Προς το περιεχόμενο

laser εκτυπωτης διπλης οψης


Nik0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λες το τελικο κοστος εκτυπωσης ειναι φθηνοτερο ανα σελιδα?

 

αν διαιρέσεις το κόστος των αναλώσιμων με τον αριθμό των εκτυπώσεων, στους laser βγαίνει πιο φθηνά από ότι στους inject (με την προϋπόθεση βέβαια ότι τυπώνεις αρκετά, όχι 100 σελίδες τον μήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αν διαιρέσεις το κόστος των αναλώσιμων με τον αριθμό των εκτυπώσεων, στους laser βγαίνει πιο φθηνά από ότι στους inject (με την προϋπόθεση βέβαια ότι τυπώνεις αρκετά, όχι 100 σελίδες τον μήνα)

 

Δηλαδη ο τροπος που γινεται η εκτυπωση στον μεν inkjet τον κανει να ξοδευει πολυ περισσοτερο μελανι ανα σελιδα εν συγκρισει με τον laser ο οποιος εχει οινομικοτερο τροπο να εκτυπωσει την ιδια σελιδα καταναλωνοντας πολυ λιγοτερο αποτ ο αναλογο αναλωσιμο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάνει πιο καλή διαχείριση των αναλωσίμων του από τους inject.

Απλά σου ξαναλέω... κερδίζεις στην ποσότητα όχι στις λίγες εκτυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θεωρηθεί κάποιος εκτυπωτής διπλής όψης, πρέπει να το κάνει αυτόματα, όχι χειροκίνητα. Γιατί αλλιώς, όλοι οι εκτυπωτές είναι διπλής όψης, αφού όλοι θα τυπώσουν την πίσω σελίδα, αν τη βάλουμε με το χέρι.

Και ισχύει ότι κατά κανόνα το γράμμα D δηλώνει τη δυνατότητα εκτύπωσης διπλής όψης (Duplex).

Και λίγη αυτοσυγκράτηση με τους χαρακτηρισμούς επιβάλλεται.

 

καλα ο καθενας λεει παλι οτι θελει...εχεις δουλευψει laser η και εσυ κανεις εικασιες ?οταν λενε χειροκινητα δεν εννοουν με το χερι αλλα με προγραμμα απλα εχει μονης εκτυπωσης και οποτε το χρειαστεις πας και το πυθμιζεις να κανει διπλης εκτυπωσης,οταν το εχει αυτοματα απλα δεν χρειαζεται να κανεις κατι στις ρυθμισεις του εκτυπωτη...ελπιζω τωρα να καταλαβατε.οσο για το γραμμα D συνεχιστε να το λετε...μπορει καποιοι που δεν ξερουν να σας πιστεψουν και να ψαχνουν να το βρουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα κάνει πιο καλή διαχείριση των αναλωσίμων του από τους inject.

Απλά σου ξαναλέω... κερδίζεις στην ποσότητα όχι στις λίγες εκτυπώσεις.

 

 

Mα αν μπορει να κανει καλυτερη διαχειριση των αναλωσίμων του σε σχεση με τους inkjet στις πολλες σελιδες, δεν μπορει και στην μια?

 

Αααα, μαλλον εννοεις εσυ το ποτε γινεται αισθητη η διαφορα στην οικονομια της μελανης, και οτι στην μια σελιδα ναι μεν καιει πιο λιγη μελανε(η οτι καταναλωνει αν δεν ειναι μελανη) αλλα δεν φαινεται στο ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφεραται το κοστος ανα σελιδα

 

Επειδη και μενα μου χαλασε ενας HP που εχω εδω και 9 χρονια χρειαστηκα να παρω καινουργιο εκτυπωτη και κατεληξα στον παρακατω:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450149

 

εχει τελικη 69 ευρω με την επιστροφη που σου κανουν.το ιδιο μοντελο βγαινει με feeder, μηχανισμο για εκτυπωση διπλης οψης και fax καπου στα 150

Το μελανι που χρησιμοποιει ειναι το :

 

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.HPA00214

 

που βγαζει ονομαστικα 2400 σελιδες και σε ρυθμισεις draFT ΚΑΠΟΥ 4000 ΜΕ 4500 ΣΕΛΙΔΕς. Τελικα βγαινουν οι laser ποιο φθηνοι η οχι?εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι δεν ειναι ποιο φθηνοι.μπορει να εχουν καλυτερη εκτυπωση ομως κατι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη συζήτηση ανοίγουμε...

