Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Έχω την απορία σε αυτά τα διαγράμματα υπολογίζουν και την extra ηλεκτρική θερμανση ,(ηλεκτρικές αντιστάσεις που ενεργοποιούνται σε ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες για υποβοηθεία) που έχουν κάποια κλιματιστικά;

Δεν την υπολογίζουν, αλλά νομίζω πως αυτή η τεχνολογία με τις αντιστάσεις για την απόψυξη του συμπυκνωτή εφαρμοζόταν μόνο σε πολύ παλιά μοντέλα ή σε μεγάλες αντλίες θερμότητας και όχι στα σημερινά spit units.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καείτε μαζί μου με το παναθλιο σε θέρμανση ινβερτερ β διαλογής carrier Crystal.

Ζήτηση 23. Χωρίς follow me.

Το video παίζει σε 3Χ ταχύτητα.

Απολαύστε ( και κλάψτε μαζί μου):

 

Η θερμοκρασία που λέει ως indoor είναι αυτή που διαβάζει ο αισθητήρας κοντά στο ταβάνι, δεν έχω όντως τόσο στον χώρο (έχω αλλά ψηλά συσσωρευμένη στο ταβάνι, στο κρεβάτι δίπλα μου έλεγε κοντά 23), μιας και είναι χωρίς follow me.

Παρόλα αυτά, είναι εμφανές πόσο χάλια παίζει. Ενώ διαβάζει αύξηση θερμοκρασίας, πολύ πάνω από τη ζήτηση, ανεβάζει watts. Προφανώς κάποια στιγμή κλείνει (όταν βλέπει 27) .

Εμετός.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως θυμόμουν το Toyo στις οδηγίες έλεγε κάτι για αντιστάσεις μέσα οπως αντίστοιχα έχει και το nemesis pro. (απο εκει ειναι το αποσπασμα απο τεχνικο manual inventor nemesis pro.

Ας πούμε το 7.1, τι να κανει αραγε.. λέει οταν η θερμοκρασία εξωτερικου περιβάλλοντος ειναι κάτω απο --5C ,ο συμπιεστής σταματάει ενω το "electric heating of compressor" ξεκινάει..

Οταν η θερμοκρασία εξωτερικου περιβάλλοντος ανέβει πάνω απο -2C, τότε το  "electric heating of compressor" σταματάει.

Τι σημαίνει "electric heating of compressor"?  Και γιατί να σταματάει την λειτουργία του ο συμπιεστής για να παίξει αυτό;

inv.png

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καείτε μαζί μου με το παναθλιο σε θέρμανση ινβερτερ β διαλογής carrier Crystal.

Ζήτηση 23. Χωρίς follow me.

Το video παίζει σε 3Χ ταχύτητα.

Απολαύστε ( και κλάψτε μαζί μου):

Η θερμοκρασία που λέει ως indoor είναι αυτή που διαβάζει ο αισθητήρας κοντά στο ταβάνι, δεν έχω όντως τόσο στον χώρο (έχω αλλά ψηλά συσσωρευμένη στο ταβάνι, στο κρεβάτι δίπλα μου έλεγε κοντά 23), μιας και είναι χωρίς follow me.

Παρόλα αυτά, είναι εμφανές πόσο χάλια παίζει. Ενώ διαβάζει αύξηση θερμοκρασίας, πολύ πάνω από τη ζήτηση, ανεβάζει watts. Προφανώς κάποια στιγμή κλείνει (όταν βλέπει 27) .

Εμετός.

Εαν δεν είχες το Fujitsu πιθανόν να σου φαινόταν φυσιολογικη συμπεριφορά κλιματιστικου.. και αυτό με το follow me,μάλλον το έχουμε παρεξηγήσει/υπερεκτιμησει.. πώς γίνεται στο shorai( η το fuji σου) που ΔΕΝ έχει follow me,άρα χρησιμοποιεί τον θερμοστάτη που έχει πάνω η μονάδα του κλιματιστικου να το έχω ρυθμισμένο 22C (22C ο χώρος) και να δουλεύει εδώ και 2 ώρες χωρίς κλείνει;(σε λίγο θα κλείσει βέβαια,γιατί άρχισε να χτυπάει ο ήλιος το σπίτι) περίπου 160w κατανάλωση

