Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sokos1 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

Αυτό το Toshiba Mirai R32 τι λέει σε θέμα οικονομίας/κατανάλωσης (ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ για θέρμανση) σε ενα μικρό παιδικό δωμάτιο
(15τμ καλά μονωμένο, διαθέτω μέχρι 400ε)
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1-b10bkvg-e-mirai

Το πέτυχα σε καλή τιμη (400) με δωρεάν εγκατάσταση, αξίζει να το χτυπήσω;

Ναι, αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και ποιο ήταν αυτό αν επιτρέπεται 

ένα mitsubishi inverter 9000btu. Καλώς - κακώς το κλιματιστικό (ιδίως στις πόλεις) είναι "must" απλά στο παιδικό δωμάτιο πρέπει να το χρησιμοποιούμε με φειδώ όσον αφορά την θέρμανση που ο αερισμός συνήθως είναι ανεπαρκής.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

το κλιματιστικό (ιδίως στις πόλεις) είναι "must"

“Must “ η πιο φθηνή λύση θέρμανσης ενός σπιτιού? Εγώ τουλάχιστον δεν το βλέπω ετσι αλλά βεβαια αυτά είναι προσωπική μου άποψη και γνώμη όπως βεβαια και αυτή που εκφράζεις εσυ η οποία είναι βεβαια σεβαστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimostr είπε

“Must “ η πιο φθηνή λύση θέρμανσης ενός σπιτιού? Εγώ τουλάχιστον δεν το βλέπω ετσι αλλά βεβαια αυτά είναι προσωπική μου άποψη και γνώμη όπως βεβαια και αυτή που εκφράζεις εσυ η οποία είναι βεβαια σεβαστή 

ξαναδιάβασε τι ρώτησε ο χριστιανός , ρώτησε για ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.

ξαναδιάβασε τι απάντησα εγώ.

Ολα βγάζουν νόημα όταν διαβάζουμε τι λέει ο άλλος πριν τον κρίνουμε.

 

ΥΓ(από κάτω)

1) Οταν μας λες ότι ένα inverter ζεσταίνει οικονομικότερα από ένα ηλεκτρικό καλοριφερ νομίζεις ότι πέφτουμε από τα σύννεφα?

2) Να υπενθυμίσω ότι την θέρμανση την χρησιμοποιούμε τις κρύες μέρες και τα καλά μονωμένα δωμάτια πράγματι αυτές τις μέρες δεν αερίζονται επαρκώς. Δεν ξέρω που μένεις εσύ αλλά δεν είναι εικασία ότι δεν έχουμε ανοικτές τις μπαλκονόπορτες όταν κρυώνουμε.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ξαναδιάβασε τι ρώτησε ο χριστιανός , ρώτησε για ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.

ξαναδιάβασε τι απάντησα εγώ.

όλα βγάζουν νόημα όταν διαβάζουμε τι λέει ο άλλος πριν τον κρίνουμε. 

Εσυ απάντησες ότι είναι must το κλιματιστικό και έκανες μια εικασία ότι ο αερισμός είναι ανεπαρκής 

και εδώ που τα λέμε επειδή εγώ διάβασα τι ρώτησε ο άνθρωπος και δεν είδα να ζητάει να του πούμε αν είναι καλό για την υγεία ΡΩΤΗΣΕ αν είναι οικονομικό 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CorumD είπε

Δυστυχώς, τα θέλεις ολα...οπως και ολοι μας ;) . Οπότε, αν θέλεις φτηνο και εγγύση, TCL η INVENTOR. Λογικά , δεν θα έχεις οικονομια στη θερμανση με αυτα, αλλα θα έχεις 10 χρόνια σερβις.

"Τα θέλω όλα'...αν και θα το θελα, είναι αδύνατο όταν έχεις οικονομικό περιορισμό. Ίσως να θέλω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ, ωστε η επιλογή μου να είναι όσο πιο συνειδητή γίνεται..

