Προς το περιεχόμενο

HP mini 2140 πια εκδοση linux να βαλω και αλλες οδηγιες(αρχαριος σε inux)


mantas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα HP mini 2140 και θελω να βαλω τα Ubuntu 8.10 για παραδειγμα.Δοκιμασα τα Ubuntu 8.10 αλλα δεν βλεπει το 3g cosmote με modem ZTE MF 636,δεν μπορει να συνδεθει μεσο wifi αν και εκανε μια φορα συνδεση με το wifi..μετα τιποτα,οσο και να το παλεψα.Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι δεν θελω να βαλω παλι τα xp.Ειμαι καινουργιος στα λινουξ και δεν γνωριζω τιποτα.Αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη διανομη γιατι χρειαζομαι να λειτουργησει το 3g και το wifi του mini 2140,ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εχω ενα HP mini 2140 και θελω να βαλω τα Ubuntu 8.10 για παραδειγμα.Δοκιμασα τα Ubuntu 8.10 αλλα δεν βλεπει το 3g cosmote με modem ZTE MF 636,δεν μπορει να συνδεθει μεσο wifi αν και εκανε μια φορα συνδεση με το wifi..μετα τιποτα,οσο και να το παλεψα.Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι δεν θελω να βαλω παλι τα xp.Ειμαι καινουργιος στα λινουξ και δεν γνωριζω τιποτα.Αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη διανομη γιατι χρειαζομαι να λειτουργησει το 3g και το wifi του mini 2140,ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Τι τσιπ εχει το wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο που θα το δω αυτο? Ειναι το μινι που δεινει η cosmote μαζι με το on the go και τωρα μαλλον επαθα αλλο...πηγα να ανοιξω το μινι και μενει συνεχεια στην οθονη F10=setup,δεν μπαινει bios ουτε στο λειτουργικο...γκαντεμης σε ολα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα τερματικο

>lspci | grep Wireless

αν η καρτα ειναι εσωτερικη ή

>lsusb | grep Wireless

αν η καρτα ειναι εξωτερικη σε usb.

Αν ειναι Broadcom οπως του 2133 που εχω θα χρειαστεις να την εγκαταστησεις με ndiswrapper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνοι, μονο που εγω δεν μιλησα για εγκατασταση!

 

Το δικο μου post απαντα στο ερωτημα "απο που θα το δω αυτο (=το τσιπακι του wireless)?".

Εκανα λαθος παραθεση.Συγγνωμη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειχα περασει πανω αλλα δεν δουλευε το 3g cosmote και το wi fi,απ'οτι καταλαβα για το wi fi πρεπει να εφταιγε το hardware και οχι τα ubuntu 8.10.Αυριο θα παω για αντικατασταση και θα σας πω.Σχετικα με το 3g cosmote ακουσα πως τα 8.04 το βλεπουν κανονικα,να βαλω αυτη την εκδοση η χανω κατι αν δεν βαλω τα 8.10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις, συνδεσε το 3g "μαραφετι" σε ενα κανονικο pc και δοκιμασε με ενα livecd ubuntu 8.10 ή 8.04 να δεις αν το βλεπει οπως ειναι.

 

Το μεγαλυτερο κερδος που εχεις αν βαλεις 8,10 ειναι ο νεοτερος πυρηνας, αρα μεγαλυτερη υποστηριξη hardware χωρις την αναγκη εγκαταστασης επιπλεον modules (drivers).

Πχ, αν εχεις μια ασυρματη καρτα της atheros, που για να παιξει θελει το ath5k module, σε 8,10 που εχει τον 2,6,27 πυρηνα θα παιξει με την μια, ενω σε 8,04 θα πρεπει να βαλεις το πακετο madwifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και την νεώτερη έκδοση που βγαίνει σε λίγες μέρες την 9.04. Μπορείς να κατεβάσεις το live cd της beta έκδοσης από εδώ

 

http://releases.ubuntu.com/releases/9.04/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα δικτυου του 2140 ειναι Broadcom,χρειαζεται να κανω εγκατασταση? αν ναι πως? Εβαλα την καινουργια εκδοση 9.04 και παλι τα ιδια,απ'οτι εχω καταλαβει μου ζητα συνεχως το κλειδι δικτυου περιπου 4 φορες και δεν συνδεεται.Πληκτρολογω των κωδικο προσβασης που εχω βαλει και μετα ζητα το κλειδι δικτυου,το router ειναι linksys WAG160N Wireless-N ADSL2+ Gateway.Και θα ηθελα να μοθ πειτε πως θα κανω να λειτουργησει το 3g της cosmote,αν υπαρχει λυση.Ειναι το MF 636.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...