Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Συμφορουμιτες ειχαμε καμια καλη εκπτωση σε κλιματιστικα για βορεια ελλαδα;

Όχι κάτι ιδιαίτερο https://www.kotsovolos.gr/static/bazaar/bazaar-klimatismos-afygrantires-anemistires?facetName_1=Κλιματιστικά+Inverter&collectionCategoryId=98506&facet_1=parentcategory_ntk_cs%3A%22%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC%2BInverter%22&pageView=grid&beginIndex=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αδερφε αν παιξει κάτι θα το ανεβάσετε εδώ, στις προσφορές ή καθόλου; Ρωταω για να ξέρω αν είναι να εχω το νου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Δεν ειναι η πιο φτηνη λυση. Τουλαχιστον με αεριο και πετρελαιο. Ναι και πετρελαιο. Ενας σωστα ρυθμισμενος λεβητας σ ενα σπιτι μονωμενο 70-80τμ δεν πρεπει να ξεπερναει τα 500-600€ την περιοδο νοεμβρη-απριλη. Για το αεριο δε μιλαμε για ταβανι 300-400€ μαζι με κουζινα και ζεστα νερα. Ολες οι αλλες λυσεις συμπεριλαμβανομενου και του a/c στο θεμα θερμανση ειναι ημιμετρα για μενα.

Ξέχασες να μας πεις ποια θα είναι η πιθανή κατανάλωση των κλιματιστικών σε αυτό τον υποθετικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ποσοστιαία πόσο είναι δλδ στην χώρα μας?

Μόνο η Δ.Μακεδονία είναι 300.000 -  Και 0.01% να ήταν τι σχέση έχει ?

Συζητάμε αν η λύση της αντλίας θερμότητας είναι κατάλληλη για θέρμανση για αυτές τέτοιες περιοχές και αξίζουν τα λεφτά τους.
Είναι σαν να έρθει ένας απο το Νευροκόπι και να πεί στον Λαρισαίο να έχει ανεμιστήρα αντί κλιματισμού όταν έχει καύσωνα....Το οτι είναι πλέον trend είναι γεγονός. Με όποιον μιλήσεις αυτό θα σου  πλασάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, SM81 said:

Μόνο η Δ.Μακεδονία είναι 300.000 -  Και 0.01% να ήταν τι σχέση έχει ?

Πιάνουν όλοι αυτοί -15 με -20? 

Τι σχέση έχει? Ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για τις εξαιρέσεις στον κανόνα όταν μιλάμε γενικά κι όχι συγκεκριμένα για κάποια περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nvel είπε

αν εκτός από ΑΘ επένδυαν και σε μηχανικό δεν θα το μετάνιωναν. Τώρα ελπίζω να έμαθαν ότι όταν αγοράζουμε συστήματα θέρμανσης δεν λειτουργούμε σαν να αγοράζουμε λεύκες οικιακές συσκευές

Δλδ εσύ είσαι σίγουρος οτι δεν  απευθύνθηκαν σε μηχανικό και πιάσανε τα κατσαβίδια και περάσανε την αντλια μαζί με ένα υδραυλικό...Βεβαίως πήγαν σε μηχανικο και όταν του είπαν οτι δεν.... έλεγε τα δικά του .

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Πιάνουν όλοι αυτοί -15 με -20? 

Τι σχέση έχει? Ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για τις εξαιρέσεις στον κανόνα όταν μιλάμε γενικά κι όχι συγκεκριμένα για κάποια περιοχή.

Για πάνε μια βόλτα το Γενάρη να είσαι κανα 20ήμερο απο -12 μεχρι -2 το πολύ το μεσημέρι να δείς.

Ας το σταματήσουμε εδώ διότι ξεφύγαμε απο το θέμα νομίζω . Ο καθείς βλέπει τα πράματα όπως θέλει 

Επεξ/σία από SM81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, SM81 said:

Ο καθείς βλέπει τα πράματα όπως θέλει 

Επειδή πχ ένα μικρό ποσοστό του πληθυσμού έχει αλλεργία στο Χ δεν θα πω ότι το Χ είναι επικίνδυνο για την ανθρωπότητα. Έτσι κι η Α/Θ είναι μια χαρά για το μεγαλύτερο μέρος της χώρας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SM81 είπε

Δλδ εσύ είσαι σίγουρος οτι δεν  απευθύνθηκαν σε μηχανικό και πιάσανε τα κατσαβίδια και περάσανε την αντλια μαζί με ένα υδραυλικό...Βεβαίως πήγαν σε μηχανικο και όταν του είπαν οτι δεν.... έλεγε τα δικά του .

