Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε τώρα οι μπασκετικοί και σε εμάς τους κοινούς. Τώρα που θα αλλάξει η απόσταση για το τρίποντο πως θα επηρεαστεί το παιγνίδι της ομάδας?

 

Εμένα μου φαίνεται πως η σπουδή που έχει κάνει τόσα χρόνια ο Παναθηναϊκός στο πικ εν ρόλ και στο μέσα-έξω παιγνίδι του γενικά θα κόψει κωλαράκια τώρα που μεγαλώνουν οι αποστάσεις. Έχω δίκιο?

 

Παλι απο δηλωσεις Ιτουδη:

"Ο Ντρου, αλλά και παίκτες που έχουν ανάλογη έφεση και ταλέντο δεν θα έχουν πρόβλημα. Είναι θέμα συνήθειας, αυτοπεποίθησης και δουλειάς. Γενικότερα πάντως ναι, το μπάσκετ θα αλλάξει φιλοσοφία. Θέλει πολύ χρόνο όμως για να αναλύσουμε αυτές τις αλλαγές. Θα πρέπει το μπάσκετ παντού σε όλο τον κόσμο να εναρμονιστεί και να προσαρμοστεί αναλόγως γιατί άλλο μπάσκετ παίζεται στην Ευρώπη και άλλο στο ΝΒΑ ή το κολέγιο".

 

Προσωπικα θεωρω οτι θα ανοιξουν πολλοι χωροι μεσα στη ρακετα, καθως οι ψηλοι θα τραβιουνται πιο εξω για σκριν. Ομαδες με καλο πικ εν ρολ, καλους πασερ και γρηγορους ψηλους (βλεπε Μπαρτσελονα-ΠΑΟ), θεωρω πως αποκτουν πλεονεκτημα καθως εχουν μεγαλυτερο χωρο να κινηθουν και κατα συνεπεια πιο ανοιχτες αμυνες με μεγαλυτερες αποστασεις.

 

Αμυντικα, θελει πολυ γρηγορους κοντους, κυριως για να κυνηγανε τους αντιπαλους σουτερ στο τριποντο που πλεον αποκτουν επισης παραπανω χωρους. Παικτες τυπου Νικολας που κινουνται συνεχως και βγαινουν απο σκρινς, λογικα κερδιζουν απτην αλλαγη ειδικα αν εχουν αργο αντιπαλο.

 

edit:

Ο Νίκος Κωνσταντόπουλος στην σύντομη ομιλία του έστειλε σαφές μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση λέγοντας με νόημα στους παίκτες: "Δώστε τον καλύτερο εαυτό σας και να ξέρετε ότι η μπάλα παίζεται στο γήπεδο. Οσοι επιχειρήσουν παιχνίδια παρασκηνίου να ξέρετε ότι θα με βρουν απέναντί τους".

 

Εδρανο του πηγανε πριν τα πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για πείτε τώρα οι μπασκετικοί και σε εμάς τους κοινούς. Τώρα που θα αλλάξει η απόσταση για το τρίποντο πως θα επηρεαστεί το παιγνίδι της ομάδας?

 

Εμένα μου φαίνεται πως η σπουδή που έχει κάνει τόσα χρόνια ο Παναθηναϊκός στο πικ εν ρόλ και στο μέσα-έξω παιγνίδι του γενικά θα κόψει κωλαράκια τώρα που μεγαλώνουν οι αποστάσεις. Έχω δίκιο?

 

1. Tερμα τα πολλα πολλα τριποντα για τα 3-4αρια με υποφερτο σουτ(Κλειζα, Τσαρτσαρης κτλ). Το ιδιο ισχυει και για γκαρντ με υποφερτο σουτ(Σπανουλης, Παπαλουκας)

Οποιος δεν μπορει να εκτελεσει απο μακρια και με καλη μηχανικη στο σουτ Ή δεν θα εκτελει πολλα Ή θα εχει χειροτερα ποσοστα

Ευννοουνται παικτες τυπου Ντρου ή Φωτση ή Τεοντοσιτς

 

