Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όχι, προσωπικοί λόγοι ανωτέρας βίας μετέθεσαν την εγκατάσταση . Μάλλον από Τετάρτη.

Έχεις πάρει δωροεπιταγη για επόμενη αγορά;

Γιατί εμένα μου στείλανε μια 50αρα ενώ ήταν για 100 με ανακύκλωση

 

Ανακύκλωση δεν έδωσα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έχεις πάρει δωροεπιταγη για επόμενη αγορά;

Γιατί εμένα μου στείλανε μια 50αρα ενώ ήταν για 100 με ανακύκλωση

Ανακύκλωση δεν έδωσα όμως...

Μου έδωσαν γιατί έδωσα ένα παλιό.

Να ξέρεις ότι όταν λέει 100€, είναι 50 και 50.

Η μία είναι προωθητική ενέργεια και η άλλη πενηντάρα η ανακύκλωση.

Είναι λίγο (έως πολύ) παραπλανητικό.

Αλλά ένα τηλέφωνο θα επιβεβαιώσει αυτά που λέω ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την ευκαιρια του τριημέρου, καθάρισα ολα τα φιλτρα με ελαφρυ σαπουνι και καλο ξεβγαλμα...κατι που χρειάζεται σε μηνιαία βάση(συμφωνα με την περιοχη και τις ωρες λειτουργιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μου έδωσαν γιατί έδωσα ένα παλιό.

Να ξέρεις ότι όταν λέει 100€, είναι 50 και 50.

Η μία είναι προωθητική ενέργεια και η άλλη πενηντάρα η ανακύκλωση.

Είναι λίγο (έως πολύ) παραπλανητικό.

Αλλά ένα τηλέφωνο θα επιβεβαιώσει αυτά που λέω ή όχι.

Επειδή δεν έδωσα και δεν έχω κιόλας με τα 50 είμαι μια χαρά 

Δεν τους ζοριζω 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα χαζομάρα και έφαγα κάποια πτερύγια στην άκρη από τη φτερωτή (εσωτερική μονάδα) , 

ολα κομπλέ , καμία διαφορά στην έξοδο του αέρα , απλά τώρα συντονίζει στη μεσαία σκάλα .  Έβαλα κάποια αφρολέξ και κομπλέ αλλά που και που (στο ξεκίνημα περισσότερο) συντονίζει για μισό λεπτό .

Αξιζει να αλλάξω φτερωτή ,αν αλλάζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Άσχετο με τη συζήτηση.

Χθες ένιωσα την "υπεροχή" toyotomi.

Κοιμήθηκα σε σπίτι που είχε το 9ρι izuru.

Μερακληδικη εγκατάσταση.

Ωραίο τηλεκοντρόλ, με πολλές επιλογές.

Καλή απόδοση στη θέρμανση.

Δεν είχα εννοείται θερμόμετρο, αλλά έχω την αίσθηση ότι βγάζει χλιαρό αέρα. Μπορεί να κάνω λάθος. Έκλεινε συχνά βέβαια.

Η μέσα μονάδα αρκετά αθόρυβη, ειδικά στο quiet δεν την άκουγες καθόλου.

Μακάρι να την άκουγες όμως, μιας και η ( πολύ μεγάλη για  9αρι) εξωτερική μονάδα περνούσε μέσα θόρυβο από τον συμπιεστή. Δεν βοηθούσε φυσικά το γεγονός ότι ήταν αναρτημένη στον τοίχο. Επίσης η εσωτερική μονάδα είχε πραγματικά άθλιους τριγμούς από διαστολές στα πλαστικά, πολύ χειρότερους από το δικό μου carrier.

IMG-20191026-101605.jpg

IMG-20191026-100955.jpg

IMG-20191026-101059.jpg

Θα επέλθει Χειμωνιάτικη μέτρηση καθώς έχω ακριβώς το ίδιο μοντέλο, οι καλοκαιρινές απόδοσης και καταναλώσεις ήταν ικανοποιητικές, τριγμοί στη θέρμανση όντως υπάρχουν αλλά μέχρι να ζεσταθεί.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filipN είπε

Όταν ακούσεις την τιμή της να κάθεσαι σε καρέκλα!

250€ έκανε ολο το κλιματιστικό  , άρα μια χαρά τα φελιζόλ δηλαδή ! 
Δηλαδή πόσο κάνει από περιέργεια ; Ή πρέπει να αλλάξει όλο με τον κύλινδρο και το μοτέρ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως εσύ μπορείς να μας εξηγήσεις μερικά πράγματα σχετικά με το εύρος ; Βλέπουμε μια ελάχιστη,μια ονομαστική και μια μέγιστη απόδοση(btu) στα χαρακτηριστικά ενός κλιματιστικου.Ονομαστικη είναι η απόδοση σε 7C εξωτερική θερμοκρασία. Τι σημαίνει η ελάχιστη απόδοση ενός κλιματιστικου; Υπό ποιες συνθήκες μπορούμε να την δούμε;  Τι σημαίνει μέγιστη απόδοση; Υπό ποιες συνθήκες μπορούμε να την δούμε;