άμα ο μηχανικός που πήγαν δεν μπορούσε να διαστασιολογίσει μια ΑΘ στις τοπικές συνθήκες μάλλον ήταν ¨μηχανικός" εκτός και αν ήταν και έμπορας οπότε τους πούλησε ότι είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τοποθέτηση το 24 Morris

Βιαστικό συνεργείο όχι καθαρό

Έκοψαν 1 μέτρο σωλήνα και με το ζόρι να μου βάλουν 3, ακόμη και όταν τους είπα πως από την εταιρία μου το είπανε για να ισχύει η εγγύηση

Τους ζήτησα χαρτί πως από μόνοι τους βάζουν 1 μέτρο σωλήνα και εννοείται αμέσως αλλάξανε γνώμη!

Έβαλαν αντλία αφού το ζήτησα.δεν χρειάζεται λέει

Το έβαλαν στην μπριζα αν και κάνανε τους δύσκολους πως πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος. Έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή με δικιά του μπριζα και ασφάλεια 

 

Δεν θα τους προτιμήσω σε επομενο σέρβις εννοείται

Δεν βλέπω πάντως αυτό που λένε πως έχει φθηνά πλαστικά, γενικά είναι μαζεμένο σε διαστάσεις και μέσα και έξω για 24αρι σε σύγκριση με το παλιό 12αρι μου

Σε θόρυβο δεν μπορώ να ξέρω ακόμη γιατί το βάλαμε μια στο foul για ένα 10λεπτο (είχε αρκετή δύναμη ο αερας αλλά και θόρυβο)στους 30 και ανέβασε 2 βαθμούς το σπιτι

Στο τέρμα του έκαιγε 1800w,στο σπίτι είχα εκείνη την στιγμή 24 βαθμούς και όταν πήγε 26 είχε πέσει 1400w, μετά το έκλεισα 

Το wifi δεν το συνδεσα ακόμη

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, marioboni είπε

Σήμερα τοποθέτηση το 24 Morris

Βιαστικό συνεργείο όχι καθαρό

Έκοψαν 1 μέτρο σωλήνα και με το ζόρι να μου βάλουν 3, ακόμη και όταν τους είπα πως από την εταιρία μου το είπανε για να ισχύει η εγγύηση

Τους ζήτησα χαρτί πως από μόνοι τους βάζουν 1 μέτρο σωλήνα και εννοείται αμέσως αλλάξανε γνώμη!

Έβαλαν αντλία αφού το ζήτησα.δεν χρειάζεται λέει

Το έβαλαν στην μπριζα αν και κάνανε τους δύσκολους πως πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος. Έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή με δικιά του μπριζα και ασφάλεια 

Δεν θα τους προτιμήσω σε επομενο σέρβις εννοείται

Δεν βλέπω πάντως αυτό που λένε πως έχει φθηνά πλαστικά, γενικά είναι μαζεμένο σε διαστάσεις και μέσα και έξω για 24αρι σε σύγκριση με το παλιό 12αρι μου

Σε θόρυβο δεν μπορώ να ξέρω ακόμη γιατί το βάλαμε μια στο foul για ένα 10λεπτο (είχε αρκετή δύναμη ο αερας αλλά και θόρυβο)στους 30 και ανέβασε 2 βαθμούς το σπιτι

Στο τέρμα του έκαιγε 1800w,στο σπίτι είχα εκείνη την στιγμή 24 βαθμούς και όταν πήγε 26 είχε πέσει 1400w, μετά το έκλεισα 

Το wifi δεν το συνδεσα ακόμη

Καλοδουλευτο!!!

Μπράβο που δεν τους άφησες να αλωνισουν.

Μας ενδιαφέρει να μας πει πόσο καίει στην συντήρηση. Βάλτο 23 και άστο να ισορροπήσει. Κάποια στιγμή θα δεις ότι η κατανάλωση θα πέσει και θα σταματήσει κάπου.

Παράδειγμα : τώρα που μιλάμε το ASYG24KLCA , με εξωτερική 19.5 και ζήτηση 23, καίει σε 60τμ , 210W

Screenshot_2019-10-31-16-38-40-587_com.coolkit.png.c195f5747010868faae1a8d689fe49eb.pngScreenshot_2019-10-31-16-43-38-153_com_tuya.smartlife.png.78f1292a18682d3683a45ea4e2b5b34a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Edit

200

Screenshot_2019-10-31-16-50-51-727_com_tuya.smartlife.png.1fb9bdb0a280cf3fe7e65589e798a528.png

Καλά αυτά ούτε.στα όνειρα του δεν νομίζω να  τα πιάνει το Morris.στα χαρτιά έχει αν θυμάμαι καλά 420

Βέβαια δεν με ενδιέφερε η θέρμανση κιόλας οπότε δεν έδωσα κ σημασία

Στην ψύξη νομίζω είναι ποιο εύκολα τα πράγματα.Ενα 300αρι αν πιάνει σε συντήρηση θα είμαι οκ

 

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...