 

εδώ στο περιοδικό έχουν περάσει άπειροι εκτυπωτές. Τώρα είμαστε με μια μονάδα xerox αξίας 15.000€ και συμβόλαιο ανά μήνα (περιλαμβάνει τα πάντα εκτός από χαρτί... φούρνους, τύμπανα, ταινίες κτλ ακόμα και τα toner)

 

αυτό που κατάλαβα είναι ότι δύσκολα αντέχει ένα inject την εντατική δουλειά. Με τα μαϊμου μελανάκια έβγαινε όντως τα ίδια και πιο φθηνά από laser αλλά αλλάξαμε 3 μέσα σε έναν χρόνο και ένας άντεξε 2 (ο οποίος είχε πάνω από 1.000.000 εκτυπώσεις μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια)

 

δικό μου συμπέρασμα... με τον laser βγαίνει στο τέλος και σε διάρκεια χρόνου πιο φθηνά και χωρίς να φοβάσαι τόσο πολύ για την ζωή του μηχανήματος σου. Ίσως λόγου όγκου εκτύπωσης και συνθηκών (το 70 με 80% των εκτυπώσεων είναι έγχρωμες και με 95% κάλυψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα δυστυχως δεν εχεις ιδεα απο αυτα που γραφεις απο laser οπως φαινεται.το οτι γραφουν χειροκινητη δεν σημαινει οτι δεν εχουν εκτυπωση διπλης οψεως....απλα οπως λεει διπλα γινεται μεσω προγραμματος και οχι αυτοματοποιημενα με καποιο κουμπι.εαν διαβασες το μηνυμα μου ειπα οτι εχω εναν απο αυτους που προτινα αρα μπορω να σου πω με σιγουρια πως εχει εκτυπωση διπλης οψης.αρα καλα ειπες οτι πρεπει να προσεχουμε τι γραφουμε εδω μεσα >>>>οσο για θεωριες περι οτι πρεπει να εχει το γραμμα D φυσικα και εκανες πλακα γιατι μονο σοβαρο δεν ειναι αυτο που ειπες.τελοσπαντων

Δεν με προσβάλλεις αλλά δυστυχώς εκθέτεις την άγνοιά σου και εκτίθεσαι.

Οι εκτυπωτές διπλής όψεως έχουν μονάδα duplex για να εκτυπώνουν και από τις δύο πλευρές του χαρτιού χωρίς ανθρώπινη επέμβαση. Οι εκτυπωτές στους οποίους χρειάζεται ανθρώπινη επέμβαση (μέσω προγράμματος) δεν θεωρούνται εκτυπωτές διπλής όψεως - είναι οι απλοί εκτυπωτές. ΟΛΟΙ οι απλοί εκτυπωτές υποστηρίζουν εκτύπωση από τις δύο όψεις μέσω προγράμματος. Μόνο οι εκτυπωτές διπλής όψεως γυρίζουν μόνοι τους το χαρτί (στο εσωτερικό του μηχανήματος) και εκτυπώνουν κι από τις δύο μεριές χωρίς να χρειαστεί να κάνει κάτι ο χρήστης.

 

Όσο για το γράμμα D, ρώτα πριν γράψεις. Δεν πρόκειται για θεωρία, αλλά για ονοματοδοσία. Το γράμμα D στον κωδικό συμβολίζει, ως επί το πλείστον, τη μονάδα Duplex, όπως το γράμμα N συμβολίζει το Network (ότι δηλαδή ο εκτυπωτής έχει θύρα ethernet) και το γράμμα W συμβολίζει το Wireless (ότι μπορείς να συνδεθείς ασύρματα στον συγκεκριμένο εκτυπωτή).

 

Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις. :-)

 

Είναι όμως αστείο να θεωρείς ότι γνωρίζεις και να προσπαθείς να βγεις κι από πάνω αντί να παραδεχτείς το λάθος σου και την άγνοιά σου. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με προσβάλλεις αλλά δυστυχώς εκθέτεις την άγνοιά σου και εκτίθεσαι.

