Προς το περιεχόμενο

Ληγμένα μελάνια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγους μήνες είχα δεί αυτό και αποφάσισα να αγοράσω 5 μελάνια από το αξίοπιστο μέλος βλακχιλ66.

Εγώ όμως επειδή ήμουν άσχετη δεν ήξερα ότι τα μελάνια λήγουν και ο άλλος βρήκε κορόιδο να τα πασάρει.

 

Το θέμα είναι ότι τώρα έχω 4 ληγμένα μελάνια και δεν τα αναγνωρίζει ο εκτυπωτής.

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω κάτι για να τα αναγνωρίσει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα αυτό με τα μελάνια (την άτυχη αγορά) θα πρέπει κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις σε χαλάει και δεν σου πάει (εντελώς φιλικά).

 

Τώρα για το θέμα σου. Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε αυτά τα μαγαζιά που ξαναγεμίζουν μελάνια. Είναι σίγουρο ότι κάτι θα κάνουν στο τσιπάκια των μελανιών σου.

Ε.. αγωρασε και κάτι από αυτούς για να σιγουρέψεις την εξυπηρέτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι ότι έχουν λήξει τα μελάνια, αλλά ότι τα cartridges είναι χαλασμένα. Πιθανά να ήταν ελαττωματική η παρτίδα και για αυτό τα σκότωνε ο αξιόπιστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερίνα αυτό με τα μελάνια (την άτυχη αγορά) θα πρέπει κάποια στιγμή να το ξεπεράσεις σε χαλάει και δεν σου πάει (εντελώς φιλικά).

 

Εντάξει ρε το ξεπέρασα, λύση ψάχνω απλά.

 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι έχουν λήξει τα μελάνια, αλλά ότι τα cartridges είναι χαλασμένα. Πιθανά να ήταν ελαττωματική η παρτίδα και για αυτό τα σκότωνε ο αξιόπιστος.

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχουν λήξει, το γράφουν, δεν γνωρίζω αν είναι ελαττωματικά πάντως έχουν λήξει.

Ως προς τον αξιόπιστο, επειδή είδα ότι συνεχίζει να πουλάει μελάνια καλά θα κάνετε να προσέχετε, και δεν το λέω από κακία ή εκδικητικότα αλλά για να μην το πάθει και κανείς άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον τα μελάνια δεν αναγνωρίζονται από τον εκτυπωτή, Τότε η κεφαλή τους (η χάλκινη επιφάνεια) είναι χαλασμένη. Αυτό συμβαίνει λόγω ελαττωματικής παρτίδας από HP, ανεξάρτητα αν τα μελάνια είναι ήδη ληγμένα ή λήγουν σε 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν νομίζω να υπάρχουν τσιπάκια σε Inkjet μελάνια...Σε laser toner οκ!

To θέμα ημερομηνίας λήξης δεν έχει καμιά σχέση με το αν έπεσες σε προβληματική παρτίδα όπως είπε φίλος...

 

Katerina

Δοκίμασες να βάλεις τα μελάνια σε άλλο εκτυπωτή ? Παίζουν εκεί ?

Ο εκτυπωτής σου είναι σίγουρα ΟΚ ?

Δοκίμασε επίσης να καθαρίσεις με pads καθαρισμού προσώπου και οινόπνευμα (αυτά για τις γυναίκες αλλά κάνουν και μια χαρά σε κομπιουτεροδουλειές γιατι δεν αφήνουν χνούδι :P) τις επαφές του μελανιού και επίσης το κάτω μέρος του μελανιού.

Στα σίγουρα αν έχει ξεραθεί μελάνι εκεί ή έχει π.χ. βρώμα ή εχουν κοπεί επαφές δεν "τα αναγνωρίζει" ο εκτυπωτής σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν νομίζω να υπάρχουν τσιπάκια σε Inkjet μελάνια...Σε laser toner οκ!

To θέμα ημερομηνίας λήξης δεν έχει καμιά σχέση με το αν έπεσες σε προβληματική παρτίδα όπως είπε φίλος...

 

Katerina

Δοκίμασες να βάλεις τα μελάνια σε άλλο εκτυπωτή ? Παίζουν εκεί ?

Ο εκτυπωτής σου είναι σίγουρα ΟΚ ?

Δοκίμασε επίσης να καθαρίσεις με pads καθαρισμού προσώπου και οινόπνευμα (αυτά για τις γυναίκες αλλά κάνουν και μια χαρά σε κομπιουτεροδουλειές γιατι δεν αφήνουν χνούδι :P) τις επαφές του μελανιού και επίσης το κάτω μέρος του μελανιού.

Στα σίγουρα αν έχει ξεραθεί μελάνι εκεί ή έχει π.χ. βρώμα ή εχουν κοπεί επαφές δεν "τα αναγνωρίζει" ο εκτυπωτής σου...

 

1.Δοκίμασα και σε άλλον εκτυπωτή και δεν παίζουν.

2.Ο / Οι εκτυπωτές είναι σίγουρα ΟΚ.

3.Ένα άλλο ληγμένο που έχω από τον ίδιο αξιόπιστο προμηθευτή δουλεύει.

