Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για μελάνια Canon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω τον Canon Pixma 4500. Ο εκτυπωτής έχει 2 μαύρα μελάνια. Ένα high quality (προφανώς για εκτύπωση φωτογραφιών) και ένα κλασσικό. Αυτόματα ο εκτυπωτής δυστυχώς σε ότι και αν εκτυπώσω χαλάσει το high quality μελανί και μόνο όταν μου τέλειωσε άρχισε να χαλάσει από το άλλο. Έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα πώς να επιλέγω πιο από τα 2 θέλω όποτε αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει.

 

Φχαρστω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να επιλέξεις, επειδή τα μελάνια είναι διαφορετικού τύπου, άρα χρησιμοποιούνται και σε διαφορετικά σημεία της εκτύπωσης. Συγκεκριμένα, τα CLI-8BK, CLI-8C, CLI-8M, CLI-8Y είναι τύπου dye, χρησιμοποιούνται σε όλες τις έγχρωμες εκτυπωσεις επειδή μπορούν να έχουν πολύ μικρό κόκκο και επειδή μπορούν να αναμεμειχθούν μεταξύ τους, καθότι ποτίζουν στο χαρτί. Το PGI-5BK είναι τύπου pigment, επικάθεται στην επιφάνεια του χαρτιού, άρα δεν μπορεί να αναμειχθεί με χρώματα, κι έτσι ο εκτυπωτής το χρησιμοποεί για την εκτύπωση μόνο ασπρόμαυρου κειμένου, άντε το πολύ και κανένα γραφημα αν έχει μόνο μαύρο ή γκρι. Τα pigment έχουν το πλεονέκτημα τι δίνουν πιο ζωντανό μαύρο. Στην πράξη ο εκτυπωτής ρίχνει και pigment μαύρο στις φωτογραφίες (δεν ξέρω πως το καταφέρνει), εκεί όπου υπάρχουν πολύ σκούρες περιοχές, γι' αυτό και σε μερικά σημεία η εκτύπωση γυαλίζει. Όσο για το πιο τελειώνει πιο γρήγορα, πρέπει να λάβεις υπόψη σου το γεγονός ότι τα CLI-8BK, CLI-8C, CLI-8M, CLI-8Y είναι 13 ml έκαστο, ενώ το PGI-5BK είναι 26 ml.

 

Στον δικό μου iP4600, το μελανοδοχεία χρώματος είναι 9ml, ενώ το μαύρο 19ml. Σκέψου ότι έχω αλλάξει μια φορά τα 4 χρώματα (C,M,Y,φωτό K), τώρα όλα είναι στη μέση, ενώ το Μαύρο K δεν το έχω αλλάξει ακόμη και είναι πάνω από τη μέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως πως από τα 2 μαύρα άρχισε να χρησιμοποίει το απλό αφού τελείωσε πρώτα το PGI-5BK. Το όποιο το έχω αφήσει άδειο εδώ και καιρό με την λογική να το αλλάξω αφού τελειώσει και το άλλο μαύρο. Υπάρχει όμως περίπτωση να δημιουργήσω πρόβλημα στον εκτυπωτή λόγο του ότι έχω αφήσει άδειο το PGI-5BK και συνεχίζω να εκτυπώνω?

 

ΕDIT: Επειδή μάλλον έχω κάνει λάθος από ότι λες δηλ το μαύρο που χρησιμοποίει για κείμενα και γενικά ασπρόμαυρα είναι PGI-5BK και το άλλο για εικόνες? Ή το αντίθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Canon κατά κανόνα τυπώνει κείμενα με το PGI-5BK. Και προφανώς αυτό θα θέλεις να τελειώνει σε απλή χρήση, γιατί έχοντας την ίδια σχεδόν τιμή είναι διπλάσιο σε ποσότητα από το 8άρι.

Οπότε γέμισε το 5άρι σου να μην κλαις τα λεφτά σου... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλό (κείμενα και συμπαγή μαύρα) είναι το PGI-5BK, ενώ το φωτογραφικό είναι το CLI-8BK. Το πιο πιθανό είναι ότι σου τελείωσε το CLI-8BK, όχι τόσο επειδή περιέχει τη μισή ποσότητα μελανιού, αλλά όσο επειδή χρησιμοποιείται περισσότερο: Μια φωτογραφία Α4 έχει κάλυψη σε μαύρο όσο 20 ίσως όσο και 50 σελίδες κειμένου με μαύρα γράμματα, ειδικά αν αποτελείται από πολλές σκοτεινές περιοχές.

 

Απ' όσο ξέρω, η τακτική των εκτυπωτών της Canon είναι να σου επιτρέπουν την εκτύπωση, ακόμη κι αν ένα χρώμα έχει τελειώσει. Σε βγάζει μήνυμα ότι το τάδε χρώμα έχει τελειώσει, μπλα μπλα μπλα και ίσως η εκτύπωση να μην είναι τόσο καλή. Στην περίπτωση των μοντέλων που χρησιμοποιούνε 2 μαύρα, δεν ξέρω τι ακριβώς τι παίζει...

