Προς το περιεχόμενο

Προβλημα Nautilus με Un-extended Panels


Massiv0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις προσεξα οτι εχει μερικα προβληματα οταν εχεις μια μπαρα un-extended και μερικες φορες κολλαει,πραμα που δεν συμβαινει σε καμια περιπτωση εαν ειναι Extended. Π.x. με το Λιστα παραθυρων (Windows list / Windows manager) εαν εχω ηδη ενα παραθυρο ανοιχτο οτιδηποτε και ανοιξω Firefox αντι να προσθετει το παραθυρο του Firefox στην μπαρα βγαζει μια κενη "συνεχεια" και οτι παραθυρα ηδη ανοιγμενα πειραξεις δεν αναποκρινοντε στην μπαρα εκτος εαν ανοιξεις καινουργιο η κλεισεις καποιο ηδη ανοιγμενο ... μηπως υπαρχει καποια λυση σε αυτο ? :-)

 

Ανταμοιβη: ενα υπεροχο Premium - Wallpaper στο size που θελετε σε Pm =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι οπως το λες, μαλλον προβλημα του gnome-panel ή του "applet" windows list ειναι και οχι του nautilus.

Ο nautilus το μονο που κανει στο περιβαλλον του gnome ειναι να "ζωγραφιζει" το desktop με wallpaper και εικονιδια.

 

Μπορεις να βγαλεις ενα screenshot να δω τι ακριβως εννοεις? Σε μενα παντως, gnome 2.24 σε debian testing, δεν το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h0ya4r71knx5eoja2fdn.png

 

Εκανα ελαχιστοποιηση το Pidgin και βλεπεις ακομα τι παιζει.. το δειχνει ανοιχτο και το Firefox δεν το δειχνει καν... εαν κανεις οτιδηποτε παρα να κλεισεις ενα παραθυρο η να ανοιξεις ενα καινουργιο παραμενει ετσι... δοκιμασε το και εσυ.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:59 ----------

 

Το προβλημα υπαρχει οσο παραμενει το Compiz ανοιχτο...

 

Κατι παρομοιο πρεπει να συμβαινει σε αυτον https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-panel/+bug/174471

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το panel ακριβως οπως το εχεις εσυ, δηλαδη με την windows list μονο πανω και με "χερουλια" αριστερα και δεξια, αλλα δεν καταφερα να αναπαραγω αυτο που λες.

Ανοιξα 5-6 παραθυρα μεχρι που εφτασε απεναντι και τα στριμωξε λιγο να χωρεσουν, αλλα ηταν ολα πανω εκει.

 

Αλλα...

Βρηκα στο gconf-editor την παρακατω ρυθμιση, και την αλλαξα απο 50 (αρχικη τιμη) σε 1000 αλλα δεν ειδα κατι να αλλαζει στο panel.

Επισης, ειμαι 99,9% σιγουρος οτι εχω δει την παραπανω ρυθμιση να γινεται μεσα απο καποιο μενου του windows list. Ακομα ψαχνω να την ξαναβρω.

 

Σημ. Δεν χρησιμοποιω compiz.

post-86335-129063006571_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις Compiz δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα... κοιταξα το gconf-editor αλλα δεν βρηκα κατι να το αλλαζει, εαν εχω καταλαβει καλα κολλαει σε καποια φαση και δεν ανανεωνεται σωστα =(

 

Κατι με τα γραφικα παιζει στις Un-extended μπαρες και το προκαλει,σε κανονικη Extended δεν υπαρχει προβλημα !

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:32 ----------

 

Μολις βρηκα γιατι μιλαμε εδω:

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/261716

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...