Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dvs είπε

έχει κανεις το  Midea Mission II MB-18N8D0  ?

https://www.skroutz.gr/s/14682502/Midea-Mission-II-MB-18N8D0.html

Είναι ευχαριστημένος;

Θα το χρησιμοποιώ κυρίως στο σαλόνι για ψύξη

Το έβαλε κάποιος γνωστός μου πρίν λίγες μέρες στην Θεσσαλονίκη , δεν δοκιμάστηκε όμως  ούτε σε ζέστη ούτε σε κρύο, οπότε δεν έχω άποψη ακόμη.

Για ψύξη δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα,για θέρμανση με προβληματίζει η ενεργειακή του ετικέτα που λέει ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση στην θερμή ζώνη από την μέση ζώνη.

label4.jpg.2f417ac332ff5ab54420c91c09d90677.jpg

Η καλύτερη τιμή που μπόρεσα να βρω https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-midea-σειρά-mission-ii-18000btu-mb-18n8d0-imb-18n8d0-o

 

13 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αν μπορείς μια μέρα,άστα και τα δύο να δουλέψουν αρκετές ώρες.(εγώ θα τα άφηνα μια μέρα) και βάλε ένα πόσο έκαψε συνολικά η Ferrari (Fujitsu) σε 60τμ  σε σχέση με το Lada(carrier) σε 17τμ. Όχι στιγμιαία κατανάλωση,συνολικά τι κάψαν.. Άδικη /άτοπη σύγκριση.. αλλά..

Δηλαδή το δικό μου που καίει 160-180w  περίπου πόσο θέρμανση βγάζει?  Toshiba Shorai 18000

2730btu έχει ελάχιστη αποδοση στα χαρακτηριστικά

Το δικό σου στα 180 watts και σύμφωνα με το διάγραμμα  http://ecodesign.toshiba-airconditioning.eu/en/system-details?system=c48f714a772842ceb32269625f86773c

θα δώσει στους 15 C εξωτερική θερμοκρασία 180 watts Χ 6,4 cop = 1152 watt η 3930 btu

                               10  C                                             180 watts X 6,2 cop= 1116 watt η 3808 btu

                                  5 C                                             180 watts X 5,5 cop=  900 watt  η 3070 btu

                                  0 C                                              180 watts X 4 cop=    700 watt η 2388 btu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραλαβή Παρασκευή 25/10,Σάββατο 26/10 εγκατάσταση ,σε χώρο περίπου 40 τετραγωνικά με καλή μόνωση αλλά ψηλοτάβανο.

Πρώτες εντυπώσεις ανάμεικτες.δυνατό μηχάνημα αλλά πολύ θορυβώδες,σήμερα το πρωί που το δοκίμασα στη θέρμανση  περίπου μισή ώρα το εξωτερικό έκανε πολύ θόρυβο,και το μέσα παρόλο που το είχα στο χαμηλό ανεμιστήρα επίσης ακουγόταν έντονα.Δεν είναι ακόμα κατάλληλη θερμοκρασία για τεσταρίσματα σε καταναλώσεις,αλλά σε ρύθμιση 24 ,με εσωτερική 22 έβλεπα 550 w,αλλά με μείωση της ζητούμενης στο 23, το μηχάνημα σταμάταγε εντελώς(δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σωστό).

Τό συνεργείο από τον Κώτσο που το τοποθέτησε μπορεί και να σπάσε όλα τα ρεκόρ σε ταχύτητα,περίπου 50 λεπτά έκανε,μετά από πίεση έβαλε 2,5 μέτρα σωλήνα αλλά τοποθετήθηκε πάνω, λόγω αδυναμίας τοποθέτησης στο έδαφος,ο μάστορας βέβαια με διαβεβαίωσε ότι δεν πρόκειται να έχει κραδασμούς.

IMG_20191025_184753.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Παραλαβή Παρασκευή 25/10,Σάββατο 26/10 εγκατάσταση ,σε χώρο περίπου 40 τετραγωνικά με καλή μόνωση αλλά ψηλοτάβανο.

