Προς το περιεχόμενο

download linux


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπερα ,

 

Θελω να κατεβασω τα linux και να τα περασω σε cd ωστε να τα δουλευω απο εκει . Μηπως ξερεις κανεις που θα τα βρω και πως θα το κανω? Επισης θα ηθελα να το στησω μονος μου για να μαθω κιολας να τα δουλευω καλητερα .

Ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές διανομές του Linux. Μάλλον πρέπει να διαβάσεις 1-2 πραγματάκια πριν ξεκινήσεις. http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=207677

 

 

 

Αν θέλεις να ξεκινήσεις χωρίς να διαβάσεις και να ενημερωθείς, τότε καλύτερα να ξεκινήσεις με το Ubuntu ( http://www.ubuntu.com )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σε διορθώνω ότι είναι "το linux" (επειδή είναι το λειτουργικό) γιατί κάποιος θα βρεθεί να στην πει και να μην απαντήσει σε αυτό που ρώτησες.

Τώρα για αυτό που ρωτάς...

Υπάρχουν πολλές διανομές λίνουξ που μπορείς να κατεβάσεις και από όσο ξέρω οι περισσότερες λειτουργούν και ώς live cd...δηλαδή μπορείς να μπουτάρεις από cd και να τεστάρεις κάποια βασικά πράγματα χωρίς να αλλάξεις κάτι στο pc σου...

 

Η πιο user friendly έκδοση που προτείνεται για αρχάριους είναι το ubuntu (αυτό χρησιμοπιώ κι εγώ).

http://www.ubuntu.com/ εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι και μπορεί να το κατεβάσεις σε μορφή .iso και να το γράψεις σε cd για να το δοκιμάσεις...

 

εδιτ: Επίσης η εγκατάσταση, αν αποφασίσεις να το βάλεις στο σκληρό σου, είναι πολύ απλή και ένας οδηγός θα σε βοηθήσει ακόμα και να χωρίσεις το σκληρό σου σε partition για την εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,

 

Θελω να κατεβασω τα linux και να τα περασω σε cd ωστε να τα δουλευω απο εκει . Μηπως ξερεις κανεις που θα τα βρω και πως θα το κανω? Επισης θα ηθελα να το στησω μονος μου για να μαθω κιολας να τα δουλευω καλητερα .

Ευχαριστω .

Ένα search στο google ή στο forum έκανες πριν ανοίξεις νέο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ηθελε να βαλει debian θα του ποσταρηζες τα ιδια?

ακριβώς, όσο ζητάει κάτι που μπορεί να καλυφθεί από μια αναζήτηση και είναι περιττό το νέο θέμα... http://insomnia.gr/forum/announcement.php?f=9&a=24

 

πρώτο πρώτο bullet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος κραταει τον κανονισμο κατα γραμμα ? ουτε οι mods οι οποιοι αλλες φορρες ειναι ελαστικοι και αλλες πιο αυστηροι παντα κατα την κριση τους η οποια αλλωστε ειναι βασικο στοιχειο για την λειτουργια του φορουμ θα ελεγα να τους αφησουμε να κανουν την δουλεια τους και δευτερον γιατι να μην δικαιουται καθε νεοεισερχομενος insomniac στο linux το θεμα του στην αναβαθμιση των pc γιατι ισχυει το αντιθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος κραταει τον κανονισμο κατα γραμμα ? ουτε οι mods οι οποιοι αλλες φορρες ειναι ελαστικοι και αλλες πιο αυστηροι παντα κατα την κριση τους η οποια αλλωστε ειναι βασικο στοιχειο για την λειτουργια του φορουμ θα ελεγα να τους αφησουμε να κανουν την δουλεια τους και δευτερον γιατι να μην δικαιουται καθε νεοεισερχομενος insomniac στο linux το θεμα του στην αναβαθμιση των pc γιατι ισχυει το αντιθετο?

 

Αν σου πω πώς ότι το moderation στο linux forum τελευταία γίνεται από δικά μου reports; Ο apoikos γενικά δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί.

 

Και δεν εννοώ εγώ είμαι ο μάγκας τύπος που κάνω κουμάντο, απλά επισημαίνω το ότι η ομαλή λειτουργία του forum αφορά και τους χρήστες. Οι κανόνες και η κοινή λογική υπάρχουν για να κάνουν τη δουλειά μας λίγο πιο εύκολη, ο mod θα κρίνει αν θα κάνει κάτι ή όχι, ο χρήστης θα κάνει report το θέμα/μήνυμα που κρίνει ότι πιθανώς χρειάζεται κάποια παρέμβαση (αλλαγή τίτλου, μεταφορά σε υπάρχον κτλ, δε λέω για ρουφιάνεμα) και επίσης να μαθαίνει με τον τρόπο που χρησιμοποιεί το forum να βοηθάει και τους άλλους χρήστες και τον moderator. Eγώ πχ το μήνυμα αυτό δεν το έκανα report, έκανα μια επισύμανση στο φίλο για να αντιληφθεί πώς κάποιες απορίες μπορεί να τις καλύψει χωρίς να ανοίξει νέο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπηρχε προβλημα θα ειχε καλυφθη το κενο ηδη με αλλον mod οποτε μηπως υπερβαλλεις καπως και οχι τιποτα αλλο αλλα την πληρωνουν οι νεοεισερχομενοι στο linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η πιό προσιτή έκδοση του Μονομάχου 2.4 που βασίζεται στο Ubuntu 9.04 αλλά είναι επεξεργασμένη και εύκολη για αρχάριο .

Μάθε σε αυτή και μετά την αλλάζεις σε κάτι πιό original .

 

Βέβαια απο του γνήσιους Lonuxράδες μήν περιμένεις καλό λόγο για αυτή την έκδοση .

 

Εγώ είμαι σαν και εσένα δύο εβδόμάδες είμαι στο Linux και είδα οτι στο Μονομάχο τα προγράμματα παίζουν χωρίς να ρυθμίσεις τίποτε ενώ στις άλλες διανομές πρέπει να αρχίσεις τις ρυθμίσεις και γρήγορα θα απογοητευτείς

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2734375

 

Σε όσους άρεσε ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ στην τελική του μορφή (έκδοση 2) αλλά θέλουν να έχουν και τα πλεονεκτήματα της 9.04 έκδοσης του Ubuntu σε έτοιμο Live DVD χωρίς να χρειάζεται να κάνουν την αναβάθμιση μέσω internet (μαζί με τα προβλήματα που τη συνοδεύουν) θα φανεί πολύ χρήσιμη η έκδοση 2.4 :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια ... Θα τα σκεφτω αυτα που ειπατε και θα δω τη θα κανω τελικα . Μαλλον για ubuntu το κοβω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...