Να σου πω την αλήθεια και εγώ δεν τα γνωρίζω αυτά με τις συνθήκες, αυτό που είχα ερευνήσει εγώ ήταν η μελέτη ενός μοντέλου βασιζόμενο σε στοιχεία από εκατοντάδες κλιματιστικά. Τώρα για αυτό που ρωτάς, η ελάχιστη και η μέγιστη ισχύς του συμπιεστή καθορίζονται από τον κατασκευαστή και οχι βάσει συνθηκών, ουσιαστικά μέχρι τόσα αντέχει να δώσει το συμπιεστής και ο κινητήρας του, οι συνθήκες είναι απλά αυτές που θα δώσουν εντολή στον συμπιεστή να δουλέψει με το ελάχιστο ή το μέγιστο εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες οι οποίες καθορίζονται από τρεις παραμέτρους, εξωτερική θερμοκρασία, εσωτερική θερμοκρασία και ρυθμιζόμενη θερμοκρασία από το χειριστήριο. Η ονομαστική ισχύς είναι η εγγυημένη ισχύς που μπορεί να σου παρέχει το κλιματιστικό ανεξαρτήτως συνθηκών. Αν εσύ έχεις π.χ 24αρι το οποίο μπορεί να φτάσει μέχρι τα 30kbtu, όταν η θερμοκρασία θα φτάσει στο μηδέν ή υπό του μηδενός, θα αποδίδει 24 kbtu στον χώρο αλλά ο συμπιεστής θα δουλεύει με το μέγιστο φορτίο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν εσύ έχεις π.χ 24αρι το οποίο μπορεί να φτάσει μέχρι τα 30kbtu, όταν η θερμοκρασία θα φτάσει στο μηδέν ή υπό του μηδενός, θα αποδίδει 24 kbtu στον χώρο αλλά ο συμπιεστής θα δουλεύει με το μέγιστο φορτίο. 

Δεν ισχύει αυτό. 

Την ονομαστική στη θέρμανση στη δίνουν στους 7C και άνω. 

πχ Shorai 

cb41694809cc63a0dfe61f13cca339ef.png

ASYG24KLCA

50e79462c7a80689b7ce989f3a28354d.png

MItsubishi 

b08bfa74d24111c40c2444aa905347c9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ισχύει αυτό. 

Την ονομαστική στη θέρμανση στη δίνουν στους 7C και άνω. 

πχ Shorai 

cb41694809cc63a0dfe61f13cca339ef.png

ASYG24KLCA

50e79462c7a80689b7ce989f3a28354d.png

MItsubishi 

b08bfa74d24111c40c2444aa905347c9.png

Έχω την απορία σε αυτά τα διαγράμματα υπολογίζουν και την extra ηλεκτρική θερμανση ,(ηλεκτρικές αντιστάσεις που ενεργοποιούνται σε ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες για υποβοηθεία) που έχουν κάποια κλιματιστικά;

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Έχω την απορία σε αυτά τα διαγράμματα βάζουν και την extra ηλεκτρική θερμανση ,(ηλεκτρικές αντιστάσεις που ενεργοποιούνται σε ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες για υποβοηθεία) που έχουν κάποια κλιματιστικά;

Capacity to temperature ratio δείχνουν, όχι κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Capacity to temperature ratio δείχνουν, όχι κατανάλωση.

Ε ναι, αυτό λέω το capacity π.χ. στους -5 υπολογίζεται με την υποβοηθεία της ηλεκτρικής αντίστασης; Έχει αντιστάσεις που βοηθάνε να μην παγώνει η μονάδα σασι, αντιστάσεις για τον συμπιεστή,όμως έχει και αντιστάσεις που ανεβάζουν βοηθούν την θερμανση (σαν απλό αεροθερμο δηλαδή που προστίθεται στην οποία ζέστη μπορεί να αποδώσει ο συμπιεστής) άρα ανεβάζουν capacity (αν δεν κάνω λάθος)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

250€ έκανε ολο το κλιματιστικό  , άρα μια χαρά τα φελιζόλ δηλαδή ! 
Δηλαδή πόσο κάνει από περιέργεια ; Ή πρέπει να αλλάξει όλο με τον κύλινδρο και το μοτέρ ;

Ρίξε μια ματιά: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=φτερωτή+κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Ε ναι, αυτό λέω το capacity π.χ. στους -5 υπολογίζεται με την υποβοηθεία της ηλεκτρικής αντίστασης; Έχει αντιστάσεις που βοηθάνε να μην παγώνει η μονάδα σασι, αντιστάσεις για τον συμπιεστή,όμως έχει και αντιστάσεις που ανεβάζουν βοηθούν την θερμανση (σαν απλό αεροθερμο δηλαδή που προστίθεται στην οποία ζέστη μπορεί να αποδώσει ο συμπιεστής) άρα ανεβάζουν capacity (αν δεν κάνω λάθος)

Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...