Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί την κάνει σημαντική την πιστοποίηση ? Και το carrier του liakjim δουλευει με μίνιμουμ 750 watt και πχ ένα inventor που δεν έχει πιστοποίηση δουλευει το ίδιο,  άρα που βοηθάει η πιστοποίηση 

Χωρίς να το έχω δει,έχω μια υποψία ότι η Eurovent δεν ελέγχει τις μετρήσεις τις Θέρμης ζωνης..(που η αναφορά τους στα ετικετακια είναι προαιρετική) θα ήταν ενδιαφέρον να το ελεγχαμε

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο με τη συζήτηση.

Χθες ένιωσα την "υπεροχή" toyotomi.

Κοιμήθηκα σε σπίτι που είχε το 9ρι izuru.

Μερακληδικη εγκατάσταση.

Ωραίο τηλεκοντρόλ, με πολλές επιλογές.

Καλή απόδοση στη θέρμανση.

Δεν είχα εννοείται θερμόμετρο, αλλά έχω την αίσθηση ότι βγάζει χλιαρό αέρα. Μπορεί να κάνω λάθος. Έκλεινε συχνά βέβαια.

Η μέσα μονάδα αρκετά αθόρυβη, ειδικά στο quiet δεν την άκουγες καθόλου.

Μακάρι να την άκουγες όμως, μιας και η ( πολύ μεγάλη για  9αρι) εξωτερική μονάδα περνούσε μέσα θόρυβο από τον συμπιεστή. Δεν βοηθούσε φυσικά το γεγονός ότι ήταν αναρτημένη στον τοίχο. Επίσης η εσωτερική μονάδα είχε πραγματικά άθλιους τριγμούς από διαστολές στα πλαστικά, πολύ χειρότερους από το δικό μου carrier.

 

IMG-20191026-101605.jpg

 

IMG-20191026-100955.jpg

 

IMG-20191026-101059.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί την κάνει σημαντική την πιστοποίηση ? Και το carrier του liakjim δουλευει με μίνιμουμ 750 watt και πχ ένα inventor που δεν έχει πιστοποίηση δουλευει το ίδιο,  άρα που βοηθάει η πιστοποίηση 

Αυτό μπορείς λίγο να το εξηγήσεις σε παρακαλω 

Πως ξέρεις στα ποσα watt δουλεύει το Inventor; Ένας λόγος που δεν εμπιστεύομαι τα Inventor είναι επειδή δεν βλέπουμε σχεδόν ΠΟΤΕ πραγματικές καταναλώσεις από ιδιοκτήτες.... Επίσης, προβλέπω ότι θα πέσει πολύ κλάμα τον χειμώνα με τις καταναλώσεις που θα βλέπουμε από πολλά κλιματιστικά. Οι διπλοροταριανοί(δεν σας λεω μασόνους, λολ) δεν έχουν πολλά να φοβηθούν...:D

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Χωρίς να το έχω δει,έχω μια υποψία ότι η Eurovent δεν ελέγχει τις μετρήσεις τις Θέρμης ζωνης..(που η αναφορά τους στα ετικετακια είναι προαιρετική) θα ήταν ενδιαφέρον να το ελεγχαμε

Το έχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί την κάνει σημαντική την πιστοποίηση ? Και το carrier του liakjim δουλευει με μίνιμουμ 750 watt και πχ ένα inventor που δεν έχει πιστοποίηση δουλευει το ίδιο,  άρα που βοηθάει η πιστοποίηση 

Αυτό μπορείς λίγο να το εξηγήσεις σε παρακαλω 

Η Eurovent σου λέει ότι αυτά που γράφει/δηλώνει ο κατασκευαστής ισχύουν. Χωρίς Eurovent μπορεί και να μην ισχύουν.

Τώρα αν πχ στο Carrier δηλώνει ο κατασκευαστής στην Θέρμη ζώνη 4kW φορτίο, αυτό θα δοκιμάσει η Eurovent να δει αν ισχύει.