Τα TCL και τα Inventor εχουν ιδιου τύπου εγγύηση; χωρίς μα μου σου του και αλλά; χωρις να είμαι υποχρεωμένος να κάνω σέρβις (που προφανως και θα κάνω για να διασφαλίζω αξιοπρεπη απόδοση); Απο eurovent εχουν αυτές οι μάρκες; ή οτι δηλώνουν είναι;

 

4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και σε Inventor για τους παρακάτω λόγους:

1.Έχουν μοντέλα που έχουν τη δυνατότητα να κλείνουν ομαλά και όχι απότομα σε χώρους όπου υπάρχουν αυτοματισμοί σε πόρτες και κουφώματα (παγίδες). Πάρε ένα τηλ να σου πουν ποια έχουν αυτή την δυνατότητα.
2.Έχουν μοντέλα όπου μπορείς να θέσεις περιορισμό στον έλεγχο της θερμοκρασίας του χώρου σε ψύξη ή θέρμανση . Δηλαδή να "κλειδώσεις" εσύ το κλιματιστικό π.χ στην θέρμανση να μην ανεβαίνει πάνω απο 25 βαθμούς κελσίου .Ή στην ψύξη να μην πηγαίνει κατω απο 24 βαθμούς κελσίου  .
3. Μεγάλη εγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .

https://www.inventoraircondition.gr/ypiresia-diaxeirisis-klimatistikon-monadon-hotel-menu

Δεν ξέρω γιατί είμαι εξ'αρχής  επιφυλακτικός με τα inventor, ίσως γιατι μέσα στην σχετικά οικονομική τους τιμή, πέραν του δυνητικού κόστους χαλασμένου ανταλλακτικού προσθέτουν και πόσες ώρες διαφημίσεις. Εϊναι ενα χρηματοοικονομικό προιον, αν τα αφαιρέσεις όλα αυτά, ειναι στην ουσία ενα πολύ οικονομικό aircondition. Imho και σε γενικές γραμμές πάντα.

Όμως τους παραδέχομαι οτι την ψάχνουν την δουλειά. Εξαιρετική η υπηρεσία τους, thnx dare devil για την επισήμανση!

Το passion eco κανει τσεκ στα κουτιά των απαιτήσεων μου (αν και απο εμφανιση δεν μου αρεσει), έχει καλό scop και seer, όμως, για δες και εσυ, στο ταμπελάκι στην στήλη θέρμανσης το 9αρι με το 12αρι είναι τόσο περίεργα κοντά μεταξύ τους. Θα έλεγε κανείς οτι το 9αρι είναι ενα 12αρι downtuned.. Έχουν τα inventor eurovent; σε σχέση με τα Aria, τι λένε;

Υπάρχουν επώνυμα που να έχουν αντίστοιχες υπηρεσίες;  Στην δε πράξη, για τι διαφορές στην καταναλωση μιλάμε; Για ίδια ΔΤ 800W θα καίει το ένα 250W το άλλο; χοντρικά για να έχω κάτι να συγκρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

ξαναδιάβασε τι ρώτησε ο χριστιανός , ρώτησε για ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.

ξαναδιάβασε τι απάντησα εγώ.

όλα βγάζουν νόημα όταν διαβάζουμε τι λέει ο άλλος πριν τον κρίνουμε. 

Σε όλον τον κόσμο έχουν και κλιματισμό για θέρμανση.

