Προς το περιεχόμενο

Canon. Ημερομηνία λήξεως μελάνης;;


nurse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή δεν λήγουν τα μελανάκια;

 

Ξεκίνησα το τόπικ έχοντας υπόψη τα μελάνια της epson που έχουν επάνω ημερομηνία και μια συζήτηση που είχα με τον ανιψιό μου ότι η μελάνη κάποια στιγμή λήγει.

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά βρήκα αυθεντική μελάνη σε καλή τιμή και προμηθεύτηκα αρκετή για stock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα λήγουν... για ψάξε στο site του κατασκευαστή ;)

 

Δυστυχώς δεν εντόπισα κάτι σχετικό στο site της canon. Το μόνο που λέει είναι τα πλεονεκτήματα της αυθεντικής μελάνης κλπ...

Εντοπίσατε κάτι που εγώ δεν είδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από επικοινωνία με την αντιπροσωπία της canon στην Ελλάδα, είχα την απάντηση ότι κάποια μελάνια λήγουν και κάποια όχι (έχουν ημερομηνία λήξεως και κάποια όχι).

Δηλαδή πόσο καιρό μπορώ να κρατήσω ένα μελάνι σφραγισμένο;

Καμία απάντηση.

Δηλαδή πόσο καιρό το έχετε;

...

Ημερομηνία κατασκευής της μελάνης μπορώ να δω;

...

Άντε τώρα τι να τους πεις.

 

Δεν έχω παράπονο ευγενέστατοι οι άνθρωποι. Ευτυχώς μου λύθηκε η απορία. Η μελάνη μπορεί να λήγει αλλά μπορεί και να μη λήγει.

 

 

Να πάρει δεν είναι και κανένας γνωστός να μου μάθει πως γεμίζουν τα μελάνια. Να αγοράσω ένα πάμφθηνο εκτυπωτή και για απλές εκτυπώσεις να του αλλάζω τα φώτα στην αναγόμωση που ξέρω πόσο φρέσκια είναι..

 

Μας δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και επειδή η Ελληνική αντιπροσωπία όπως είναι προφανές δεν με κάλυψε στράφηκα στα κεντρικά της Canon.

Παραθέτω την απάντηση όπως μου τη στείλανε:

__________________________________________________________

Thank you for contacting Canon.

We apologise for the delayed reply.

With regards to your query, there is no specific 'expiry date' for (boxed / sealed) ink cartridges. It is however suggested to use them within 2 to 3 years of purchase. Storage conditions may affect this and ideally they should be used as soon as possible after purchase.

__________________________________________________________

 

Ψάχνω για φρέσκο ψάρι, φρέσκα φρούτα, άντε τώρα να ψάξω και για μεταπωλητές με φρέσκια παραλαβή μελάνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στα μελάνια τις hp το γράφουν επάνω στην συσκευασία (κουτί) και στην πλαστική συσκευασία που το περιβάλει (εσωτερικά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βλέπω το τόπικ και κατα τύχη αυτό το καιρό ο HP εκτυπωτής μου. F380. Δεν θέλει να εκτυπώσει με τίποτα. Ένα λαμπάκι με σήμα μια μελάνι αναβοσβήνει συνέχεια. στο εγχειρίδιο δεν μιλά για άδεια μελάνι αλλά για μήπως η μελάνη δεν έχει μπει σωστά (Φυσικά το κοίταξα) Τελικά είδα πως μία μελάνη έχει ημερομηνία 01/02/2009 (μάλλον λήξης) πάνω της. Παίζει κάπως να κλειδώθηκε επειδή πέρασε η ημερομηνία της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα βλέπω το τόπικ και κατα τύχη αυτό το καιρό ο HP εκτυπωτής μου. F380. Δεν θέλει να εκτυπώσει με τίποτα. ένα λαμπά κι με σήμα μια μελάνι αναβοσβήνει συνέχεια. στο εγχειρίδιο δεν μιλά για άδεια μελάνι αλλά για μήπωε η μελάνη δεν έχει μπει σωστά (Φυσικά το κοίταξα) Τελικά είδα πως μία μελάνη έχει ημερομηνία 01/02/2009 πάνω της. Παίζει κάπως να κλειδώθηκε επειδή πέρασε η ημερομηνία της?

 

??????????????? Να υποθέσω ποσταρες εδώ κατά λάθος; ????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρωτάω αν τα μελάνια "κλειδώνουν" αν περάσει η ημερομηνία λήξης τους οχι για Canon που ρώτησες αλλά για HP,παρόμοιο θέμα είναι γιατί να ανοίξω καινούργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με την HP τυγχάνει να το παλεύουν σε κοντινό ποστ. :http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=316763

 

Το συγκεκριμένο τοπικ έχει θέμα "Canon. Ημερομηνία λήξεως μελάνης;; " Πιθανότατα να μην το διαβάσει κάποιος που ξέρει από HP.

 

Παρόλα αυτά για να δούμε.. Ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...