Προς το περιεχόμενο

Πώς προστατεύεται το Linux ;


karaap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο εκεί και πέρα, απο όσο άκουσα (δεν το έχω ψάξει) και στον καινούριο τεράστιο Επιταχυντή Σωματιδίων που (απο όσο άκουσα - δεν το έχω ψάξει) έτρεχε μία ειδικά διαμορφωμένη έκδοση του Red Hat Linux, κατάφεραν οι (Έλληνες) Hacker να το σπάσουν και να μπουν. Οπότε, τι να λέμε τώρα...!!!

Το ότι κάποιος κάνει κάτι που δεν υποτίθεται ότι πρέπει να μπορεί να κάνει σε ένα σύστημα που τρέχει κάποιο λειτουργικό, δε σημαίνει ότι οφείλεται απαραίτητα σε ελάττωμα του συγκεκριμένου λειτουργικού. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων πρόκειται είτε για ελάττωμα κάποιας εφαρμογής που τρέχει στο λειτουργικό είτε για ανθρώπινο λάθος ή αμέλεια (π.χ. ελάττωμα στην παραμετροποίηση).

 

Οι σχετικές με ασφάλεια εγγυήσεις που ευθύνεται να παρέχει ένα λειτουργικό είναι συγκεκριμένες (π.χ. ότι θα τηρείται το σύστημα δικαιωμάτων και ιδιοκτησιών σε αρχεία και διεργασίες). Ελάττωμα ή "σπάσιμο" του λειτουργικού θεωρείται μόνο η αποτυχία του να εφαρμόσει αυτές τις πολύ συγκεκριμένες εγγυήσεις, το οποίο είναι συγκριτικά σπάνιο. Οι περισσότερες παραβιάσεις οφείλονται σε άλλες αιτίες και δεν είναι ο ρόλος του λειτουργικού να τις αποτρέψει.

 

Είναι το ίδιο με το να λέμε ότι κάποιος "έσπασε" τη μνήμη και τον επεξεργαστή κάποιου παραβιασμένου συστήματος: τα συγκεκριμένα υποσυστήματα το πιθανότερο είναι ότι έκαναν σωστά τη δουλειά που σχεδιάστηκαν να κάνουν και αυτή η δουλειά ήταν άσχετη με την παραβίαση.

 

ps. αν και έχω έναν γνωστό που είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι από τότε που χρησιμοποιεί επεξεργαστές της AMD το σύστημά του δεν κολλάει ιούς :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ps. αν και έχω έναν γνωστό που είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι από τότε που χρησιμοποιεί επεξεργαστές της AMD το σύστημά του δεν κολλάει ιούς :-D

 

Xaxaxxaxaxa καλο........!!!!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο cern χρησιμοποιούν σε κάποια μηχανήματα SL. Το deface μιας ιστοσελίδας (και τίποτα άλλο) είχε γίνει σε ένα μηχάνημα μέσω ενός Javascript που έτρεχε ένας χρήστης για να μεταφέρει αρχεία και το είχε αφήσει ανοιχτό.

Ακόμα και να είχαν καταφέρει να μπουν στον υπολογιστή εκείνο (ο οποίος πρέπει να έτρεχε windows nice) δε θα καταφέρανε να κάνουν τίποτα αππολύτως ούτε και να δουν δεδομένα, εκτός κι αν αυτός είχε αποθηκευμένους κωδικούς και είχε την ultimate access.

Τα μηχανήματα στα οποία τρέχει το πείραμα είναι καλά προστατευμένα :)

(και είναι και ελάχιστα αυτά στα οποία τρέχει linux, αν και είναι από τα πιο σημαντικά. Αυτά που πρέπει να είναι ανοιχτά 24/7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...