Προς το περιεχόμενο

acer one 110 play avi


ageliko445

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mistral

Αυτα με τα "sudo thunar" κλπ ισχυουν αν το linpus ακολουθει την (λαθος κατα τη γνωμη μου) λογικη του ubuntu. Δεν ειναι δηλαδη γενικευμενη λυση.

Και το linpus εχει xfce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εισαι αρχοντας !!!εισαι τελειος!!! εισαι τι να πω??

φιλε μου δουλεψε ,ουτε κοπος ουτε τπτ

ευχαριστωωωω :)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:45 ----------

 

παιδια αν εχετε ecer one 110 κ θελετε να κανετε copy paste σε οποιαδιποτε διαδρομη

πατατε

alt+F2 ->γραφετε xterm->πατατε enter->sudo thunar

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:51 ----------

 

jim-p μια που σε βρηκα... λεω τωρα...μηπως ξερεις κανενα προγραμμα (για το limpus λεμε παντα) που

1)επεξεργασια mp3(κοψιμο-ραψιμο κομματιου)πχ.δε μαρεσει η εισαγωγη ενος τραγουδιου κ θελω να την κοψω.

2)bluetooth πως του βαζω?τι να κανω? (εκτος απο το να προσευχηχω) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Audacity ή mhwaveedit. Το audacity νομιζω δεχεται με την μια το mp3, ενω το mhwaveedit θελει μετατροπη πρωτα σε wav.

 

2) Εχεις ηδη καποιο bluetooth usb μαραφετι ή εχει το netbook δικο του? Θα προτεινα καποιο απο τα gnome-bluetooth ή kdebluetooth αλλα φοβαμαι πως θα κουβαλησουν μαζι τους το μισο gnome ή kde αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mistral

Αυτα με τα "sudo thunar" κλπ ισχυουν αν το linpus ακολουθει την (λαθος κατα τη γνωμη μου) λογικη του ubuntu. Δεν ειναι δηλαδη γενικευμενη λυση.

Και το linpus εχει xfce.

 

Nαι βρε σύ .. δεν λέω.

Τέσπα.. το διευκρίνησα πως είναι λύση που μερικές φορές και κάποιους τους βολεύει

Δεν είναι κακό να χρησιμοποιεί κάποιος και έναν file manager με root permissions αν προσέχει

Η σωστότερ λύση είναι βέβαια η κονσόλα

Αλλά δεν βολεύει όλους και πάντα και ειδικά τους νέους

Και εγώ μερικές φορές ανοίγω με sudo thunar και κάνω δουλειά αν βαριέμαι να πληκτρολογώ εντολές

 

Kαι νομίζω πως σε όλες τις διανομές μπορείς να τρέξεις file manager σαν root

To ΚDE μάλιστα έχει στο System > More Programms > File manager που τρέχεις τον konqueror με root permissions όπως έχει και krusader με root permissions.

 

Tο linpus ubuntu ή fedora λογική έχει; :hmm:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ,να πω κατι αν κ ειμαι ασχετος ετσι

 

το θεμα δεν ειναι fedora i ubudu

 

αν αυτα τα λειτουργικα ειχαν μια τεραστια υποστυριξη απο προγραμματα κ υπηρεσιες τοτε τα windows θα περνατε τον που...ο...

 

τωρα ,εφαρμοζοντας τα σε netbook ειναι ενα καλο βημα να αυξηθη η ζητηση των extras τους,προγραμματα κ εφαρμογες ολων των αναγκων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αυτα τα λειτουργικα ειχαν μια τεραστια υποστυριξη απο προγραμματα κ υπηρεσιες τοτε τα windows θα περνατε τον που...ο...

 

Με εξαίρεση ίσως κάποιες πολύ ειδικές περιπτώσεις που δεν υπάρχουν προγράμματα για linux από εκεί και πέρα υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες εφαρμογές διαθέσιμες για τον κάθε χρήστη linux, διαθέσιμες εντελώς δωρεάν (πλήν πολύ λίγων), πολλές από αυτές είναι καλύτερες απ τις ανάλογες άλλων γνωστών λειτουργικών, και οι οποίες συνεχώς βελτιώνονται.

