Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.leoforos.gr/article/11631/e-apadese-tou-kezou#comment-67642

 

Στην αντεπίθεση πέρασε ο Αντώνης Κέζος σχετικά με όσα του έχουν καταλογιστεί για την αγωνιστική παρουσία του εφετινού Παναθηναϊκού. Ο Κύπριος γυμναστής με γραπτή του δήλωση αναφέρεται στην κατάσταση που συνάντησε το καλοκαίρι όταν και ανέλαβε τους Πράσινους, αποκαλύπτοντας τις έγγραφες εντολές που δέχθηκε απο το εργομετρικό κέντρο (PAO Lab), ενώ τέλος κάνει λόγο ακόμα και για «έλλειψη ποδοσφαιρικής τεχνογνωσίας» στην Παιανία...

 

Αναλυτικά η δήλωσή του: «Ολοκληρώνονται περίπου 100 ημέρες από την αναγκαστική απομάκρυνσή μου ως γυμναστή φυσικής κατάστασης της ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Όλο αυτό το διάστημα παρακολουθούσα σιωπηλά τη στάση των παραγόντων αλλά και τον αθλητικό Τύπο να με υποδεικνύουν ως υπαίτιο για την κατάσταση της ποδοσφαιρικής ομάδος. Δυστυχώς έγινε μια συντονισμένη προσπάθεια αποπροσανατολισμού του αθλητικού κόσμου από τις πραγματικές αιτίες πίσω από την κακή αγωνιστική κατάσταση του Παναθηναϊκού.

 

Η βασική λοιπόν αιτία –και σε ό,τι με αφορά– έγκειται στο ότι πολύ σύντομα μετά την ανάληψη των καθηκόντων μου, μου αφαιρέθηκε η δυνατότητα να γυμνάσω τους ποδοσφαιριστές όπως αρμόζει σε μια ομάδα τέτοιου βεληνεκούς.

 

Πιο συγκεκριμένα, όταν ανέλαβα την εκγύμναση της ομάδας στις αρχές Ιουλίου, οι ποδοσφαιριστές βρίσκονταν σε ικανοποιητικά επίπεδα αντοχής. Ωστόσο με έκπληξη διαπίστωσα ότι ήταν εξαιρετικά αγύμναστοι στις παραμέτρους της δύναμης, της ταχύτητας και εκρηκτικότητας, οι οποίες είναι βασικότατες στο μοντέρνο ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο.

 

Υπογραμμίζω δε ότι πριν ακόμη προλάβω να εφαρμόσω το πρόγραμμά μου στους παίκτες, μου εδόθη έγγραφη εντολή από το εργομετρικό κέντρο (Panathinaikos Lab) να ακολουθήσω απαρέγκλιτα το προπονητικό προφίλ των τελευταίων 2 ετών, ήτοι:

 

• μέτριας έντασης αερόβια προπόνηση

• αποχή από οποιαδήποτε προπόνηση εκρηκτικότητας

• αποφυγή ασκήσεων με μέγιστη ένταση - ταχύτητες

• αποφυγή ασκήσεων με οριζόντια ή κάθετα άλματα

• αποφυγή ασκήσεων με αντιστάσεις

• αποχή από ασκήσεις μυϊκής ενδυνάμωσης και βάρη

 

Θεωρώ ότι η διαδρομή μου στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο αλλά και η επιστημονική μου κατάρτιση και εμπειρία δεν θα μου επέτρεπαν ποτέ να προσυπογράψω την καταδίκη των επαγγελματιών παικτών του Παναθηναϊκού με τη διατήρησή τους σε επίπεδα "ρελαντί". Είναι δε πλέον ώριμες οι συνθήκες να μάθει ο κόσμος του Παναθηναϊκού ότι η κατά την ολιγοήμερη θητεία μου στην ομάδα, και εξαιτίας των ταξιδιών σε Αμερική και Καναδά αλλά και του διαχωρισμού της ομάδας σε 2 γκρουπ, μετά κόπων και βασάνων κατόρθωσα να επιβλέψω την προπόνηση των μη διεθνών παικτών (Α’ γκρουπ) για 20 ημέρες και των διεθνών για μόλις 10 ημέρες.

 

Είναι συνεπώς τουλάχιστον αναξιοπρεπές το ανάθεμα να στρέφεται εναντίον μου, όταν από επίσημα έγγραφα προκύπτει ότι αμέσως μετά την ανάληψη των καθηκόντων μου, ο Παναθηναϊκός με παρόπλισε. Η αλήθεια είναι ότι η έλλειψη ποδοσφαιρικής τεχνογνωσίας και σε συνδυασμό με τη δυσκαμψία επιτελικών στελεχών μπορούν εύκολα να θέσουν εκτός στόχου μια ομάδα. Από την πλευρά μου δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να συνεχίσει να με προσβάλλει αλλά και να διαστρεβλώνει τα γεγονότα, όταν μάλιστα εξακολουθώ να εισπράττω εκτίμηση και σεβασμό από τους πρωταγωνιστές. Τους ίδιους τους ποδοσφαιριστές».

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και ολα αυτα δεν μας τα ειπε ο κος. Κεζος τοσο καιρο γιατι...

