Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το (ασυρματο?) δικτυο


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Εδω και 2-3 μερες αντιμετωπιζω το παρακατω περιεργο προβλημα στο laptop.

 

Οταν κατεβαζω κατι αρκετα μεγαλο ή κανω streaming απο το internet, η συνδεση μου, με τον εκαστοτε σερβερ, διακοπτεται για λιγο (5-10 δευτερολεπτα) ή τελειως! Επανερχεται βεβαια χωρις να κανω επανεκκινηση του service του δικτυου, αλλα οταν επανερχεται ειτε εχει χαλασει εντελως το stream, ειτε αναγκαζομαι να ξανακατεβασω παλι απο την αρχη οτι κατεβαζα. Ενα παραδειγμα φαινεται στην εικονα με το wget.

Το wget εχει και -c παραμετρο για τετοιες περιπτωσεις, αλλα λεμε τωρα.

 

Κατα την διαρκεια της διακοπης:

- Μπορω να κανω ping απο και προς το laptop.

- Μπορω να ανοιξω τη σελιδα του router απο το laptop.

- Εχω ασυρματο σημα στο laptop, στα πλαισια του λογικου, γιατι ειναι λιγο μακρια απο το router, αρα δεν πεφτει το σημα.

- To desktop κατεβαζει κανονικα, αρα δεν ειναι προβλημα ISP.

 

Επισης δοκιμασα να παω να τεσταρω το laptop πιο κοντα στο router, αλλα παλι τα ιδια.

 

Τι μπορει να φταει? Σκεφτομαι οτι κατι παιζει με το ασυρματο, αλλα δεν ξερω να το διαγνωσω.

 

Πληροφοριες

- Και τα 2 pc εχουν debian testing, σταθερες ip και ολα τα συναφη περασμενα κανονικα (πχ dns servers).

- Το router ειναι ενα sagem 1500 WG, εκπεμπει σε mixed mode (11b + 11g), εχει το dhcp κλειστο και wep encryption για το κλειδι. Διαλεξα wep επειδη μπλεχτηκα πολυ να βαλω wpa κλειδι στο debian χωρις network manager ή καποιο βοηθημα!

- Η ασυρματη καρτα του laptop ειναι

>00:0a.0 Ethernet controller: Linksys, A Division of Cisco Systems [AirConn] INPROCOMM IPN 2220 Wireless LAN Adapter (rev 01)

και ΔΕΝ εχει native linux driver! Παιζει μια χαρα μεσω του ndiswrapper. Οδηγιες ειχα βρει στο wiki του gentoo.

 

Και κατι ακομα, ασχετο:

Επειδη κοιμαμαι λιγα μετρα μακρια απο το router, γινεται να κλεισω καποιο απο τα 11b ή 11g για να μειωσω την ακτινοβολια?

post-86335-129063006315_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχεια των "εξετασεων"...

 

Το dmesg δεν λεει τιποτα την στιγμη της διακοπης και οσο διαρκει αυτη.

 

Εκανα μερικα πειραματα, κλεινoντας αρχικα το 11g. Τα ιδια.

Μετα εκλεισα το 11b και σαν να πηγε λιγο καλυτερα. Η ληψη του παραπανω .iso σταματησε στο 86% και χρειαστηκα 4 retries με wget -c για να τελειωσει! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Επισης παρατηρησα μια πτωση στο σημα του ασυρματου ~10%. Επεσε στο 32% και εχει μεινει εκει απο τοτε!

 

Κατι ακομα που ισως να εχει σχεση με το παραπανω.

Χρειαστηκε καποια στιγμη πριν λιγες βδομαδες να συνδεθω στο ασυρματο δικτυο ενος ξενοδοχειου. Παρολο που δεν ειχα καποιο προβλημα τοτε, ειδα οτι μου αλλαξε τους dns servers σε 195.170.0.2 και 195.170.2.1

Με ενα whois βλεπει καποιος οτι ειναι της otenet, αλλα γιατι δεν ειναι οι "μαμα" dns servers?

Εννοειται οτι τους ξαναλλαξα σε 195.170.0.1 και 195.170.2.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι πρόβλημα ή του ndiswrapper ή του router σου με πιθανότερη εκδοχή την πρώτη. Ίσως ζορίζεται να κρατήσει το socket ανοιχτό γιατί πρέπει να περάσει από κάποια extra layers μέχρι να φτάσει στο TCP. Δέν έχω να σου προτείνω κάτι, δέν είχα ποτέ κάρτα που να παίζει με ndiswrapper, αν δεν βρείς παρόμοια reports σε forums και mailing lists μπορεί και να είναι βλακεία αυτό που σου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την προταση σου nullscan.

