Προς το περιεχόμενο

VLC mdia player 0.8.6e Το μενού......


karaap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το Ubuntu 8.04.

 

Βάζω ένα DVD ( αγοραστό ή δικό μου φτιαχτό) και πάω να το ανοίξω με το

 

VLC mdia player 0.8.6e .

 

Αρζίζει να παίζει εμαφανίζεται το menu με την έναρξη , ρυθμίσεις , κεφάλαια αλλά δεν μπορώ να επιλέξω κάποια απο αυτά .

Ουτε με το ποντίκι ούτε με τα πλήτρα ακούει .

 

Τι πρέπει να κάνω για να μπορώ να επιλέγω ;

 

Ποιό πρόγραμμα παίζει VCD ;

 

Εχω και το Totem αλλά αυτό δεν βγάζει καθόλου menu

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις εγκατεστημενο το πακετο libdvdnav που ειναι για το navigation στα μενου του dvd?

 

http://packages.ubuntu.com/hardy/libdvdnav4

 

Για να δεις αν το εχεις εγκατεστημενο κανεις ενα

>dpkg -l | grep libdvdnav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν έβαλα τον κώδικα που μου έδωσες μου έβγαλε "ii libdvdnav4 0.1.10-0.2 The DVD navigation library |"

 

Ομως εγώ το επανεγκατέστησα .

 

Μάλλον με τις ρυθμίσης του VLC κάτι παίζει γιατί κάποια στιγμή κατα τύχη έβαλα τις σωστές ρυθμίσεις και έπαιξε με το menu να επιλέγεται και με ελληνικά .

 

Στο επιτραπέζιο PC δεν θυμάμαι αλλά κατάφερα και εγκατέστησα το Ununtu 9.04 παραλληλα με τα winsows .Σε αυτό το VLC παίζει κανονικά .

 

Τώρα θέλω να κάνω το ίδιο με το Laptop

Εκτελώ τον wibi αλλά κάτι δεν πάει καλά και δεν εγκαθίστανται .

Το Ununtu 8.04 όμως εγκαθίσταται κανονικά .

 

Εχεις εγκατεστημενο το πακετο libdvdnav που ειναι για το navigation στα μενου του dvd?

 

http://packages.ubuntu.com/hardy/libdvdnav4

 

Για να δεις αν το εχεις εγκατεστημενο κανεις ενα

>dpkg -l | grep libdvdnav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα το εχεις εγκατεστημενο, και κατι παιζει με τις ρυθμισεις του vlc.

 

Συμβουλη:

Αν εχεις το .iso του 9.04 καμμενο σε δισκακι, κανε boot με αυτο και κανονικη εγκατασταση του ubuntu και μην βασιζεσαι σε wubi και λοιπες πατεντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξη έπαιξε .

 

Το πολύ πείραγμα με τις ρυθμίσεις έφταιγε.

 

Μόλις το άφησα ήσυχο και πάτησα μόνο το "άνοιγμα " έπαιξε κανονικά .

 

Για το άλλο που λές με το Ubuntu 9.04 το κατεβάζω απο το ιντερνετ σε iso μετά με το nero το αποσυμπιέζω και το γράφω σε DVD .

 

Μετά απο το δισκάκι αυτό θα μπορώ να κάνω παραλληλη εγκατάσταση ή θα σβήσει τα windows και θα γράψει τι Ubuntu 9.04 μόνο

 

Ευχαριστώ

 

Αρα το εχεις εγκατεστημενο, και κατι παιζει με τις ρυθμισεις του vlc.

 

Συμβουλη:

Αν εχεις το .iso του 9.04 καμμενο σε δισκακι, κανε boot με αυτο και κανονικη εγκατασταση του ubuntu και μην βασιζεσαι σε wubi και λοιπες πατεντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το άλλο που λές με το Ubuntu 9.04 το κατεβάζω απο το ιντερνετ σε iso μετά με το nero το αποσυμπιέζω και το γράφω σε DVD .

 

Μεγαλο λαθος.

 

1) Αν το κανεις αυτο σε οποιοδηποτε .iso που περιεχει τα αρχεια εγκαταστασης ενος λειτουργικου, αμεσως χανεις την ικανοτητα του να κανει boot απο το cd (bootability), γιατι τα αρχεια που του δινουν αυτη την ικανοτητα ΔΕΝ φαινονται μεσα στο .iso, αρα δεν υπαρχουν και μετα την "αποσυμπιεση". Για να τα δεις θες καποιο προγραμμα σαν το isomaster (για linux) ή το isohunter (για windows, κανει και πολλες αλλες δουλειες).

 

2) Αν το λειτουργικο σου

 

α) αποκρυπτει τις επεκτασεις των αρχειων και

β) εμφανιζει ενα .iso αρχειο με ενα εικονιδιο ομοιο με αυτο ενος συμπιεσμενου αρχειου,

 

φταει το λειτουργικο και το προγραμμα αντιστοιχα. Τα .iso ΔΕΝ ειναι για αποσυμπιεση, αλλα για αμεση εγγραφη σε δισκακι με μια συγκεκριμενη λειτουργια που εχει το καθε προγραμμα εγγραφης cd/dvd. Και κακως το προγραμμα δινει το ιδιο εικονιδιο.

 

Τα ιδια ελεγα και εδω

http://insomnia.gr/forum/showthread.php?t=314814

 

Αφου κανεις boot με το live cd...

Πριν κανεις οποιαδηποτε εγκατασταση, κανεις ενα μικρο partition* για να βαλεις μεσα εκει το ubuntu. Αν δεν το κανεις εσυ, μαλλον θα σε ρωτησει πριν το κανει ο installer, αν δεν του πεις να παρει ολο το δισκο φυσικα!

 

Την διαδικασια την λεω αναλυτικα εδω

http://insomnia.gr/forum/showthread.php?t=315644

 

* Βασικα θες 2 partitions τουλαχιστον, ενα για τα αρχεια του λειτουργικου, σαν το C: και ενα ακομα για το swap (pagefile).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...