 

Πάντως, αν σου έχει τελειώσει το CLI-5BK και ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί αποκλειστικά PGI-5BK τότε κάνεις μεν οικονομία λόγω χαμηλότερου σχετικού κόστους μελάνης, όμως θα έχεις χαμηλότερη ποιότητα εικόνας, ειδικά στους σκούρους ή γκρίζους τόνους των φωτογραφιών. Αν σου έχει τελειώσει το PGI-5BK και ο εκτυπωτής χρησιμοποιεί αποκλειστικά CLI-5BK, τότε κάνεις άσκοπη σπατάλη του φωτογραφικού και ακριβώτερου σε τιμή μελανιού για να εκτυπώνεις κείμενα και συμπαγή μαύρα, όπου όχι μόνο δεν χρειάζεται φωτογραφικό μελάνι, αλλά το PGI-5BK θα σου δώσει και πιο ζωντανό μαύρο.

 

Έχω επισυνάψει κι ένα screenshot της κατάστασης του εκτυπωτή μου, όπου όπως βλέπεις το magenta είναι στα τελειώματα... Τα 4 "λεπτά" δοχεία έχουν αντικατασταθεί 1 φορά το καθένα, ενώ το "παχύ" δοχείο (μαύρο pigment) είναι το 1ο που τοποθέτησα. Αν μπορείς ανέβασε κι εσύ μια εικόνα να δείχνει την κατάσταση του δικού σου.

post-75988-129063006493_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Βασικά είναι αυτό που έγραψα στο edit... Είχα κάνει λάθος δυστυχώς. Τόσο καιρό νόμιζα πως το PGI-5BK είναι το φωτογραφικό μελάνι και ότι το CLI-8BK ήταν το "απλό" για κείμενα κτλ

 

Όπως θα δεις και στην εικόνα το PGI έχει στεγνώσει :P

και τώρα δυστυχώς κάνω την άσκοπη χρήση όπως είπες :/

 

post-101963-129063006495_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε αλλαγή... Προφανώς τυπώνεις πολλά κείμενα με μαύρα γράμματα γι' αυτό συνέβη αυτό. Προσωπικά δεν συνιστώ γεμίσματα, επειδή βαρέθηκα τις μαλακίες τους, γι' αυτό σου προτείνω original των οποίων η τιμή δεν είναι πολύ υψηλή... για νά 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εγώ από την πρώτη στιγμή είχα προμηθευτεί 3 set χρωματών + 1 pigment μαύρο. Τώρα εσύ πρέπει να πάρεις τουλάχιστον αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.CAN00070

και λίαν συντόμως θα χρειαστείς κι αυτό:

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.CAN00073

και

Καλές εκτυπώσεις

 

Υ.Γ. Προσωπικά τον έχω καταευχαριστηθεί τον iP4600, αν και είναι πιο αργός από τον iP4500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ακριβά τα 5αρια μελάνια.

 

Για αυθεντικά μελανοδοχεία είναι από τα πιο φθηνά αναλογικά με την ποσότητα μελανιού που περιέχουνε.

 

Πιστεύετε ότι αξίζει να ρισκάρω να κάνω refill στο 5αρι μαύρο?

 

Όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω της δουλειάς μου κάνω αρκετές εκτυπώσεις με αποτέλεσμα να φεύγουν πάρα πολλά για μελάνια , κάθε αλλαγή μελανιών 61 ευρώ σύνολο!! δεν είναι και λίγο...

 

το ζήτημα είναι πως ο εκτυπωτής φυσάει (canon pixma ip4200) και όλες οι εκτυπώσεις του είναι άψογες. Όμως λόγω του υψηλού κόστους δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό για πολύ. το ζήτημα είναι τι προβλήματα μπορεί να παρουσιαστούν εαν γεμίσω τα δοχεία των μελανιών σε ενα απο τα καταστήματα catridge ή αναλώσιμο κλπ

 

εσεις τι μέθοδο ακολουθείτε? για εξοικονόμηση χρημάτων φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζήτημα είναι τι προβλήματα μπορεί να παρουσιαστούν εαν γεμίσω τα δοχεία των μελανιών σε ενα απο τα καταστήματα catridge ή αναλώσιμο κλπ

 

Με το γέμισμα θα βουλώσει η κεφαλή πιο γρήγορα απ' ότι με τα original. Με τα imitation μελανάκια, θα βουλώσει περίπου το ίδιο σύντομα όσο με τα original.

 

Όμως και στις 2 περιπτώσεις, νομίζω πως ο εκτυπωτής σου δείχνει άδειο το μελανοδοχείο και πρέπει με το μάτι να βλέπεις πότε τελειώνει το χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το γέμισμα θα βουλώσει η κεφαλή πιο γρήγορα απ' ότι με τα original. Με τα imitation μελανάκια, θα βουλώσει περίπου το ίδιο σύντομα όσο με τα original.

