Προς το περιεχόμενο

Ηχεια 5.1 σε Ubuntu


akiskem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω μια μεγαλη απορια.....

Εαν συνδεσω ηχεια 5.1 στο laptop μου που εχει 3 υποδοχες θα παιζουν κανονικα εξαρχης;;Δηλαδη θα αναγνωρισει το Ubuntu τι εχω βαλει που η θα χρειαστει καποιο software η τιποτα ρυθμισεις επιπλεον;;;

 

 

Ευχαριστω πολυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 3 υποδοχες που εχει ειναι λογικα line out (για ακουστικα και ηχεια), line in και mic in (για μικροφωνο). Απο ολες αυτες, ηχο μπορεις να παρεις απο την line out μονο γιατι μονο αυτη ειναι εξοδος ηχου.

 

Οποτε, δεν θα παιζουν σαν 5.1 εξαρχης, γιατι για 5.1 θες 3 εξοδους

- μια για τα μπροστα ηχεια (stereo), πρασινη

- μια για τα πισω ηχεια (stereo), μαυρη

- μια για το woofer και το κεντρικο, πορτοκαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 3 υποδοχες που εχει ειναι λογικα line out (για ακουστικα και ηχεια), line in και mic in (για μικροφωνο). Απο ολες αυτες, ηχο μπορεις να παρεις απο την line out μονο γιατι μονο αυτη ειναι εξοδος ηχου.

 

Οποτε, δεν θα παιζουν σαν 5.1 εξαρχης, γιατι για 5.1 θες 3 εξοδους

- μια για τα μπροστα ηχεια (stereo), πρασινη

- μια για τα πισω ηχεια (stereo), μαυρη

- μια για το woofer και το κεντρικο, πορτοκαλι.

 

Κι ομως στον αλλον μου τον υπολογιστη μεσα απο software(σε Windows ομως) εχω 3 θυρες μονο απο τη mobo αλλα ηχεια 5.1. Αρα δεν ειναι θεμα αυτο. Δεν ξερω αν γινεται και στα Linux το ιδιο πραγμα με software η χωρις. Δηλαδη μολις τα συνδεσω το Ubuntu θα βρει οτι τα εχω συνδεσει ετσι απ'ευθειας η θα χρειαστει καποιο software οπως στα Windows??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα windows μπορουν να κανουν καποια εισοδο ηχου, εξοδο με καποιο προγραμμα, τοτε στο linux ισως να γινεται θετοντας το εκαστοτε module να φοτρωνει με καποια παραμετρο. Γενικα, δεν ειναι κατι που γινεται με μερικα κλικ.

 

Εχω πει σε αλλο θεμα για το πως γινεται αυτο, αν θες ριξε μια ματια, αλλιως θα παραθεσω το link οταν βρεθω στο pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το λεγόμενο jack sensing

Jack sensing is a technology that found its way into current generation AC?97 audio codec?s. Essentially it allows the computer to sense what?s being plugged into the jacks and reassign the jacks for the proper output/input if needed. On HD Audio it?s practically the same. It can detect that something is being plugged into the jacks, but reassigning is another problem?

 

http://www.sudhian.com/index.php?/articles/show/Intel_High_Definition_Audio/intel_audio_studio_jack_sensing

 

Το αν το sensing γίνεται σε επίπεδο hardware ή software δεν το γνωρίζω. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται να δηλώσεις στο module της κάρτας ήχουν το μοντέλο του υπολογιστή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το λεγόμενο jack sensing

 

 

http://www.sudhian.com/index.php?/articles/show/Intel_High_Definition_Audio/intel_audio_studio_jack_sensing

 

Το αν το sensing γίνεται σε επίπεδο hardware ή software δεν το γνωρίζω. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται να δηλώσεις στο module της κάρτας ήχουν το μοντέλο του υπολογιστή σου.

 

Θα συμφωνήσω, στο desktop μου έχω μια P5KC η οποία υποστηρίζει 7.1. Στα ΧΡ με τους drivers της realtek λειτουργεί το jack sensing και αναγνωρίζει τα 5.1 με την μία. Στο ubuntu το κάνω μόνος μου αυτό, όχι οτι είναι κάτι περίπλοκο, οι κατάλληλες λέξεις στο google και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ok τα εβαλα και δουλευουν κανονικοτατα!!!

Απλα το laptop μου παιρνει ηχεια μονο απο τη 1 θυρα,και αναγκαστηκα να παρω 2 τετοια και να τα βαλω το ενα μεσα στο αλλο για να δουλεψουν.Λειτουργουν ομως ολα τα ηχεια κανονικοτατα!!!!

 

Σας ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...