Πρώτες εντυπώσεις ανάμεικτες.δυνατό μηχάνημα αλλά πολύ θορυβώδες,σήμερα το πρωί που το δοκίμασα στη θέρμανση  περίπου μισή ώρα το εξωτερικό έκανε πολύ θόρυβο,και το μέσα παρόλο που το είχα στο χαμηλό ανεμιστήρα επίσης ακουγόταν έντονα.Δεν είναι ακόμα κατάλληλη θερμοκρασία για τεσταρίσματα σε καταναλώσεις,αλλά σε ρύθμιση 24 ,με εσωτερική 22 έβλεπα 550 w,αλλά με μείωση της ζητούμενης στο 23, το μηχάνημα σταμάταγε εντελώς(δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι σωστό).

Τό συνεργείο από τον Κώτσο που το τοποθέτησε μπορεί και να σπάσε όλα τα ρεκόρ σε ταχύτητα,περίπου 50 λεπτά έκανε,μετά από πίεση έβαλε 2,5 μέτρα σωλήνα αλλά τοποθετήθηκε πάνω, λόγω αδυναμίας τοποθέτησης στο έδαφος,ο μάστορας βέβαια με διαβεβαίωσε ότι δεν πρόκειται να έχει κραδασμούς.

IMG_20191025_184753.jpg

Καταρχάς καλοδούλευτο.

Η εξωτερική μονάδα κάνει όντως θόρυβο στη θέρμανση.

Από την αλλη σε αποζημιώνει με πολύ χαμηλές καταναλώσεις . Κοίτα εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57047208

Τώρα το μεσημέρι που θα πιάσει ζέστη, δοκίμασε ψύξη. Η εξωτερική θα είναι παντελώς αθόρυβη.

Η μέσα επίσης είναι θορυβώδης. Το έχουμε πει πως η Fujitsu θέλει να βγάζει κυβικά και να γεμίζει το δωμάτιο.

Αν θες βγάλε μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση και κανά video από τη λειτουργία του (πχ με youtube ή με streamable.com )   

Tα 2.5 μέτρα δεν είναι ιδανικά (θέλει 3 η Fujitsu), αλλά όντως πιθανότατα να είσαι οκ γιατί όντως το μηχάνημα δεν παράγει κραδασμούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Tα 2.5 μέτρα δεν είναι ιδανικά (θέλει 3 η Fujitsu), αλλά όντως πιθανότατα να είσαι οκ γιατί όντως το μηχάνημα δεν παράγει κραδασμούς)

Δεν εχει και μισό μέτρο περιπου επάνω το μηχάνημα ? Ετσι βγαινει 3 μέτρα σύνολο ,δεν θέλουν 3 μέτρα από την ένωση των ρακορ και μετα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

Θεώρησα με το συνεχές διάβασμα των πολύτιμων πληροφορίων που εκθέτετε πως θα κατέληγα σε μια απόφαση αγοράς. Δεν έχω καταλήξει.

Χρειάζομαι 2 air condition (9αρι για δωματιο 10τμ και 12αρι(;) για σαλόνι 18τμ) σε σπίτι το οποίο θα εκμεταλευτώ (οχι airbnb, ενοικίαση all inclusive=πληρωμένοι λογαριασμοί). Tο διαμέρισμα βρίσκεται στο κέντρο των Αθηνών, ειναι βορειοδυτικό με 2πλο τοιχίο χωρίς μόνωση (αργότερα μπορεί να μπεί υλικό τύπου supafil) αλλα με θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια. Υπάρχει απο πάνω διαμέρισμα (αλλος ενας όροφος) και απ΄την μια μερια του είναι ελεύθερο, δεν έχει μεσοτοιχία, δεν έχει διπλανή πολυκατοικία.

Σε αυτή την χρονική φάση, μοναδική πηγή θέρμανσης θα είναι το a/c, τα οποία θα χρησιμοποιούνται και για ψύξη.

Ta ac θα λειτουργουν με αυτοματισμούς. Θα σβήνουν όταν φεύγει ο ενοικιαστής καθώς και όταν η μπαλκονόπορτα παραμείνει ανοιχτή για πάνω απο πχ30-40sec.