Οι εκτυπωτές διπλής όψεως έχουν μονάδα duplex για να εκτυπώνουν και από τις δύο πλευρές του χαρτιού χωρίς ανθρώπινη επέμβαση. Οι εκτυπωτές στους οποίους χρειάζεται ανθρώπινη επέμβαση (μέσω προγράμματος) δεν θεωρούνται εκτυπωτές διπλής όψεως - είναι οι απλοί εκτυπωτές. ΟΛΟΙ οι απλοί εκτυπωτές υποστηρίζουν εκτύπωση από τις δύο όψεις μέσω προγράμματος. Μόνο οι εκτυπωτές διπλής όψεως γυρίζουν μόνοι τους το χαρτί (στο εσωτερικό του μηχανήματος) και εκτυπώνουν κι από τις δύο μεριές χωρίς να χρειαστεί να κάνει κάτι ο χρήστης.

 

Όσο για το γράμμα D, ρώτα πριν γράψεις. Δεν πρόκειται για θεωρία, αλλά για ονοματοδοσία. Το γράμμα D στον κωδικό συμβολίζει, ως επί το πλείστον τη μονάδα Duplex, όπως το γράμμα N συμβολίζει το Netword (ότι δηλαδή ο εκτυπωτής έχει θύρα ethernet) και το γράμμα W συμβολίζει το Wireless (ότι μπορείς να συνδεθείς ασύρματα στον συγκεκριμένο εκτυπωτή).

 

Δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις. :-)

 

Είναι όμως αστείο να θεωρείς ότι γνωρίζεις και να προσπαθείς να βγεις κι από πάνω αντί να παραδεχτείς το λάθος σου και την άγνοιά σου. :-)

 

συνεχιζεις το παραληρημα...δηλαδη μου λες οτι ολοι οι εκτυπωτες μεσω προγραματος ειναι εν δυναμι εκτυπωτες διπλης οψης???εσυ πιστευεις οτι με αυτο δεν εκτιθεσαι?τελοσπαντον συνεχισε να γραφει οτι θες απλα μπορω να διαφωνω καθετα...εγω σου ειπα οτι εχω μηχανημα λαζερ που με μια ρυθμιση μεσα απο το προγραμμα εκτυπωσης εκτυπωνει ταυτοχρονα και τις δυο πλευρες της σελιδας.οσο για την αγνοια μου εχεις δικιο που ασχολουμαι και επαγγελματικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
συνεχιζεις το παραληρημα...δηλαδη μου λες οτι ολοι οι εκτυπωτες μεσω προγραματος ειναι εν δυμαμι εκτυπωτες διπλης οψης???εσυ πιστευεις οτι με αυτο δεν εκτιθεσαι?τελοσπαντον συνεχισε να γραφει οτι θες απλα μπορω να διαφωνω καθετα...εγω σου ειπα οτι εχω μηχανημα λαζερ που με μια ρυθμιση μεσα απο το προγραμμα εκτυπωσης εκτυπωνει ταυτοχρονα και τις δυο πλευρες της σελιδας.οσο για την αγνοια μου εχεις δικιο που ασχολουμαι και επαγγελματικα...

 

Κατ'αρχήν σε συμβουλεύω να προσέχεις τις εκφράσεις σου.

 

Δεν με ενδιαφέρει εάν έχεις και μηχάνημα "λαζερ" (;) που φτιάχνει και καφέ ή σου παραγγέλνει πίτσα. Να το χαίρεσαι. Το θέμα δεν είναι τι έχεις, το θέμα είναι τι πρότεινες στο παιδί που ρώτησε.

 

Κι αυτό που επισήμανα είναι ότι κανένας από τους εκτυπωτές που πρότεινες προηγουμένως δεν είναι εκτυπωτής διπλής όψεως. Όλοι όσοι πρότεινες χρειάζονται ανθρώπινη επέμβαση - πρέπει δηλαδή ο χρήστης να γυρίσει το χαρτί και να το ξαναβάλει στο feeder του εκτυπωτή για να τυπωθεί και η δεύτερη σελίδα. Στους εκτυπωτές διπλής όψεως δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο, ο χρήστης δεν ασχολείται, ο εκτυπωτής "γυρνάει" από μόνος του το φύλλο χαρτιού.

