Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ιστοσελίδας και web server στον υπολογιστή


sakis63

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας.Χρειάζομαι απεγνωσμένα τη βοήθειά σας.:confused:Έχω έναν παλιό υπολογιστή με 256 Ram Pentium 2.Θέλω να του βάλω διανομή Linux (Suse 11.0 θα την ανεχθεί?)και σ'αυτόν να φιλοξενήσω ιστοσελίδα.Δηλαδή χρειάζομαι έναν αναλυτικότατο οδηγό για το 1)πώς θα φτιάξω ιστοσελίδα που να είναι συμβατή με λίνουξ και το πώς θα ανεβάσω την ιστοσελίδα και πώς θα τον κάνω τον υπολογιστή αυτόν να είναι ο server που θα τη φιλοξενήσει για να υπάρχει πρόσβαση σ'αυτήν από τον "έξω" κόσμο.Δηλαδή τα βήματα αναλυτικά αν ξέρετε.Τι πρέπει να κάνω??Αν δεν γίνεται σε αυτόν τον υπολογιστή να ξέρω να χρησιμοποιήσω άλλον αλλά με ενδιαφέρει αναλυτικά η διαδικασία και θέλω να την μάθω.Ευχαριστώ και ελπίζω στη βοήθειά σας.!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς δεν είναι τόσο απλό ώστε να γίνει με μερικά "βήματα" που θα σου δώσει κάποιος. Δε νομίζω ότι μπορείς να έχεις οποιοδήποτε αποτέλεσμα αν δεν ασχοληθείς κανονικά, ώστε να έχεις μια ιδέα για το πώς δουλεύουν οι τεχνολογίες στις οποίες θα βασιστείς και να να είσαι σε θέση να κατανοήσεις το documentation του λογισμικού που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις.

 

Το SUSE δε ξέρω πόσο άνετα θα το τρέχει ο συγκεκριμένος υπολογιστής, πάντως μια διανομή χωρίς περιττά πράγματα (π.χ. γραφικό περιβάλλον) θα την έτρεχε πολύ πιο άνετα.

 

1)πώς θα φτιάξω ιστοσελίδα που να είναι συμβατή με λίνου

Δεν υπάρχουν ασύμβατες ιστοσελίδες με Linux. Το WEB βασίζεται σε ανοικτά πρότυπα, οπότε είναι cross platform (έστω και αν κάποιες εταιρίες επιχειρούν το αντίθετο). Μπορείς να φτιάξεις ό,τι επιθυμείς, αλλά πρώτα θα πρέπει να αποφασίσεις τι τεχνολογίες θα χρησιμοποιήσεις. Αν θέλεις μια στατική ιστοσελίδα αρκεί να χρησιμοποιήσεις απλά HTML/CSS. Αν θέλεις μια δυναμική ιστοσελίδα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και μια οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού (συνηθισμένες επιλογές είναι η PHP, η Python και η Ruby) ή και κάποιο framework (π.χ. Ruby on Rails ή Django). Σε όλες τις περιπτώσεις, ίσως βρει χρήσιμη και την Javascript ή το Ajax, για κάποιο πιο εξειδικευμένα πράγματα. Φυσικά υπάρχει και η πιο δημοφιλής λύση των έτοιμων CMS (π.χ. Drupal). Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να παρέχει το site και πόσο χρόνο είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις.

 

Οπότε τα μόνα βήματα που μπορώ να σου δώσω είναι:

 

1) Σκέψου τι θέλεις να παρέχει το site, δες τις διάφορες επιλογές που ανέφερα, αποφάσισε ποια σου ταιριάζει καλύτερα.

 

2) Ρίξε μια ματιά στους διαθέσιμους HTTP servers και σημείωσε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους. Ο Apache είναι ο πιο δημοφιλής HTTP server, ο Lighttpd είναι μια πιο ελαφριά εναλλακτική που νομίζω είναι καλύτερη επιλογή για την περίπτωση. Υπάρχουν και άλλοι πιο ελαφρείς, κάνε μια αναζήτηση. Διάβασε το documentation αυτού που θα επιλέξεις, τουλάχιστον των δύο που ανέφερα καλύπτει αναλυτικά την εγκατάσταση και την παραμετροποίηση.

 

3) Για τη μεταφορά αρχείων στον Web Server, δε χρειάζεσαι κάτι άλλο από τον OpenSSH και έναν client που να υποστηρίζει SFTP.

 

4) Όταν είσαι έτοιμος να κάνεις το site διαθέσιμο στον έξω κόσμο, αν χρησιμοποιείς ADSL και έχεις μια διεύθυνση assigned σε κάποιον router, θα πρέπει να κάνεις NAT (port forwarding) για την port 80 TCP από τον ADSL router στη διεύθυνση του server. Αν η διεύθυνση αυτή είναι δυναμική, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία δυναμικής ενημέρωσης DNS, όπως το dyndns.org.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
και φτιαχνεις lambo....

με τις οδηγίες του nske

φτιάχνεις και jambo !:mrgreen:

 

sakis63 δες και αυτό

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2781396&postcount=295

 

μέχρι να μας δεχθεί ο nske στην τάξη ! :lol:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...