Προς το περιεχόμενο

Φευγω μακρια απο το pc μου...


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Πηρα την μεγαλη αποφαση να παω σε ενα νησακι εδω κοντα για το καλοκαιρι και για 5+ μηνες (1η Μαιου εως μεσα Οκτωβριου) θα ειμαι μακρια απο το pc μου, ενω αυτο θα ειναι στα χερια του μικρου. Και οπως καταλαβαινετε, πρεπει να κανω αρκετα για να διασφαλισω την ακεραιοτητα του οσο θα λειπω :P

 

Τι εχω κανει μεχρι στιγμης:

- ssh και port forwarding, γιατι θα ειναι πολλα τα updates του debian μετα απο τοσους μηνες απουσιας και θελω να την γλυτωσω με ενα απλο dist-upgrade τον Οκτωβριο.

- skype και καμερα/μικροφωνο για να με βλεπει η φουκαριαρα η μανα μου και να μην ανησυχει :D

- απενεργοποιηση boot στα windows απο τον grub (commented out) και εγκατασταση xp στο virtualbox για τις αναγκες του μικρου σε μερικες flash based ιστοσελιδες που δεν παιζουν και τοσο καλα με linux.

 

Τι δεν εχω κανει ακομα και θελω αποψεις

- ftp server. Για την κακια στιγμη που θα χρειαστω κατι απο το pc μου, πχ το βιογραφικο μου. Γινεται ευκολα ή απλα λογω bandwidth δεν αξιζει τον κοπο?

- γενικοτερο κλειδωμα μιας και ο μικρος ξερει τον κωδικο μου (για sudo) και τον κωδικο του root. Τερματικο δεν ανοιγει ουτε για killall παρολο που ξερει να κανει, αλλα ποτε δεν ξερεις.

- γενικα, ενα φιλικο προς το χρηστη περιβαλλον.

- μεταφορα των διαφορων ρυθμισεων του, πχ του emesene, απο το δικο του laptop στο pc μου.

 

Οποιαδηποτε αλλη ιδεα ειναι καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω.

 

Y.Γ. Να σημειωσω οτι καθως επαιζα με τα περι δικτυου, χαλασα το nfs share. Οποιος θελει να βοηθησει, ας μου πει να ποσταρω το /etc/exports.Καλημερα σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα:

 

- FTP server δέν χρειάζεσαι αν έχει ρυθμίσει σωστά το ssh και το port forwarding από το router σου στο PC. Με ένα scp θα κάνεις τη δουλειά σου για μικρά αρχεία (όπως ένα βιογραφικό) αλλά θα σε περιορίσει το upload της σύνδεσής σου καθώς και το outbound traffic της γραμμής την ώρα που θα κάνεις τη μεταφορά.

 

- Για το κλείδωμα του PC ή φτιάξε ένα καινούργιο user για τον αδερφό σου που δεν θα έχει δικαιώματα παρά μόνο για την εντολή shutdown ή άλλαξε από το αρχείο sudoers τα δικαιώματα του χρήστη που έχεις τώρα κατά τον ίδιο τρόπο. Καλύτερα να κάνεις το πρώτο ώστε όταν επιστρέψεις να σβήσεις με μία κίνηση το account και το home directory του το οποίο...

- ... θα έχει και τα προσωπικά settings από pidgin, deluge etc ότι χρησιμοποιεί ο αδερφός σου. Θα τα κάνεις copy από το laptop του, θα αλλάξεις τα permissions ώστε να είναι owner ο χρήστης του αδερφού σου και τέλος.

- Όσον αφορά το φιλικό πρός το χρήστη περιβάλλον, γι αυτό πρέπει να ρωτήσεις τον αδερφό σου. :P

 

Ανέβασε το config του NFS και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chek2fire

Μα laptop θα παρω, αυτο του μικρου!

 

@Nullscan

Τελικα εβγαλα μονο το χρηστη μου απο τους sudoers, μετεφερα τις ρυθμισεις του για το emesene στο pc και τελος.

 

@firewalker

Τι ειναι το screen?

 

Κατι ακομα...

Πως στην ευχη δουλευει ο network manager?! Εχω απο το πρωι που σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω τι γινεται αλλα δεν.

Στο σπιτι, ακομα και ασυρματα, εχω καρφωτη ip, αλλα στο νησι δεν γινεται να ρωταω για τα στοιχεια που πρεπει να βαλω στο /etc/network/interfaces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μπορείς να έχεις πρόσβαση από μακριά, αλλά μιας και πήρες τέτοια απόφαση, καλό θα ήταν να απέχεις όσο το δυνατόν περισσότερο από το pc. Οπότε μήπως να το άφηνες στα χέρια του μικρού; Δε θα πάθει και τίποτα :)

 

Λίγη απεξάρτηση πάντα κάνει καλό.