Ο δικός μου ο ζεστός αέρας δεν πάει πάνω; Μήπως δεν είναι της προκοπής το θερμόμετρο σου; μήπως είναι σε λάθος θέση τοποθετημένο; μηπως ζεσταίνει πολύ απότομα την θερμοκρασία το δικό σου; μήπως δεν μπορεί να αποδώσει λίγη θερμότητα; Και το toyo μου είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά όταν δεν εβαζα follow me..,άρα αναγκαστικά το χρησιμοποιούσα..(να προσθέσω επίσης ότι λόγο μεγέθους το shorai έχει μικρότερη απόσταση από το ταβάνι,σε σχέση με το toyo)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Έχω την απορία σε αυτά τα διαγράμματα υπολογίζουν και την extra ηλεκτρική θερμανση ,(ηλεκτρικές αντιστάσεις που ενεργοποιούνται σε ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες για υποβοηθεία) που έχουν κάποια κλιματιστικά;

Προφανως οταν τυλιγουν τον συμπιεστη με αντιστασεις για να μη παγωνει, τοτε το μοντελο αυτο ειναι καταλληλο για πολυ χαμηλες θερμοκρασιες . Υπαρχει μοντελο της mitshumishi heavy με τετοια λειτουργια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συμπιεστές πρέπει να έχουν μια ελάχιστη θερμοκρασία έτσι ώστε το ιξώδες του λαδιού να μην φτάσει σε τιμές που κάνουν προβληματική την λίπανσή τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nvel είπε

οι συμπιεστές πρέπει να έχουν μια ελάχιστη θερμοκρασία έτσι ώστε το ιξώδες του λαδιού να μην φτάσει σε τιμές που κάνουν προβληματική την λίπανσή τους

Άρα όλα τα κλιματιστικά έχουν τέτοια λειτουργία; Και πρέπει να κλείσει ο συμπιεστής για να δουλέψει η αντίσταση; Απλά όπως το θέτει στο manual,όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από -5C κλείνει ο συμπιεστής και ανοίγει το electric heating,μου φάνηκε σαν να ζεσταίνει μέσω της αντίστασης το κλιματιστικό..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά αφού ο συμπιεστής λειτουργεί δεν θα πρέπει να σταμάτα στους -5 αφού θα είναι θερμός λόγω λειτουργίας, εκτός και αν είναι γραμμένο λάθος και εννοεί -5 θερμοκρασία συμπιεστή και όχι περιβάλλοντος. Δεν γνωρίζω αν το έχουν όλα τα κλιματιστικά, θα έπρεπε για να μην σπάνε οι συμπιεστές σε εκκίνηση με χαμηλές θερμοκρασίες. Στα μεγάλα μηχανήματα που γνωρίζω το έχουν όλα και γιαυτό η εκκίνηση τους γίνεται μια ήμερα μετά την τροφοδοσία τους έτσι ώστε να έχουν θερμανθεί τα λάδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nvel είπε

Κανονικά αφού ο συμπιεστής λειτουργεί δεν θα πρέπει να σταμάτα στους -5 αφού θα είναι θερμός λόγω λειτουργίας, εκτός και αν είναι γραμμένο λάθος και εννοεί -5 θερμοκρασία συμπιεστή και όχι περιβάλλοντος. Δεν γνωρίζω αν το έχουν όλα τα κλιματιστικά, θα έπρεπε για να μην σπάνε οι συμπιεστές σε εκκίνηση με χαμηλές θερμοκρασίες. Στα μεγάλα μηχανήματα που γνωρίζω το έχουν όλα και γιαυτό η εκκίνηση τους γίνεται μια ήμερα μετά την τροφοδοσία τους έτσι ώστε να έχουν θερμανθεί τα λάδια.

Όπως το περιγράφεις ακούγεται πολυ λογικό... Θεωρείς απίθανο το σενάριο το/τα παραπάνω κλιματιστικα να παρέχουν θέρμανση ( η έστω βοήθεια) μέσω της ηλεκτρικής αντίστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Όπως το περιγράφεις ακούγεται πολυ λογικό... Θεωρείς απίθανο το σενάριο το/τα παραπάνω κλιματιστικα να παρέχουν θέρμανση ( η έστω βοήθεια) μέσω της ηλεκτρικής αντίστασης?