Προσωπικά θεωρώ υπερβολικές τις όποιες ανασφάλειες. Η σκόνη αιωρείται έτσι και αλλιώς. Άσε που φιλτράρεται κιόλας. Αλλά ο καθένας κοιτάει την οικογένεια του όπως νομίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω αρκετό καιρό το εν λόγω thread και θα ήθελα να σημειώσω κι εγώ μερικά πραγματάκια. 
Η 10ετης εγγύηση που αναφέρετε τόσο πολυ εδώ μέσα ΔΕΝ ειναι της εταιρείας αλλα του εισαγωγέα. Πρακτικά αυτό σημαίνει οτι αν ο εισαγωγέας κλείσει για οποιονδήποτε λόγο ΧΑΝΕΤΕ η εγγύηση. Τρανό παράδειγμα η MIDEA που όταν πριν απο αρκετά χρονια άλλαξε εισαγωγέα έπαψαν να ισχύουν οι εγγυήσεις. Στις ημέρες η gree έχει πάθει ή σε λίγο θα πάθει το ίδιο. Μεγάλη προσοχή λοιπόν στην ποιότητα του μηχανήματος και όχι στην 10ετη ή οποία εγγύηση δίνουν τα κινεζικά μηχανήματα μεσω του εκάστοτε εισαγωγέα. 
Επισης μεγάλος λόγος γινετε και για τον βαθμό απόδοσης ενος μηχανήματος και πολυ καλά κάνετε. Αλλα , ασχολειθητε με αυτό όταν υπαρχουν μεγάλες διάφορες. Οι διάφορες της τάξεως του 0,5 και του 0,8 αντιστοιχούν σε 5-10€ ετησίως. Όποτε μην εγκλωβίζεται σε κάτι που ίσως δεν σας αρέσει ή θα το πληρώσετε αρκετά ακριβότερα για μια μικρή διαφορά που εκάστοτε Πωλητης θα την παρουσιάσει ως και γω δεν ξέρω τι.

Κατι τελευταίο που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ειναι το γεγονός οτι σε οποιαδήποτε εγκατάσταση γινετε αν το μήκος των σωληνώσεων δεν ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τρία μέτρα καμμία εταιρεία δεν αναγνωρίζει εγγύηση. Όποτε να το ζητάτε επίμονα ειδικά όταν αναφέρετε οτι η εγκατάσταση ειναι δωρεάν. 
Και για να προλάβω κάποιους , δεν προσπαθώ να ψαρέψω πελάτες γιατί απλά δεν ειναι πλέον η δουλειά μου αυτή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akisdom είπε

Διαβάζω αρκετό καιρό το εν λόγω thread και θα ήθελα να σημειώσω κι εγώ μερικά πραγματάκια. 
Η 10ετης εγγύηση που αναφέρετε τόσο πολυ εδώ μέσα ΔΕΝ ειναι της εταιρείας αλλα του εισαγωγέα. Πρακτικά αυτό σημαίνει οτι αν ο εισαγωγέας κλείσει για οποιονδήποτε λόγο ΧΑΝΕΤΕ η εγγύηση. Τρανό παράδειγμα η MIDEA που όταν πριν απο αρκετά χρονια άλλαξε εισαγωγέα έπαψαν να ισχύουν οι εγγυήσεις. Στις ημέρες η gree έχει πάθει ή σε λίγο θα πάθει το ίδιο. Μεγάλη προσοχή λοιπόν στην ποιότητα του μηχανήματος και όχι στην 10ετη ή οποία εγγύηση δίνουν τα κινεζικά μηχανήματα μεσω του εκάστοτε εισαγωγέα. 
Επισης μεγάλος λόγος γινετε και για τον βαθμό απόδοσης ενος μηχανήματος και πολυ καλά κάνετε. Αλλα , ασχολειθητε με αυτό όταν υπαρχουν μεγάλες διάφορες. Οι διάφορες της τάξεως του 0,5 και του 0,8 αντιστοιχούν σε 5-10€ ετησίως. Όποτε μην εγκλωβίζεται σε κάτι που ίσως δεν σας αρέσει ή θα το πληρώσετε αρκετά ακριβότερα για μια μικρή διαφορά που εκάστοτε Πωλητης θα την παρουσιάσει ως και γω δεν ξέρω τι.