Δεν θα πει/κρίνει η Eurovent  καλά ρε Carrier 4kW σε Θέρμη ζώνη; Ενώ 3kW στην μέση ζώνη;

Χωρίς πιστοποίηση δεν είσαι σίγουρος ότι και αν φτάσεις μαγικά στο φορτίο που δηλώνει ο κατασκευαστής ,θα έχεις την οικονομία που διαφημίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, CorumD είπε

Πως ξέρεις στα ποσα watt δουλεύει το Inventor; Ένας λόγος που δεν εμπιστεύομαι τα Inventor είναι επειδή δεν βλέπουμε σχεδόν ΠΟΤΕ πραγματικές καταναλώσεις από ιδιοκτήτες.... Επίσης, προβλέπω ότι θα πέσει πολύ κλάμα τον χειμώνα με τις καταναλώσεις που θα βλέπουμε από πολλά κλιματιστικά. Οι διπλοροταριανοί(δεν σας λεω μασόνους, λολ) δεν έχουν πολλά να φοβηθούν...:D

Δεν το ξέρω για την inventor υπόθεση κάνω σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ στο forum εγώ ένα shorai 18 ένα kuro 9 και ένα samsung 9 έχω 

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν θα πει/κρίνει η Eurovent  καλά ρε Carrier 4kW σε Θέρμη ζώνη; Ενώ 3kW στην μέση ζώνη;

Αυτό θα ήταν το ιδανικό να έλεγε όμως γιατί έτσι βγάζουν ότι νούμερα θέλουν , άρα τι πιστοποιεί ? Ότι νούμερα θέλει ο κατασκευαστής για να βγάλει καλό σκορ

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άσχετο με τη συζήτηση.

Χθες ένιωσα την "υπεροχή" toyotomi.

Κοιμήθηκα σε σπίτι που είχε το 9ρι izuru.

Μερακληδικη εγκατάσταση.

Ωραίο τηλεκοντρόλ, με πολλές επιλογές.

Καλή απόδοση στη θέρμανση.

Δεν είχα εννοείται θερμόμετρο, αλλά έχω την αίσθηση ότι βγάζει χλιαρό αέρα. Μπορεί να κάνω λάθος. Έκλεινε συχνά βέβαια.

Η μέσα μονάδα αρκετά αθόρυβη, ειδικά στο quiet δεν την άκουγες καθόλου.

Μακάρι να την άκουγες όμως, μιας και η ( πολύ μεγάλη για  9αρι) εξωτερική μονάδα περνούσε μέσα θόρυβο από τον συμπιεστή. Δεν βοηθούσε φυσικά το γεγονός ότι ήταν αναρτημένη στον τοίχο. Επίσης η εσωτερική μονάδα είχε πραγματικά άθλιους τριγμούς από διαστολές στα πλαστικά, πολύ χειρότερους από το δικό μου carrier.

IMG-20191026-101605.jpg

IMG-20191026-100955.jpg

IMG-20191026-101059.jpg

Κοίτα αν ήταν αθόρυβη η εξωτερική μονάδα,αν δεν ετριζαν τόσο συχνά τα πλαστικά της εσωτερικής μονάδας και αν έριχνε πολύ την κατανάλωση σε μερικό φορτιο (που παίζει και να το κάνει μιας και είναι μικρή μονάδα) θα ήταν πραγματικά ένα καλό κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν το ξέρω για την inventor υπόθεση κάνω σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ στο forum εγώ ένα shorai 18 ένα kuro 9 και ένα samsung 9 έχω 

Οπως ανέφερε και ο RND1978, το EUROVENT εγγυάται ότι το κλιματιστικό πληρεί τα specs που δίνει ο κατασκευαστής. Υπάρχει μια πληθώρα μηχανημάτων στην αγορά που έχουν και που δεν έχουν, οπότε διαλέγει κανείς ότι θέλει. Προσωπικά, προτιμώ να έχω την πιστοποίηση.

