Προς το περιεχόμενο

η συνεισφορα καθε διανομης στο linux


sergyma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα περισσοτερα τμηματα μιας διανομης linux -kernel-gnu-x-kde η gnome η..αναπτυσονται απο developers των αντιστοιχων ιδρυματων αυτο που προσθετουν οι developers της διανομης ειναι καποια εργαλεια

εδω εχω εικονες του σημαντικοτερου εργαλειου της διανομης μου του MANDRIVA CONTROL CENTER

kxi7rhqfrz1la06sl971_thumb.png

qbhkn1s1lps1qepx5h6y_thumb.png

567zx9b7ighsibapdw1j_thumb.png

mxwsdcfzugu7ogyxfssp_thumb.png

3qfuyp27t6ziefvykp1q_thumb.png

yz031r0jcch202whrxzr_thumb.png

j9a87x9jjbcfit19y14l_thumb.png

ayivqfgd55zvvmdb19m5_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H mandriva ειναι απο τις λιγες διανομες που συνεισφερουν στον kernel (redhat novell mandriva απο τις διανομες)

δεν εχει το εργατικο δυναμικο να προσφερει οπως η redhat και η suse αλλα προσφερει αυτο που μπορει

table4-companies.gif

http://www.linuxfoundation.org/publications/linuxkerneldevelopment.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το θεμα το ξεκινησα γιατι ψαχνοντας για τη Red Hat Enterprise Linux 5 σε ελληνικα και ξενα φορουμ επεσα σε σχολια debian funs οτι RHEL 5 και ολες οι διανομες rpm ειναι για τα σκουπιδια

αν υπαρχει το Linux και προβαλει σαν μια σοβαρη εναλλακτικη λυση στα windows αυτο οφειλεται στο οτι εταιρειες οπως η Red Hat πιστεψαν σ'αυτο και ασχοληθηκαν σοβαρα και σε επαγγελματικο επιπεδο

θελουμε να τραβηξουμε και νεους χρηστες στο linux και δινουμε οδηγιες του τυπου apt get ενω υπαρχουν μια χαρα γραφικα εργαλεια που μπορει να κανει αυτο που θελει καποιος

οποιος θελει ας ανεβασει εικονες γραφικων εργαλειων της διανομης του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει ας ανεβασει εικονες γραφικων εργαλειων της διανομης του

Οχι οτι βλεπω καποια σχεση με το θεμα του νηματος...

vyxdu8.jpg

Αυτο ειναι το packagekit, που δεν υπαρχει στις περισσοτερες διανομες. Τα υπολοιπα εργαλεια ειναι τα standard εργαλεια του gnome.

 

το θεμα το ξεκινησα γιατι ψαχνοντας για τη Red Hat Enterprise Linux 5 σε ελληνικα και ξενα φορουμ επεσα σε σχολια debian funs οτι RHEL 5 και ολες οι διανομες rpm ειναι για τα σκουπιδια

Ναι οι γελοιοι του Debian το εχουν αυτο... Το RHEL παντως ειναι αθλιο για desktop χρηση.

 

θελουμε να τραβηξουμε και νεους χρηστες στο linux και δινουμε οδηγιες του τυπου apt get ενω υπαρχουν μια χαρα γραφικα εργαλεια που μπορει να κανει αυτο που θελει καποιος

Οπως λεω και πιο πανω, δεν βλεπω να εχει σχεση με το θεμα του νηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το κανετε αυτο?!

 

Οι οδηγιες τυπου apt-get κλπ μεσα σε code tags δεν δινονται με σκοπο να μυηθει καποιος στη χρηση του τερματικου, αν ειναι δυνατον!

Μια εντολη που προοριζεται για το τερματικο, ακομα και αν εχει μεγεθος 50 χαρακτηρων, ειναι ο συντομος τροπος του να πεις "πηγαινε εκει, κανε κλικ εκει, βρες αυτο, κανε δεξι κλικ" κλπ.

 

Δηλαδη το να εχει μια διανομη gui package manager ειναι συνεισφορα στο linux? Δεν νομιζω.

Σκεψου ποσα frontends υπαρχουν για το apt. Απο το παραδειγμα προς μιμηση synaptic ως το adept, που ειναι δημιουργια μονο για το kubuntu ωστε να μην υπαρχει gtk εφαρμογη σε ενα kde περιβαλλον, ολα αυτα ειναι ο γραφικος τροπος για να δουλεψεις με το apt χωρις να αγγιξεις καν το τερματικο.

 

Αλλα και παλι, βλεπεις το frontend μονο και κρινεις. Αν το synaptic δεν ειχε το apt για backend υπηρχε περιπτωση να ειναι τοσο καλο? Οχι.

 

Αν ο package manager δεν επιλυει απο μονος του τις εξαρτησεις, τοτε ποιο ειναι το κυριο ατου του? Να κανει γρηγορα αποσυμπιεση τα πακετα προς εγκατασταση? Σαφως και οχι.

