Προς το περιεχόμενο

Linux και Internet


Master 23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα και καλως σας βρηκα!:-)

 

Σκεφτομαι αυτο τον καιρο την αγορα ενως netbook και συγκεκριμενα του Acer Aspire One A110L το οποιο θα το χρησιμοποιω αποκλειστικα για ιντερνετ αντε και για καμια ταινια μιας και ειμαι φοιτητης.Βλεπω πως τρεχει (οπως και τα περισσοτερα netbooks αυτης της κατηγοριας χρηματων)λειτουργικο συστημα Linux.Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης:Ειναι ευκολη η εγκατασταση ιντερνετ(π.χ conn-x)σε linux η χρειαζονται ειδικα Drivers?

 

Σορρυ αν η ερωτηση μου ειναι χαζη αλλα δεν εχω μεγαλη πειρα σε αυτα για αυτο απευθυνομαι σε εσας που απο οτι βλεπω εχετε "μαυρη ζωνη" που λεει και η διαφημιση!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως ηρθες πηγαινε εδω ειναι σημερινο http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=309600&highlight=Acer+Aspire+A110L+linpus και μετα για περισσοτερα βαλε στην αναζητηση του insomnia την λεξη linpus .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται πως το εννοεις το "drivers".

 

Στο linux το "χρειαζομαι drivers για το ταδε κομματι hardware", συνηθως μεταφραζεται σε "χρειαζομαι σοβαρους drivers για την καρτα γραφικων για να εχω 3d acceleration, αρα και compiz", μιας και τα περισσοτερα κομματια hardware υποστηριζονται απο τον ιδιο τον πυρηνα.

 

Μετα τις καρτες γραφικων, το επομενο ειδος hardware που απαιτει ειδικη μεταχειρηση ειναι οι web καμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλως ηρθες πηγαινε εδω ειναι σημερινο http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=309600&highlight=Acer+Aspire+A110L+linpus και μετα για περισσοτερα βαλε στην αναζητηση του insomnia την λεξη linpus .

 

Thanks φιλαρακο αλλα αν γινεται να μου απαντησει καποιος λιγο ποιο συγκεκριμενα γιατι το βιαζομαι αρκετα το θεμα(Δευτερα με Τριτη θα το εχω αγορασει το Acerακι λογικα).Θυμαμαι οταν ειχε βαλει conn-x ο αδερφος μου ειχαν καποιο συνοδευτικο cd εγκαταστασης για windows.

 

Υπαρχουν και για Linux καποια παρομοια drivers?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:25 ----------

 

Εξαρταται πως το εννοεις το "drivers".

 

Στο linux το "χρειαζομαι drivers για το ταδε κομματι hardware", συνηθως μεταφραζεται σε "χρειαζομαι σοβαρους drivers για την καρτα γραφικων για να εχω 3d acceleration, αρα και compiz", μιας και τα περισσοτερα κομματια hardware υποστηριζονται απο τον ιδιο τον πυρηνα.

 

Μετα τις καρτες γραφικων, το επομενο ειδος hardware που απαιτει ειδικη μεταχειρηση ειναι οι web καμερες.

jim δεν ρωτησα γενικα για το πως περναμε τα drivers στα linux αλλα αποκλειστικα για το κομματι των οδηγων εγκαταστασης του ιντερνετ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω μαύρη ζώνη στο λίνουξ :-) , μπορώ όμως να σου πω πως το pc του γραφείου μου που έχει linux mint, το συνδέω με ethernet στο ρούτερ, και έτσι απλά έχει ίντερνετ. Ούτε cd, ούτε drivers, ούτε τίποτα.

Με usb modem μάλλον χλωμό να συνδεθείς αν δεν έχεις μαύρη ζώνη και τουλάχιστον 16 νταν :lol:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω μαύρη ζώνη στο λίνουξ :-) , μπορώ όμως να σου πω πως το pc του γραφείου μου που έχει linux mint, το συνδέω με ethernet στο ρούτερ, και έτσι απλά έχει ίντερνετ. Ούτε cd, ούτε drivers, ούτε τίποτα.

