Προς το περιεχόμενο

μεταφορα εγκαταστασης λειτουργικου μεταξυ 2 δισκων(του ιδιου η διαφορετικου η/υ)


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε ναι αυτο σκεφτομουν εξαρχης αν δεις το θεμα αλλα τωρα μου ηρθε αλλη ιδεα τουλάχιστον οσο αναφορα την μεταφορα του λειτουργικου απο εναν υπολογιστη σε ενα αλλο.δεν χρειαζεται να κανω μεταφορα αλλα να φτιαξω το δικο μου repository με τα προγραμματα που θελω και να τα περασω.

θα δοκιμασω διαφορα και θα δω τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι με μια αποτυχια δημιουργιας του δικου μου repo.

πηρα τα debs απο τον φακελο var/cache/apt/archives τα εβαλα στον φακελο home μιας αλλης εγκαταστασης δημιουργησα ενα script για dpkg-scanpackages+sources στο /bin και μετα ετρεξα το script στην τοποθεσια του φακελου με τα debs προσθεσα στο third party την τοποθεσια αλλα τιποτα..τι πηγε στραβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχτές άλλαξα σκληρό. Σύνδεσα λοιπόν τον καινούργιο στον υπολογιστή, και εκκίνησα με system rescue cd με σκοπό να μεταφέρω το λειτουργικό και τα αρχεία μου. Τα βήματα περιγραφικά είναι τα εξής:

 

  • Με cfdisk Δημιούργησα παρόμοιες κατατμήσεις (προφανώς άλλου μεγέθους μιας και ο παλιός σκληρός ήταν μικρός). Δηλαδή μια για το /, μια για το home και ένα swap.
  • mkdir /mnt/old
  • mkdir /mnt/new
  • mount /dev/sda1 /mnt/new
  • mount /dev/sdb1 /mnt/old
  • rsync -avh /mnt/old /mnt/new
  • umount /mnt/new && umount /mnt/old
  • mount /dev/sda2 /mnt/new
  • mount /dev/sdb2 /mnt/old
  • rsync -avh /mnt/old /mnt/new
  • Ρύθμιση των /etc/fstab, /boot/grub/menu.lst
  • Εγκατάσταση του grub
  • Reboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rsync είναι πολύ καλύτερο για τέτοιες δουλειές, backup κτλ λόγω τον περισσότερων επιλογών που έχει. Μια ματιά στο manual των rsync, cp θα σου λύσει τις απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...