Προς το περιεχόμενο

Ασυρματη καρτα TP-LINK TL-WN821N


Nik0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντε αυτο παει αργα, σαν τορρεντ παλι γιατι δεν κατεβαινει καθολου?

 

κοιταω και αλλους mirrors και εεκι στο testing εχουν παλιοτερα builds.

 

προβληματα συνεχεθα γμτ ακομα δεν το βαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η αργη ταχυτητα στο download δεν εινια προβλημα της διανομης, μην λεμε οτι θελουμε.

Σε μενα που ειμια με 1Mbps κατεβαζει με 100kb/sec κολλημενα και δεν πεφτει ποτε.

 

Δεν νομιζω να βρεις debian testing isos σε αλλο server πλην αυτου, γιατι αυτα τα isos ανανεωνονται καθε 7 με 15 μερες, οποτε ακομα και η μεταφορα τους σε αλλο server ειναι ασυμφορη.

 

Εδω αλλοι server δεν εχουν τα updated iso της 5.0.1, που εχει ενα μηνα που βγηκε (11 Απριλιου), θα ειχανε τα του testing?

 

Σε ubuntu δοκιμασες να τον βαλεις ή ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα το debian iso και εμ το usb creator το εριξα σε ενα flash για να το κανω install apo ekei.

 

Οταν κνει βοοτ απο το flash φορτωνει το syslinux καισ την απο κατω ακριβς γρμμη λεει

 

Boot:

και περιμενει

 

αν πατησω help η οτιδηπιοτε λει cannot find kernel image.

Γιατι δεν το βρισκει αυτοματα οπως κανει με το cd?

Τι πρεπει να του δωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψεις 1 δισκακι για την διανομη που θα χρειαστει να εγκαταστησεις στο pc σου και τελος. Για ολα τα υπολοιπα .iso που θες να δοκιμασεις υπαρχει το virtualbox.

 

http://debian.org/releases/stable/i386/ch04s03.html.el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι πλεον οτιδηποτε .iso κατεβαζω απο το νετ για linux & windows να μπορω να το εγκαταστησω απο usb flash disk.

 

To debian θεώ να το βλαω εν προκειμενω οπβς και τα win7 σε αλλο paprtition alla apo flash. Ασε δηλαδη που τα εκαψα σε dvd και για ακομη μια φορα δεν μπορει το dvd τους να bootarei φυσιλογικα. Αυτο μονο με τα isos toy win7 το παθαινω.

 

Δηλαδη ειναι αν τρελαινεσαι να εχεις τα .isos και να μην μπορεις να τα εγκαταστησεις.(με virtulabox δεν θελω θελω ξεχωριστα γιατι δεν βλεπει usb dvd καιε χω και λιγη μνημη)

 

Αν μπορεις να με βοηθησεις σε αυτα...

το usb creator kai to unetbootin φτιαχνουν μονο linux images oxi win7.

 

Ασε που το νεο προβλημα ειναιοτι καταφερα να κανω boot to debian απο φλασ αλλα ψαχνει τα αρχεια εγκαταστασης στο cd επειδη βλεπεις ηταν cd iso και οχι στο usb key οπου και βρισκοντε πραγματικα αυτο πως ξεπερνειεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει, αλλα ειναι σαν να προσπαθεις να πας απο Βολο, Λαρισα... μεσω Θεσσαλονικης (Βολος > Θεσσαλονικη > Κοζανη > Λαρισα)! Βαλε τον 2.6.30 RC στο ubuntu να τελειωνεις. Στο κατω κατω, ενας πυρηνας ειναι μονο, δεν ειναι ολο το kde4.

 

Αφου λες οτι ουτε τα dvd που γραφεις ειναι bootable, μηπως εχει καποιο γενικοτερο προβλημα το recorder σου, αν φυσικα τα .isos περνουν τον md5 ελεγχο.

 

Η διαδικασια για να κανεις ενα usb με debian, bootable, περιγραφεται παραπανω, εκει που λεει "Ο ευελικτος τροπος" και τα αρχεια που λεει θα τα βρεις εδω

http://http.us.debian.org/debian/dists/lenny/main/installer-i386/current/images/

 

Δεν απορω που ο installer ζητησε να ψαξει το cdrom, μιας και ηταν φτιαγμενος να τρεξει απο το cd! Εχει σημασια να βρει τα αρχεια που θελει στο /dev/cdrom και οχι στο /dev/sdXY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει, αλλα ειναι σαν να προσπαθεις να πας απο Βολο, Λαρισα... μεσω Θεσσαλονικης (Βολος > Θεσσαλονικη > Κοζανη > Λαρισα)! Βαλε τον 2.6.30 RC στο ubuntu να τελειωνεις. Στο κατω κατω, ενας πυρηνας ειναι μονο, δεν ειναι ολο το kde4.

 

Αφου λες οτι ουτε τα dvd που γραφεις ειναι bootable, μηπως εχει καποιο γενικοτερο προβλημα το recorder σου, αν φυσικα τα .isos περνουν τον md5 ελεγχο.

Δεν απορω που ο installer ζητησε να ψαξει το cdrom, μιας και ηταν φτιαγμενος να τρεξει απο το cd! Εχει σημασια να βρει τα αρχεια που θελει στο /dev/cdrom και οχι στο /dev/sdXY.

 

Φυσικα και θα βαλω τον kernel me ton ςραιο τροπο που ειπες συγχωρεσε εμ θελω να το κανω μεσα απο debian περιβαλλον και οχι απο ubuntu γιατι στην τελικη το debian θα αφησω εγκατεστημενο.

