Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεν ξερω αν χρειαζεσαι προπονητη για να νικησεις αυτη τη Λαρισα.

Oταν μολις 5 μερες νωριτερα ο ιδιος μετριος Λαζος, εχει κανει μια γαματη ενεργεια στο 75' και σου εχει παρει ιδιο ματς, και εσυ μου τον βγαζεις στο 73' αφηνοντας μεσα τους ανυπαρκτους Καραγκουνη-Σιλβα-Μαρινο τι χρειαζεσαι, υδραυλικο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Oταν μολις 5 μερες νωριτερα ο ιδιος μετριος Λαζος, εχει κανει μια γαματη ενεργεια στο 75' και σου εχει παρει ιδιο ματς, και εσυ μου τον βγαζεις στο 73' αφηνοντας μεσα τους ανυπαρκτους Καραγκουνη-Σιλβα-Μαρινο τι χρειαζεσαι, υδραυλικο?

 

Δεν μπορώ να βλέπω στην ίδια πρόταση τα ονόματα που βάζεις, για τον θεό...

 

Ένας από αυτούς ήταν ο μόνος που προσπαθούσε να παίξει με τη μπάλα κάθετα..

 

Ο Σπυρόπουλος σήμερα δεν ήξερε τι έκανε..1/4 νοημοσύνης να είχε, αντί για σκατά στον εγκέφαλο, μία από τις 3 τουλάχιστον προσπάθειες που έκανε από την πλευρά του θα είχαμε βάλει γκολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν μολις 5 μερες νωριτερα ο ιδιος μετριος Λαζος, εχει κανει μια γαματη ενεργεια στο 75' και σου εχει παρει ιδιο ματς, και εσυ μου τον βγαζεις στο 73' αφηνοντας μεσα τους ανυπαρκτους Καραγκουνη-Σιλβα-Μαρινο τι χρειαζεσαι, υδραυλικο?

 

Από τη στιγμη που περιμένεις 10 αγωνιστικές από τον Σισε ή τον Χριστοδουλοπουλο ή τον Λετο μια ενέργεια για να πάρεις τέτοια ματς έχεις τεράστιο πρόβλημα. Ο Χριστοδουλο ήταν σε φόρμα τον τελευταίο καιρό και έκανε πράγματα που αμφιβάλλω αν θα τα ξανακάνει στην υπόλοιπη σεζον (όπως και ο Μιραλας), αλλά δε νομίζω πως μπορούσε να κάνει κάτι σήμερα - ασε που αν εβαζε το γκολ στο 90 ο Γκαρσια μπορει να γράφανε και τα κολλητάρια του Νιομπλια για τη χρυσή αλλαγή.

 

Για το Ζιλμπερτο επαναλαμβανω πως είναι άδικη η κριτική που γίνεται - είναι ιδανικός χαφ για μια οργανωμένη ομάδα καθώς βοηθάει και στην ανάπτυξη και στην άμυνα - σε μια ομάδα μπάχαλο χωρίς στοιχειώδεις κινήσεις από τους συμπαίκτες του λογικό είναι να μη κάνει κάτι, αμυντικό χαφ ειναι, δε μπορεί να καθαρίζει τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κριτική που γίνεται στον Σίλβα είναι παρανοϊκή..

 

οι ίδιοι που λέγανε πέρσυ πως η ομάδα κόβεται στα δύο όποτε λείπει, έιναι οι ίδιοι που παρακαλάγανε το καλοκαίρι να μην επιστρέψει στην Βραζιλία και τώρα μιλάνε για παλτό, περπατητή, ανύπαρκτο και πρώην ποδοσφαιριστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι και υπεράνω κριτικής όμως ε?

Οκ, κάποιοι γραφικοί πιάνουν τα άκρα και τους βγάζουν όλους άχρηστους αλλά ξαναλέω, υπεράνω κριτικής δεν είναι κανένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανείς δεν είναι υπεράνω κριτικής..

