Προς το περιεχόμενο

Καθαρη εγκατασταση Kubuntu 9.04


andreas_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αποφασησα να βαλω και εγω την 9.04 να την δω και κανονικα!

Το live dvd μια χαρα μου φανικε!;)

 

Το θεμα ειναι το εξης:

 

Εχω το home σε αλλο partition και δεν ξερω ακριβως τι πρεπει να κανω για το δει παλι!!!:-D

Ειναι αρκετο στην εγκατασταση να δηλωσω οτι το partition εκεινο ειναι απλα το /home και τελειωσε????????Χωρις να κανω φορματ εννοοιτε!!!

Και απο τα δεδομενα που εχω μεσα απλα σβηνω ολα τα κρυφα και αφινω τα δικα ανεπαφα.........δεν θα παθουν τιποτα ετσι????:rolleyes::rolleyes:

 

Και ενα αλλο partition που εχω για αποθηκη αρκει να το δηλωσω σαν /media/store και

θα το βαζει εκει μονο του????:rolleyes::rolleyes:

 

 

Κατι αλλο!

Περα απο το Kubuntu δωκημασα και το Sabayon 4.1 και ειδα οτι το stroll που εχει το touchpad του laptop δεν επειανε εκει, ενω στο Kubuntu δουλευει μια χαρα!!!

Ξερει κανεις πως διορθωνεται αυτο.........Δεν θα βαλω και Sabayon να γινει πανκος στο μηχανημα.......απλα παραξενευτικα!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::confused::shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ειναι για την αποθηκη ετσι?

Ολα τα αλλα ειναι οκ?

 

Τα νουμερα στο τελος αναφερονται στον δισκο και σε πιο partition?

Δηλαδη πρωτος δισκος, δευτερο partition?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το home θα δηλώσεις κατά την εγκατάσταση ότι αυτό το partition θα είναι το /home σου και πρόσεξε να μην είναι τικαρισμένη η επιλογή για format του partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα αλλο partition που εχω για αποθηκη αρκει να το δηλωσω σαν /media/store και

θα το βαζει εκει μονο του????:rolleyes::rolleyes:

 

Αυτό μπορείς να κάνεις και μετά ... Να οι τρόποι:

1. Δες το προγραμματάκι ntfs-config

2. Automount NTFS in Ubuntu 8.04

3. Introduction to fstab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα δεν χρηαστικε να πηραξω το fstab!!!!:whistle::whistle:

Ημουν τυχαιρος, τα ειδε ολα κανονικα..........καποια Μ@λ.......ειχα κανει την προηγουμενη φορα με τα 8.10 και δεν το εβλεπε, δεν εξηγειται διαφοτετικα!!!!!

 

Αλλα τελικα δεν εμεινα και πολυ ευχαριστινενος.........!!!!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ειναι σχετικα ποιο αργο απο πριν το kde απο πριν, εχει φαει μερικα κρασαρισματα, 4 σε 16 ωρες μετα το τελος της εγκαταστασης, οπου κλασσικα δεν εκλεινε με ctrl+alt+del μονο με το κουμπι..........εχει κλασσικα το επιπεδο αντι για τον κυβο(καλα ενταξυ αυτο δεν το λες και προβλημα αλλα οπως το δει κανεις!!!!!!), και κατι παιζει και με το Ι/Ο του, νομιζω δηλαδη γιατι οταν αλλαζα μεγεθος σε μερικα παραθυρα, για παραδειγμα kate, openoffice writer, firefox κτλ, μετα την αλλαγη εμενε μια θολουρα σε καποια σημεια του παραθυρου, σαν να μην μποπουσε να ανανεοσει εκεινο το καμματι!!!!!

Ενταξυ, με ενα-δυο κουνιματα γινοταν κανονικο αλλα μου την σταει λιγο αυτο το σκηνικο!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::-(:-(:-(:-(:-(

 

Και το ποιο τραγικο απο ολα το τελευταιο κρασαρισμα το επαθε τωρα που γραφω το post, και αναγκαστικα γυρισα σε gnome, παλι καλα που ο firefox κρατησε το post και δεν το εγραψα ολο απο την αρχη!!!!!!!!!!!!1:shifty::shifty::shifty::mrgreen:

 

Κατι τελευταιο, μπορει κανεις να ποσταρει οσα ποκετα εχει βαλει στο Kubuntu και εχουν σχεση με το compiz????

Να δω μηπως εχω βαλει καποιο ακυρο πακετο και αγχωνεται το pc, γιατι και το gnome το εχω δει και καλυτερο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτά που λέςι είναι θέμα driver και παρατηρούνται αν δεν εγκαταστήσεις τους driver για την κάρτα γραφικών σου η αν οι driver που έχεις εγκαταστήσει δεν τα πάνε και τόσο καλά με το kde4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, απο driver οτι εβαλε το Kubuntu μονο του, η lspci -k μου γραφει αυτο

>00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (rev 0c)
Kernel modules: intelfb

 

Αν δεν κανω λαθος για την καρτα γραφικων δεν ειναι!!!!!!!:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι intel έχουν πάντως γενικό θέμα με τους driver και δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο και δεν λείπουν τα προβλήματα. Εχώ βάλει έναν οδηγό στο θέμα για το ubuntu jaunty για το πως μπορείς να περάσεις τους προηγούμενους driver της intel γιατί οι τελεταιοι έχουν μερικά προβλήματα. Φυσικά μπορείς να παρεμίνεις και σε ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκανα παλι format!!!!!!!!!!!:mad::mad::mad::mad:

Εβαλα Sabayon 4.1 με kde 4.2.2!!!!

Δεν γινοτανε πια, ολο κολουσε, και το compiz και το kde και ο flash και το youtube και ολα!!!!!!!!!!

Στο Sabayon, ολα φαινεται να δουλευουν σωστα μεχρι στιγμης!!!!!!!!

Εκτος απο ενα ...........το stroll roll(η οπως το λενε, εκεινο το κομματι το touch pad που σε βοηθαει να πας πανω-κανω)

Ξερει κανεις τι drivers μπορει να χρεηαζεται για να δουλεψει??????????:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Laptop: Dell inspirion 1525

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...