Προς το περιεχόμενο

linux upgrade to 9.04?


dmtrskrk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αν κανω upgrade σε ubuntu 9.04 μεσα απο τα ubuntu απο το update manager θα χασω ολα μου τα προγραμματα;;επισης τι σημαντικες διαφορες υπαρχουν μεταξυ 8.10 και 9.04 ;;;;;;;;;;;;;; (αρχαριος απο linux)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν κανω upgrade σε ubuntu 9.04 μεσα απο τα ubuntu απο το update manager θα χασω ολα μου τα προγραμματα;;επισης τι σημαντικες διαφορες υπαρχουν μεταξυ 8.10 και 9.04 ;;;;;;;;;;;;;; (αρχαριος απο linux)

 

προσωπικη μου αποψη, να κανεις καλυτερα clean install παρα upgrade (ειτε απο terminal ειτε απο update manager).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Οχι, τα προγραμματα σου θα μεινουν οπως ειναι, και πολλα θα αναβαθμιστουν στη νεα εκδοση.

 

β) - Νεοτερος πυρηνας > μεγαλυτερη υποστιριξη σε hardware

- Νεοτερες εκδοσεις προγραμματων και νεα προγραμματα > τερμα πλεον οι μακροσκελεις οδηγιες για το πως κανεις εγκατασταση το wicd!

- Xorg 1.6 > αλλα μιας και εχεις nvidia, προχωρα αφοβα

 

γ) Με οποιον και απο τους 2 τροπους να την κανεις, το apt ειναι αυτο που θα κανει ολη τη δουλεια απο πισω, οποτε δεν εχει σημασια. Αν ανησυχεις, παρε ενα backup το home σου για παν ενδεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Οχι, τα προγραμματα σου θα μεινουν οπως ειναι, και πολλα θα αναβαθμιστουν στη νεα εκδοση.

 

β) - Νεοτερος πυρηνας > μεγαλυτερη υποστιριξη σε hardware

- Νεοτερες εκδοσεις προγραμματων και νεα προγραμματα > τερμα πλεον οι μακροσκελεις οδηγιες για το πως κανεις εγκατασταση το wicd!

- Xorg 1.6 > αλλα μιας και εχεις nvidia, προχωρα αφοβα

 

γ) Με οποιον και απο τους 2 τροπους να την κανεις, το apt ειναι αυτο που θα κανει ολη τη δουλεια απο πισω, οποτε δεν εχει σημασια. Αν ανησυχεις, παρε ενα backup το home σου για παν ενδεχομενο.

οκ ευχαριστω για τις πληροφοριες ...... :mrgreen: B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχώ κάνει άπειρα upgrade και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα αν και αρκετές φορές έχω διαβάσει για προβλήματα που βγήκαν σε άλλους. Πρωτού ξεκινήσεις το upgrade καλό είναι να πάρεις ένα backup όλα τα σημαντικότερα αρχεία σου. Για να κάνεις upgrade πάτα alt+f2 και δώσε

 

update-manager

 

στο νέο παράθυρο που θα ανοίξει απλά πάτα στο κουμπάκι που λέει για upgrade στην νέα έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...