Προς το περιεχόμενο

x-buntu and youtube incompatibility


serbabis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά πρόσφατα κάνοντας δοκιμές σε διάφορες εκδόσεις του ubuntu πρατήρησα το εξής πρόβλημα:

Το youtube δεν έπαιζε σε πολλές εκδόσεις όπως : xubuntu 9.04, EeeBuntu 2.0, Ubuntu 8.10 και άλλες.

Η συμπεριφορά του Firefox με διάφορες δοκιμές ήταν η εξής: είτε κόλαγε το σύμπαν όταν πηγαινα να παίξω κάποιο βίντεο είτε δεν έπαιζε καθόλου η απλά έπαιζε το βίντεο χωρισ ήχο.

 

ψάχνοντας στο νετ διάφορες λύσεις και εφαρμόζοντάς τες το μόνο που κατάφερα ήταν χαμένος χρόνος.

 

Γνωρίζει κάποιος για τοανωτέρω πρόβλημα?

 

Σημείωση: βίντεο από το googlemovies παίζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις flashplugin για mozila?επισης μπορει να χρειαζεται να ρυθμισεις τον ηχο γενικοτερα και να μην εχεις τις επιλογες στο default.με ολα τα προγραμματα αναπαραγωγης εχεις ηχο?totem mplayer vlc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις flashplugin για mozila?επισης μπορει να χρειαζεται να ρυθμισεις τον ηχο γενικοτερα και να μην εχεις τις επιλογες στο default.με ολα τα προγραμματα αναπαραγωγης εχεις ηχο?totem mplayer vlc?

 

Ναι έχω ήχο κανονικά παντού καθώς και flash-non free-plugin αν σε βοηθάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο xubuntu είδες στα addon του firefox αν είναι ενεργοποιημένο το flash. Και κοίταξε και μέσω synaptic αν είναι εγκατεστημένο το gnash η κάποιο άλλη free έκδοση του flash. Μερικες φορές είναι εγκατεστημένες αυτές και δεν παίζει το official flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοιξεις ενα tab στο firefox και θα πας στη "σελιδα" (το γραφω σε code tags για να μην γινει smiley το :P)

>about:plugins

και θα κοιταξεις να δεις αν εχεις 2 plugins που να σου παρεχουν την λειτουργια για flash.

Συνηθως λενε στο αριστερο κουτακι του πινακα

>application/x-shockwave-flash

 

Αφου δεις τι εχεις, δες τα και απο το τερματικο για να βεβαιωθεις οτι ειναι εγκατεστημενα κανονικα και μπορει να βγει το ενα απο τα 2.

>dpkg -l | grep flash

Απο αυτα διαλεγεις να κρατησεις αυτο που λεει σχετικα με την adobe πχ σε μενα

>ii  flashplugin-nonfree                                      1:2.6                       Adobe Flash Player - browser plugin

και αφαιρεις το αλλο με ενα απλο

>sudo apt-get autoremove onoma_tou_allou_paketou

 

Κλεινεις και ξανανοιγεις τον browser σου και καθαρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you verry much for da help

 

Όμως στην περίπτωση που δεν έχω plugins (κανένα εγατεστημένο...) και βάζω το adobe flash-nonfree plugin έχω βίντεο και δεν έχω ήχο (το μοναδικό plugin που έχω)

 

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει να σηκωσεις την ενταση του ηχου απο το μικτη (διπλο κλικ στο εικονιδιο της εντασης στο tray) ή να ορισεις ρητα απο το gstreamer-properties (καρτελα Ηχου) να χρησιμοποιει alsa ή pulseaudio.

 

Κανονικα επρεπε να πω "να βγαλεις το pulseaudio και να μεινεις με alsa" κλπ, αλλα ας μην προτρεχουμε αν ολα τα αλλα σου δουλευουν καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες μετά απο πολές δοκιμές κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: όταν δεν παίζουν τα βίντεο στο youtube το μόνο που πρέπει να κάνουμε ΠΡΟΣΟΧΗ το μόνο, είναι να εγαταστήσουμε το flashplugin-nonfree από το synaptic οτιδήποτε άλλο και να δοκίμασα ακόμι και απο το σίτε της Adobe ΔΕΝ δουλεύουν και δημιουργούν επιπλοκές σε ήχο και σε browser. Οποιοδήποτε άλλο plugin σε σχέση με φλάς διαγράψτετο αλλιώς σας βλέπω με πολλά ξενυχτια ψάχνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες μετά απο πολές δοκιμές κατέληξα στο εξής συμπέρασμα: όταν δεν παίζουν τα βίντεο στο youtube το μόνο που πρέπει να κάνουμε ΠΡΟΣΟΧΗ το μόνο, είναι να εγαταστήσουμε το flashplugin-nonfree από το synaptic οτιδήποτε άλλο και να δοκίμασα ακόμι και απο το σίτε της Adobe ΔΕΝ δουλεύουν και δημιουργούν επιπλοκές σε ήχο και σε browser. Οποιοδήποτε άλλο plugin σε σχέση με φλάς διαγράψτετο αλλιώς σας βλέπω με πολλά ξενυχτια ψάχνοντας.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον serbabis. Μόνο το flashplugin-nonfree πρέπει να περνιέται.

Για να δείτε με ποιον player βλέπετε το κάθε video, πατήστε πάνω του με δεξί click και έπειτα διαλέξτε το about.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

 

Δέν ξέρεις ρε μεγάλε τι ξενύχτι έριξα για να μπορέσω να κατανοήσω το τι πραγματικά συμβαίνει...

 

τεσπα ελπίζω να έβγαλα μερικούς απο το ίδιο λούκι που πέρασα και εγώ.

 

τα λέμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...