H υποδομή έχει σχεδιαστεί, υπάρχει, εμένα αυτο που με νοιάζει είναι να είναι ομαλό το σβήσιμο καθως και όσο πιο απρόσκοπτη και απλή η συμβατοτητα με τα ρελε. Μιλώντας παλιότερα με μηχανικό του Τουρνικιώτη, μου είχε επιβεβαιώσει πως η σειρά DM με ενα φυσάκι στο wifi port μπορεί να δίνει εντολή για ασφαλές κλείσιμο. Πόντος για τα Mitsubishi..

Και κάπου εκεί αρχιζα να σας διαβάζω και πλεόν έχω δημιουργήσει πολλαπλές επιλογες και ομολογώ πως χρειάζομαι πλεόν την άποψη σας. 

 

Αυτές είναι οι επιλογές μου,

1. Για φασον-low budget, συναρτήσει εγγυησης τείνω προς TCL Elite. (300ε τα 9αρια, 330 τα 12αρια)

2. Mitsubishi για το ανωτέρω feature (στα 380 9αρια 430 12αρια), όμως δεν με πειθει στην καταναλωση και κόστος σερβις βερσους τιμής

3. Τα Toshiba (μονο shorai να κοιτώ ή και τα οικονομικότερα mirai;) μου φαίνονται απο άποψη κατανάλωσης και εγγύησης ιδανικά, αλλα, δεν συμφωνείτε οτι είναι ακριβά για την χρήση (ενοικίαση) που τα θέλω; Βάζω αστερίσκο όμως μιας και καταναλώνουν λιγότερα. Είναι όμως ικανή η συνθήκη δεδομένου πως θα υπάρχουν αυτοματισμοί εξοικονόμισης; Eίναι τόσο καλά ωστε να έχω γρήγορο ROI; Και o ρυθμός της απόσβεσης προς το διπλάσιο κεφάλαιο που ζητανε (το Toshiba είναι 2χ TCL) αξίζει;

4. Καπου ενδιαμεσα μπαίνουν οι 'φημες" τις εποχής, τα tundra, τα aria, τα inventor με το μειωμένο κόστος σερβις, οι ξεκάρφοτες προσφορες στα οικονομικά (αραγε καλα;) daikin siesta, fujitsu και κάπου εκει χρίζει αναγκάια και πολύτιμη η στοχευμένη σας γνώμη..

5. Τα hitachi;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λες οτι τα κλιματιστικά θα μένουν συνεχώς ανοιχτά όσο βρίσκεται ο ενοικιαστής μέσα και θα σβήνουν όταν φεύγει ή όταν θα ανοίγει την μπαλκονόπορτα.

Η επόμενη παράμετρος που θα πρέπει να εκτιμήσεις είναι για πόσες ημέρες του χρόνου προβλέπεις οτι θα νοικιάζεται το ακίνητο, δηλαδή θα βρίσκεται ενοικιαστής μέσα καθώς και πόσες ώρες ανά ημέρα μπορεί να βρίσκεται ο ενοικιαστής στο σπίτι.

Για το πρώτο δεν ξέρω να απαντήσω περισσότερο μπορείς εσύ, αλλά για το δεύτερο υπέθεσε π.χ οτι αν μιλάμε για τουρίστες, ένα 40-50% του χρόνου θα βρίσκονται μέσα και ένα 50-60% θα είναι εκτός για εκδρομές κτλ.

Σε κάθε περίπτωση, από τον εκτιμώμενο χρόνο που θα βρίσκεται σε χρήση το ακίνητο μπορείς να εκτιμήσεις πόσες ώρες θα λειτουργεί το κλιματιστικό, άρα και κατ΄ επέκταση αν θα ήταν καλύτερο να πας σε TCL ή να προτιμήσεις κλασσικές και παραδοσιακές μάρκες. Θα έλεγα αν ο χρόνος είναι πολύς να προτιμήσεις toshiba ή mitsubishi. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Λες οτι τα κλιματιστικά θα μένουν συνεχώς ανοιχτά όσο βρίσκεται ο ενοικιαστής μέσα και θα σβήνουν όταν φεύγει ή όταν θα ανοίγει την μπαλκονόπορτα.