 

όμως άλλο να λες πως είναι ντεφορμέ, ένας παίκτης που στα 35 του χρόνια έχει έρθει από full season και mundial

 

και άλλο να λες να σηκωθεί να φύγει ο πρώην ποδοσφαιριστής που κολλάει ένσημα..

 

δώσε τρεις αγωνιστικές σε αυτόν τον παναθηναικό που να μην σκοράρει ο σισέ.. να δεις που μπορεί να φτάσει η γραφικότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σχετικό άρθρο του Σπυρόπουλου (με αφορμή τον Ζιλμπερτο) στο contra.gr

 

 

Η συνολική αξιολόγηση του ποδοσφαιριστή απ' την ίδια την ομάδα του, όταν πρόκειται η αξιολόγηση να οδηγήσει σε κάτι σοβαρό, σε πρόταση ανανέωσης συμβολαίου ή σε πρόωρη λύση συμβολαίου κ.λπ., δεν νοείται να γίνεται με κριτήριο τη φόρμα. Γιατί τότε, κάθε... ένα μήνα η αξιολόγηση θ' αλλάζει. Η φόρμα έρχεται, παρέρχεται, επανέρχεται.

Η αξιολόγηση νοείται να γίνεται επί των χαρακτηριστικών, και μόνον, του ποδοσφαιριστή. Διότι αυτά, πάντοτε θα 'ναι εκεί. Το άλλο που υπεισέρχεται, είναι να έχει η ομάδα την ικανότητα να σταθμίσει το "ακόμη πόσο". Θα μπορεί ο ποδοσφαιριστής να υποστηρίξει ένα συγκεκριμένο πλάνο παιγνιδιού. Εάν, φυσικά, υπάρχει πλάνο. Εάν υπάρχει και προπονητής που θα 'ναι και αύριο σίγουρα στον πάγκο, για να δουλεύει επάνω στο πλάνο.

Η φόρμα δημιουργεί τις εντυπώσεις της στιγμής. Και οι εντυπώσεις, την πίεση. Πάρ' τον, διώξ' τον, φέρ' τον, άσ' τον. Αυτές τις ημέρες, το νούμερο-ένα παράδειγμα είναι ο ένα-με-το-χώμα Ζιλμπέρτο Σίλβα.

 

Τον Απρίλιο ήταν έως επιτακτικό, ο Παναθηναϊκός να τον κρατήσει με επέκταση συμβολαίου. Μη γίνει το έγκλημα, και χαθεί. Τον Οκτώβριο έγινε έως επιτακτικό, να τον αφήσουν το καλοκαίρι να φύγει. Μη γίνει το έγκλημα, και μείνει. Το πράγμα άγεται και φέρεται, επειδή ο Παναθηναϊκός είν' ένας οργανισμός καταδικασμένος να άγεται και να φέρεται, προς τα δω ή προς τα κει, ανά μήνα! Αν όχι, ανά εβδομάδα.

 

Στην Αρσενάλ, όταν ο Βενγκέρ καλώς ή κακώς αποφάσισε πως ο Ζιλμπέρτο Σίλβα (όπως το είχε αποφασίσει και για μια σειρά άλλους παίκτες πρώτης γραμμής, απ' τον Ανρί και τον Πιρές ως τον Βιεϊρά) του "τελείωσε", το έκανε με σκεπτικό. Βάσει πλάνου. Οχι βάσει φόρμας, ή ντεφορμαρίσματος.

 

Η ταπεινή γνώμη μου είναι ότι ο Ζιλμπέρτο Σίλβα, 34 ετών, στην Ελλάδα έχει άλλα δύο καλά χρόνια... για την πλάκα του. Ετσι όπως είναι. Στην ηλικία που είναι. Και εφόσον δεν υπάρχουν, πια, στην ατζέντα του τα σούρτα-φέρτα στην Εθνική Βραζιλίας. Παίζουν άνετα ο Ρονάλντο κι ο Κατσαμπής, ο Νεμπεγλέρας, αν θέλετε ο Δέλλας κι ο Λυμπερόπουλος, και δεν μπορεί ο Ζιλμπέρτο Σίλβα; Να γελάσει κανείς, ή να καγχάσει; Δύο χρόνια, αρκεί φυσικά η διαχείρισή του να 'ναι η φυσιολογική.