 

 

ΥΓ. Συμφωνα με το σκεπτικο του, εφοσον συνεχιζε και ακολουθουσε το προγραμμα, θα ειχαμε μια ομαδα χωμα σε ταχυτητα και εκρηκτικοτητα(που εχουμε) αλλα σιγουρα μια ομαδα που θα εβγαζε παιχνιδι, θα πιεζε αρκετα αφου θα ειχε αντοχες και πιθανοτατα καλυτερη τακτικα(αφου θα εμεναν και δυναμεις και χρονος να δουλευτει σε τεχνικους τομεις) κατι που δεν εχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν όσα λέει( και γιατί να πεί ψέματα άλλωστε) τότε ποιός έδωσε εντολή από το εργομετρικό κέντρο άραγε? Πρέπει να βγούν στο φως όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω: απέφυγαν τη σκληρή προπόνηση για να μην έχουν τραυματισμούς ή απρόοπτα στη μέση της χρονιάς, ενώ με αυτο το σύστημα η ομάδα σέρνεται και έχουμε πάντα τουλάχιστον έναν δυο εκτός αποστολής εκτός απο το παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό αν δεν κάνω λάθος... Άρα πόιο το κέρδος; Μήπως αλλιώς δε θε είχαμε όρθιο παίχτης και θα παίζαμε με μαυρια βασικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κάποιος άλλος φταίει είναι γνωστό.

 

Επόμενος νομικός εκπρόσωπος παρακαλώ. Όσο προλαβαίνετε. Τώρα είναι η ευκαιρία σας. Όταν τελειώσετε φωνάχτε -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ξέσπασμα που γίνεται τις τελευταίες μέρες αποδεικνύει την τραγική κατάσταση που βρίσκεται η παε..

Δεν υπάρχουν άνθρωποι που να εμπνέουν σεβασμό. Νιώθουν όλοι ικανοί και δυνατοί να κατηγορήσουν και να βγάλουν τα σώψυχά τους γιατί δεν έχουν κάποιον να "φοβηθούν"..

 

Δεν παίρνω θέση στο αν έχουν δίκιο ή άδικο. Εξάλου, γιατί να μην πιστέψω τους νιόπλια, βαζέχα, κέζο και να πιστέψω τον κάθε καρεκλοκένταυρο υπάλληλο της παε??

 

Το να βγαίνουν όμως όλοι σε λίγες μέρες και να κράζουν, δείχνει την απογύμνωση της ομάδας...

 

Υ.Γ: .......εκτός και αν... τα περίεργα συνεχίζονται και κάποιος βάζει το χεράκι του σε αυτή την κατάσταση... κάποιος που προσπαθεί να απαξιώσει τα πάντα και να εμφανιστεί στο τέλος ως ο άνθρωπος που θα αναγεννήσει την ομάδα... κάποιος που θέλει να διώξει τους πάντες και να μπούνε παντού δικοί του άνθρωποι.. ρε λες...?

 

Υ.Γ 2: που καταντήσαμε, ο σιμάο λέει προτείνει να έρθουν να τον πάρουν όσο πιο σύντομα γίνεται...

ποιος, ο σιμάο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-την αποχώρηση του Άντε Ρουκάβινα: «Είπα στον Ρουκάβινα πως τον υπολογίζω σαν αναπληρωματικό του Σισέ ή αναπληρωματικό του Λέτο ή αναπληρωματικό δεξιά. Μου λέει ‘Εγώ είμαι καλύτερος από τον Σισέ’. Είπα τότε πως αυτός είναι για δέσιμο. Πώς θα δουλέψω εγώ μαζί του;».

 

χααχχααχαχχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντωνίου Δευτερα,Κεζος Τριτη,Νιόπλιας Πεμπτη σε συνδυασμό με αυτά τα δημοσιεύματα:«Θα φτάσει τα 160 εκατ. ευρώ το παθητικό στον Παναθηναϊκό»

 

Καλά το πάει το γράμμα ο manager.Αλλα πως να εμπιστευτεις εναν ανθρωπο που εχει αποχωρήσει δυο φορές απο την διοίκηση της ομάδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πράμα είναι αυτό ρε γαμώτο. Πώς παίζει με τα νούμερα ο καθένας.

 

Για άλλα νούμερα γιατί δεν ακούγεται το παραμικρό. Και χωρίς Ευρώπες, και χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα διαρκείας. Όλα ρόδινα είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει σε μια στιγμηο Νιοπλιας :

" Και περυσι θα το χαναμε αν δεν ειχαμε ηρεμια αλλα ευτυχως δε βρεθηκαμε πισω στη βαθμολογια "

 

 

Εχω ριξει πολυ γελιο με αυτο ...

Πως να το χασεις ρε Νιοπλια αφου ο Ολυμπιακος δεν επαιρνε κανεναν βαθμο στο δευτερο γυρο..

Για να το χασεις επρεπε να αυτοκτονησεις με ολη τη σημασια της λεξης ....

Και οτι καταφερες να παλευεις μεχρι το τελος για ενα τελειωμενο πρωταθλημα ηταν ηδη κατορθωμα ...

 

Κεζος και Νιοπλιας καταστρεψαν μια ολοκληρη ομαδα ...

( εν μερει γιατι φταινε και αλλοι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...