 

Κουράστηκα, δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς δεν γνωρίζεις (και είσαι και επαγγελματίας, όπως λες...). Ατυχία.

Ο topic starter κατάλαβε κι αυτό έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδια και ιδιαιτερα paredwse εχς καταλαβει και σε ευχαριστω πολυ και για τις λεπτομερεις εξηγησεις που μου εδωσες και για τις προτασεις που μου αρεσαν πολυ.

 

Να εισαι καλα σε ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν σε συμβουλεύω να προσέχεις τις εκφράσεις σου.

 

Δεν με ενδιαφέρει εάν έχεις και μηχάνημα "λαζερ" (;) που φτιάχνει και καφέ ή σου παραγγέλνει πίτσα. Να το χαίρεσαι. Το θέμα δεν είναι τι έχεις, το θέμα είναι τι πρότεινες στο παιδί που ρώτησε.

 

Κι αυτό που επισήμανα είναι ότι κανένας από τους εκτυπωτές που πρότεινες προηγουμένως δεν είναι εκτυπωτής διπλής όψεως. Όλοι όσοι πρότεινες χρειάζονται ανθρώπινη επέμβαση - πρέπει δηλαδή ο χρήστης να γυρίσει το χαρτί και να το ξαναβάλει στο feeder του εκτυπωτή για να τυπωθεί και η δεύτερη σελίδα. Στους εκτυπωτές διπλής όψεως δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο, ο χρήστης δεν ασχολείται, ο εκτυπωτής "γυρνάει" από μόνος του το φύλλο χαρτιού.

 

Κουράστηκα, δεν ασχολούμαι άλλο, προφανώς δεν γνωρίζεις (και είσαι και επαγγελματίας, όπως λες...). Ατυχία.

Ο topic starter κατάλαβε κι αυτό έχει σημασία.

 

μαλλον δεν καταλαβαινεις ελληνικα...τα μηχανιματα που προτινα κανουν διπλη εκτυπωση χωρις ανθρωπινη παρεμβαση...δεν αλλαζεις μερια στο φυλλο για να εκτυπωσει και την δευτερη σελιδα απλα το ρυθμιζεις μεσω του προγραμματος εκτυπωσης να σου εκτυπωσει διπλη οψη.τωρα δεν μπορω να κανω κατι αν δεν το καταλαβες...απλα συνεχισε να εχεις αποψη και να μην δεχεσαι αυτα που σου λεω αφου τα εχω δοκιμασει τα μηχανηματα.το οτι εχω λαζερ δεν το ειπα απλα για να το πω αλλα για να σου δειξω οτι τα εχω δουλεψει και μπορω να πω την αποψη μου.τωρα εσυ αν δεν τα εχεις δουλεψει δεν δεχομαι την γνωμη σου κανοντας ικασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραια, αφου δε χρειαζεται ανθρωπινη επεμβαση, τοτε ΠΩΣ εκτυπωνουν στις 2 πλευρες χωρις μηχανισμο duplex?

 

Αν το εξηγησεις κι αυτο...

 

Οχι τιποτε αλλο, να μαθουμε κι εμεις οι "ασχετοι" να μη μας πιανουν κοροϊδα με "D και διαφορα αλλα μαρκετινίστικα κολπα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένας από τους εκτυπωτές που πρότεινες προηγουμένως δεν είναι εκτυπωτής διπλής όψεως. Όλοι όσοι πρότεινες χρειάζονται ανθρώπινη επέμβαση - πρέπει δηλαδή ο χρήστης να γυρίσει το χαρτί και να το ξαναβάλει στο feeder του εκτυπωτή για να τυπωθεί και η δεύτερη σελίδα. Στους εκτυπωτές διπλής όψεως δεν χρειάζεται να γίνει κάτι τέτοιο, ο χρήστης δεν ασχολείται, ο εκτυπωτής "γυρνάει" από μόνος του το φύλλο χαρτιού.

 

Έτσι είναι . Ο Paredwse έχει δίκιο και είναι και προφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...