 

Μαλλον θα το κρατησω οπως ειναι σε 11b και θα δανειστω ενα speedtouch 585 να κανω και αλλες δοκιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο λιγες μερες σε 11b μονο, και καμια βελτιωση στο παραπανω προβλημα, σημερα εφτασε μεχρι 23% το σημα! Ειναι το χαμηλοτερο σημειο που εχει φτασει ποτε, με εξαιρεση το 0! Και αυτο χωρις να μετακινησω το λαπτοπ εκατοστο απο την αρχικη του θεση και με αρχικο σημα (σημερα το πρωι) 51%, που ειναι και το μεγιστο που εχω δει.

 

Το γυρισα σε 11g και θα το κρατησω ετσι για λιγες μερες.

 

Σκεφτηκα να παρω μια καρτα για να τελειωνω με τα παρατραγουδα του ndiswrapper, αλλα δεν ξερω πως να την αναζητησω. Δεν θελω να ειναι usb ή pcmcia, αλλα ενα "module" που μπαινει μεσα στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω κατι που να μπαινει εξωτερικα γιατι συνηθως το χανω. Προσφατα ανακαλυψα στο πλεον απιθανο σημειο το χαμενο μου bluetooth dongle που το ειχα ξεγραμμενο απο περυσι!

 

Λεω να δανειστω αυτη απο ενα φιλο, μιας και ξερω οτι παιζει με την μια σε linux λογω realtek και να κανω τα ιδια τεστ.

 

Πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα αυτες τις μερες!

 

Και κατι ακομα περιεργο.

Εχοντας ενεργο μονο το 11b, δοκιμασα να κατεβασω το παραπανω .iso του debian την Παρασκευη, μεγεθους ~150MB και τα εφτυσε γυρω στο 80%. Μετα συνεχισε με retries.

Χτες, δοκιμασα να κατεβασω ενα αλλο .iso μεγεθους 400+ MB, και παλι σταματησε γυρω στο 80% για να συνεχισει με retries! Συμπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω κατι που να μπαινει εξωτερικα γιατι συνηθως το χανω. Προσφατα ανακαλυψα στο πλεον απιθανο σημειο το χαμενο μου bluetooth dongle που το ειχα ξεγραμμενο απο περυσι!

 

Λεω να δανειστω αυτη απο ενα φιλο, μιας και ξερω οτι παιζει με την μια σε linux λογω realtek και να κανω τα ιδια τεστ.

 

Πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα αυτες τις μερες!

 

Και κατι ακομα περιεργο.

Εχοντας ενεργο μονο το 11b, δοκιμασα να κατεβασω το παραπανω .iso του debian την Παρασκευη, μεγεθους ~150MB και τα εφτυσε γυρω στο 80%. Μετα συνεχισε με retries.

Χτες, δοκιμασα να κατεβασω ενα αλλο .iso μεγεθους 400+ MB, και παλι σταματησε γυρω στο 80% για να συνεχισει με retries! Συμπτωση?

 

δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις αν και δεν νομίζω να παίξει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχεια των τεστ...

Παρατηρησα οτι το προβλημα εμφανιζεται μετα απο λιγες ωρες ενασχολησης με το λαπτοπ, αρα μπορει να παιζει ρολο και το οτι ζεσταινεται? Εχω ενεργα τα απαραιτητα modules για frequency scaling και επιτηρηση των θερμοκρασιων και τα βλεπω ολα απο το conky.

 

Αλλο κουφο. Παρατηρησα οτι θετοντας στο wget ενα οριο για την ταχυτητα της ληψης που θα κανει, πχ 90 kb/sec, δεν χανει την συνδεση ποτε και δεν πεφτει ποτε κατω απο το οριο (αντε να παει 89 kb/sec >> κλαιν)! Και αυτο με το σημα να πεφτει ακομα και κατω απο το 40%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Πριν λιγο, αφου εχω ηδη κατεβασει μερικες εκατονταδες MB, παρουσιαστηκε το ιδιο ακριβως προβλημα στο desktop (ethernet συνδεση, σταθερη ip κλπ).

 

Δεν σταματαει απλα η συνδεση, πεφτουν τα παντα και παιρνω πχ σφαλμα 404 στον firefox.

 

Μηπως να παρω ενα τηλεφωνο τον ΟΤΕ?

Αν δεν φταιει ο ΟΤΕ, σιγουρα φταει το sagem και παω να κοιταξω στις αγγελιες για ενα speedtouch να τελειωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...