Τα κλιματιστικά δεν θα είναι μονίμως ανοιχτά, ελπίζω δλδ, θα είναι όταν υπάρχει ζήτηση για ψύξη/θερμανση. Δεδομένου όμως οτι δεν θα πληρώνουν ρεύμα, ενδέχεται και να είναι στο 70-80% του χρόνου τους μέσα.

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Η επόμενη παράμετρος που θα πρέπει να εκτιμήσεις είναι για πόσες ημέρες του χρόνου προβλέπεις οτι θα νοικιάζεται το ακίνητο, δηλαδή θα βρίσκεται ενοικιαστής μέσα καθώς και πόσες ώρες ανά ημέρα μπορεί να βρίσκεται ο ενοικιαστής στο σπίτι.

Ελπίζω για όλες! Δεν τείνω προς τουρίστες, αλλα για ενοίκους 6-8μηνου, άτομα που έρχονται για επαγγελματικούς σκοπούς στην ΄χωρα μας για ενα μεσοπρόθεσμο διάστημα και θέλουν διαμέρισμα με το κλειδί στο χέρι. Συνεπώς απτις 365 ας πούμε οτι θα είναι μέσα τις 300.

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Για το πρώτο δεν ξέρω να απαντήσω περισσότερο μπορείς εσύ, αλλά για το δεύτερο υπέθεσε π.χ οτι αν μιλάμε για τουρίστες, ένα 40-50% του χρόνου θα βρίσκονται μέσα και ένα 50-60% θα είναι εκτός για εκδρομές κτλ.

Συμφωνω, αρα να πούμε οτι τα ac θα δουλευουν 8-10 ώρες την ημέρα; οπότε να πουμε γύρω στις 2500-3000ώρες/χρόνο.

α) Δηλαδη τι διαφορά έχουν στην κατανάλωση (με ενδιαφερει πολύ η θερμανση) έχει ενα TCL απο ενα Daikin FTXC (τα οποία λόγω καλου SCOP αρχίζω να γλυκοκοιτάζω) ή Mitsubishi DM ή Τοshiba;

β) Η επιλογή απο οικονομικούς φασονοκινέζους να διαλέγω TCL Elite είναι ορθή ή υπάρχει και κάποια αλλη καλύτερη επιλογή;

γ) Απο κόστος χρήσης τι διαφορά περιμένω να έχω απο εναν ενδοχώριο φασονοκινέζο με 10ετη εγγυηση vs. 3ετη επώνυμο παραθαλάσσιο  (πχ. Daikin). Μήπως οτι γλυτώσω απο κατανάλωση θα το πληρώσω σερβις/ανταλλακτικά; Αναρωτιέμαι δλδ μήπως η διαφορά στην κατανάλωση υπερ του επώνυμου συνδιαστικά όμως με το ακριβότερο κόστος χρήσης μου βγει ισα βαρκα ίσα νερα τελικά, δεν ξερω, τι ναπω... εσείς τι λέτε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fotme είπε
10 λεπτά πριν, fotme είπε

.

α) Δηλαδη τι διαφορά έχουν στην κατανάλωση (με ενδιαφερει πολύ η θερμανση) έχει ενα TCL απο ενα Daikin FTXC (τα οποία λόγω καλου SCOP αρχίζω να γλυκοκοιτάζω) ή Mitsubishi DM ή Τοshiba;

 

 

Δυστυχώς, τα θέλεις ολα...οπως και ολοι μας ;) . Οπότε, αν θέλεις φτηνο και εγγύση, TCL η INVENTOR. Λογικά , δεν θα έχεις οικονομια στη θερμανση με αυτα, αλλα θα έχεις 10 χρόνια σερβις.

Αν θέλεις οικονομια στη θερμανση και εγγυηση, παιρνεις TOSHIBA, καλύτερα SHORAI αλλα και MIRAI plus.Απλώς, στο SHORAI θα δώσεις αρκετα λεφτα(τα οποια θα βγαλεις ομως σε βαθος 5ετιας). 

Αν θέλεις καλη οικονομια στην θερμανση αλλα μικροτερη εγγυηση, πας στα ATXC/FTXC της DAIKIN και ρισκαρεις την ζημια.