Επισης, οποιος μπορει να παιξει καλα το πικ-εν-ρολ πλεον θα κανει οργια με ενα καλο ψηλο ειδικα αν αυτος εχει και καλο σουτακι(γιαυτο λεω οτι πρεπει ο Σαρας να μεινει, θα οργιασει με Μαικ) ή γκαρντ με πολυ γρηγορη κινηση και εκτελεση(Σπανουλης, Ναβαρο)

 

2. Εκτος απο το τριποντο, μεγαλωνει και τετραγωνιζει η ρακετα, αρα πιο πιθανο να εχουμε 3 δευτερολεπτα στο πλαι

 

3. Και επιπλεον αλλαζει ο κανονισμος για τα φαουλ. Αν κανεις φαουλ απο το 15-24'' τοτε το χρονομετρο σταματαει και δεν παει στα 24''. Απο το 1-14'' παει στα 14''

Αυτο ευννοει πολυ ομαδες με καλη αμυνα(γιατι ο αντιπαλος δεν θα κερδιζει πολλα καταφευγοντας στο "να παρω φαουλ αφου δεν μπορω καλαθι να εχω αλλα 24''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για τον οσφπ που κάνει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι είναι παιχταράς.

 

 

last year...

 

Επισης τελος τα επιθετικα σε ολη την ρακετα... αρα η χαρα του σοφο ο οποιος απλα δεν θα κοβεται μεσα στο ζωγραφιστο.. αν δεν παει nba φυσικα, οποιος τον παρει θα εχει χτυπησει jackpot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

last year...

 

Επισης τελος τα επιθετικα σε ολη την ρακετα... αρα η χαρα του σοφο ο οποιος απλα δεν θα κοβεται μεσα στο ζωγραφιστο.. αν δεν παει nba φυσικα, οποιος τον παρει θα εχει χτυπησει jackpot

 

το λαστ ή το νέξτ θα το δούμε.Δεν θα κρίνω μια χρονιά που δεν έγινε.Θα κρίνω από αυτά που έχω ήδη δει.

 

 

Στον ΟΣΦΠ πάντως ο χοντρός δεν γυρνάει.Δεν τα βρήκανε.Κυκλοφορεί μια φήμη εδώ και πάρα πολύ καιρό πως αν δεν πάει ΝΒΑ θα μείνει σε εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2007 είμαι σε κοινή παρέα με τον αδερφό του, έπαιζε με ένα φιλαράκι στον έσπερο. Πάνω στο μπλα-μπλα του λέω, "τι θα γίνει, πως θα ψήσουμε τον αδερφό σου να έρθει?" και μου απαντάει, "δύσκολο πλεον, όταν ήθελε να έρθει δεν τον ήθελε ο ομπραντοβιτς"..

Τέλος πάντων το νόημα της συζήτησης ήταν ότι ήθελε παλιότερα να έρθει. Πλεον, αν τον θέλει ο ζοτς και δεν μείνει nba είναι πολύ πιθανό να τον δούμε οακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

last year...

 

Επισης τελος τα επιθετικα σε ολη την ρακετα... αρα η χαρα του σοφο ο οποιος απλα δεν θα κοβεται μεσα στο ζωγραφιστο.. αν δεν παει nba φυσικα, οποιος τον παρει θα εχει χτυπησει jackpot

 

Οποιος προκειται να τον παρει, ας τον ρωτησει πρωτα αν πηρε αποφαση να ασχοληθει με το μπασκετ.

 

@SlimData: Σοφη η τοτε (μη) επιλογη του Ζοτς. Και αντιστοιχως χαζη, η επιμονη-εμμονη του Γιαννακη να τον κανει μπασκετμπολιστα.

 

Προσωπικα προτιμω να εχω τον Μπογρη εστω για να προπονει σοβαρα τον Μπατιστ, παρα να εχω τον "αραχτο" Σοφο, για να ακουω τον Σκουντη και τον καθε Σκουντη, να ερχεται σχεδον σε οργασμο τις 5-6 φορες που θα ακουμπησει μπαλα ο χοντρος, και στο μισο ριμπαουντ που θα παρει στα 5λεπτα συνολικα που θα πατησει στο παρκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τον πάω με χίλια. Αλλά συμφωνώ μαζί σου. Έχω 101% εμπιστοσύνη στις αποφάσεις του ζοτς καθότι ξέρει λίγο :P παραπάνω μπασκετ από μένα. Όπως λοιπόν τον εμπιστεύτηκα όταν τον απέρριψε θα τον εμπιστευτώ και τώρα, είτε τον απορρίψει και πάλι είτε τον φέρει στην ομάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

last year...

