Προς το περιεχόμενο

προβλημα με boot


popolaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο λαπτοπ εχω εναν σκληρο (160 GB) χωρισμενο σε δυο partition (40 GB / 120 GB). στον 40αρι εχω τα vista και στα υπολοιπα εχω διαφορα πραγματα....

κατεβασα τα καινουργια ubuntu και τα εγκατεστησα στον 120 σε εναν φακελο των 10 GB...

οποτε στο Boot ειχα για επιλογη ειτε τα βιστα ειτε τα λινουξ.

κατεβαζοντας καποια update των vista και κανοντας installation οταν κανεις restart κανει configuration και κατα το κλεισιμο και κατα το ανοιγμα των windows...

κατα το ανοιγμα λοιπον το συστημα κολουσε και εκανε απο μονο του restart χωρις εν τελει να μπαινει στα windows...

 

η πιο ευκολη λυση που μπορουσα να κανω εκεινη τη στιγμη ειναι το format. μπουταρα με λινουχ μετεφερα μερικα αρχεια που ειχα στο desktop των windows μεσα στα lixoun και οχι στο δευτερο partition (μιας και ηταν παραπανω απο full). κανω format και φυσικα το αρχικο dual boot χαθηκε...

 

πως μπορω να παρω τα αρχεια που αποθηκευσα μεσα στα linux??? ετρεξα ενα live cd των ubuntu αλλα αυτο δεν εγινε δυνατο...

 

ΒΟΗΘΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσω boot disk μπαινω...

 

απο αυτο που εχω εγκατεστημενο μεσα στο σκληρο μου δισκο, οχι

 

μαλλον τα vista πειραξαν τον Grub δοκιμασε το Super Grub θα βρεις πολλα post που αναφερονται στο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι ακομα πιο θεμελιωδες...

 

Πως εγκατεστησες το ubuntu? Μεσω wubi ή με κανονικη εγκατασταση?

Ρωταω επειδη αναφερεις οτι το ubuntu εγκατασταθηκε σε ενα φακελο των 10 GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το rar αρχειο απο την σελιδα του ubuntu και το ετρεξα μεσα απο τα windows....

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:41 ----------

 

εβαλα να τρεξει και το supergrubdisk και στο boot μου ζηταει floppy.... οτι να ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το rar αρχειο απο την σελιδα του ubuntu και το ετρεξα μεσα απο τα windows....

 

Αρα δεν εκανες κανονικη εγκατασταση, αλλα δηθεν εγκατασταση που ειναι αυτη μεσω wubi! Αρα οτι και να ακουσεις για grub δεν εχει οφελος.

 

Ας παρουμε ενα ενα τα βηματα που εκανες...

1) Κατεβασες το αρχειο απο το site του ubuntu, που παρεπιπτοντως δεν ειναι .rar αλλα .iso και προοριζεται για εγγραφη σε cd! Αυτο θα το εβλεπες αν το λειτουργικο σου σου επετρεπε να δεις τις επεκτασεις των αρχειων.

 

2) Το εκανες extract και εκανες διπλο κλικ στο setup για να το βαλεις σαν ενα ακομα προγραμμα για windows. Και μπηκε κανονικα και δουλεψε. Η λειτουργια του linux πλεον κρεμεται απο την σωστη λειτουργια των windows!

 

3) Καποιο update τον windows, για καποιο λογο, χρειαστηκε να αλλαξει το αρχειο του bootloader που λεει τα περι λειτουργικων συστηματων.

 

4) Κατι δεν πηγε καλα με το update, αρα πλεον δεν μπορει να μπει στα windows. Εχοντας ενεργη και την "αυτοματη επανεκκινηση σε περιπτωση σφαλματος", το συστημα σου επανεκκινει οταν συμβαινει το σφαλμα, χωρις εσυ σαν τελικος χρηστης να ξερεις την αιτια. Κανονικα θα εβγαζε μια μπλε οθονη.

 

5) Και μιας και τα windows πλεον δεν δουλευουν, δεν δουλευει και το linux.

 

Απο ολα οσα ειπα, μονο η πρωτη προταση στο 1 εχει να κανει με linux, αρα κατα τη γνωμη μου κακως ζητας βοηθεια εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα κατάλαβα καλά, όπως τα λέει ο jim_p είναι, αλλά ευτυχώς είχες βάλει τον εικονικό σκληρό (10 Gb) του Ubuntu στο D: (το partition των 120 Gb) και επομένως το έχεις ακόμα.

 

Αν ναι, μπορείς να ακολουθήσεις τα παρακάτω για να κάνεις mount τον εικονικό αυτό δίσκο και να ανακτήσεις τα αρχεία σου:

https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide#How%20can%20I%20access%20my%20Wubi%20install%20and%20repair%20my%20install%20if%20it%20won%27t%20boot?

https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide#How%20can%20I%20access%20the%20Wubi%20files%20from%20Windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν εκανες κανονικη εγκατασταση, αλλα δηθεν εγκατασταση που ειναι αυτη μεσω wubi! Αρα οτι και να ακουσεις για grub δεν εχει οφελος.

 

Ας παρουμε ενα ενα τα βηματα που εκανες...

1) Κατεβασες το αρχειο απο το site του ubuntu, που παρεπιπτοντως δεν ειναι .rar αλλα .iso και προοριζεται για εγγραφη σε cd! Αυτο θα το εβλεπες αν το λειτουργικο σου σου επετρεπε να δεις τις επεκτασεις των αρχειων.

 

2) Το εκανες extract και εκανες διπλο κλικ στο setup για να το βαλεις σαν ενα ακομα προγραμμα για windows. Και μπηκε κανονικα και δουλεψε. Η λειτουργια του linux πλεον κρεμεται απο την σωστη λειτουργια των windows!

 

3) Καποιο update τον windows, για καποιο λογο, χρειαστηκε να αλλαξει το αρχειο του bootloader που λεει τα περι λειτουργικων συστηματων.

 

4) Κατι δεν πηγε καλα με το update, αρα πλεον δεν μπορει να μπει στα windows. Εχοντας ενεργη και την "αυτοματη επανεκκινηση σε περιπτωση σφαλματος", το συστημα σου επανεκκινει οταν συμβαινει το σφαλμα, χωρις εσυ σαν τελικος χρηστης να ξερεις την αιτια. Κανονικα θα εβγαζε μια μπλε οθονη.

 

5) Και μιας και τα windows πλεον δεν δουλευουν, δεν δουλευει και το linux.

 

Απο ολα οσα ειπα, μονο η πρωτη προταση στο 1 εχει να κανει με linux, αρα κατα τη γνωμη μου κακως ζητας βοηθεια εδω.

 

 

και που να ζητησω βοηθεια???

 

(σωστα ολα οσα ειπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησεις καλυτερα στο κομματι του forum που ασχολειται με τα windows και λογικα καποιος θα ξερει. Το προβλημα σου ειναι το update των windows που πειραξε τον bootloader.

 

Εγω δεν ξερω ουτε πως λεγεται ο bootloader των vista, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...