Προς το περιεχόμενο

Nόμος 3037...Αναιστησία (σχεδόν) ολική


Gryspnik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω γράψει σε όλα τα κόμματα, βουλευτές και κυβερνητικές υπηρεσίες, γράμματα διαμαρτυρίας για τον εν λόγω νόμο. Ο μόνος που φιλοτημίθηκε να μου απαντήση είναι ο Αλέκος Αλαβάνος. Εγώ πλέον δεν έχω αμφιβολία για τον ποίον θα ψηφίσω στις επόμενες εκλογές.

 

Ορίστε η απάντηση:

 

Αγαπητέ φίλε,

Θα γνωρίζεις ότι δεν εί΅αι ΅έλος του ελληνικού Κοινοßούλιου που ψήφισε τον νό΅ο 3037. Αντίθετα σαν ΅έλος του Ευρωπαϊκού Κοινουßουλίου έχω καταθέσει αρκετές τροπολογίες για το ΙNTERNET. Ειδικά για τα internet cafe έχω ήδη καταθέσει ερώτηση, την οποία σας στέλνω και από την οποία θα ßγάλετε τα συ΅περ'ασ΅ατά σας για την θέση ΅ου για το ζήτη΅α που αναφέρεστε.

 

Φιλικά

Α.Αλαßάνος

 

 

 

 

Επιλογή...Νέα!δικτυακός χάρτηςΕυρετήριοΑναζήτησηΣυχνές ερωτήσεις (FAQ)Βασικές πληροφορίεςΤύποςΔραστηριότητεςΤεκμηρίωση

 

 

 

 

Κοινοβουλευτικές ερωτήσεις

ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ E-3481/01

υποβολή: Alexandros Alavanos (GUE/NGL) προς την Επιτροπή

 

(8 Ιανουαρίου 2002)

 

Θέμα: Φορολογική εξομοίωση χρήσης του διαδικτύου στα Internet με μηχανήματα τυχερών παιχνιδιών

Σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο 2954/2001 οι υπολογιστές στα Internet cafι φορολογούνται με ειδικό τέλος και εξομοιούνται με μηχανήματα τυχερών παιχνιδιών, με αποτέλεσμα πολλά Internet cafι να οδηγούνται στην χρεοκοπία.

 

Δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα στην χρήση των υπολογιστών στην Ευρώπη και ότι τέτοιου είδους επιχειρήσεις διευκολύνουν την εξοικείωση των πολιτών και ιδιαίτερα των νέων με τις νέες τεχνολογίες και το διαδίκτυο, γνωρίζει η Επιτροπή αν ισχύει ανάλογο σύστημα φορολόγησης σε άλλα κράτη μέλη; Θεωρεί ότι η εξομοίωση των ηλεκτρονικών υπολογιστών με τυχερά παιχνίδια ενθαρρύνει την πρόσβαση και την εξοικείωση των νέων στο διαδίκτυο;

 

Στα πλαίσια της μέχρι σήμερα εφαρμογής του πολυετούς προγράμματος δράσης για την προώθηση της ασφαλούς χρήσης του Internet προκύπτουν αποτελέσματα, για τα συστήματα "φιλτραρίσματος και βαθμολόγησης" για τους "μηχανισμούς αυτορρύθμισης" και την ενθάρρυνση δράσεων συνειδητοποίησης;

 

Απάντηση(εις) που δημοσιεύθηκε(αν) στην ΕΕ

 

 

 

Επιλογή...Νέα!δικτυακός χάρτηςΕυρετήριοΑναζήτησηΣυχνές ερωτήσεις (FAQ)Βασικές πληροφορίεςΤύποςΔραστηριότητεςΤεκμηρίωση

 

 

 

 

Κοινοβουλευτικές ερωτήσεις

ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ E-3481/01

υποβολή: Alexandros Alavanos (GUE/NGL) προς την Επιτροπή

 

(8 Ιανουαρίου 2002)

 

Θέμα: Φορολογική εξομοίωση χρήσης του διαδικτύου στα Internet με μηχανήματα τυχερών παιχνιδιών

Σύμφωνα με τον ελληνικό νόμο 2954/2001 οι υπολογιστές στα Internet cafι φορολογούνται με ειδικό τέλος και εξομοιούνται με μηχανήματα τυχερών παιχνιδιών, με αποτέλεσμα πολλά Internet cafι να οδηγούνται στην χρεοκοπία.

 

Δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα στην χρήση των υπολογιστών στην Ευρώπη και ότι τέτοιου είδους επιχειρήσεις διευκολύνουν την εξοικείωση των πολιτών και ιδιαίτερα των νέων με τις νέες τεχνολογίες και το διαδίκτυο, γνωρίζει η Επιτροπή αν ισχύει ανάλογο σύστημα φορολόγησης σε άλλα κράτη μέλη; Θεωρεί ότι η εξομοίωση των ηλεκτρονικών υπολογιστών με τυχερά παιχνίδια ενθαρρύνει την πρόσβαση και την εξοικείωση των νέων στο διαδίκτυο;

 

Στα πλαίσια της μέχρι σήμερα εφαρμογής του πολυετούς προγράμματος δράσης για την προώθηση της ασφαλούς χρήσης του Internet προκύπτουν αποτελέσματα, για τα συστήματα "φιλτραρίσματος και βαθμολόγησης" για τους "μηχανισμούς αυτορρύθμισης" και την ενθάρρυνση δράσεων συνειδητοποίησης;

 

Απάντηση(εις) που δημοσιεύθηκε(αν) στην ΕΕ

ΕΕ C 172 E, 18/07/2002 (σελ. 70).

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

On line: 30 Ιουλίου 2002

Webmaster © Disclaimer

ΕΕ C 172 E, 18/07/2002 (σελ. 70).

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

On line: 30 Ιουλίου 2002

Webmaster © Disclaimer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...