 

Τωρα πως θα του πουμε του installer kata to setup να ψαξει τα αρχεια στο /dev/sdc?

 

Βλεπεις δεν ειμαστε μεσα σοτ λειτουργικο να το κανα καπως mapped.

 

Μηπως απο κονσολα στην οποια μπορουμε να βγουμε πριν ξεκινησει το setup να συνδεαμε με ενα λινκ το /dev/cdrom => /dev/sdc?

 

Λες να επινε κατι τετοιο?

 

Μα καλα τοσος κοσμος που το εκανε install apo usb key αθτοθ πως τα καταφερανε?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά ξέρετε που μπορώ να βρώ αυτό το USB Adapter TP-LINK TL-WN821N στο Πειραιά. Πριν μια εβδομάδα το αγόρασε ένας φίλος μου στο Πλαίσιο στο Πειραιά, άλλα οταν πήγα χθές δεν το είχε, ούτε στο ράφι, ούτε στον κατάλογο, παρα μόνο στο site του Πλαίσιο, αλλα και εκεί γράφει ότι αναμένεται να έρθει κλπ, και όταν ρώτησα το παιδί εκεί δεν ξέρει πότε και αν θα το ξαναφέρουν. Πήγα και Μultirama και άλλα μαγαζιά, τίποτα.

Οπότε ρωτώ εγώ, ψάχνω τώρα στο Internet, άλλα σε 300mbps και με τα tech χαρακτηριστικά δεν έχω βρει άλλο μέχρι τώρα, άλλα αν ξέρετε κανα άλλα μέρος είτε σε sites είτε κανα άλλο μαγαζί στον Πειραιά, άλλα και Αθήνα όπου μπορώ να το βρώ, ή αν ξέρετε άλλο USB adapter άλλης εταιρίας καλύτερο ή και με “περίπου” ίδια χαρακτηριστικά(300mbps, Wireless-N...κλπ) και ίδια τιμή θα το εκτιμούσα πάρα πολλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν το παραγγελνεια απο το e-shop, εγω απο κει το πηρα αν και ειμαι κατα της αγορας απο το e-shop λογω καθυστερησης, το εχουν ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς απο 'δω:

http:// http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612356

όμως κάτω λέει: «Εξαντλημένο. Το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο για αγορά»

 

Δεν έχω ξανα-αγοράσει απο e-shop, πως το βλέπεις με όσα λέει, μπορώ να το αγοράσω, τι να κάνω, μπορώ να κάνω κάτι τελοσπάντον;

 

Και εγώ δεν θέλω να αγοράζω online, για τους λόγους μου γι’αυτό ρώτησα αν υπάρχει κανένα κατάστημα, άλλα ενα δεν υπάρχει τρόπος τότε θα αναγκαστώ να κάνω online αγορά. Μήπως υπάρχει και ξέρετε ποιός είναι ο αντιπρόσωπος που φέρνει τα συγκεκριμένα usb adapter στην Ελλάδα και μπορώ να το αγοράσω απ’αυτούς;

 

Τι έγινε άργησα, θα περάσω μια και ψάχνω και τώρα απο Saturn, λέτε να υπάρχει απο’κει, ρε παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε κάποιος, τον άμοιρο kamak!

Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, μια απλή πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ακριβως παρηγγειλα πριν μερικους μηνες, ωστε εξαντληθηκε λοιπον ε? ισως το ξαναφερουν. παρε ενα τηλ να τους ρωτησεις.

 

αληθεια τοσο καλο ειναι αυτο το προιον και το θελουν ολοι? εγω το πρωτοπηρα επειδη ειδα οτι ηταν 802.11g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό και γιατί το παίρνουν όλοι, εγώ το έμαθα απο ένα φίλο που το αγόρασε στο Plaisio 25Ε, προσωπικά το θέλω για τα τεχνικά χαρακτ. και για τη τιμή, τώρα αν κανείς ξέρει καλύτερο, ή με αυτά τα χαρακτηριστικά και περίπου ίδια τιμή, παρακαλώ πείτε, εδώ είμαστε :-D

Με αυτά τα τεχν. χαρακτ. οι τιμές σε άλλ USB adapter συνήθως διπλασιάζονται, εαν δεν κάνω λάθος, οπότε μου φαίνεται οτι συμφέρει, ή μήπως όχι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ταπεινά σας ζητώ, αν έχετε την καλοσύνη, να με βοηθήσετε και μένα με το παρόν πρόβλημα.

Έχω αγοράσει κι εγώ τη συγκεκριμένη συσκευή της TP-LINK και δουλεύει μια χαρά στα XP και στα Vista αλλά πρόσφατα χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω τα Linux εγκατεστημένα με virtual machine κι εκεί δεν μου αναγνωρίζει τη συσκευή.

Οι γνώσεις μου στα Linux είναι εντελώς ελάχιστες και τα πράματα θα ήταν λίγο καλύτερα αν ήξερα πώς γίνεται η εγκατάσταση προγραμμάτων ή drivers...

Έχω κατεβάσει τους drivers που αναφέρετε στο thread αλλά αδυναμώ να τους εγκαταστήσω.

Κάποια βοήθεια; Να σας θυμήσω ότι είμαι εντελώς αρχάριος. Έστω κι αν μου προτείνετε κάποια σελίδα με tutorials για τη λειτουργία των Linux, θα εκτιμήσω τη βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...