 

Επισης τελος τα επιθετικα σε ολη την ρακετα... αρα η χαρα του σοφο ο οποιος απλα δεν θα κοβεται μεσα στο ζωγραφιστο.. αν δεν παει nba φυσικα, οποιος τον παρει θα εχει χτυπησει jackpot

1. Το ημικυκλιο απλα εφαρμοζεται στην Α1, στην Ευρολιγκα υπηρχε ηδη απο περσυ.

 

2. Εδω θα μας το επιβεβαιωσει ο Μενελαος αλλα νομιζω οτι το ημικυκλιο αφορα κίνηση στο ντραιβ και οχι οποιοδηποτε σφυριγμα

Για την περιφημη φαση ας πουμε με τον Μπατιστ στο Τεοντοσιτς στον 3ο τελικο που λετε για επιθετικο, αυτο πλεον εξορισμου δεν θα ειναι μεσα απο το ημικυκλιο. Αλλου ειδους φαουλ(πχ αγκωνες, σπρωξιματα κτλ) θα συνεχισουν να σφυριζονται μια χαρα

 

ΥΓ. Ο Σχορτσιανιτης ποτε δεν επαιρνε πολλα τετοια επιθετικα. Αντε 1 στο καθε ματς. Ο τροπος που τον αντιμετωπισε η Μπαρτσελονα και στους τελικους ο Παναθηναικος δεν ηταν με το να στηνονται για επιθετικο αλλα με το να τον περιοριζει οσο μπορει ο παικτης που τον μαρκαρει αλλα την ουσιαστικη αμυνα να την παιζει ψηλα το 4 ή το 3 που ερχοταν για το κοψιμο(πχ τοκανε 2 φορες ο Μορρις στον τελικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειπαν στον σπορτ-φμ οτι υπογραφει ο σατο.. με 2 εκ τον χρονο... Τον φαγαν τον περπερογλουυυυυ....

 

Υ.Γ. λογικα τελειωσε και ο ρουντι, μιλαμε για ιδια θεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Περπέρογλου δεν έχει άλλη περίοδο χάριτος, τέρμα, το ταλέντο έπρεπε να εξελιχθεί και σε κάτι κάποια στιγμή.

Και η λογική λέει ότι μάλλον τέρμα ο Ρούντυ, αλλά γιατί από τώρα, δεν έχει νόημα να διαπραγματεύεσαι για την περίπτωση που φύγει από ΝΒΑ και μετά να αποσύρεσαι έτσι πριν ξεκαθαρίσει τίποτα. Και για πιο επίσημο ενδιαφέρον δεν γίνεται, μέχρι και ο Ιτούδης βγήκε. Η επικοινωνιακή ήττα θα είναι μεγάλη εκτός και αν μένει ΝΒΑ και δεν το ξέρουμε ακόμα ή έκλεισε καμιά Μπαρτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν θα συμφωνησω μαζι σου γι την επικοινωνιακη ηττα. Ολοι ξερουν ποσο δυσκολη περιπτωση ειναι, κανεις δεν θα πει τπτ αν τελικα δεν υπογραψει στον παο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμία σχέση δε λέω αυτό. Για το ενδεχόμενο να αποσυρθεί το ενδιαφέρον ΠΡΙΝ αποφασιστεί αν θα γυρίσει Ευρώπη ή όχι μίλησα. Το να μείνει ΝΒΑ ή να τον πάρει η Μπαρτσα όχι μόνο δεν είναι ήττα αλλά είναι και το πιθανότερο.

Η πρόταση όμως από τη στιγμή που έχει βγεί τόσο επίσημα προς τα έξω πρέπει να διατηρηθεί μέχρι τελευταία στιγμή και να είναι και ανταγωνιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...