Τα consumer μοντέλα δεν πρέπει να έχουν και αν έχουν λογικά όχι οι σειρές που εισάγονται στη χώρα μας.

Το σκαλοπάτι που βλέπεις στα διαγράμματα κάτω από 7C , είναι γιατί μπαίνουν σε λειτουργία όπου ρίχνουν ταχύτητα για να μην μπουν εύκολα στο defrost.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Όπως το περιγράφεις ακούγεται πολυ λογικό... Θεωρείς απίθανο το σενάριο το/τα παραπάνω κλιματιστικα να παρέχουν θέρμανση ( η έστω βοήθεια) μέσω της ηλεκτρικής αντίστασης?

αυτές οι αντιστάσεις θερμαίνουν τον συμπιεστή και δεν παρέχουν θέρμανση. Μόνο στα μηχανήματα αέρα που υπάρχει ηλεκτρικό στοιχείο μεταθέρμανσης ή στα μηχανήματα νερού με ηλεκτρική αντίσταση στην προσαγωγή υπάρχει ηλεκτρική υποβοήθηση.

Επεξ/σία από nvel
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Καείτε μαζί μου με το παναθλιο σε θέρμανση ινβερτερ β διαλογής carrier Crystal.

Ζήτηση 23. Χωρίς follow me.

Το video παίζει σε 3Χ ταχύτητα.

Απολαύστε ( και κλάψτε μαζί μου):

Η θερμοκρασία που λέει ως indoor είναι αυτή που διαβάζει ο αισθητήρας κοντά στο ταβάνι, δεν έχω όντως τόσο στον χώρο (έχω αλλά ψηλά συσσωρευμένη στο ταβάνι, στο κρεβάτι δίπλα μου έλεγε κοντά 23), μιας και είναι χωρίς follow me.

Παρόλα αυτά, είναι εμφανές πόσο χάλια παίζει. Ενώ διαβάζει αύξηση θερμοκρασίας, πολύ πάνω από τη ζήτηση, ανεβάζει watts. Προφανώς κάποια στιγμή κλείνει (όταν βλέπει 27) .

Εμετός.

Πριν λιγες μερες εκανα μια δοκιμη στο MHI src25zs-w. Στα χρτια εχει 3000-15000 btu οποτε περιμενα να δω ποσο χαμηλα θα δουλευει. Στη ψυξη οντως πεφτει καπου στα 108 w.

Ομως συμπερασμα δεν εβγαλα καθως ειχε μια περιεργη συμπεριφορα, πιθανον λογο θερμοκρασιων χωρου 25,5 c και εξωτερικης καπου 22 και οι αλλαγες στο χωρο ηταν πολυ γρηγορη. Ειδα καποια στιγμη καπου 380w και λεω ας κατεβασω λιγο την ζητηση στην θερμοκρασια για να πεσει και αλλο. Παραδοξος αρχισε να ανεβαζει watt παρα να κατεβαζει, και καποια στιγμη εκλεινε. Τεσπα το εκλεισα και δεν δοκιμασα παραπανω γιατι θα εβραζα μεσα στο δωματιο, και περιμενω λιγο ποιο σωστες θερμοκρασιες χωρου-περιβαλλοντος να δοκιμασω.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο το manual του msz-e της mitshubishi 

 

Οι εξωτερικές μονάδες των αντλιών θερμότητας διαιρούμενου τύπου διατίθενται σε απλή έκδοση και σε έκδοση με αντίσταση. Σε κάθε μονάδα υπάρχει μια ηλεκτρική αντίσταση για την αποτροπή παγώματος σε ψυχρά εξωτερικά περιβάλλοντα. Δε μενουν ολοι αθηνα. Σε πολλες περιοχες, εδω και μερες εχει αρχισει η καταναλωση πετρελαιου και η αγορα απλου κλιματιστικου ειναι ακαταλληλη.

 

Υποθετω θα υπαρχουν πολλα μοντελα με τις ιδιες δυνατοτητες.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

απο το manual του msz-e της mitshubishi 

Οι εξωτερικές μονάδες των αντλιών θερμότητας διαιρούμενου τύπου διατίθενται σε απλή έκδοση και σε έκδοση με αντίσταση. Σε κάθε μονάδα υπάρχει μια ηλεκτρική αντίσταση για την αποτροπή παγώματος σε ψυχρά εξωτερικά περιβάλλοντα. Δε μενουν ολοι αθηνα. Σε πολλες περιοχες, εδω και μερες εχει αρχισει η καταναλωση πετρελαιου και η αγορα απλου κλιματιστικου ειναι ακαταλληλη.