Προσωπικα, και επειδη ΕΣΥ θα πληρωνεις το ρευμα, θα αγοραζα SHORAI στην θεση σου.  

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, liakjim είπε

Η εξωτερική μονάδα κάνει όντως θόρυβο στη θέρμανση.

Από την αλλη σε αποζημιώνει με πολύ χαμηλές καταναλώσεις . Κοίτα εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=57047208

 

 

 

Καταρχάς ευχαριστώ για το σχόλιο.Πραγματικά βλέποντας το video κάνει ακριβώς αυτό το θόρυβο έξω ,είναι όντως σαν ελικόπτερο😄.

Παραθέτω φωτογραφίες από την εγκατάσταση και για τις μετρήσεις θα επανέλθω αργότερα.

IMG_20191030_092505.jpg

IMG_20191030_092430.jpg

Επεξ/σία από aris1964
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚιΠΑναρωτιόμαστε

8 λεπτά πριν, aris1964 είπε
 

Καταρχάς ευχαριστώ για το σχόλιο.Πραγματικά βλέποντας το video κάνει ακριβώς αυτό το θόρυβο έξω ,είναι όντως σαν ελικόπτερο😄.

Παραθέτω φωτογραφίες από την εγκατάσταση και για τις μετρήσεις θα επανέλθω αργότερα.

IMG_20191030_092505.jpg

IMG_20191030_092430.jpg

Αναρωτιέμαι πού σου έβαλε τα 2.5 m σωλήνα.

Κουλούρα πίσω από τη μονάδα; Έχεις καμιά φωτογραφία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κουλούρα πίσω από τη μονάδα; Έχεις καμιά φωτογραφία

Ναι κουλούρα πίσω από την  μονάδα,δεν τράβηξα εκεί φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fotme είπε

Καλησπέρα σας,

Θεώρησα με το συνεχές διάβασμα των πολύτιμων πληροφορίων που εκθέτετε πως θα κατέληγα σε μια απόφαση αγοράς. Δεν έχω καταλήξει.

Χρειάζομαι 2 air condition (9αρι για δωματιο 10τμ και 12αρι(;) για σαλόνι 18τμ) σε σπίτι το οποίο θα εκμεταλευτώ (οχι airbnb, ενοικίαση all inclusive=πληρωμένοι λογαριασμοί). Tο διαμέρισμα βρίσκεται στο κέντρο των Αθηνών, ειναι βορειοδυτικό με 2πλο τοιχίο χωρίς μόνωση (αργότερα μπορεί να μπεί υλικό τύπου supafil) αλλα με θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια. Υπάρχει απο πάνω διαμέρισμα (αλλος ενας όροφος) και απ΄την μια μερια του είναι ελεύθερο, δεν έχει μεσοτοιχία, δεν έχει διπλανή πολυκατοικία.

Σε αυτή την χρονική φάση, μοναδική πηγή θέρμανσης θα είναι το a/c, τα οποία θα χρησιμοποιούνται και για ψύξη.

Ta ac θα λειτουργουν με αυτοματισμούς. Θα σβήνουν όταν φεύγει ο ενοικιαστής καθώς και όταν η μπαλκονόπορτα παραμείνει ανοιχτή για πάνω απο πχ30-40sec.

H υποδομή έχει σχεδιαστεί, υπάρχει, εμένα αυτο που με νοιάζει είναι να είναι ομαλό το σβήσιμο καθως και όσο πιο απρόσκοπτη και απλή η συμβατοτητα με τα ρελε. Μιλώντας παλιότερα με μηχανικό του Τουρνικιώτη, μου είχε επιβεβαιώσει πως η σειρά DM με ενα φυσάκι στο wifi port μπορεί να δίνει εντολή για ασφαλές κλείσιμο. Πόντος για τα Mitsubishi..

Και κάπου εκεί αρχιζα να σας διαβάζω και πλεόν έχω δημιουργήσει πολλαπλές επιλογες και ομολογώ πως χρειάζομαι πλεόν την άποψη σας. 