Κατι τελευταίο που δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ειναι το γεγονός οτι σε οποιαδήποτε εγκατάσταση γινετε αν το μήκος των σωληνώσεων δεν ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τρία μέτρα καμμία εταιρεία δεν αναγνωρίζει εγγύηση. Όποτε να το ζητάτε επίμονα ειδικά όταν αναφέρετε οτι η εγκατάσταση ειναι δωρεάν. 
Και για να προλάβω κάποιους , δεν προσπαθώ να ψαρέψω πελάτες γιατί απλά δεν ειναι πλέον η δουλειά μου αυτή. 

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πούμε , " όσο ορίζει ο κατασκευαστής".

Παράδειγμα η Toshiba στο installation manual λέει 2 μέτρα ελάχιστα.

Αυτό για να μην απαιτήσουν κάποιοι κάτι που δεν χρειάζεται , αν και μεταξύ μας θα προτιμούσα να μην είμαι κοντά στο ελάχιστο , για αυτό στο Fujitsu ASYG24KLCA που ήθελε 3 , ζήτησα και μου έβαλαν 3.5 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πούμε , " όσο ορίζει ο κατασκευαστής".

Παράδειγμα η Toshiba στο installation manual λέει 2 μέτρα ελάχιστα.

Αυτό για να μην απαιτήσουν κάποιοι κάτι που δεν χρειάζεται , αν και μεταξύ μας θα προτιμούσα να μην είμαι κοντά στο ελάχιστο , για αυτό στο Fujitsu ASYG24KLCA που ήθελε 3 , ζήτησα και μου έβαλαν 3.5 .

Ειναι δύσκολο να βρεις κινεζικό μηχάνημα που να ορίζει το μήκος των σωληνώσεων κι αυτό γιατί ´χάνετε ´ στην μετάφραση. Τώρα για τα επώνυμα ίσως η toshiba να ειναι η μόνη που έχει τόσο χαμηλό μήκος σωληνώσεων. Μιλάμε βεβαια πάντα για μηχανήματα με R-410 ή R-32. Για τα παλαιότερα δεν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akisdom είπε

Ειναι δύσκολο να βρεις κινεζικό μηχάνημα που να ορίζει το μήκος των σωληνώσεων κι αυτό γιατί ´χάνετε ´ στην μετάφραση. Τώρα για τα επώνυμα ίσως η toshiba να ειναι η μόνη που έχει τόσο χαμηλό μήκος σωληνώσεων. Μιλάμε βεβαια πάντα για μηχανήματα με R-410 ή R-32. Για τα παλαιότερα δεν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα. 

Το carrier που έχω ( φασον Midea ) , έλεγε ξεκάθαρα 3.

Αλλά ναι, στις άλλες τις κινεζιες είναι λίγο θολούρα, αν και όπου λένε κάτι, έχουν το στάνταρ 3.

Από τα επώνυμα όντως η Toshiba είναι αυτή με το μικρότερο απαιτούμενο μήκος ( στη Mitsubishi δεν έχω καταφέρει ποτέ να το βρω ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στον Αμοιρίδη που ρώτησα για το morris, με έναν τεχνικό που μίλησα μου λέει...ε 2-3 μέτρα θέλει σίγουρα!

Δεν ξέρανε ούτε αυτοί 

Αύριο θα γίνει η εγκατάσταση (δωρεάν από Κωτσόβολο) και με τον τεχνικό μιλήσαμε για 3 μέτρα και οπωσδήποτε αντλία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fotme είπε

Τα κλιματιστικά δεν θα είναι μονίμως ανοιχτά, ελπίζω δλδ, θα είναι όταν υπάρχει ζήτηση για ψύξη/θερμανση. Δεδομένου όμως οτι δεν θα πληρώνουν ρεύμα, ενδέχεται και να είναι στο 70-80% του χρόνου τους μέσα.

