Προς το περιεχόμενο

Να πάρω laser για περισσότερη οικονομία;


nurse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πάρω laser για περισσότερη οικονομία;

Έχω είδη ένα "καλό" εκτυπωτή canon αλλά με τις τελευταίες αυξήσεις στη μελάνη σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά και ενός δεύτερου εκτυπωτή laser. (Για οικιακή χρήση) Δεν ξέρω εάν είναι καλή ιδέα (θα ήθελα την άποψή σας για το θέμα). Προφανώς εκτυπώνω συχνά και πολλές σελίδες...

 

Επίσης εντόπισα το συγκεκριμένο κομμάτι :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.402766

Η μελάνη στον canon που έχω κοστίζει 24,50ε η μαύρη (λέει 500 σελίδες αλλά από εμπειρία περίπου 400) και 29ε η έγχρωμη (53,50ε και οι δύο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που είμαι δεν υπάρχουν αυτά τα μαγαζιά που σου γεμίζουν τα δοχεία ή έχουν ιμιτασιόν μελάνη.

 

Για online αγορά θα το σκεπτόμουν αρκεί να ήξερα ότι το μαύρο θα είναι μαύρο και η φωτογραφία φωτογραφία. (Κάνω δουλειά στο σπίτι που απαιτεί σωστή εμφάνιση)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ενα πολυ σημαντικο στοιχειο στην αγορα laser εκτυπωτη δεν ειναι η ποιοτητα εκτυπωσης ,όσο το κοστος του toner και το αντιστοίχο κοατος ανα σελιδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω δει το τοπικ αλλά δεν ξέρω να πειράζω τσιπάκια. Απο ηλεκτρονικά σκράπας. Ή καλύτερα θα έπρεπε πρώτα κάποιος να μου δείξει αναλυτικά το τι κάνει..

Τώρα σαν μηχάνημα είναι καλύτερο από αυτό που παρέθεσα αρχικά.

 

Και κάτι άσχετο τι είναι αυτό :PHOTOCONDUNTOR UNIT που βλέπω στα αναλώσιμα των εκτυπωτών laser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα. Έπειτα από πολλούς μαθηματικούς υπολογισμούς.. κατέληξα στο να παραγγείλω τον OKI B2200 laser. Τιμή αγοράς 59ε και τιμή κάθε τόνερ 45ε με διάρκεια 2000 σελίδων. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Δεν ξέρω τι θα πει ΟΚΙ αλλά θα μάθω.

Όταν τον παραλάβω θα γράψω, εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα. Έπειτα από πολλούς μαθηματικούς υπολογισμούς.. κατέληξα στο να παραγγείλω τον OKI B2200 laser. Τιμή αγοράς 59ε και τιμή κάθε τόνερ 45ε με διάρκεια 2000 σελίδων. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

Δεν ξέρω τι θα πει ΟΚΙ αλλά θα μάθω.

Όταν τον παραλάβω θα γράψω, εντυπώσεις.

 

ΟΚΙ θα πει εγγυηση οσον αφορα την αντοχη των εκτυπωτων. Απλα ειναι σκυλια.

Στους κρουστικους δε, αν πας σε οποιαδηποτε υπηρεσια θα δεις παρα πολλους Α3 κρουστικους. Επισης απο οτι θυμαμαι, ειναι ο μοναδικος που αλλαζει ξεχωριστα το τονερ και ξεχωριστα το τυμπανο, οποτε μειωνεται το κοστος στο μισο (αλλαζεις 3-4 φορες τονερ, και μια φορα τυμπανο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚΙ θα πει εγγυηση οσον αφορα την αντοχη των εκτυπωτων. Απλα ειναι σκυλια.

Στους κρουστικους δε, αν πας σε οποιαδηποτε υπηρεσια θα δεις παρα πολλους Α3 κρουστικους. Επισης απο οτι θυμαμαι, ειναι ο μοναδικος που αλλαζει ξεχωριστα το τονερ και ξεχωριστα το τυμπανο, οποτε μειωνεται το κοστος στο μισο (αλλαζεις 3-4 φορες τονερ, και μια φορα τυμπανο).

 

Και οι KYOCERA το κάνουν αυτό αλλά μιλάμε για ακριβά και επαγγελματικά μηχανάκια. Άντε καλορίζικος ο ΟΚΙ. Δεν νομίζω να σε απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά..

Ναι το τύμπανο έχει διάρκεια 15000 σελίδων σε συνεχή εκτύπωση. Σε μεμονωμένες εκτυπώσεις 1-2 σελίδων, πιστεύω θα πέσει πολύ (λίγο πιο πάνω από το μισό).

 

Ουφ και νόμιζα ότι οι ΟΚΙ είναι άγνωστοι.. Από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω το αντίθετο. Δεν θα αντέξω άλλη καζούρα από τον gadget info-guru ανιψιό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αναγεμιση εχετε καμια πληροφορια; Και γιατι στο εγχειριδιο γραφει να αποφευγεται η εκτυπωση και στις δυο οψεις του χαρτιου; Εκτυπωνω σχεδον παντα και στις δυο οψεις και με προβληματιζει αυτο. nurse εχεις παρατηρησεις καποιο προβλημα σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω παραλάβει ακόμη για να γράψω περισσότερα. Την Δευτέρα τώρα.

Στο αγγλικό manual που κατέβασα δεν αναγράφει κάτι τέτοιο. Εκτός εάν δεν το πρόσεξα.. Πες σελίδα αν σου είναι εύκολο.

Από αναγέμιση δεν έχω ιδέα. Είμαι σίγουρος ότι εδώ υπάρχουν πιο ειδικοί για να μας διαφωτίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκτυπωτής αυτός είναι τεχνολογίας LED και όχι LASER δεν έχει και τόσο σημασία απλά δεν έχει τόσο καλή εκτύπωση όσο ο laser. Αν δεν είσαι ψείρας δεν θα καταλάβεις διαφορά. Ο εκτυπωτής παίρνει μόνο τόνερ σε κάθε γέμισμα και θέλει λίγο προσοχή να μην σου πασαληφθεί παντού στο γέμισμα. Γιατί και επικίνδυνη ουσία είναι και μουντζουρώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://greece.oki.com/binaryData/19950/B2000uEN2.pdf

σελιδα 8 (για την διπλης οψης εκτυπωση)

 

Ναι όντως το γράφει. Πιθανότατα να έχει σχέση με το γεγονός ότι τραβάει τη σελίδα και τη γυρνάει 180 μοίρες όταν την έχει εκτυπώσει. Δεν ξέρω δα δείξει όταν τον παραλάβω. Πάντως σε review που διάβασα λένε τα καλύτερα όσο αφορά την εκτύπωση κειμένου. Αλλά όπως είπα κοντός ψαλμός.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:47 ----------

 

Ο εκτυπωτής παίρνει μόνο τόνερ σε κάθε γέμισμα και θέλει λίγο προσοχή να μην σου πασαληφθεί παντού στο γέμισμα. Γιατί και επικίνδυνη ουσία είναι και μουντζουρώνει.

 

Θέλει κάθε 15000 σελίδες και τύμπανο. To λεγόμενο Image Drum (Κωδικός 43650302). Το eshop θα το φέρει προς το τέλος του μήνα μου είπανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...