Αυτές είναι οι επιλογές μου,

1. Για φασον-low budget, συναρτήσει εγγυησης τείνω προς TCL Elite. (300ε τα 9αρια, 330 τα 12αρια)

2. Mitsubishi για το ανωτέρω feature (στα 380 9αρια 430 12αρια), όμως δεν με πειθει στην καταναλωση και κόστος σερβις βερσους τιμής

3. Τα Toshiba (μονο shorai να κοιτώ ή και τα οικονομικότερα mirai;) μου φαίνονται απο άποψη κατανάλωσης και εγγύησης ιδανικά, αλλα, δεν συμφωνείτε οτι είναι ακριβά για την χρήση (ενοικίαση) που τα θέλω; Βάζω αστερίσκο όμως μιας και καταναλώνουν λιγότερα. Είναι όμως ικανή η συνθήκη δεδομένου πως θα υπάρχουν αυτοματισμοί εξοικονόμισης; Eίναι τόσο καλά ωστε να έχω γρήγορο ROI; Και o ρυθμός της απόσβεσης προς το διπλάσιο κεφάλαιο που ζητανε (το Toshiba είναι 2χ TCL) αξίζει;

4. Καπου ενδιαμεσα μπαίνουν οι 'φημες" τις εποχής, τα tundra, τα aria, τα inventor με το μειωμένο κόστος σερβις, οι ξεκάρφοτες προσφορες στα οικονομικά (αραγε καλα;) daikin siesta, fujitsu και κάπου εκει χρίζει αναγκάια και πολύτιμη η στοχευμένη σας γνώμη..

5. Τα hitachi;

Ευχαριστώ πολύ

Ένα 12αρι στο σαλόνι πιστεύω θα το καλύψει . 

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και σε Inventor για τους παρακάτω λόγους:

1.Έχουν μοντέλα που έχουν τη δυνατότητα να κλείνουν ομαλά και όχι απότομα σε χώρους όπου υπάρχουν αυτοματισμοί σε πόρτες και κουφώματα (παγίδες). Πάρε ένα τηλ να σου πουν ποια έχουν αυτή την δυνατότητα.
2.Έχουν μοντέλα όπου μπορείς να θέσεις περιορισμό στον έλεγχο της θερμοκρασίας του χώρου σε ψύξη ή θέρμανση . Δηλαδή να "κλειδώσεις" εσύ το κλιματιστικό π.χ στην θέρμανση να μην ανεβαίνει πάνω απο 25 βαθμούς κελσίου .Ή στην ψύξη να μην πηγαίνει κατω απο 24 βαθμούς κελσίου  .
3. Μεγάλη εγγύηση 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .

https://www.inventoraircondition.gr/ypiresia-diaxeirisis-klimatistikon-monadon-hotel-menu


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα,

Αυτό το Toshiba Mirai R32 τι λέει σε θέμα οικονομίας/κατανάλωσης (ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ για θέρμανση) σε ενα μικρό παιδικό δωμάτιο
(15τμ καλά μονωμένο, διαθέτω μέχρι 400ε)
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1-b10bkvg-e-mirai

Το πέτυχα σε καλή τιμη (400) με δωρεάν εγκατάσταση, αξίζει να το χτυπήσω;

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sokos1 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

Αυτό το Toshiba Mirai R32 τι λέει σε θέμα οικονομίας/κατανάλωσης (ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ για θέρμανση) σε ενα μικρό παιδικό δωμάτιο
(15τμ καλά μονωμένο, διαθέτω μέχρι 400ε)
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1-b10bkvg-e-mirai

Το πέτυχα σε καλή τιμη (400) με δωρεάν εγκατάσταση, αξίζει να το χτυπήσω;

Να το αποφύγεις για παιδικό δωμάτιο , πάρε ένα θερμαντικό σώμα που δεν "ανακατεύει" αέρα και σκόνη και δεν δημιουργεί αλλεργίες-άσθμα (π.χ. ηλεκτρικό καλοριφερ λαδιου). Ανάμεσα στην οικονομία και στην υγεία του παιδιού μάλλον πρέπει να αλλάξεις προτεραιότητα.

Προσωπικά είχα ποιοτικό κλιματιστικό στο παιδικό δωμάτιο (καλά μονωμένο) αλλά τις κρύες μέρες (λίγες εδώ που είμαι) έβαζα το ηλεκτρικό καλοριφερ.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...