "βαλε μια πιο μεγαλη ασφαλεια και εισαι οκ, ποτε δεν θα τραβηξει τοσα " ειναι μεσοβεζηκες και πρεπει να αποφευγονται.

Ενα κλιματιστικο 24αρι μπορει υπο συνθηκες να ανεβασει εως και 20-22 Α και μαλιστα για ωρα ικανη να κανει την ζημια.

Και το ξαναλεω , δεν εχω να κερδισω τιποτα απο εδω μεσα, εχω σταματησει να δουλευω το 2016 και ημουν αδειουχος ηλεκτρολογος απο το 1987 και αδειουχος ψυκτικος απο το 1992.

 

 

Καταγραφή.PNG

Επεξ/σία από akisdom
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, akisdom είπε

καθε πριζα με 2,5 χιλιοστα καλωδιο ασφαλιζετε με 16Α ασφαλεια , αυτο σημαινει 2,5 kw καταναλωση το περισσοτερο. Σημαντικο ειναι η ωρα για την οποια λειτουργει καθε συσκευη. Ο βραστηρας δεν λειτουργει πανω απο ενα λεπτο , το κλιματιστικο ομως?

Amper x volt= watt, αρα 16χ230=3680 watt. Μη λετε ασυναρτισιες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Amper x volt= watt, αρα 16χ230=3680 watt. Μη λετε ασυναρτισιες

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα φιλε.Στο εναλλασομενο ρευμα μπαινει κι ενας αλλος παραγοντας στην συναρτηση που τις περισσοτερες φορες ειναι μικροτερος του 1

How to convert amps to watts

How to convert electric current in amps (A) to electric power in watts (W).

You can calculate watts from amps and volts. You can't convert amps to watts since watts and amps units do not measure the same quantity.

DC amps to watts calculation formula

The power P in watts (W) is equal to the current I in amps (A), times the voltage V in volts (V):

P(W) = I(A) × V(V)

So watts are equal to amps times volts:

watt = amp × volt

or

W = A × V

Example

What is power consumption in watts when the current is 3A and the voltage supply is 110V?

Answer: the power P is equal to current of 3 amps times the voltage of 110 volts.

P = 3A × 110V = 330W

AC single phase amps to watts calculation formula

The real power P in watts (W) is equal to the power factor PF times the phase current I in amps (A), times the RMS voltage V in volts (V):

P(W) = PF × I(A) × V(V)

So watts are equal to power factor times amps times volts:

watt = PF × amp × volt

or

W = PF × A × V

Example

What is power consumption in watts when the power factor is 0.8 and the phase current is 3A and the RMS voltage supply is 110V?

Answer: the power P is equal to power factor of 0.8 times current of 3 amps times voltage of 110 volts.

P = 0.8 × 3A × 110V = 264W

 

https://www.rapidtables.com/electric/Power_Factor.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εναλλασσόμενο ρεύμα υπάρχει και ο συντελεστής ισχύος ανάλογα με το είδος του φορτίου. Όταν είναι ωμικό είναι ίσος με την μονάδα αλλά στους κινητήρες και τα μοτέρ μπορεί άνετα να είναι διαφορετικός. Η ΔΕΗ στέλνει ρεύμα με συντελεστή περίπου 0.8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...