Ρίξε για παράδειγμα μια ματιά στα προγράμματα που διαθέτει το debian να πάρεις μια ιδέα

http://packages.debian.org/stable/

Κάποιες δεκάδες χιλιάδες προγράμματα δεν σου φτάνουν; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δουλευεις?

 

 

στο linpus που εχω,ψαχνω ακομα ενα mp3 editor (κοψιμο ραψιμο) κ δε βρισκο σε ολο το νετ! μου ειπε ο φιλος jimp 2 αλλα κ τα δυο θελουν wav...

 

κ εσυ μου λες για μια πληθωρα προγραμματων ,που δε τα ξερει κανεις...

 

μου τονισες το δωρεαν

 

 

ποιος απο μας πληρωνει για το photoshop i to office ktl???

 

αρκουντε καποιοι στη στασιμοτιτα,βολευοντε κ αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Audacity μια χαρα κοβει-ραβει mp3.

Τωρα αν εσυ χρησιμοποεις την πιο ανωμαλη διανομη στο συμπαν, δεν σου φταιει το linux.

 

audacity-freeworld ονομαζεται το σχετικο πακετο στη Fedora 10. Μια χαρα ανοιγει mp3 και πολλα αλλα format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το βρηκες εσυ ρε φιλε αυτο?θα μετρελανεις?

δεν ανοιγη mp3 αυτο που εχω!!

 

φταιει η linux για την λαθος στρατηγηκη οσο αφορα τα mme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μου ανοιγει mp3 το audacity κανονικα. Δες μηπως πρεπει να εγκαταστησεις καποιο απο τα

 

libavcodec52

libavformat52

libmp3lame0

 

Οι παραπανω ονομασιες ειναι απο τα πακετα του debian, οποτε στο linpus σου μπορει να διαφερουν λιγο, πχ να μην εχουν το νουμερο στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φταιει η linux για την λαθος στρατηγηκη οσο αφορα τα mme

Η ποια;

Και ποια στρατηγική για ποια ΜΜΕ;

 

 

Αν θέλεις να βγάλεις συμπεράσματα για το Linux, βάλε μια σσοβαρή διανομή Linux. Fedora 10, Debian Testing, Ubuntu 9.04, Mandriva 2009 κλπ όχι το κάθε τυχάρπαστο wannabe-Windows-User-Friendy distro που το φτιάχνουν και μετά support γιόκ.

 

 

Το Audacity-freeworld υπάρχει στο rpmfusion r10 repository.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε τα βρισκο jimp δε ανοιγη mp3 τι να κανω?

απο που να κατεωασω μια εκδοση του audacity που να υποστιριζει mp3?

 

 

a bluetooth toshiba εχω αλλα πως το ενεργοποιω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού φαίνεται ότι δεν σε βολεύει, αντί να τα βάζεις με το λειτουργικό, γιατί δεν βάζεις windows xp να τελειώνεις; 3 κλίκ διαδικασία είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω οτι δεν εχω ιδεα σχετικα με τα repo, το πως πακεταρονται τα διαφορα προγραμματα, τι κανονες ακολουθουν για την εισαγωγη τους στα repo και το πως αυτα εγκαθιστουνται στη fedora και κατ'επεκταση στο linpus, μιας και ειναι παραγωγο της fedora.

 

Κρινοντας απο το πως εινια τα πραγματα δομημενα στο debian, και στο ubuntu κατ'επεκταση ως παραγωγο του, βλεπω οτι πακετα που εχουν να κανουν με copyright κλπ, πχ το libmp3lame0, ειναι διαθεσιμα απο αλλο repo που δεν εχει καμια σχεση με τα κυρια repos της διανομης, για νομικους λογους κυριως.

Αυτα ειναι το debian-multimedia.org και το medibuntu.org αντιστοιχα.

 

Μηπως υπαρχει κατι αναλογο και για τη fedora? Αν ναι, αυτο πρεπει να ψαξεις να βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...