Πώς τον βάζεις, πού τον βάζεις, πότε τον βάζεις, τι του ζητάς. Το κυριότερο, με ποιούς γύρω-γύρω τον βάζεις να παίξει. Το απολύτως καίριο. Οι άμεσοι συμπαίκτες. Εδώ, δεν χωράνε ισοπεδωτικοί επαγγελματισμοί. Αφού είναι επαγγελματίας, και παίρνει πολλά, άρα υποχρεούται να παίζει (και σιγά μη τον ρωτήξουμε, με "ξ" παρακαλώ, κιόλας!) με παρτενέρ... όποιον να 'ναι.

 

Οχι, παλληκάρια. Δεν πάει έτσι. Κάποτε η Nova είχε πάρει, αλλά μετά τους απείλησε η ΕΡΤ και (ενώ τα είχαν πληρώσει) τ' άφησαν, τα τηλεοπτικά δικαιώματα του EURO 2008. Συμφωνήσαμε, σε μια one-off συνεργασία για τα ματς. Τότε μου τηλεφώνησε, λοιπόν, ο Λάμπης Ταγματάρχης. Να ρωτήσει, επειδή ακριβώς έφτιαχνε το πρόγραμμα και ελάμβανε την ορθή πρόνοια να δένουν οι συμπαίκτες, εάν με κάποιον απ' όλους τους άλλους σχολιαστές του γκρουπ πίστευα πως το δίδυμο δεν θα 'ταν λειτουργικό. Του απάντησα ότι, κατά την κρίση μου, μπορούσα να συν-μεταδώσω με όλους πλην ενός. Οχι επειδή ο ένας δεν είναι καλός (είναι, και πολύ καλός μάλιστα) στη δουλειά του. Αλλ' επειδή, μονάχα, δεν θα έβγαζε το πράγμα χημεία. Θα 'ταν κακό για μένα, για τον άλλον, για το κανάλι, για τον θεατή. Ετσι γίνεται, στις συνεργασίες. Και το ποδόσφαιρο είναι, κατ' εξοχήν, πεδίο συνεργασίας.

 

Ως πριν... δυο-τρία ματς, Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν ο Κατσουράνης. Αίφνης, 31 ετών, "δεν μπορεί να τρέξει". Οπότε, το ένα-κόμμα-τέσσερα σε κλειστό τετραετές είναι πάρα πολλά και να δούμε τι θα γίνει. Απ' τον Κατσουράνη, και αφού παραλάβαμε τον Ζιλμπέρτο Σίλβα, μάνι-μάνι (...μέσω Λούις Γκαρσία) φτάσαμε στον Γκοβού. Ενας πλήρης εφοδίων ποδοσφαιριστής, τεχνικά και τακτικά άρτιος, απ' τον οποίον το μόνο που λείπει είναι ο ρυθμός των παιγνιδιών, τίποτε άλλο. Να απεμπλακούμε, ει δυνατόν τον Ιανουάριο κιόλας!

Ολα, στην τύχη. Στην παρόρμηση της στιγμής. Δεν γίνεται. 'Η μήπως ο τρέχων ξαφνικός ήρωας Χριστοδουλόπουλος δεν ήταν εντελώς "στην τύχη" ότι δεν τον έδιωξαν, επειδή δεν βρέθηκε κανείς πρόθυμος να τον περιμαζέψει, το καλοκαίρι; Αλλά κι απέναντι, όσο "ξαφνικά" ανέτειλε το αστέρι-Μιραλάς, άλλο τόσο αβάδιστα είναι που πάει να γίνει μονομιάς παλτό ο Ριέρα! Ο δε Ρόμενταλ, ξεχάστε το(ν), έχει ήδη γίνει.

