Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, nvel είπε

υπάρχει το ενδεχόμενο να καταναλώσει λιγότερο στην δεύτερη περίπτωση, το σημεία ελάχιστης κατανάλωσης καυσίμου ενός μεκ είναι συγκεκριμένα και δεν είναι αυτά που νομίζουν όσοι δεν έχουν γνώσεις μηχανικής, το ίδιο ισχύει και για αυτούς που δεν έχουν γνώσεις κλιματισμού σε σχέση με την εξοικονόμηση ενέργειας στον κλιματισμό

Αν μιλάμε για το ίδιο αυτοκίνητο,για τις ίδιες συνθήκες και ισχύει αυτό που λες πάω πάσο,όπως και για το κλιματιστικο μιλάω για το ίδιο κλιματιστικό σε ιδανικά ίδιες ακριβώς συνθήκες.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πολλά μέλη (μεταξύ των οποίων και εγώ με το carrier 9αρι αλλά και ένα ariston 18άρι), έχουν αναφερθεί σε περίεργες on-off συμπεριφορές και σε υπερθερμάνσεις και σε περίεργες καταναλώσεις. 

Αν παρακολουθούσες λίγο πιο συχνά το φόρουμ, θα έβλεπες ότι είναι πολύ πιο συχνό από ότι θα θέλαμε. 

Αγαπητέ,

1. αν παρακολουθούσες από παλαιότερα το forum, θα έβλεπες ότι σε κάποια ερωτήματα που είχαν τεθεί δινόταν για μεγάλο διάστημα η λάθος απάντηση...

- Παρακαλώ ξαναδιάβασε προσεκτικά τι γράφω στις προηγούμενες αναρτήσεις.

2. Δεν έχει σημασία τι θέλω εγώ ο filipN, αλλά τι κάνω (αν αυτό είναι εφικτό) ώστε να λειτουργεί σωστά το κλιματιστικό μου:

α) Μπήκε στο χώρο σύμφωνα με τη μελέτη μηχανολόγου; Ενημερώθηκε αυτός (και ο ψυκτικός) γι αυτή τη συμπεριφορά; Ποια ήταν η απάντησή τους;

β) Έψαξα σε forum της αλλοδαπής για παρόμοιο θέμα ( ή σε κάποιο ελληνικό που απαντούν μηχανολόγοι, με ειδίκευση στον κλιματισμό;).

γ) Γνωρίζω, τα βασικά περί της λειτουργίας των κλιματιστικών ή επαφίεμαι στις γνώσεις που απέκτησα από άλλα καταναλωτικά προϊόντα; Γιατί σε διαφορετική περίπτωση όσα τεστ και να κάνω αφού ξεκινούν από λάθος βάση σε λάθος συμπέρασμα θα καταλήγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, filipN είπε

Αγαπητέ,

1. αν παρακολουθούσες από παλαιότερα το forum, θα έβλεπες ότι σε κάποια ερωτήματα που είχαν τεθεί δινόταν για μεγάλο διάστημα η λάθος απάντηση...

- Παρακαλώ ξαναδιάβασε προσεκτικά τι γράφω στις προηγούμενες αναρτήσεις.

2. Δεν έχει σημασία τι θέλω εγώ ο filipN, αλλά τι κάνω (αν αυτό είναι εφικτό) ώστε να λειτουργεί σωστά το κλιματιστικό μου:

α) Μπήκε στο χώρο σύμφωνα με τη μελέτη μηχανολόγου; Ενημερώθηκε αυτός (και ο ψυκτικός) γι αυτή τη συμπεριφορά; Ποια ήταν η απάντησή τους;

β) Έψαξα σε forum της αλλοδαπής για παρόμοιο θέμα ( ή σε κάποιο ελληνικό που απαντούν μηχανολόγοι, με ειδίκευση στον κλιματισμό;).

γ) Γνωρίζω, τα βασικά περί της λειτουργίας των κλιματιστικών ή επαφίεμαι στις γνώσεις που απέκτησα από άλλα καταναλωτικά προϊόντα; Γιατί σε διαφορετική περίπτωση όσα τεστ και να κάνω αφού ξεκινούν από λάθος βάση σε λάθος συμπέρασμα θα καταλήγουν.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω σε όλα όσα λες.

Η αλήθεια είναι ότι το 99.99% εδώ μέσα μάλλον ανήκουμε στη 2η υποπερίπτωση του 2(γ).

Αυτό το θέμα γράφεται από πελάτες και από υποψήφιους αγοραστές.

Προσωπικά ανήκοντας στην κατηγορία αυτή, ελπίζω ότι θα έρθει κάποιος σχετικός και θα λύσει απορίες για κάποια πράγματα που παρατηρούμε.