Ελπίζω για όλες! Δεν τείνω προς τουρίστες, αλλα για ενοίκους 6-8μηνου, άτομα που έρχονται για επαγγελματικούς σκοπούς στην ΄χωρα μας για ενα μεσοπρόθεσμο διάστημα και θέλουν διαμέρισμα με το κλειδί στο χέρι. Συνεπώς απτις 365 ας πούμε οτι θα είναι μέσα τις 300.

Συμφωνω, αρα να πούμε οτι τα ac θα δουλευουν 8-10 ώρες την ημέρα; οπότε να πουμε γύρω στις 2500-3000ώρες/χρόνο.

α) Δηλαδη τι διαφορά έχουν στην κατανάλωση (με ενδιαφερει πολύ η θερμανση) έχει ενα TCL απο ενα Daikin FTXC (τα οποία λόγω καλου SCOP αρχίζω να γλυκοκοιτάζω) ή Mitsubishi DM ή Τοshiba;

β) Η επιλογή απο οικονομικούς φασονοκινέζους να διαλέγω TCL Elite είναι ορθή ή υπάρχει και κάποια αλλη καλύτερη επιλογή;

γ) Απο κόστος χρήσης τι διαφορά περιμένω να έχω απο εναν ενδοχώριο φασονοκινέζο με 10ετη εγγυηση vs. 3ετη επώνυμο παραθαλάσσιο  (πχ. Daikin). Μήπως οτι γλυτώσω απο κατανάλωση θα το πληρώσω σερβις/ανταλλακτικά; Αναρωτιέμαι δλδ μήπως η διαφορά στην κατανάλωση υπερ του επώνυμου συνδιαστικά όμως με το ακριβότερο κόστος χρήσης μου βγει ισα βαρκα ίσα νερα τελικά, δεν ξερω, τι ναπω... εσείς τι λέτε;

Επέλεξε toshiba, mitsubishi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimostr είπε

“Must “ η πιο φθηνή λύση θέρμανσης ενός σπιτιού? Εγώ τουλάχιστον δεν το βλέπω ετσι αλλά βεβαια αυτά είναι προσωπική μου άποψη και γνώμη όπως βεβαια και αυτή που εκφράζεις εσυ η οποία είναι βεβαια σεβαστή 

Δεν ειναι η πιο φτηνη λυση. Τουλαχιστον με αεριο και πετρελαιο. Ναι και πετρελαιο. Ενας σωστα ρυθμισμενος λεβητας σ ενα σπιτι μονωμενο 70-80τμ δεν πρεπει να ξεπερναει τα 500-600€ την περιοδο νοεμβρη-απριλη. Για το αεριο δε μιλαμε για ταβανι 300-400€ μαζι με κουζινα και ζεστα νερα. Ολες οι αλλες λυσεις συμπεριλαμβανομενου και του a/c στο θεμα θερμανση ειναι ημιμετρα για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2019 στις 9:26 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Φοβερό, θα πέσει παραγγελιά

Στις 25/10/2019 στις 9:48 ΠΜ, Rnd1978 είπε

 

@Dare-Devil

Αν θέλουμε να ισχύσει πρέπει να ανεβάσουμε το φορτίο (να ανεβάσουμε δηλαδη την επιθυμητη θερμοκρασία του χώρου) όσο χρειάζεται ώστε να δουλεύει αδιάλειπτα το κλιματιστικό.. (Και θυμήθηκα τι μας είπε ενας σοφός της Toyo, για να δουλέψει ως inverter πρέπει να βάλεις επιθυμητη θερμοκρασία χώρου πάνω απο 25C, έτσι κανουν ολοι) @guzel

Έτσι ακριβώς, είχε ειπωθεί ότι όλοι οι πελάτες τους δουλεύουν το κλιματιστικό τον χειμώνα στους 25 βαθμούς και κανείς δεν τους είχε παραπονεθεί 😂 

Στις δοκιμές ωστόσο που είχα κάνει εγώ έκλεινε και στους 25 απλά η συχνότητα του on/off ήταν μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...