 

Όμως και στις 2 περιπτώσεις, νομίζω πως ο εκτυπωτής σου δείχνει άδειο το μελανοδοχείο και πρέπει με το μάτι να βλέπεις πότε τελειώνει το χρώμα.

 

μάλιστα. ευχαριστώ. αρα απο θέμα κόστους προτείνεις τα imitation ετοιμα μελάνια. ηδη το πλαίσιο έχει βάλει στα ράφια του τέτοια λόγω του χαμηλότερου κόστους.

το ζήτημα είναι ο εκτυπωτής να μην παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα με τα imitation όπως πχ να χαλάσει καμια κεφαλή , να χαλάσει αυτό το "σφουγγαράκι" που έχει για τις εκτυπώσεις πάνω απο κάθε χρώμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γεια σας παιδια.

Εχω κι εγω εναν iP4200 απο το πασχα του 2006.

Τον πρωτο χρονο τον δουλευα με original, απο τελη 2006 μεχρι σημερα με refill.

 

Να πω πως με τη στοιχειωδη συντηρηση, δηλαδη αφαιρεση μελανιων πριν φυγω διακοπες καθως και εναν καθαρισμο τον χρονο, ο εκτυπωτης δουλευει κατι παραπανω απο αψογα ακομα και σημερα.

 

Ωστοσο ναι, θα πρεπει να κοιτας με το ματι ποσο μελανι εχει μεινει, καθως η πλακετα που αποθηκευει τη ποσοτητα που εχει μεινει παυει να λειτουργει μετα τα ξαναγεμισματα.

 

Βεβαιως δεν κανω παρα πολλες εκτυπωσεις, μπορει να περασουν και 2 βδομαδες χωρις να εκτυπωσω τιποτα, αλλα μπορει να θελω να βγαλω κι ενα εγγραφο 100 σελιδων με μιας.

 

Τα ξαναγεμισμενα μελανια κοστιζουν 5 και 7 ευρω αντιστοιχα, οποτε πιστευω οτι εχω γλυτωσει παρα πολλα χρηματα ολα αυτα τα χρονια, περιπου η μιση τιμη.

 

Τελος, αγαπητε sapphire, μηπως μπορεις να πεις ποιες οι διαφορες μεταξυ των ip4200/ip4400/ip4500/ip4600? Γιατι ολοι παιρνουν τον ιδιο αριθμο και τυπο μελανιων.. Διαφορες ουσιαστικες, εκτος απο το περιτυλιγμα (κατα την αποψη μου ο 4500 ηταν ο πιο ασχημος της σειρας), ποιες ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Εχω κι εγω εναν iP4200 απο το πασχα του 2006.

Τον πρωτο χρονο τον δουλευα με original, απο τελη 2006 μεχρι σημερα με refill.

.

 

και γω τον ίδιο εκτυπωτή έχω. απο πού έκανες refill? μονος σου το έκανες? και όσον αφορά τις εκτυπώσεις, όταν θες να εκτυπώσεις μια φωτογραφία στην βγάζει τόσο καλή όσο με τα original μελάνια?

 

παντως κάποιο πρόβλημα δεν έχεις δει γενικά που να θέλει αλλαγή ανταλλακτικού και τέτοια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν κανω πολλες εκτυπωσεις φωτογραφιων υψηλης ποιοτητας, αλλα το λιγο που εχω δοκιμασει σε Α4 γυαλιστερο φωτογραφικο χαρτι, δεν ειδα καποια διαφορά. Σε ολες τις περιπτωσεις η εκτυπωση ηταν πολυ καλη.

 

Προς το παρον δεν εχω αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα. Εκτος οτι δεν μπορω να δω τη ποσοτητα του μελανιου που εχει μεινει.

Για καθε μελανι που αδειαζε κι εβαζα ξαναγεμισμενο, επρεπε να κρατησω 4 δευτερολεπτα πατημενο το κουμπακι το κιτρινο που αναβοσβηνε για να εκτυπωσει.

Αυτο εγινε μια φορα - την πρωτη - που εβαλα καποιο ξαναγεμισμενο μελανι σε καθε θεση.

Τωρα τα δειχνει ολα αδεια και εκτυπωνει μια χαρα :P

 

Παντως και κατι να παθει, θεωρω οτι πλεον εχει βγαλει και με το (πολυ) παραπανω τα λεφτα του, οποτε... πεταμα και αλλος :-D

 

Ξαναγεμισμα σε καταστημα ξαναγεμισματος.

Ανοιγουν τρυπα, ξεμιζουν με μελανι, και ξανακλεινουν με ελαχιστη σιλικονη και αυτοκολλητη ταινια. Κολλανε και ενα στικερακι που λεει ποσες φορες εχει ξαναγεμισει το μελανι. Πανω απο 5 δεν αφηνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...