Δεν μπορώ να πω πάντως ότι προσωπικά έχω δει κάποια πειστική απάντηση στις παρατηρήσεις μας. Ίσως όντως πρέπει να κατευθυνθούν προς πιο εξειδικευμένο χώρο βλ michanikos.gr

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία υπέροχη σελίδα για το πώς υπολογίζεται seer kai scop .....!!!!!!!!! 

http://ecodesign.toshiba-airconditioning.eu/en

μετά από μερικά κλικ καταλήγει στο :

http://ecodesign.toshiba-airconditioning.eu/en/energy-efficiency-lot10/residential

λίγα ακόμη κλίκ και ........!!!!!! βλέπουμε αυτό το υπέροχο γράφημα.

 

label3.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filipN είπε

Το πρώτο ναι, το δεύτερο Όχι!

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ενδιαφέρει τι μπορεί "να πιστεύει κάποιος, αλλά τι λέει ένα θερμόμετρο χώρου (ακριβείας κατά προτίμηση)!

1. Αν έχουμε αντιληφθεί επακριβώς τη λειτουργία του συγκεκριμένου κλιματιστικού και τη σχέση της κατανάλωσης με τη ζητούμενη εσωτερική θερμοκρασία. Όπως και τη σχέση της τελευταίας με την εξωτερική θερμοκρασία.

2. Αν η τοποθέτηση του κλιματιστικού και οι μετρήσεις έχουν γίνει με τη βοήθεια τεχνικών-επιστημονικών κριτηρίων, συν τη γνώση αυτών που λέω παραπάνω.

Εγω βρίσκομαι στην θέση να κάνω απ'ευθειας συγκρισεις αναμεσα σε κλιματιστικα γιατι εχω διαφορετικα μοντελα σε αιθουσες με σχεδον τις ιδες διαστασεις, και εσωτερικη/εξωτερικη θερμοκρασια. βεβαιως συμφωνουμε οτι πρεπει ολοι οι παραμετροι να ειναι ιδιοι η σχεδον ιδιοι...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

@liakjim αξιόπιστα πριζακια μέτρησης κατανάλωσης στην ελληνική αγορά ? Έχουν και mobile app  ? Thanks 

Από banggood έχω ψωνίσει, εδώ δεν ξέρω.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

@liakjim αξιόπιστα πριζακια μέτρησης κατανάλωσης στην ελληνική αγορά ? Έχουν και mobile app  ? Thanks 

Tp-link hs110

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filipN είπε

 

γ) Γνωρίζω, τα βασικά περί της λειτουργίας των κλιματιστικών ή επαφίεμαι στις γνώσεις που απέκτησα από άλλα καταναλωτικά προϊόντα; Γιατί σε διαφορετική περίπτωση όσα τεστ και να κάνω αφού ξεκινούν από λάθος βάση σε λάθος συμπέρασμα θα καταλήγουν.

Σωστός σε όλα . Όπως και με την κουβέντα για το φορτίο σχεδιασμού και για το πως υπολογίζονται τα SCOP SEER  . Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα αν δεν το κατέχεις . Αν δεν έχεις καταλάβει όλο το υπόβαθρο τους ορισμούς και τις μεθοδολογίες που ακολουθούνται για να υπολογιστούν όλα αυτα. 
 

4 ώρες πριν, grizos είπε

Από ότι κατάλαβα με μία γρήγορη ανάγνωση, τα σοβαρά κλιματιστικά π.χ toshiba, στην ενεργειακή ετικέτα στο scop , μειώνουν το φορτίο σχεδιασμού στην θερμή ζώνη (κάτι που ακούγεται λογικό) σε σχέση με την μέση ζώνη. Αποτέλεσμα αυτού είναι η ετήσια κατανάλωση σε kwh να είναι η μισή η και λιγότερη από την κατανάλωση σε kwh στην μέση ζώνη.

label1.jpg.82ae6b88e5d4ab0ec0dcd318ace782f9.jpg

Αντίθετα αυτά που λέτε β διαλογής ανεβάζουν το φορτίο σχεδιασμού στην θερμή ζώνη π.χ το δικό μου και υπερθερμαίνουν τον  χώρο ,δουλέυουν σαν on /off και δεν ινβερτάρουν ειδικά χαμηλά,με αποτέλεσμα η θερμική άνεση να πάει περίπατο και οι καταναλώσεις να ανεβαίνουν στα ύψη.

label2.jpg

Άλλο το φορτίο σχεδιασμού, άλλο το εύρος λειτουργίας  ενός κλιματιστικού (πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει), άλλη η ονομαστική απόδοση .  
Αν και για το φορτίο σχεδιασμού εξακολουθούμε να μην έχουμε βρει κάποια επίσημη πηγή που να εξηγεί με ποια λογική δηλώνεται (πέρα απο την απάντηση που μας έδωσε ο  nvel) .  Όπως  εξήγησα αν δεν καταλαβαίνουμε τους ορισμούς και δεν κατέχουμε το γνωστικό υπόβαθρο δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα . Υποθέσεις ναι αλλά δεν έχει νόημα στη τελική .  

