Προς το περιεχόμενο

Να πάρω laser για περισσότερη οικονομία;


nurse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανότατα να έχει σχέση με το γεγονός ότι τραβάει τη σελίδα και τη γυρνάει 180 μοίρες όταν την έχει εκτυπώσει.

 

Αν ειναι για την "καμπυλωση" του χαρτιου, δεν μου φαινεται μεγαλο προβλημα, απλα ξαναφτιαχνεις λιγο το σχημα των φυλων πριν τα ξαναβαλεις. Αλλο να μην ειναι το προβλημα και δεν λυνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα το καταλάβουμε μετά από αρκετή χρήση. Άσχετο μόλις είδα ότι τον έβαλε σε προσφορά το eshop..

Τώρα εγώ θα τον παραλάβω με την τρέχουσα τιμή ή με τη τιμή της προσφοράς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα το καταλάβουμε μετά από αρκετή χρήση. Άσχετο μόλις είδα ότι τον έβαλε σε προσφορά το eshop..

Τώρα εγώ θα τον παραλάβω με την τρέχουσα τιμή ή με τη τιμή της προσφοράς;;;

 

Φοβάμαι οτι θα τον παραλάβεις με την τιμή που τον παράγγειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εκτυπώσει πάνω από 200 σελίδες. Εξαιρετική ποιότητα στο κείμενο.

 

Μπορείς να εκτυπώσεις σε αναλύσεις 300χ300, 600χ600 και 1200χ600. Στη τελευταία έχει καλύτερη απόδοση στους γκρίζους τόνους.

 

Η σελίδες είναι αρκετά ζεστές όταν βγαίνουν και λίγο κυρτές. Προφανώς γιαυτό το λόγο προτείνουν την μη χρησιμοποίησή τους για εκτύπωση και στην πίσω όψη.

Δοκίμασα να τις εκτυπώσω μπροστά πίσω και δεν είδα κάποιο πρόβλημα. Στις 5-6 που δοκίμασα κανένα πρόβλημα. Εάν είναι περισσότερες ίσως να τις μασάει.. σε μία μου τσάκισε λίγο τη μία γωνία.

 

Ο εκτυπωτής είναι αρκετά συμμαζεμένος, από άποψη όγκου, και οφείλω να πω ταχύτατος.

 

Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

να ρωτήσω και γω κάτι, όσον αφορά τις υποχρεώσεις ενος laser εκτυπωτή ποιες είναι και κάθε πόσο χρονικό διάστημα. Δηλαδή εννοώ στους απλούς inkjet printers opos Canon αλλάζεις μόνο τα μελάνια και αν γίνει καμια στραβή καθαρίζεις την κεφαλή

 

Με τους laser εκτυπωτές τι ισχύει? φαντάζομαι το κόστος των ανταλλακτικών είναι ακριβούτσικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτυπωτής αυτός είναι τεχνολογίας LED και όχι LASER δεν έχει και τόσο σημασία απλά δεν έχει τόσο καλή εκτύπωση όσο ο laser. Αν δεν είσαι ψείρας δεν θα καταλάβεις διαφορά. Ο εκτυπωτής παίρνει μόνο τόνερ σε κάθε γέμισμα και θέλει λίγο προσοχή να μην σου πασαληφθεί παντού στο γέμισμα. Γιατί και επικίνδυνη ουσία είναι και μουντζουρώνει.

 

Μέχρι 100€ δώσε ενδεικτικά 3 - 4 τεχνολογίας Leiser (ασπρόμαυρους) που θεωρείς καλούς.(απο ξεσοπ - πλαισιο) για απλη καθημερινή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και γω κάτι, όσον αφορά τις υποχρεώσεις ενος laser εκτυπωτή ποιες είναι και κάθε πόσο χρονικό διάστημα. Δηλαδή εννοώ στους απλούς inkjet printers opos Canon αλλάζεις μόνο τα μελάνια και αν γίνει καμια στραβή καθαρίζεις την κεφαλή

 

Με τους laser εκτυπωτές τι ισχύει? φαντάζομαι το κόστος των ανταλλακτικών είναι ακριβούτσικο

 

Το τόνερ αλλάζεις κάθε 1500 ή 2000 σελίδες εκτύπωσης (ανάλογα τον εκτυπωτή).

Ανάλογα με το μοντέλο αλλάζεις και τύμπανο κάθε πολλές χιλιάδες σελίδες εκτύπωσης.

Για παράδειγμα στους περισσότερους HP κάθε φορά που αγοράζεις τόνερ αυτό έχει ενσωματωμένο και τύμπανο (αυτό βέβαια έχει επίπτωση στο κόστος του τόνερ που ανεβαίνει). Έτσι το αντικαθιστάς σε κάθε 1500 σελίδες που εκτυπώνεις.

 

Στον ΟΚΙ που πήρα πρόσφατα αγωράζεις τα δύο αυτά αναλώσημα ξεχωριστά. Το τόνερ κάθε 2000 σελίδες και το τύμπανο κάθε 15000 σελίδες.

 

Συμπερασματικά το κόστος των αναλώσιμων είναι πιο ακριβό από μια μελάνη canon αλλά έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια εκτυπώσεων. (Για τους μονόχρωμους laser).

Για τους έγχρωμους laser ας κάνουμε λίγη υπομονή. Μπορεί οι τιμές μερικών μοντέλων να έχουν πέσει αλλά το κόστος των αναλωσίμων είναι απαγορευτικό.

 

Για τη συντήρηση προσωπικά δεν μπορώ να σου πω και πολλά αφού είμαι λίγο καινούριος στην laser εκτύπωση. Πάντως στο λογισμικό του εκτυπωτή έχει κάποιες λειτουργίες καθαρισμού..

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. δηλαδή το κόστος του τόνερ και του τυμπάνου πόσο σου έρχεται για αυτόν τον εκτυπωτή? να υποθέσω το τύμπανο θα ναι ακριβότερο απο τη στιγμή που η συχνότητα αλλαγής του ειναι πιο αραιή απο ότι του τόνερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. δηλαδή το κόστος του τόνερ και του τυμπάνου πόσο σου έρχεται για αυτόν τον εκτυπωτή? να υποθέσω το τύμπανο θα ναι ακριβότερο απο τη στιγμή που η συχνότητα αλλαγής του ειναι πιο αραιή απο ότι του τόνερ

 

Προσωπικά επέλεξα τον ΟΚΙ γιατί έχει τα πιο φθηνά αναλώσιμα.

τόνερ κάθε 2000 σελίδες = 44ε

τύμπανο κάθε 15000 σελίδες = 51,50ε

 

και σου κάνω τον απλό συνειρμό κάθε 16000 σελίδες θέλω 7 τόνερ και 1 τύμπανο => (44εΧ7)+51,50ε = 359,5ε

 

Στο πολύ καλό μου inject canon η μαύρη μελάνη κάνει 24,30ε και διαρκεί 500σελ.

Για να δούμε: 16000:500=32μελάνια για το αντίστοιχο όγκο εκτύπωσης.

32Χ24ε=768ε σύνολο.

 

Προφανώς στη συγκεκριμένη περίπτωση ο laser είναι κατά πολύ πιο οικονομικός.

Γενικά υπολογίζεις το κόστος των αναλωσίμων κατά έτος ή κύκλο εργασιών γιατί διαφορετικά δεν μπορείς να καταλάβεις το πόσο κερδίζεις ή χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...