 

Εχω και παραδειγματα-"μαργαριταρια" πανω και στις 2 περιπτωσεις, και μαλιστα τα ακουσα απο ανθρωπους που εχουν εμπειρια σε linux. Αν θελετε να τα αναφερω.

 

Κλεινοντας, πιστευω οτι η μεγαλυτερη συνεισφορα του debian στο linux ειναι το package management system. Επισης πιστευω οτι ολες οι διανομες συνεισφερουν, με το δικο τους εργαλειο παντα, στο bug hunting που ειναι για το κοινο καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw, χωρίς να έχω πρακτική άποψη για το rpm, απλά ανέφερα το apt για το debian ως το ατού που έχει να παραθέσει το debian, χωρίς φυσικά να το φέρνω σε αντιπαράθεση. Μ' άρεσε πολύ η λίστα που πόσταρε ο δημήτρης με το 26,8% της εισφοράς να προέρχεται από none και unknown, και το σύνολο των εταιριών που στηρίζουν το linux έμπρακτα.

 

Λείπει μια εταιρεία νομίζω... χμμμ (<-- αθεράπευτο debian troll)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μην κοροϊδευετε!

 

Αν δεν ηταν η canonical, υπηρχε περιπτωση να βλεπαμε fglrx που να δουλευει με xorg 1.5 μεσα στο 2008?

Ποιος θα εκανε την προσπαθεια να παει να "μιλησει" στην ati?

Η fedora που εχει μεγαλο μεριδιο στην αναπτυξη του xorg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ολη η αναπτυξη του xorg 1.5 οφειλεται στην fedora

(κατσε να βρω κανα λινκ κιολας)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:56 ----------

 

Κατι βρηκα

 

Xorg

Red Hat is also the largest contributor to Xorg according to this report.

http://fedoraproject.org/wiki/RedHatContributions#Xorg_developers

 

There were eight major software vendors that turned up from our analysis and that included Apple, Debian, FreeBSD/NetBSD/OpenBSD, Gentoo, Mandriva, Novell, Red Hat, and Tungsten Graphics. The biggest software company contributing to the X server has been Red Hat, with the second largest contributor being Tungsten Graphics and they had more than three times fewer commits than Red Hat. Novell / SuSE was in third. Combined, these software vendors had made up nearly 33% of the total commits over the past nine years.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=x_server_contributors&num=1

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:57 ----------

 

χμ soturin ακομα δεν βλέπω την canonical :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινοντας, πιστευω οτι η μεγαλυτερη συνεισφορα του debian στο linux ειναι το package management system.

 

Εδώ θα διαφωνήσω, γιατί νομίζω ότι μεγαλύτερη ακόμη συνεισφορά του debian είναι η ίδια η κουλτούρα του.

 

Κάθε διανομή προσφέρει ό,τι μπορεί.

 

Καλοκαίρι είναι και υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς.:lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ γιατί ενώ προϋπήρχε το deb κάποιες εταιρίες αποφασίσανε να βγάλουν νέο φορμάτ με τις ίδιες ή λιγότερες δυνατότητες, το rpm.

Σύμφωνοι, οι εταιρίες βοηθάνε πολύ στην ανάπτυξη του Linux.

Όμως μερικές προσπαθούν φασιστικά να τραβήξουν κόσμο.

 

Και στο LTSP που ξέρω και μπορώ να εκφέρω γνώμη, πολλές διανομές δουλεύουν συνεργατικά upstream - το OpenSUSE από την άλλη αναπτύσσει μη μεταφέρσιμα εργαλεία ώστε ο κόσμος να το προτιμάει.

Έτσι ακόμα κι αν τα εργαλεία που προσφέρει είναι καλύτερα, δεν το προτιμώ γιατί δεν μου αρέσει η μέθοδος που δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DIMITRISG

Αν δεν ηταν η canonical να πληρωσει ωστε να εχει εχει εγκαιρως fglrx για το 8.10, που ειχε xorg 1.5, σιγα μην βλεπαμε απο την ati fglrx με υποστηριξη για xorg 1.5 μεσα στο 2008.

Εδω η αχρηστοι δεν εχουν βγαλει ακομα τον fglrx να ειναι συμβατος με τον, εδω και μηνες stable, 2.6.29.

Ειναι συμβατος ομως με κατι προιστορικους πυρηνες 2.6.x, οπου x μονοψηφιος αριθμος, που εχουν κατι διανομες σαν τη red hat!

 

@lef50

Το οτι 9 στις 10 διανομες που ειναι βασισμενες στο ubuntu δεν ειναι ακριβως διανομες, αλλα remaster του κανονικου ubuntu, δεν σου λεει κατι αλλο?

Εμενα μου λεει οτι ο κοσμος βρηκε την ευκολη λυση του remastering για να παρουσιασει ο καθενας την δικη του αποψη για ενα "σωστο" ubuntu.

 

@alkisg

Μη μεταφερσιμα εργαλεια = ?

Το yast ας πουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...