Επίσης οι καταναλώσεις στα ενεργειακά ταμπελάκια είναι ενδεικτικές και όχι οι πραγματικές και όλοι θεωρώ καταλαβαίνουμε τον λόγο . Στηρίζονται σε συγκεκριμένους υπολογισμούς με συγκεκριμένες παραδοχές  βάση του πρότυπου υπολογισμού . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Tp-link hs110

Δοκιμασμένο ? Θέλω να μετράω την κατανάλωση οχι ομως να σκαρφαλώνω  κάθε λιγο και λιγάκι σε καρέκλες; 😂 Αυτο από ότι ειδα μου κάνει με το mobile app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Σωστός σε όλα . Όπως και με την κουβέντα για το φορτίο σχεδιασμού και για το πως υπολογίζονται τα SCOP SEER  . Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα αν δεν το κατέχεις . Αν δεν έχεις καταλάβει όλο το υπόβαθρο τους ορισμούς και τις μεθοδολογίες που ακολουθούνται για να υπολογιστούν όλα αυτα. 
 

Βλέποντας τις απαντήσεις σου εδώ (με κάποια καθυστέρηση),

...είπα ας ταράξω και εγώ λίγο τα νερά. Κατά κάποιο τρόπο "αιτία" της έμπνευσής μου, ήταν το δικό σου κείμενο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Tp-link hs110

 

3 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

@liakjim αξιόπιστα πριζακια μέτρησης κατανάλωσης στην ελληνική αγορά ? Έχουν και mobile app  ? Thanks 

Να ψωνίσεις απο banggood θα έλεγα της blitwzolf  . VFM τα smart πριζάκια της  . Ειδάλλως ίσως η καλύτερη επιλογή στην ελληνική αγορά είναι το Tp-link hs110. Δεν ξέρω αν δείχνει σε διαγράμματα τις καταναλώσεις  αλλά απεικονίζει τα σημαντικότερα :


 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι να ειναι λαθος,min no max κατανάλωση δεν βρίσκω,ελπίζω να μην ειναι το minimum που μπορει να πέσει 1kwh ,Midea prime 2018..ma2 

2DA6CDC9-EEBA-4D77-B816-4B3696CC5A9C.jpeg

Μόλις τώρα, Dare-Devil είπε

Να ψωνίσεις απο banggood θα έλεγα της blitwzolf  . VFM τα smart πριζάκια της  . Ειδάλλως ίσως η καλύτερη επιλογή στην ελληνική αγορά είναι το Tp-link hs110. Δεν ξέρω αν δείχνει σε διαγράμματα τις καταναλώσεις  αλλά απεικονίζει τα σημαντικότερα :


 

Σε site καταστήματος περιγράφει ότι μετράει μέσω της εφαρμογής κατανάλωση ,δεν λέει περισσότερα ομως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Εύχομαι να ειναι λαθος,min no max κατανάλωση δεν βρίσκω,ελπίζω να μην ειναι το minimum που μπορει να πέσει 1kwh ,Midea prime 2018..ma2 

2DA6CDC9-EEBA-4D77-B816-4B3696CC5A9C.jpeg

Σε site καταστήματος περιγράφει ότι μετράει μέσω της εφαρμογής κατανάλωση ,δεν λέει περισσότερα ομως ..


Το capacity  στη θέρμανση αναφέρει  3.84 kw ονομαστική απόδοση  και εύρος λειτουργίας  1.06- 4.38 kw  Δηλαδή ονομαστική απόδοση : 13102 btu/h και εύρος λειτουργίας  3616 btu/h έως 14945 btu/h. To ελάχιστο που μπορεί να πέσει το συγκεκριμένο μοντέλο είναι τα 3616 btu/h   στη θέρμανση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε


Το capacity  στη θέρμανση αναφέρει  3.84 kw ονομαστική απόδοση  και εύρος λειτουργίας  1.06- 4.38 kw  Δηλαδή ονομαστική απόδοση : 13102 btu/h και εύρος λειτουργίας  3616 btu/h έως 14945 btu/h. To ελάχιστο που μπορεί να πέσει το συγκεκριμένο μοντέλο είναι τα 3616 btu/h   στη θέρμανση . 

Δηλαδή ελάχιστη κατανάλωση θα εχει 1 kWh και κάτι ?Δεν θα πέφτει ποτε κάτω από αυτήν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...