Προς το περιεχόμενο

debian linux και ntfs συστημα αρχειων


dkoum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα θελω να εγκαταστησω debian linux (lenny) και θελω να το εχω ως κυριο λειτουργικο και θα ηθελα να ρωτησω τους δισκους με συστημα αρχειων ntfs θα μπορω να τους διαβαζω ? δηλαδη να βλεπω τα αρχεια τους

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να τους διαβάζεις και να γράφεις σε αυτούς. Ίσως το ακόλουθο σου φανεί χρήσιμο : http://technowizah.com/2006/11/debian-how-to-writing-to-ntfs.html

 

Επίσης ψάξε γενικά για το πακέτο ntfs-3g να δεις τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει (τελευταία φορά που ασχολήθηκα, λέγανε ότι δεν είναι καλό να το χρησιμοποιείς συνέχεια. Τώρα δεν ξέρω...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεις να γραφεις και να διαβαζεις κανονικα αφου εγκαταστησεις το πακετο ntfs-3g.

 

Επειδη εισαι σε stable, που εχει τον 2.6.26 και την εκδοση 1.2531 του ntfs-3g, ειναι μερικα πραγματα που πρεπει να λαβεις υποψιν:

 

- δεν γινεται να μοιρασεις μεσω samba οτιδηποτε ειναι γραμμενο πανω στο ntfs συστημα αρχειων. Αυτο γινεται λογο του συστηματος αρχειων, μιας και σε ext3 πχ το κανει κανονικα.

 

- για να μοιρασεις μεσω nfs θα χρειαστεις τουλαχιστον τον 2.6.28. Με τον πυρηνα που εχεις τωρα θα κανει λογικα kernel panic.

 

- αν τα αρχεια σου εχουν ονοματα με ελληνικους χαρακτηρες, θα πρεπει να κανεις το partition mount οριζοντας και την παραμετρο locale πχ στο fstab μου

>/dev/sda1 /mnt/windows ntfs-3g defaults,[b]locale=el_GR.UTF-8[/b] 0 0

Αυτο δεν χρειαζεται πλεον απο την εκδοση 2009.1.1 του ntfs-3g, γιατι βρισκει αυτοματα την κωδικοποιηση.

 

Και ναι, η εγγραφη και αναγνωση απο το ntfs partition προκαλει μια μικρη αυξηση της χρησης του επεξεργαστη. Κατα τα αλλα, δουλευει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που εχει φτιαξει αυτο το ζητημα

 

ηταν ενασ λογοσ- δικαιολογια που δεν εβαζα linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ και χαιρομαι που εχει φτιαξει αυτο το ζητημα

 

ηταν ενασ λογοσ- δικαιολογια που δεν εβαζα linux

 

καιρός είναι, έχουν περάσει και 14 χρονάκια, πρέπει ν' αλλάξεις λειτουργικό. :-D

 

Πάντως μην άνχεσαι καθόλου, καθημερινά τραβάω και γράφω πράγματα και όλα μια χαρά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κάνε ένα κοινό διαμέρισμα σε ntfs για να το διαβάζουν και τα δύο λειτουργικά

Αυτό έκανα κα εγώ και βρήκα τη ησυχία μου ;)

Δηλαδή?

Μπορείς να εξηγήσεις πως το εννοείς plz ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...