Προς το περιεχόμενο

Ασυρματη καρτα TP-LINK TL-WN821N


Nik0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταπεινά σας ζητώ, αν έχετε την καλοσύνη, να με βοηθήσετε και μένα με το παρόν πρόβλημα.

Έχω αγοράσει κι εγώ τη συγκεκριμένη συσκευή της TP-LINK και δουλεύει μια χαρά στα XP και στα Vista αλλά πρόσφατα χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω τα Linux εγκατεστημένα με virtual machine κι εκεί δεν μου αναγνωρίζει τη συσκευή.

Οι γνώσεις μου στα Linux είναι εντελώς ελάχιστες και τα πράματα θα ήταν λίγο καλύτερα αν ήξερα πώς γίνεται η εγκατάσταση προγραμμάτων ή drivers...

Έχω κατεβάσει τους drivers που αναφέρετε στο thread αλλά αδυναμώ να τους εγκαταστήσω.

Κάποια βοήθεια; Να σας θυμήσω ότι είμαι εντελώς αρχάριος. Έστω κι αν μου προτείνετε κάποια σελίδα με tutorials για τη λειτουργία των Linux, θα εκτιμήσω τη βοήθειά σας!

 

Aπο τον κερνελ 2.6.30 και μετα υποστηριζεται η συσκευη εν μερει, οχι εξ ολοκληρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Aπο τον κερνελ 2.6.30 και μετα υποστηριζεται η συσκευη εν μερει, οχι εξ ολοκληρια.

Δηλαδή τι εννοείς λύθηκε ;

Αν λύθηκε τι έκανες για να το λύσεις;

Έβαλες απλά τον πυρήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Αυτή τι στιγμή βάζω για πρώτη φορά linux ubuntu 9.10 σε ένα pc και έχω το συγκεκριμένο usb wireless .Τελικά υπάρχει κάποιος σχετικά εύκολος τρόπος για να δουλέψει ή τσάμπα το πείρα ?

 

Είναι v2.6 το usb wifi λέει κάτι εδώ μήπος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μετά από την κυκλοφορία του ubuntu 10.04 και υστερα από πολλές ώρες ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον πρόκειται για πρόβλημα των drivers οι οποίοι δεν μπορούν να διαχειριστούν τα περιοδικά σκαναρίσμα που προκαλούνται από τον network manager του λειτουργικού. Ένας όμως ανάφερε ότι έλυσε το πρόβλημα με wicd όμως σε debian και όχι σε ubuntu (βλέπε εδώ). Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ή έχει λύσει το πρόβλημα ας μας πει. Τα πρόβληματα που παρατηρούνται τώρα είναι ξαφνικές διακοπές σε κατέβασμα torrent και τυχαία αδικαιολόγητες χαμηλές ταχύτητες. Το απλό σερφάρισμα είναι δυνατό ενώ αν διακοπεί η σύνδεση πολλές φορές απαιτείται να αποσυνδέσεις και να επανασυνδέσεις το φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από την κυκλοφορία του ubuntu 10.04 και υστερα από πολλές ώρες ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον πρόκειται για πρόβλημα των drivers οι οποίοι δεν μπορούν να διαχειριστούν τα περιοδικά σκαναρίσμα που προκαλούνται από τον network manager του λειτουργικού. Ένας όμως ανάφερε ότι έλυσε το πρόβλημα με wicd όμως σε debian και όχι σε ubuntu (βλέπε εδώ). Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ή έχει λύσει το πρόβλημα ας μας πει. Τα πρόβληματα που παρατηρούνται τώρα είναι ξαφνικές διακοπές σε κατέβασμα torrent και τυχαία αδικαιολόγητες χαμηλές ταχύτητες. Το απλό σερφάρισμα είναι δυνατό ενώ αν διακοπεί η σύνδεση πολλές φορές απαιτείται να αποσυνδέσεις και να επανασυνδέσεις το φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εδω λεει οτι η καρτα υποστηριζεται απο τον 2.6.30 και μετα, και εφοσον φαινεται οτι η διανομη μου εχει το module προεγκατεστημενο, δεν εχω λογο να μην τους πιστεψω και να μην προτιμησω το συγκεκριμενο hardware σαν υποψηφιος αγοραστης.