 

Ενα παρήγορο υπάρχει, σε όλο αυτό. Οτι σιγά-σιγά ο παρορμητικός μεν Ελληνας, τουλάχιστον μαθαίνει να είναι αυστηρός στην κρίση του, όχι με τον ντόπιο άμαχο πληθυσμό, με τον Βύντρα και με τον Μαρίνο, αλλά με τους ακριβούς ξένους.

 

Άμεση αθλητική ενημέρωση όπου και αν βρίσκεστε μέσω του επίσημου twitter και του επίσημου facebook του contra.gr.Πέρυσι τον Δεκέμβριο στο Τορίνο, στο 1-4 της Γιουβέντους απ' τη Μπάγερν, την άλλη μέρα το πρωί απ' την ιταλική εφημερίδα κατάλαβα (αυτό το) ένα πράγμα. Εσκιζαν, όχι τον Ντελ Πιέρο που έχουν βαρεθεί να τον βλέπουν, όχι τον Τρεζεγκέ που είχαν βαρεθεί να τον βλέπουν, ούτε τους Λεγκροτάλιε και τους Μαρκίζιο και τους Τζοβίνκο. Αλλά... προνομιακά τον Ντιέγκο και τον Φελίπε Μέλο!

 

 

http://www.contra.gr/Columns/FootballManager/296717.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ομαδα δεν εχει απαλλαγει απο το προβλημα που εχει εδω και χρονια, οσους προπονητες και αν αλλαξε.

 

Νοοτροπια ντιβας και αδιαφορια. Ο Νιοπλιας ας φυγει, αλλα δε ξερω ποιος θα κατσει να στρωσει αυτον τον καρκινο που υπαρχει στη νοοτροπια, ανω της 10ετιας.

 

Διαβαζα και κατι δηλωσεις του Ματος για το πως "διωχθηκε" απο τον τυχοδιωκτη τον αλλο και εκνευριζομαι 2 φορες περισσοτερο να βλεπω τους ΚατσουροΚαραγκουνηδες μεσα και Ματος εξορια επειδη ο αλλος την ειχε δει καουμποης. Παντα λανθασμενες κινησεις. Παντα ομως.

 

 

 

«Είχα μπει στο μάτι του Τεν Κάτε. Ηταν κακός, άκαρδος και ίσως ο πιο ψυχρός άνθρωπος που έχω γνωρίσει. Έπαιζα καλά στα φιλικά και ούτε καν μου μιλούσε. Έδινε οδηγίες σε όλους εκτός από μένα. Είμαι βέβαιος ότι πήγαινα καλά, αλλά δεν με ήθελε στην ομάδα (ακόμα και όταν οι δημοσιογράφοι ρωτούσαν τον Τεν Κάτε πώς έπαιξε ο Μάτος στα φιλικά, ο Ολλανδός ξίνιζε τα μούτρα του και δεν απαντούσε καν). Δεν είχε ούτε το θάρρος να μου πει ο ίδιος ότι δεν με υπολόγιζε και αυτή η ιστορία μου προκάλεσε το μεγαλύτερο κακό στη μέχρι τώρα καριέρα μου»

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για ολα σας φταινε οι ΚατσουροΚαραγκουνηδες ελεος!

 

Σας χαλασε ο Κατσουρανης σημερα δηλαδη?Ο Σπυροπουλος/Μαρινος/Γκοβου/Γκαρσια πως σας φανηκαν?

 

Εμενα μου αρεσε ο Κατσουρανης,αν και χαραμιζονται ορισμενες μπαλιες,που θα τροφοδοτουσαν καλυτερα την επιθεση αν ηταν στο κεντρο.Δυστυχως ομως οποτε ειναι στο κεντρο συνηθως δε βλεπεται.

 

Ο Καραγκουνης ηταν εκνευριστικος με τις συνεχεις διαμαρτυριες,αλλα καπως προσπαθησε να βγαλει την ομαδα μπροστα.Σιγουρα για βασικος στο σημερινο Παναθηναικο δε θα πρεπε να ειναι παντως.Ελα ομως που δεν εχουμε και αλλον..