Παρε παράδειγμα μια εταιρεία που εχει ενα πολυ κακο μηχάνημα και το προωθεί ως Α++. Πως ξέρω εγω τι βαθμό έχει στην πραγματικότητα αν δεν έχει περάσει πιστοποίηση;  Πρέπει να πιστέψω την εταιρεία... 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Χωρίς να το έχω δει,έχω μια υποψία ότι η Eurovent δεν ελέγχει τις μετρήσεις τις Θέρμης ζωνης..(που η αναφορά τους στα ετικετακια είναι προαιρετική) θα ήταν ενδιαφέρον να το ελεγχαμε

Παραθέτω το πιστοποιητικό το δικού μου κλιματιστικού από το site της eurovent.

Νομίζω λίγο διαφορετικές τιμές σε σχέση με το ενεργειακό ταμπελακι.

 

ARXC60B--ATXC60B_1572074469.6331.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν το ξέρω για την inventor υπόθεση κάνω σύμφωνα με τα λεγόμενα εδώ στο forum εγώ ένα shorai 18 ένα kuro 9 και ένα samsung 9 έχω 

Αυτό θα ήταν το ιδανικό να έλεγε όμως γιατί έτσι βγάζουν ότι νούμερα θέλουν , άρα τι πιστοποιεί ? Ότι νούμερα θέλει ο κατασκευαστής για να βγάλει καλό σκορ

Αυτό κάνει η Eurovent , πιστοποιεί οτιδήποτε δηλώνει ο κατασκευαστής,στις συνθήκες που υποστηρίζει ο κατασκευαστής δεν κρίνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimostr είπε

[...]

Αυτό μπορείς λίγο να το εξηγήσεις σε παρακαλω 

Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει τη δυνατότητα να προσαρμόζεται στις μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές, όχι όμως άμεσα και αυτόματα. Χρειάζεται ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

- Αν ένα άτομο που έρχεται από εξωτερική θερμοκρασία πχ 38 βαθμών, μπει σε ένα δωμάτιο που η θερμοκρασία είναι στους 22 βαθμούς ή αν μπαίνοντας βάλει το κλιματιστικό να δουλέψει στο μέγιστο και παραμείνει σε αυτό το χώρο, θα υποστεί θερμικό σοκ. Το ίδιο θα συμβεί αν ήταν πριν για ώρες σε θερμοκρασία 22 βαθμών και βγει έξω που έχει 40. Το ίδιο συμβαίνει και όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή και η εσωτερική υψηλή.

- Τα άτομα μεγάλης ηλικίας και τα παιδιά επίσης, έχουν μικρότερες αντοχές σε τέτοιου είδους απότομες θερμοκρασιακές μεταβολές. Τα αποτελέσματα, σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να είναι ακόμα και τραγικά.

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπορώ να σου βρω παραδείγματα με τεράστιες διαφορές , ειδικά σε ελάχιστη τιμή βλ Fujitsu με οτιδήποτε άλλο βασικά.

...υπάρχουν πολλά παραδείγματα και στη μέγιστη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filipN είπε

αν μπαίνοντας βάλει το κλιματιστικό να δουλέψει στο μέγιστο και παραμείνει σε αυτό το χώρο, θα υποστεί θερμικό σοκ

Αυτό συμβαίνει με όλα τα θερμαντικά σώματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό συμβαίνει με όλα τα θερμαντικά σώματα 

Στη θέρμανση και μόνο στην περίπτωση που τα θερμαντικά δουλεύουν από πριν.

Σε ένα δωμάτιο, πχ 14-16 τμ, ένα 12άρι κλιματιστικό που η μεγίστη απόδοσή του φτάνει τα 18, με εξωτερική θερμοκρασία 7 βαθμών (και πάνω), αλλάζει τη θερμοκρασία "άμεσα". Κάτι που δεν μπορεί να κάνει, σχεδόν κανένα άλλο θερμαντικό σώμα. Τώρα αν έχεις κάποιο θερμαντικό σώμα που αποδίδει άμεσα 5300watt, το συζητάμε...

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CorumD είπε

To DAIKIN εγκαταστάθηκε liakjim;

Όχι, προσωπικοί λόγοι ανωτέρας βίας μετέθεσαν την εγκατάσταση . Μάλλον από Τετάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...