 

Οπότε εχω να ρωτήσω :

Είναι θέμα τσιπακίου και ημερομηνίας λήξς ή απλά χάλασε το μελάνι? (Θα δοκιμάσω τους καθαρισμούς που μου είπες)

Τα μελάνια είναι τα HP 56-57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τεχνικός, υπάρχουν όντως μελάνια με ημερομηνία λήξης στο τσιπάκι τους.

 

Δεν έχει πρόβλημα ούτε ο εκτυπωτής της, ούτε το μελάνι. Μπορεί κάλιστα το μελάνι να είναι μια χαρά. Απλά όταν κουμπώνεις το cartidge στον εκτυπωτή, διαβάζει την ημερομηνία λήξης, κι αν αυτή έχει περάσει τότε απλά δεν στο δέχεται.

 

Το θεωρώ μεγάλη απάτη αυτό απο την κατασκευάστρια εταιρία (HP) ώστε να αναγκάζει τους πελάτες της να αγοράζει πιο συχνά μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τεχνικός, υπάρχουν όντως μελάνια με ημερομηνία λήξης στο τσιπάκι τους.

 

Δεν έχει πρόβλημα ούτε ο εκτυπωτής της, ούτε το μελάνι. Μπορεί κάλιστα το μελάνι να είναι μια χαρά. Απλά όταν κουμπώνεις το cartidge στον εκτυπωτή, διαβάζει την ημερομηνία λήξης, κι αν αυτή έχει περάσει τότε απλά δεν στο δέχεται.

 

Το θεωρώ μεγάλη απάτη αυτό απο την κατασκευάστρια εταιρία (HP) ώστε να αναγκάζει τους πελάτες της να αγοράζει πιο συχνά μελάνια.

 

Επίσης απάτη και από αυτόν που στα πουλάει.

Καμιά λύση υπάρχει για να ξεγελάσουμε τον εκτυπωτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης απάτη και από αυτόν που στα πουλάει.

Καμιά λύση υπάρχει για να ξεγελάσουμε τον εκτυπωτή?

 

Δεν διαφωνώ. Απλά αναφέρθηκα γενικοτερα στο τεχνικό θέμα κι όχι σε καθεαυτή την πώληση που έγινε.

 

Να σου πω την αλήθεια, όταν μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση, δεν είχα καταφέρει να ξεγελάσω τον εκτυπωτή. Δοκίμασα να αλλάξω ημερονηνία στον υπολογιστή αλλά φάνηκε οτι δεν συσχετίζεται με αυτήν του εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράζεις από τον κάθε τυχάρπαστο λογικό είναι να μην σου δουλέυουν.Αν θες πραγματικά αξιόπιστα μελάνια ληγμένα τότε μόνο από εμένα πρέπει να παίρνεις γιατί μονό εγώ σου δίνω τα λεφτά σου πίσω σε περίπτωση που δεν δουλεύει .

Τωρά ολά τα μελάνια των γνωστών εταιρειών που έχουν λήξει ή πάνε να λήξουν σε 2-3 μήνες 50% κάτω από την τιμή του πλαισίου και φυσικά τα χρηματά πίσω αν δεν δουλέυουν.

Οποιός ενδιαφέρεται ας μου στείλει π.μ. με τον εκτυπωτή η το κωδικό του μελανιού του.

Πάντως από την ποίρα μου σου λέω πως τα πιο άφοβα μελάνια για αγορά ακόμα και ληγμένα είναι τα CANON και τα EPSON...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δοκίμασα και σε άλλον εκτυπωτή και δεν παίζουν.

2.Ο / Οι εκτυπωτές είναι σίγουρα ΟΚ.

3.Ένα άλλο ληγμένο που έχω από τον ίδιο αξιόπιστο προμηθευτή δουλεύει.

 

Οπότε εχω να ρωτήσω :

Είναι θέμα τσιπακίου και ημερομηνίας λήξς ή απλά χάλασε το μελάνι? (Θα δοκιμάσω τους καθαρισμούς που μου είπες)

Τα μελάνια είναι τα HP 56-57

 

Αν οντως παιζουν τσιπάκια και στα inkjet , οι εκτυπωτές σου είναι ΟΚ, και δοκίμασες και σε αλλους εκτυπωτές τα μελάνια...μάλλον δεν έχουν σχέση αυτά που πρότεινα..Αυτά θα βοηθούσαν σε περίπτωση βουλωμένων...

Μια καλή βεβαια απορία αν όλοι οι εκτυπωτές εχουν τέτοιους ελέγχους στα τσιπ μελανιών....η αν παρακάπτονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά το ink level reset δοκίμασε αυτό http://tricks-collections.com/2008/11/alternate-ink-level-reset-for-cartridges-hp-21-hp-27-hp-56-hp-58-hp-22-hp28-and-hp-57/

 

το δοκίμασα για τα 21 - 22 αλλά δεν μου δούλεψε. Ισως να έχει άλλο κόλπο για να κάνεις reset και την ημερομηνία λήξης, που ίσως και εγώ έχω αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...