 

Ο Ματος καλος παιχτης,αλλα δεν τριβαμε και τα ματια μας.Τα στοιχειωδη τα εκανε καλα παντως!

Απο κατι Πλεσιδες/Μαρινους που βλεπουμε στα αμ χαφ ενιοτε καλυτερος σιγουρα.

 

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η τροφοδοτηση της επιθεσης και η μη υπαρξη αξιοπιστου δευτερου επιθετικου!Γιατι στην αμυνα το χουμε συνειδητοποιησει,ενα γκολακι θα το φαμε καθε ματς!

 

Αν ο Νιοπλιας ειναι κακος η καλος δεν εχω καταληξει.Οπως και για τον Τεν Κατε.

 

Ο μεν βελτιωσε την περσινη ομαδα του Τεν Κατε που υπενθυμιζω δε βλεποτανε ωρες-ωρες αλλα ειχε περισσοτερη συνοχη.Ο δε εστησε πολυ καλα την ομαδα στην Ευρωπη αλλα οι παικτες δεν τον πηγαιναν και πολυ.

 

Πρεπει να το παρουμε αποφαση παιδες,καλη μπαλα δε θα δουμε συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βλεπεις μονπλευρα. Το προβλημα μας δεν ειναι η αποδοση του Κατσουρανη με την ΑΕΛ ουτε κι αυτη του Καραγκουνη. Το προβλημα μας ειναι οτι εχουν παρει αερα, δε χανουν ποτε θεση βασικου και εχουνε την κλασσικη νοοτροπια του Ελληνα ποδοσφαιριστη. Απειθαρχοι, νωθροι, θεωρουν τον εαυτο τους οι ιδιοι πρωτα απολα συνταξιουχο και δεν εχουν παρολα αυτα κανενα φοβο για το μελλον. Κοινως ειναι το κλασικο "εχω δεσει το γαιδαρο μου" που επικρατει με αρκετους παιχτες του ΠΑΟ.

 

Ειναι η προσωποποιηση του βασικου προβληματος κατ'εμε. Της αρρωστης νοοτροπιας που υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον «αέρα» ο Νιόπλιας

 

Αυτο δε θα πρεπει να χαροποιει ιδιαιτερα εμας τους Ολυμπιακους ....:-D:-D

:lol:

 

Δεν αγχωνόμαστε

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Q9wyPZe942M[/ame]

 

Αλλά το πρόβλημα στον ΠΑΟ δεν είναι μόνο προπονητή.

 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι όσοι ήξεραν μπάλα δεν μπορούν να τρέξουν πλέον και όσοι μπορούν να τρέξουν είναι άμπαλοι.

Έβλεπα πάλι αυτό το κορυφαίο δεξί μπακ που ακούει στο όνομα Βύντρα να οργώνει την πλευρά και να βγάζει σέντρες ακριβείας για τα κεφάλια των συμπαικτών του. Τι να μας πει κι αυτό το άμπαλο γίδι ο Τορογίδης που του τρώει τη θέση στην εθνική...

 

Και σκέφτομαι πως κάποτε τολμούσαν κιόλας κάποιοι να τους συγκρίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα πάλι αυτό το κορυφαίο δεξί μπακ που ακούει στο όνομα Βύντρα να οργώνει την πλευρά και να βγάζει σέντρες ακριβείας για τα κεφάλια των συμπαικτών του. Τι να μας πει κι αυτό το άμπαλο γίδι ο Τορογίδης που του τρώει τη θέση στην εθνική...

 

Και σκέφτομαι πως κάποτε τολμούσαν κιόλας κάποιοι να τους συγκρίνουν...

 

 

Παμε παλι αλλες 10 σελιδες για το Τοροσιδης vs Βυντρα, καιρο ειχαμε να δουμε αυτη τη συζυτηση με νοημα...

 

 

 

Οτι θυμαται χαιρεται ο καθενας, εναλλακτικα ο καθενας με τον πονο του :lol:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...