Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για μελάνια Canon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελος, αγαπητε sapphire, μηπως μπορεις να πεις ποιες οι διαφορες μεταξυ των ip4200/ip4400/ip4500/ip4600? Γιατι ολοι παιρνουν τον ιδιο αριθμο και τυπο μελανιων.. Διαφορες ουσιαστικες, εκτος απο το περιτυλιγμα (κατα την αποψη μου ο 4500 ηταν ο πιο ασχημος της σειρας), ποιες ειναι?

 

Δεν βλέπω να έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους, είναι πανω κάτω παρόμοιες μηχανές εκτύπωση με κύρια διαφορά -κατά τη γνώμη μου- τη διάταξη και τον αριθμό των ακροφυσίων της κεφαλής εκτύπωσης του κάθε εκτυπωτή.

 

-Canon iP4200: 1856 ακροφύσια (512c, 512m, 256b, 256y, 320pgb)

-Canon iP4300: 3584 ακροφύσια (1024c, 1024m, 512b, 512y, 512pgb)

-Canon iP4500: 4608 ακροφύσια (1536c, 1536m, 512b, 512y, 512pgb)

-Canon iP4600: 4416 ακροφύσια (1536c, 1536m, 512b, 512y, 320pgb)

 

Ο αριθμός των ακροφυσίων είναι ανάλογος της ταχύτητας του εκτυπωτή, κυρίως στις καλές εκτυπώσεις. Η Canon χρησιμοποιεί τα διπλάσιο (iP4200, ip4300) ή τριπλάσιο (iP4500, iP4600) αριθμό ακροφυσίων για το cyan και το magenta, σε σχέση με το yellow και το photo black. Αυτό γίνεται επειδή ουσιαστικά οι επιπλέον συστοιχίες ακροφυσίων για αυτά τα χρώματα (cyan & magenta) ψεκάζουν μικρότερες σταγόνες, για να αποδίδουν καλύτερα τους απαλότερους τόνους. Αυτό ισοδυναμεί (περίπου) με την τακτική των 6-χρωμων εκτυπωτών, οι οποίοι χρησιμοποιούν κι επιπλέον μελάνια γι' αυτό το σκοπό. Προβάδισμα στην ποιότητα έχουν τα μοντέλα iP4500 και iP4600, ενώ ο 4200 θεωρητικά είναι πιο αργός. Βέβαια σε review έχω διαβάσει πως ο 4500 απεδείχθει γρηγορότερος του 4600, για άγνωστες αιτίες... Σχετικά με το pigment black, αυτό χρησιμοποιεί δικά του ακροφύσια, 320 ή 512, τα οποία εκτός από διαφορετικής σχεδίασης, έχουν και χαμηλότερη ανάλυση (600x600 dpi) σε αντίθεση με τα υπόλοιπα, τα οποία μπορούν να φτάσουν έως τα 9600x2400dpi (θεωρητικά πάντα).

 

Όσο για τα αναλώσιμα, όλα τα μοντέλα εκτός του iP4600 χρησιμοποιούνε μελανοδοχεία των 13 ml στα χρώματα και 26 ml στο pigment μαύρο. Ο iP4600 χρησιμοποιεί μελανοδοχεία των 9 ml στα χρώματα και 19 ml στο pigment μαύρο, πιθανόν για να είναι ελαφρύτερο και πιο κοντό σε ύψος το cartridge, επιτρέποντας έτσι τον εκτυπωτή να μπορεί να είναι πιο κοντός, άρα μικρότερος σε διαστάσεις άρα και σε κόστος παραγωγής! Επίσης τα νέα δοχεία πωλούνται φθηνότερα μεν, αλλά σε ακριβώτερη αναλογικά με την ποσότητα μελανιού τιμή σε σχέση με το CLI8 και το PGI5, και πιθανόν να έχουν και άλλο τύπο κλειδώματος στο chip τους, πιο βελτιωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω και 'γω τον 4200 και μπορώ να πω ότι τελικά τα original συμφέρουν περισσότερο, τουλάχιστον σε μένα έχω δοκιμάσει πολλούς διαφορετικούς τρόπους refill (cadridge world, ebay, imitation) και αυτό που παρατηρώ είναι ότι δεν έχουν διάρκεια.

Δυστυχώς οι περισσότεροι την πατάμε νομίζοντας ότι το φτηνό μας συμφέρει, γιατί είναι κάτι που εύκολα συγκρίνεται ενώ χαρακτηριστικά όπως ποιότητα , διάρκεια, ανθεκτικότητα μηχανήματος τα διαπιστώνουμε πιο δύσκολα και πολύ αργότερα. Αυτό το γνωρίζουν καλά οι εταιρείες και έτσι αυτό που μας πουλανε είναι κατά πολύ φτηνότερο από αυτό που νομίζουμε.

Μακάρι να κάνω λάθος, και δέχομαι οποιαδήποτε άποψη όμως εγώ θα το σκεφτώ πολύ για επιλογή μελανιών μη γνήσιων.

Όλα αυτά τα είπα για κάποιον που χρησιμοποιεί τον συγκεκριμένο τύπο εκτυπωτή και για οικιακή χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας, :-)

 

'Εχω εκτυπωτή Canon ip4200, εδω και 5 χρόνια. Κάποτε χρησιμοποιούσα μόνο αληθηνά δοχεία, τώρα τελευταία χρησιμοποιώ επαναγεμιζόμενα δοχεία. Απότ το ίδιο μαγαζί στη Στουρναρη, αγόραζα ενα δοχείο CLI-8M & CLI-8B. Το πρώτο λειτουργει κανονικά, και δείχνει και το κοκκινο φωτάκι. Στο δεύτερο, το μαύρο αναβοσβήνει το φωτάκι σε ένδειξη ότι το δοχείο δεν έχει τοποθετηθεί σωστά. Το έχω τοποθετήσει σωστά, και παρολο αυτά όταν κάνω εκτύπωση σε ασπρόμαυρο, η εκτύπωση δεν μου βγαίνει καθαρή μαύρη αλλά γκρί με ελαφρό ροζ χρώμα, δηλ. δεν χρησιμοποιεί το μαύρο δοχείο. (Όλα τα δοχεία είναι γεμάτα) :mad:

Τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον ip3300 με τα προαναφερθέντα CLI-PGI μελάνια.

 

Τώρα πια αγοράζω έτοιμα τσιπαρισμένα από ebay, χωρίς να μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα.

Αντιθέτως τα αυθεντικά μου είχαν τύχει 1-2 με χαλασμένο τσιπ μετά από λίγες χρήσεις.

 

 

Οσον αφορά το ερώτημα του soulseek, απ´οτι ξέρω δεν είναι καλό να εκτυπώνουμε με άδειο μελάνι ειδικά σε canon γιατί μπορεί να χαλάσει η κεφαλή (εφόσον δεν είναι ενσωματωμένη πάνω στο μελανοδοχείο).

 

Ενώ σε ορισμένους άλλους εκτυπωτές, υπάρχει η δυνατότητα να δουλέψουν και χωρίς να είναι τοποθετημένα όλα τα μελανοδοχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...