Προς το περιεχόμενο

ποια διανομη να επιλεξω???


cervantes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξερω οτι αυτη η ερωτηση εχει διατυπωθει απειρες φορες αλλα:

 

ειχα ubuntu 8.04 μεχρι που εκανα αναβαθμιση σε 9.04 και:

 

1. ο flash player εχει ξεσκιστει τελειως...δεν μπορω να ανοιξω πανω απο 2 βιντεακια το youtube και κολαει το συμπαν

 

2. ο compiz δεν δουλευει πια, συγκεκριμμενα δεν ζωγραφιζει τα περιγραμματα των παραθυρων. *το εψαξα και τιποτα δεν δουλεψε οποτε τωρα τρεχω XCOMPMGR.

 

3. το συστημα μου φαινεται οτι εχει σχετικα αργη αποκριση

 

αντιλαμβανομαι οτι δυσκολα θα βρω μια διανομη με την ευκολια του ubuntu (σε θεμα πακετων, εγκαταστασης κλπ) αλλα ειμαι διατεθημενος να πειραματιστω... η canonical με απογοητευσε μετα απο αυτη την τραγικη αναβαθμιση

 

το λαπτοπ που εχω ειναι Toshiba A200-14d

http://www.solo.si/en-si/computers-10087/toshiba-satellite-a200-14d-core-duo-t2350-1-86-ghz-1024120dvdrw15-4-winvista-home-premium/index.html

 

θα το εκτιμουσα αν μου απαντουσε καποιος που εχει το ιδιο λαπτοπ με εμενα η ειναι σιγουρος, λογω του οτι ειδε τα χαρακτηριστικα του, οτι η διανομη θα δουλεψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη μου ειναι οτι κατι δεν πηγε καλα στην αναβαθμιση και εχεις πολλα προβληματα με πακετα και dependencies.

 

Αν σου αρεσε το ubuntu κανε μια καθαρη εγκατασταση του 9.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. ο compiz δεν δουλευει πια, συγκεκριμμενα δεν ζωγραφιζει τα περιγραμματα των παραθυρων. *το εψαξα και τιποτα δεν δουλεψε οποτε τωρα τρεχω XCOMPMGR.

 

3. το συστημα μου φαινεται οτι εχει σχετικα αργη αποκριση

 

για το 2: άνοιξε compiz-settings-manager(διαχειριστής ρυθμίσεων compiz), πήγαινε ιδιότητες --> λίστα προσθέτων,

ξετίκαρε την Αυτόματη ταξινόμηση προσθέτων, και πρόσθεσε τουλάχιστον τα decoration,place,resize, move,

στα ενεργοποιημένα πρόσθετα

ορίστε οι δικές μου επιλογές:

 

vMXJvbg

 

στο τέλος ξανα τίκαρε το "Αυτόματη ταξινόμηση προσθέτων"

 

για το 3: κάνε backup τα κρυφά σου αρχεία σ'ένα φάκελο:

π.χ.

 

>mkdir backup
mv .* backup

 

και μετά logout-login, και δες αν το σύστημα είναι πιο αποκρίσιμο.

 

Για να επαναφέρεις τις προηγούμενες ρυθμίσεις:

 

μπες στο φάκελο backup, πάτα ctrl+H για να φανούν τα κρυφά αρχεία, και κάντα copy-paste μέσα στο home folder σου, για να αντικαταστήσουν τα default.

 

δυστυχώς η πείρα έχει δείξει ότι το upgrade σε ubuntοειδείς διανομές έχει αβέβαια αποτελέσματα.

 

Μια φρέσκια εγκατάσταση θα δουλέψει σίγουρα καλύτερα, και τελειώνει και πιο γρήγορα

(αν δεν λάβει υπόψην του κάποιος τα backup που συνίστανται και πριν από απευθείας upgrade), γιατί στο μέγεθος του cd εγκατάστασης περιέχονται συμπιεσμένα σε μεγάλο ποσοστό όλα τα προγράμματα που πρέπει να κατεβούν ξεχωριστά την ώρα του upgrade.

 

αν αποφασίσεις να αλλάξεις διανομή, ρίξε μια ματιά και στο καινούριο Linux Mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...