 

>[b]# modinfo ar9170usb[/b]
filename:       /lib/modules/2.6.32-5-686/kernel/drivers/net/wireless/ath/ar9170/ar9170usb.ko
firmware:       ar9170-2.fw
firmware:       ar9170-1.fw
firmware:       ar9170.fw
description:    Atheros AR9170 802.11n USB wireless

 

http://linux-wless.passys.nl/query_part.php?brandname=TP-Link

 

Το πως δουλευει, και το ποσο καλα δουλευει, ειναι αλλο θεμα, που, οπως σε καθε κομματι hardware, το μαθαινει καποιος απο reviews, forums κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω θεωρητικά, μιλάω αφού το έχω ψάξει. Με το συγκεκριμένο δεν μπορείς να κατεβάσεις μεγάλα αρχεία, ενώ οι συνδέσεις πολλές φορές είναι αργές χωρίς υπαιτιότητα του παρόχου. Το πόσο καλά δουλεύει ΔΕΝ είναι άλλο θέμα αλλά αυτό που μας ενδιαφέρει και στην περίπτωση του συγκεκριμένου hardware έχουν κάνει λάθος. Αν έψαχνες στο δίκτυο και δεν βασιζόσουν σ' όσα λένε οι παραπάνω θα έβλεπες ότι όσοι έκαναν το λάθος και αγόρασαν το συγκεκριμένο φλασάκι λένε ότι δενλειτουργεί όπως οφείλει, παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα σ' όλους και αποτρέπουν άλλους από το να το αγοράσουν. Αν υπάρχει κάποιος στον οποίο λειτουργεί κανονικά, ευχαρίστως να τον ακούσω αλλά όχι και να πω σε τρίτους ότι επειδή κάποιοι ισχυρίζονται ότι το υποστηρίζει το λειτουργικό να τους το προτείνω κιόλας. Θα έπρεπε είτε να θεωρηθεί ότι δεν το υποστηρίζουν ή τουλάχιστον ότι λειτουργεί μερικώς και όχι κανονικά. Να μην πω ότι πολλοί θα απογοητεύονταν από τα παραπάνω και θα γυρνούσαν ξανά στα windows αφήνοντας στην καλύτερη περίπτωση τα ubuntu για αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονη... ειναι σιγουρο οτι οι προγραμματιστες του Ubuntu θα διορθωσουν τους drivers για την συγκεκριμενη ασυρματη καρτα δικτυου ( που επιβεβαιωνω οτι εχει τα προβληματα που αναφερετε ολοι ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο... mythbusting για αρχη.

 

Ευτυχως ή δυστυχως η αναπτυξη του πυρηνα δεν περιστρεφεται γυρω απο το ubuntu.

Αυτο το αναφερω γιατι απο τον πυρηνα εξαρταται η φρεσκαδα του εκαστοτε module, οχι απο το ubuntu.

 

Και εστω οτι ερχεται ο Οκτωβριος, βγαινει το 10.10 με τον 2.6.35 (ο πιο φρεσκος πυρηνας σημερα 24/8/10) και το module ειναι το ιδιο...

Τι γινεται μετα?

Αυτο το αναφερω γιατι εχει τυχει σε αλλο θεμα, με τον ath9k, να ειναι ακριβως ιδιος στον 2.6.32 και στον 2.6.34.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προχειρη σκεψη...

 

Βλεποντας τα οσα λεει στο modinfo παραπανω, κατεληξα στο συμπερασμα οτι ισως χρειαζεται ΚΑΙ το εκαστοτε firmware για να δουλεψει το module κανονικα. Επειδη δεν βρηκα καποιο πακετο να τα περιεχει, οποιος ενδιαφερεται ας τα παρει απο εδω και ας τα αντιγραψει στο /lib/firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου αλλά ήδη χρησιμοποίησα μια άλλη κάρτα που έχω (την TP-LINK WN722N) ακολουθώντας αυτόν εδώ τον οδηγό και τρέχει άριστα στα Ubuntu 10.04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την wn722n την εχει με γκρι στην παραπανω λιστα, που σημαινει οτι δεν υπαρχουν καν στοιχεια για το αν δουλευει στο λινουξ ή οχι.

 

Αφου την καταφερες να παιξει, μπραβο :)

 

Αυτο που ελεγα παραπανω ειναι να κατεβασεις ολα τα αρχεια .fw που προτεινει η παραπανω σελιδα και να τα βαλεις στο/lib/firmware.

Οτι ακριβως κανει και στο 3ο βημα του οδηγου στο ubuntu-gr.org δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...