Προς το περιεχόμενο

Παράξενο πρόβλημα με ίντερνετ


AfterForever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Κάθε φορά που επανεκκινώ από windows 7 σε ubuntu 9.04 συμβαίνει το εξής παράδοξο, το ίντερνετ δε δουλεύει. Συγκεκριμένα, ενώ η σύνδεση με το ρούτερ δουλεύει κανονικά, όταν πάω να μπω σε κάποια σελίδα είτε να συνδεθώ με το emesene, μου λέει ότι η σύνδεση δεν είναι εφικτή. Σα να μην έχει συνδεθεί το ρούτερ στο ίντερνετ ένα πράγμα. Το πρόβλημα λύνεται μόνο με επανεκκίνηση του ρούτερ (ακόμα και αποσύνδεση να κάνω και επανασύνδεση, πάλι δε μπαίνει πουθενά).

Γιατί ισχύει αυτό και έχει κάποιος να προτείνει κάποια λύση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ρούτερ συνδέεσαι ασύρματα ή με ethernet;

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα σε ένα σχετικά νέο μηχάνημα με ethernet. Σαν να μην υπήρχε η κάρτα δικτύου! Δηλαδή τα Windows την απ ενεργοποιούσαν! Άμα έκλινα ρουτερ+PC και ανοίγοντας έμπαινα σε Kubuntu - όλα καλά ! Λύσαμε το θέμα συνδέοντας ρουτερ με PC με USB καλώδιο (είχε το ρουτερ έξοδο USB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε τον παρακμιακο network manager και βαλε κατι σωστο.

 

Δες τι εχω πει εδω και βαλε κατι αλλο.

http://insomnia.gr/forum/showthread.php?t=314916

Συμφωνώ απόλυτα. Είχα παρόμοιο πρόβλημα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιγε αφού όλες οι ρυθμίσεις φαίνονταν σωστές. Μόλις έβγαλα το network manager και έβαλα το wicd όλα δούλεψαν ρολόϊ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες την πατήσαμε. Έβαλα τον wicd και όχι μόνο το πρόβλημα δε λύθηκε, αλλά τώρα το κάνει ακόμη και αν κάνω restart το router.

Τι κάνουμε τώρα;

ΥΓ. Ενσύρματη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις οτιδηποτε βοηθητικο για τις συνδεσεις δικτυου, και το wicd δηλαδη, και κανεις οτι λεω στο post μου αν θελεις σταθερη ip.

 

Αν θες απο dhcp, βαζεις οπου λεω static, dhcp και παραλειπεις αν θες τις απο κατω γραμμες (address, netmask, gateway). Φυσικα, πρεπει να σιγουρευτεις οτι το router σου δινει ips μεσω dhcp.

 

Αν θες κατι απλο με gui, βαλε το gnome-network-admin που αποθηκευει τις ρυθμισεις του δικτυου στο /etc/network/interfaces και δεν δρα σαν "layer". Θα το βρεις στο System > Administration > Network.

 

Κανε και ενα

>lspci | grep Ethernet

να μαθουμε και τι καρτα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το ίδιο συμβαίνει. Αν επανεκκινήσω το δίκτυο (/etc/interf/netw restart) τότε λειτουργεί μόνο.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Να βάλω να το κάνει κάθε φορά στην εκκίνηση να ξεμπερδεύουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ενα χρονο περιπου βρηκα την ιδια καρτα δικτυου, πανω στην ιδια μητρικη, οταν πηγα να στησω ενα fileserver με debian.

 

Κανενα απο τα οσα "tips" διαβασα στο internet δεν δουλεψε, και τελικα του εβαλα μια κανονικη καρτα δικτυου και ησυχασα.

 

Δωσε μου λιγο χρονο μηπως βρω καποιο απο αυτα τα "tips".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχες και εσύ ανάλογο πρόβλημα;

Ντάξει μην χάνεις χρόνο, δεν είναι κάτι με το οποίο δε μπορώ να ζήσω. Άλλωστε δεν έχω βασικό λειτουργικό το jaunty. Απλά μου κάνει εντύπωση που ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα. Ευχαριστώ όπως και να' χει ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιταξω, αν και απ'οτι βλεπω στο wiki του gentoo ο συγκεκριμενος driver περιλαμβανεται στον πυρηνα απο την εκδοση 2.6.21!

 

Μηπως ειναι blacklisted καποιο module? Τι αλλο να πω?

Το ονομα του module ειναι atl1e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έκανα modprobe, έγινε κανονικά δε μου έβγαλε κάποιο σφάλμα.

Να σε ρωτήσω, πως μπορώ να επαναφέρω τη ρύθμιση του δικτύου να την κάνει ο network-manager; Ο default του gnome δηλαδή;

Τον έκανα πάλι εγκατάσταση, προσπάθησα να επαναφέρω το /etc/network/interfaces αλλά προφανώς δε θυμάμαι τι έσβησα και δε μου δουλεύει. Πάνω το εικονίδιο μου βγάζει wired device: not managed.

Πως το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση; Δηλαδή το δίκτυο να είναι managed από τον network-manager;

Και θα αρχίσουμε αποκεί να δούμε αν πάλι με ένα init.d/networking restart απλώς κάνω τη δουλειά μου.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:15 ----------

 

Αυτό νομίζω ότι είναι το default ε;

>
# The loopback interface
auto lo
iface lo inet loopback

Πως μπορώ τώρα να χειριστώ το δίκτυο από το gnome network manager, ξέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...