Υποθετω θα υπαρχουν πολλα μοντελα με τις ιδιες δυνατοτητες.

Πιθανόν ένα από αυτά τα κλιματιστικά να είναι και το toyo 856zr η το inv nemesis.. (και τα δύο είναι πάνω στο ιδιο Gree) αλλά να κλείνει ο συμπιεστής για να ανοίγει η αντίσταση μου φαίνεται τελείως κουλό! (Εκτός και αν εννοεί ο ποιητής ότι το κάνει όταν ξεκινάει το κλιματιστικο) Επίσης σε καποια από τα inventor που δουλεύουν μέχρι -22C αν θυμάμαι καλά,λέει στα ελληνικά  η σελίδα ότι τροποποιούν κατάλληλα την εξωτερική μονάδα και μπορεί να δουλέψει τόσο χαμηλά,ενώ αν την διαβάσεις στα αγγλικά λέει ότι τοποθετούν αντιστάσεις στη εξωτερική μοναδα για να το πετύχουν..

Tο βρήκα είναι το Nemesis και φαντάζομαι ανεβάζει το heating capacity λόγο λιγότερων defrost?(λογικά το chassis belt)

Και αν είναι τόσο καλα και χρησιμα γιατί δεν τα χρησιμοποιούν όλοι οι κατασκευαστές? Έχει κάποιο catch η υπόθεση? (Δεν νομίζω να είναι η κατανάλωση τους 60-80watt η το κόστος τους)

Και από άλλες διαφημιστικές σελίδες τι προσφέρουν αυτά τα belts

Compressor belt:

Cold condition heating belt with silicone crankcase heater

When the air conditioner is used under severe cold condition,drive engine oil inside can condense,and affect the normal starting of the unit.The heating belt can promote to thermalize engine oil,and help the unit to be started normally.It can protect compressor from being damaged in starting in cold winter,and prolongs the service life.(In cold winter,engine oil condenses,hard friction can generate in starting ,and may cause damages of the compressor)

H

The crankcase heater wrapped around the compressor assures safe start at very low outdoor temperature.

 

Chassi belt:

The heating belt fitted on the base plate of the outdoor unit avoids the accumulation of rain, snow or defrosted water.

https://www.inventorairconditioner.com/air-conditioning/wall-mounted-air-conditioners/nemesis-pro

 

nemesis pro.png

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2019 στις 1:28 ΜΜ, dimostr είπε

Μάλλον είναι στη γλώσσα των Κλινγκον  ,

Μια καλή ανάλυση στα αγγλικά για το πως υπολογίζεται το SCOP :

image.png

 

Στη σελίδα της Toshiba υπάρχουν ωραία γραφήματα που συμπυκνώνουν τα παραπάνω για κάθε μοντέλο της http://ecodesign.toshiba-airconditioning.eu/el/energy-efficiency-lot10/residential 

Επεξ/σία από tzomatzi
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzomatzi είπε

Μια καλή ανάλυση στα αγγλικά για το πως υπολογίζεται το SCOP :

image.png

 

Χμμμμ

Από ότι κατάλαβα, ο υπολογισμός του SCOP είναι αρκετά πιο πολύπλοκος από ότι είχαμε φανταστεί. 

Μοιάζει με τον weighted factor υπολογισμό. Η απόδοση πολλαπλασιάζεται με δείκτες κατανομής των ωρών λειτουργίας ανάλογα με την ζώνη πχ στο θερμό θέλω περισσότερη απόδοση εκεί που στατιστικά θα δουλέψει περισσότερο. 

Επίσης δεν μας ενδιαφέρει στην Ελλάδα καθόλου το SCOP average μιας και η κατανομή του , δεν συναντάται στη χώρα μας (δεν ξέρω τίποτα Νευροκόπι τι κάνει). 

Επίσης βλακείες λέγαμε για μαγείρεμα των αποτελεσμάτων ανάμεσα σε average και warm. 

Μπράβο @tzomatzi. Ωραίο εύρημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...