Προς το περιεχόμενο

Μόνο 3 από τα 4 GB RAM αναγνωρίζονται


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit

 

Limitations

 

Most 64-bit microprocessors on the market today have an artificial limit on the amount of memory they can address, because physical constraints make it impossible to support the full 16.8 million terabyte capacity. For example, the AMD Athlon X2 has a 40-bit address bus and recognizes only 48 bits of the 64-bit virtual address[1]. The newer Barcelona X4 supports a 48-bit physical address and 48 bits of the 64-bit virtual address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια ακόμα ερώτηση.

 

Τώρα, τρέχω με τον server kernel όπως είπα και παραπάνω. Αν κάνω πλήρη απεγκατάσταση του generic μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα?

 

Να το απεγκαταστήσω μαζί με τα modules του κλπ ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα να απεγκαταστήσεις όλους τους kernels που δε χρησιμοποιείς με τα modules τους, initrd images και ό,τι άλλο σχετικό έχουν σπάσει σε χωριστά πακέτα.

 

Πάντως αν χρησιμοποιείς server kernel για desktop χρήση, μπορεί να έχεις λιγότερο responsive σύστημα, επειδή λογικά θα τον έχουν κάνει compile με κάποιες επιλογές που μεγιστοποιούν της επιδόσεις εις βάρος της αποκρισιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανώς, αλλά τρέχονας server kernel δουλεύουν και τα 4GB της RAM μου, κάτι που ίσως αντισταθμίζει και με το παραπάνω την ελάττωση της αποκρισιμότητας.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ας επανέλθω 6 μήνες μετά...

 

Αν θυμάστε για να καταφέρω να χρησιμοποιήσω και τα 4GB μου, ακολούθησα αυτόν το σύνδεσμο που είχε προτείνει ο gtroza. Από τις 2 προτεινόμενες λύσεις, αποφάσισα να εφαρμόσω την 1η, δηλαδή να εγκαταστήσω τον server kernel.

 

Όντως είχα δει διαφορά (προς το θερικότερο) στη λειτουργία του υπολογιστή (δεν είχα αντιληφθεί όμως την ελάττωση της απόκρισης).

 

Μετά από μεγάλο upgrade που έκανα προσφατα, αναγκάστηκα να επιστρέψω σε generic kernel και... παρατήρησα ΤΡΟΜΕΡΗ βελτίωση της απόκρισης, κάτι για το οποίο με είχε προϊδεάσει και ο nske.

 

Βέβαια πάλι με τρώει το σαράκι ότι δε χρησιμοποιώ όλη τη μνήμη που έχω διαθέσιμη. Έτσι άρχισα να το ξαναψάχνω. Είδα λοιπόν ότι το παραπάνω link προτείνει και τη λύση της εγκατάστασης 64bit-ου λειτουργικού.

 

Έχω μερικές ερωτήσεις:

 

1) ο Core2Duo Ε7400 θα σνεργαστεί μια χαρά με το 64bit-o λειτουργικό;

 

2) με το 64bit-ο λειτουργικό θα έχω και την απόκριση του generic kernel ΚΑΙ τα 4G μου?

 

3) παλιότερα είχα ακούσει ότι τα 64bit-α Ubuntu είχαν σοβαρά προβλήματα συμβατότητας με διάφορες εφαρμογές (πχ flash κλπ). Αυτά τα θέματα υπάρχουν ακόμα άλυτα;

 

4) υπάρχει λόγος να ΜΗΝ περάσω σε 64bit-ο Ubuntu;

 

5) Αν όλα τα παραπάνω απαντηθούν θετικά, τότε... μπορώ να αναβαθμίσω σε 64bit-ο Ubuntu ή θα πρέπει να κάνω φρέσια εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

για την απόδοση στα είπε ο nske, αλλά δεν τον άκουσες

κι εγώ απ' αυτόν μαθαίνω

άσε που δεν ήξερε ούτε ο nullscan ! :mrgreen:

 

αν βγάλεις το 1GB

θα είσαι ικανονοποιημένος, οτι αναγνωρίζεται όλη η μνήμη που έχεις ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ο επεξεργαστής σου υποστηρίζει κανονικότατα τα 64μπιτα extensions του x86

 

2. Ναι

 

3. Συγκεκριμένα για το Flash, η Adobe έχει δώσει ήδη 64μπιτη έκδοσή του και προς το παρόν μόνο για Linux :-)

 

4. Όχι

 

5. Νομίζω πως όχι. Θα χρειαστεί νέα εγκατάσταση. Αν κρατάς βέβαια το /home σου σε ξεχωριστό partition, θα μείνουν και οι ρυθμίσεις σου ανέπαφες και θα κερδίσεις χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64μπιτα λειτουργικά έχουν πλέον ωριμάσει και δε θα συναντήσεις κάποιο πρόβλημα. Τον τελευταίο χρόνο και βάλε, χρησιμοποιώ αποκλειστικά 64μπιτες διανομές. Για τις ουσιώδεις απορίες σου σού απάντησε ο parsifal :-) Από μένα μια ερώτηση μιας και αναφέρθηκε. Δε γίνεται σε x64 based διανομή να εγκατασταθεί ο 32μπιτος firefox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εισαι σε 64bit, οποιαδηποτε εφαρμογη εγκατασταθει απο τα repo της διανομης σου θα ειναι 64bitη, εκτος και αν μιλαμε για καμια κλειστου κωδικα, πχ skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows περιλαμβάνουν ένα layer απο DLLs που επιτρέπει να τρέχεις 32bit εφαρμογές σε 64bit λειτουργικό χωρίς καμιά παρέμβαση απο εσένα. Το linux είναι λίγο διαφορετικό καθώς πρέπει να έχεις αυτό το layer απο 32bit βιβλιοθήκες για να τρέξεις 32 bit εφαρμογές. Συνήθως αυτές οι βιβλιοθήκες υπάρχουν σε repo της διανομής αλλα και πάλι δεν είναι εκατό τοις εκατό σίγουρο ότι θα παίξουν όλες οι εφαρμογές. Πάντως ναι μπορείς θεωρητικά να τρέξεις 32 bit εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...