Με usb modem μάλλον χλωμό να συνδεθείς αν δεν έχεις μαύρη ζώνη και τουλάχιστον 16 νταν :lol:.

Ποιας εταιριας ειναι η συνδεση που εχεις αν επιτρεπεται?Το netbook που θελω να παρω τρεχει το linpus linux lite εχει διαφορα με το δικο σου η λες να ειναι ετσι "χυμα" και αυτο χωρις cd και drivers?

 

Αλλα να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια δεν μπορω να του περασω τα αυθεντικα windows xp που εχω και να τελειωνω μια και καλη?Η δεν γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας το Acer ερχεται με Linpus Lite το οποιο ειναι μια πολυ δυσκολη στη διαχειριση διανομη (ενω στοχος της ηταν να ειναι απλη!) και επισης εχει παλια εκδοση πυρηνα (αρα λειγοτερη υποστηριξη hardware).

Για απλες χρησεις ειναι μια χαρα. Λιγο να συνηθισεις τον ανορθοδοξο package manager της. Αν ομως προσπαθησεις να κανεις κατι πιο "περιπλοκο", τοτε ετοιμασου να χασεις πολυ χρονο.

Σου προτεινω, μολις παρεις το netbook, να του αλλαξεις τα φωτα... εεε, τη διανομη. Fedora 10 or Ubuntu for Netbook.

 

Για το usb modem σου, ισως χρειαστει να κανεις καποιες ρυθμισεις πρωτα, αλλα θα παιξει. Προτιμησε ομως Wifi ´η ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σύνδεσή μου είναι forthnet, αλλά δεν νομίζω πως έχει σημασία. Πιστεύω πως το ίδιο εύκολα θα συνδεθείς και με linpus, αλλά δεν στο υπογράφω κιόλας. Εγώ με 3-4 διανομές που έχω δοκιμάσει, έτσι συνδέθηκα. Χωρίς cd και drivers και ψιψιψίνια.

Windows υποθέτω μπορείς να βάλεις, γιατί να μην μπορείς; Αλλά πρέπει να βρεις drivers, τα windows χωρίς αυτούς δεν μπορούν :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας το Acer ερχεται με Linpus Lite το οποιο ειναι μια πολυ δυσκολη στη διαχειριση διανομη (ενω στοχος της ηταν να ειναι απλη!) και επισης εχει παλια εκδοση πυρηνα (αρα λειγοτερη υποστηριξη hardware).

 

To μηλο κατω απτη μηλια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια δεν μπορω να του περασω τα αυθεντικα windows xp που εχω και να τελειωνω μια και καλη?Η δεν γινεται?

Αποτι βλεπω http://www.thelab.gr /showthread.php?t=60009 γινεται, ανοιξε θεμα στο forum των windows τα παιδια εκει θα ξερουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το usb modem SAGEM?
Θα βαλω το φοιτητικο πακετο με τα 2mbps οποτε δεν ξερω τη modem θα μου δωσουν.Αλλα λεει συνοδευεται απο cd εγκαταστασης.Αν μου Δωσουν το συγκεκριμενο λες να εχω προβλημα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πλεόν δεν δίνουν το Sagem, απλά θεώρησα ότι είχες ήδη και ουσιαστικά αυτό θα ήταν το μόνο που θα σε ταλαιπωρούσε.

Βέβαια δεν αποκλείω να το σπρώχνουν ακόμα στις "αργές" συνδέσεις (<4ΜΒs).

 

To modem που λογικά θα σου δώσουν (αν δεν έχεις διαλέξει κάτι άλλο) είναι ένα BAUDTEC που τουλάχιστον έχει ethernet οπότε δεν υπάρχει κανένα προβλημα. Απλά ανοίγεις έναν browser, κάνεις τις ρθυμίσεις και είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

 

Αν όμως σου τύχει το usb τότε απλά ψάξε να βρεις από κάποιον φίλο/γνωστό/συγγενή ένα modemάκι με ethernet. Πολλοί αυτο το BAUDTEC που δίνει ο πΟΤΕ το έχουν ξεχασμένο σε κανένα ντουλάπι και χρησημοποιούν αγορασμένο modem-router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...