 

Δε θέλω να σε χαρακτηρήσω εξαρτημένο (δε σε ξέρω καν) ή να το παίξω έξυπνος ή οτιδήποτε τέτοιο, απλά θέλω να πω πως μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς υπολογιστή για κάποιο διάστημα και καλό είναι να ζυγίζουμε το χρόνο μας ανάλογα με τις πραγματικές μας ανάγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μπορείς να έχεις πρόσβαση από μακριά, αλλά μιας και πήρες τέτοια απόφαση, καλό θα ήταν να απέχεις όσο το δυνατόν περισσότερο από το pc. Οπότε μήπως να το άφηνες στα χέρια του μικρού; Δε θα πάθει και τίποτα :)

 

Λίγη απεξάρτηση πάντα κάνει καλό.

 

Δε θέλω να σε χαρακτηρήσω εξαρτημένο (δε σε ξέρω καν) ή να το παίξω έξυπνος ή οτιδήποτε τέτοιο, απλά θέλω να πω πως μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς υπολογιστή για κάποιο διάστημα και καλό είναι να ζυγίζουμε το χρόνο μας ανάλογα με τις πραγματικές μας ανάγκες.

 

Νταξ μωρέ.... Αλλά τι θα κάνει το παιδί τις ζεστές βραδιές του καλοκαιριού... Θα κοιτάει τα αστέρια ήηηηηηηηη... Θα μιλάει με καμιά γκόμενα στο msn; Εσύ τι θα διάλεγες; :P

Υ.Γ.Πρόσεχε τι θα απαντήσεις... Από εδώ θα κριθεί το πόσο άντρας είσαι!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ μωρέ.... Αλλά τι θα κάνει το παιδί τις ζεστές βραδιές του καλοκαιριού... Θα κοιτάει τα αστέρια ήηηηηηηηη... Θα μιλάει με καμιά γκόμενα στο msn; Εσύ τι θα διάλεγες; :P

Υ.Γ.Πρόσεχε τι θα απαντήσεις... Από εδώ θα κριθεί το πόσο άντρας είσαι!:-D

 

Νταξ μωρέ.... Αλλά τι θα κάνει το παιδί τις ζεστές βραδιές του καλοκαιριού... Θα μπιπ μπιπ καμιά γκόμενα κάτω απ τα αστέρια ήηηηηηηηη... Θα μιλάει με καμιά γκόμενα στο msn; Εσύ τι θα διάλεγες;

 

Υ.Γ.Πρόσεχε τι θα απαντήσεις... Από εδώ θα κριθεί το πόσο άντρας είσαι!

 

@ jim_p Καλά να περάσεις συνδυάζοντας το τερπνόν μετά του ωφελίμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ μωρέ.... Αλλά τι θα κάνει το παιδί τις ζεστές βραδιές του καλοκαιριού... Θα κοιτάει τα αστέρια ήηηηηηηηη... Θα μιλάει με καμιά γκόμενα στο msn; Εσύ τι θα διάλεγες; :P

Υ.Γ.Πρόσεχε τι θα απαντήσεις... Από εδώ θα κριθεί το πόσο άντρας είσαι!:-D

Δηλαδή άντρας είναι αυτός που μιλάει με γκόμενες (γνωστές ή άγνωστες) στο msn ή αυτός που κοιτάζει τα αστέρια;

Μήπως τελικά χρειάζεται το παρακάτω:

># apt-get reconfigure άντρας

? (για να μη φύγουμε και από την υποκατηγορία linux του insomnia)

Καλό Πάσχα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως, ΟΛΕΣ τις ζεστες βραδιες του καλοκαιριου θα δουλευω. Θα ασχολουμαι με το pc μου στο σπιτι και τα συναφη τις πρωτες πρωινες ωρες. Για ολα τα υπολοιπα εχω ολη την υπολοιπη μερα μπροστα μου.

 

Δεν θελω να αποτοξινοθω, γιατι κατι μου λεει οτι μετα απο 6 μηνες αποχης θα κανω σαν ενα αρχαριο φιλο μου που για να πατησει το Χ, το "σημαδευει" με το ποντικι και πληκτρολογει, με το ενα χερι παντα, ενα χαρακτηρα τη φορα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:22 ----------

 

Για την κακια στιγμη #2, οταν δηλαδη μπει με το καθημερινο update νεος πυρηνας και θα πρεπει να χτισω παλι τα διαφορα modules (fglrx και vboxdrv), μπορω να παω σε init 1 μεσω του ssh ή θα μου ριξει ακυρο?

 

Και πως θα κανω επανεκκινηση ωστε να μπει στον νεο πυρηνα, αλλα να μην ξεκινησει ο gdm για να προλαβω κανω τα modules πρωτα?

 

Η μια λυση ειναι να το αφησω φευγοντας για το νησι σε raradeon/radeonhd και να απενεργοποιησω το φορτωμα του vboxdrv στην εκκινηση. Η αλλη ειναι να βγαλω το μετα-πακετο που αναβαθμιζει τον πυρηνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...